Historie a současnost pivovaru Radouš Druztová

pivovarV krásné, milé a příjemné obci Druztová pivovar historicky nikdy nestál. Chtěli bychom jej s paní sládkovou a s pomocí v našem novém obydlí vybudovat jakoby tu stál od nepaměti.

Každý z vás se může při svých cestách již teď zastavit a podívat se, jak vzniká pivovarská brána a chmelnice, může posedět, pokud počasí dovolí a dát si sklenici čepovaného piva od Radouše.

Pivovar je ve výstavě, ale v Druztové funguje naše pivovarská hospůdka s 6ti druhy našeho piva na čepu, jmenuje se Stodolní hospůdka.
Zdroj:Stránky Pivovaru Radouš, 2016


Původní pivovar ve Šťáhlavech byl na konci roku 2019 uzavřen a provozovna přestěhována do Druztové. Dne 4.12.2019 byla uvařena první várka.Více na stránkách pivovaru

Ve Spáleném Poříčí koštovali vlastní pivo, podívejte se

Publikováno:před rokemZdroj:Plzeňský deníkAutor:Václav Havránek

Není sice tak úplně vlastní, protože ho pro městečko vaří v nedalekých Šťáhlavicích, leč první krok k obnovení speciálních značek byl dokonán. „Snili jsme o tom dlouho. Už jen kvůli tradici rekonstruovaného areálu, v němž je dnes hotel a nabízí se využití obřích ležáckých sklepů a zálusk máme i na stavbu společenského sálu nad nimi,“ odtajnil plány místostarosta Pavel Čížek.

Pivo se v Poříčí vařilo už před rokem 1603. V letech 1749 až 1948 se majitelem stala Metropolitní kapitula s chrámem svatého Víta, jenže nástup komunistů znamenal konec podnikání. „Zdravím to odnesl poslední sládek Jan Zykmund, který zemřel o pět let později,“ připomněl příbuzný Pavel Rund, který má rodovou historii zmapovanou dokonale.

Prostorami hotelu Brdy zněla harmonika (postaral se o to známý muzikant Josef Pospíšil se svým kolegou) a desítky patriotů městečka ochutnaly všechny tři značky. Jedenáctistupňový je Adam, dvanáctistupňový Zykmund a nejsilnější je Kryštof. Dovezli je spolumajitelé pivovaru U Šenkýřů Václav Harnoch a Miroslav Nekola. „Ve Šťáhlavicích připravujeme sedm druhů piva. Nejpopulárnější je tam světlý ležák Kosičkář. Pro přátele ve Spáleném Poříčí jsme s důrazem na tradici zvolili názvy, na které je region pyšný. Adam Vratislav z Mitrovic žil v letech 1677 až 1733, Kryštof starší z Roupova pak zesnul roku 1587 ve věku 81 let,“ sdělil Harnoch. Po dohodě s odběrateli bude poříčské pivo ke koupi v hotelu, ve vinárně a v prodejně na náměstí..

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.13.12.2021 15:401