Historie a současnost Radničního pivovaru Jihlava

Jihlavský radniční právovárečný pivovar a. s. byl založen 10. března 2011 s cílem vytvořit v rámci Jihlavy a regionu Vysočina jeden z originálních produktů, pivovarkterým by se kraj Vysočina mohl taktéž prezentovat. Místo vybudování pivovaru bylo mimo jiné vybráno i na základě spojení historie města s moderní produkcí.

V pivovaru se vyrábí originální nepasterizované a nefiltrované pivo. Vlastní provoz, viditelný návštěvníkem prostřednictvím zasklené stěny v Radniční pivnici, se stává ze tří základních technologií - vaření piva (varna), kvašení (spilka) a ležáckého sklepa. Návštěva pivnice / pivovaru se tak stává unikátním zážitkem.
Účastníme na místním kulturním dění a pořádáme i jihlavský festival minipivovarů „Pivní pábení".
Zdroj:Radniční pivovar Jihlava, 2020


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Radničního pivovaru Jihlava

Kdy:celoročně dle dohodyObec:JihlavaZdroj:Radniční pivovar Jihlava

Zajímá Vás víc informací o našem Radničním pivovaru? Pak jste u nás vítáni a máte možnost absolvovat prohlídku pivovaru včetně ochutnávky piva přímo v ležáckém sklepě.

Prohlídka Vám zabere zhruba 45-60 minut. Minimální velikost skupiny je 6 osob. Cena prohlídky s degustací je 100 Kč za 1 osobu. A co Vás během prohlídky čeká a nemine?

● Něco málo z historie Radniční, aneb jak to bylo, než tu vznikl Radniční pivovar.
● Právovárečnictví v Jihlavě a jak se dříve vařilo pivo.
● Jak se vaří pivo v jihlavském podzemí dnes – nahlédneme přímo na varny a spilky.
● Na závěr přijde očekávaná degustace 3 vzorků piv z Radničního pivovaru, a to přímo z ležáckých tanků.

Pro skupiny pořádající u nás v Radniční firemní akci je možné dohodnout prohlídku individuálně.

Objednávku prohlídky si s námi domluvte na tel. čísle +420 771 168 811 nebo e-mailem info@radnicni-jihlava.cz

Aktualizováno: před 5 měsíci

S vínem to nešlo, tak začal vařit pivo

Publikováno:před 5 letyZdroj:ekonom.cz

Pátým rokem provozuje firma vedená Miroslavem Tomancem minipivovar v centru Jihlavy. Během té doby vyzkoušela tři desítky různých piv.

Původně bylo mým snem vyrábět vlastní víno, říká spoluvlastník firem Fabes a Jihlavský radniční právovárečný pivovar Miroslav Tomanec. Avšak přírodní podmínky na Jihlavsku nejsou pro pěstování vína zrovna vhodné. Proto se rozhodl pro náhradní variantu - začal vařit pivo.

Jihlavský radniční minipivovar zahájil provoz před čtyřmi lety. Jeho piva Ignác, Zikmund, Jiskra i další si za tu dobu získala nemálo fanoušků. Povědomí o firmě vzrostlo i díky ocenění Minipivovar roku 2014, které jihlavským maloproducentům udělilo Sdružení přátel piva.

Zaostřeno na: svrchně kvašený radniční speciál z Jihlavy

Publikováno:před 5 letyZdroj:Lidovky.czAutor:Ondřej Stratilík

Jihlava už dávno není jen územím Ježka. V roce 2011 se na mapě minipivovarů objevil tamější Radniční právovárečný pivovar, jehož součástí je i restaurace. Kromě tradičních ležáků dává prostor i speciálům. IPA 14,95 je jedním z nich.

V celoroční nabídce podniku najdete světlý ležák, polotmavý speciál a ovocnou a pšeničnou dvanáctku. Kromě toho doplňuje sortiment sezónními lahůdkami, které i lahvuje. A to je i případ radničního speciálu IPA 14,95. Svrchně kvašené pivo vzniká kombinací sladů (bavorského a karamelového Carahell) a použitím nečeských chmelů (Challenger, Fuggle, Nelson Sauvin).

Nefiltrovaná IPA má kalnou moštovou barvu, pěna působí hutně, ale nijak vysoko po nalití do sklenice nestoupá, na hladině postupně řídne. Vůně je grepová a velmi ostrá. Říz se nejeví důležitě, přebíjí jej citrusová chuť. Ta se v ústech nejdřív rozevírá, ale poměrně rychle ji utíná ovocitá hořkost až příkrost, zůstává jen grepový pocit. S každým dalším lokem je tenhle zážitek příjemnější.

Pitelnost speciálu je dobrá, díky svému šestiprocentnímu alkoholovému náboji a poměrně intenzivnímu chuťovému zážitku však patří spíše mezi sváteční požitky.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.06.08.2015 07:482