Historie a současnost Karlovského minipivovaru Pod Pralesem

V létě roku 2014 jsme v penzionu Pod pralesem ve Velkých Karlovicích začali vařit naše domácí pivo. Karlovský minipivovar Pod pralesem zatím vaří pro hosty naší restaurace a pro několik málo míst v okolí, v plánu máme ale rozšířit distribuci i za hranice Valašska.
Zdroj:Stránky Karlovského minipivovaru, 2015


Více na stránkách pivovaru

Karlovský minipivovar o Vánocích nabídne 15° pivní speciál se skořicí

Publikováno:před 9 letyZdroj:Valašský deníkAutor:Michal Burda

Drdlík je vánoční skřítek, v pralese jej můžete zahlédnout jen v období vánočních svátků. Je tajemný, voňavý a plný překvapení.

Takto poeticky popisují svůj nový vánoční pivní speciál pojmenovaný Drdlík v nejmladším malém pivovaru na Valašsku, Karlovském minipivovaru v hospodě Pod Pralesem ve Velkých Karlovicích. Milovníci zlatavého moku se mohou na novinku těšit od konce příštího týdne, konkrétně od 5. prosince.

Patnáctistupňový světlý ležák Drdlík je okořeněný chutí skořice a sušených jablek. „Vánoce jsou speciální příležitostí, kdy je podle mého názoru možné sáhnout k těmto pro pivo netradičním chutím," je přesvědčený spolumajitel hospody a penzionu Pod Pralesem Lubor Gášek.

Navíc zimní období charakteristické nízkými teplotami podle jeho slov dovoluje uvařit pivo o něco silnější, než je běžné. „Takové se také pije na chuť. Stačí dvě nebo tři," poradil Lubor Gášek. Doplnil, že vánoční patnáctku navařili v minipivovaru v údolí Léskové už na počátku října. Až do začátku prosince však musí ležet a dozrávat v tancích.

Karlovský minipivovar začal fungovat na sklonku léta. Od té doby se ale těší velkému zájmu milovníků tradičního českého nápoje. Pivařům nabízí nefiltrované ležáky pojmenované podle smyšlených skřítků. Jsou to světlá piva 11° Skřítek, 12° Diblík, 13° Tátoš a polotmavý 11° ležák Šibal.

„Poslední jmenovaný si mezi lidmi vede zatím nejlépe," netajil Lubor Gášek. Pro velký zájem už musel dokonce pořídit několik nových tanků k dozrávání piva. Další rozšíření plánuje před letní sezonou

V Karlovicích budou vařit vlastní pivo. Nejdřív klasiku, pak i speciály

Publikováno:před 10 letyZdroj:Valašský deníkAutor:Michal Burda

Skřítek či Diblík. I tato pojmenování ponesou již brzy nová piva, která se budou vařit na Valašsku.

Veškeré vybavení potřebné k výrobě zlatavého moku je již nyní připraveno v hospodě Pod Pralesem v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích.

„Moje babička, klasická Valaška, vždycky říkala: toto, to žáden nemá," vzpomíná na jeden z úsměvnějších impulzů, které jej k vaření vlastního piva přivedly, spolumajitel hospody a penzionu Pod Pralesem Lubor Gášek.

V penzionu ve Velkých Karlovicích začal už v roce 1999 poskytovat ubytování. O sedm let později k tomu připojil také hospodu s klasickou valašskou kuchyní. A šest let zpátky se pustil i do pořádání každoročního hudebního festivalu pod širým nebem, který nazval Karlovské hudební léto.

„Vždy tvrdím, že lidi je nezbytné něčím zaujmout. Přinášet nové věci," říká Lubor Gášek.

Chceme nabídnout živé a nešizené pivo
A tak se před rokem zrodila i myšlenka vařit v zavedené hospůdce vlastní pivo pod vlastní značkou.

„Chceme nabídnout živé pivo, vařené přímo v místě, které nikam necestuje. Nešizené, uvařené za použití správných surovin, jehož chuť si můžeme sami vyladit," těší se hospodský.

Hosté hospody Pod Pralesem se tak už velmi brzy mohou těšit na karlovskou jedenáctku či dvanáctku, později i na silnější pivní speciály.

„V současné době dolaďujeme technologii a třeba jedenáctku bychom chtěli točit přímo z tanku, klasicky tlačeného vzduchem," slibuje Lubor Gášek.

Hosté budou mít vše na očích. Část zařízení k vaření piva, varna a scezovačka jsou totiž umístěné přímo v interiéru hospody vedle výčepního pultu. Uvařené pivo bude následně kvasit ve spilce a pak patřičnou dobu ležet a zrát ve sklepích, v závislosti na požadované stupňovitosti.

První várka?
A kdy budou moci hosté ochutnat první várku? „Nebojte, bude to už brzy," vzkazuje Lubor Gášek.Logo Karlovského minipivovaru

Milovníci zlatavých moků z produkce malých pivovarů se v každém případě na nové pivo těší.

„Jsem rád, že se bude pivo vařit také ve Velkých Karlovicích. To je dobře. Minipivovar v celém údolí Horního Vsacka chybí," nechal se slyšet Libor Fiala ze Vsetína.

Podle něj majitel ideálně trefil díru na trhu. „Snad se mu bude dařit," doufá Libor Fiala.

Jako vítané zpestření i z hlediska turistiky označila vznik minipivovaru ve Velkých Karlovicích ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.

„Produkce takzvaných domácích pivovarů je nyní v oblibě. Všude, kde jsou, se po nich lidé ptají," řekla Dana Daňová.

Regionu podle ní pivovar prospěje. „Lze to ostatně pozorovat i v Rožnově pod Radhoštěm, který má svůj pivovar, či v Kroměříži. Tam jsou dokonce čtyři a všechny se uživí," doplnila Dana Daňová.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.29.11.2014 20:172