Historie a současnost Podhorském pivovaru

Historie vaření podhorského piva ve Frýdlantě nad Ostravicí sahá až do roku 1765, o tomto pivě se řikalo široko daleko, že je nejlepší v okolí. A tak se stalo, že díky pivu Frýdlant nad Ostravicí, zažil populační růst a tím se také zvedla poptávka pivovarpo řemeslných výrobcích, což značně podpořilo rozvoj celého Frýdlantu.

30. března 2013 - toto je magické datum se také zapsalo do historie Frýdlantu nad Ostravicí. V ten den poprvé Náš Pán Sládek uvařil první várku Podhorského ležáku. No a tehdy se začala psát historie O Podhorském Pivovaru v Hotelu Beskyd. Ve drýdlantu se tedy po 250 letech začalo opět vařit podhorské pivo a po městě se rozledhla vůně sladu. 3. května 2013 jsme díky velké píli všech zúčastněných slavnostně otevřeli Podhorský Pivovar v Beskydech.

Naše Podhorské pivo se vaří tradiční českou technologií na dva rmuty. Co je to rmutování? Jedná se proces, při kterém enzymatický komplex obsažený ve sladu štěpí složité polysacharidy(škroby) na skvasitelné cukry. K výrobě Podhorského piva používáme slad z moravksého ječmene, žatecký chmel, kvalitní pivovarsPodhorské pivo je pěnivé, nefiltrované a nepasterizované.ké kvasnice a vodu z Beskyd. Díky žeteckému chmelu má Podhorské pivo jemnou hořkost a příjemnou chmelovou vůni, plnější chuť a větší říz.

Ochutnat Podhorská piva můžete u Nás v Hotelu Beskyd. Můžete ochutnat Polotmavou třináctku, Extra hořkou dvanáctku, Výčepní desítku a Borůvkový speciál. Všechna Naše piva jsou specialně chmelena a proto jsou tak příjemně hořká. Věříme, že každý pivní nadšenec Naše Podhorské pivos láskou vařené ochutná a doufáme,že zachutná.
Zdroj:Stránky Hotelu Beskyd, 2016


V létě 2018 minipivovar ukončil činnost a technologie byla prodána. Hotel i restaurace jsou v provozu, ale již bez Podhorského piva.

Podhorský pivovar: Nejvíc chutná třináctka aneb polotmavý speciál pana sládka

Publikováno:před 8 letyZdroj:Magazín PatriotAutor:Tomáš Svoboda

Rozvoj minipivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a blíží se k ještě nedávno jen těžko uvěřitelným čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT se rozhodl je mapovat prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude pro čtenáře objevnou cestou za poznáním historické tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

Za sládkem Romanem Ursínim jsem dorazil do Frýdlantu nad Ostravicí, kde Podhorský pivovar sídlí, s mírným předstihem a zastihl jej tedy zrovna v čase ryze pracovním. „Dejte mi chviličku, zrovna vařím, ale hned jsem u vás,“ hlásí zpoza varny. O několik minut později už se ovšem proměňuje v laskavého průvodce minipivovarem fungujícím od jara roku 2013 ve frýdlantském hotelu Beskyd.

Obnovili tradici
To, že má pivní kultura v moravskoslezském regionu opravdu hluboké kořeny, dokazuje i případ Frýdlantu nad Ostravicí. Vždyť „tekuté zlato“ se tam podle historických pramenů začalo vařit již ve druhé polovině 18. století. Po téměř 250 letech tradici obnovili s cílem nabídnout hotelovým hostům, turistům i štamgastům kromě pohodlí, odpočinku a jídla také vlastní pivo.

„Vaříme tady třináctku polotmavou, to je náš hlavní speciál, potom klasický ležák dvanáctku, jedenáctku ležák a desítku, což je světlé výčepní pivo,“ jmenuje sládek základní sortiment piv. Do něj patří také pivo ovocného typu s příměsí borůvkového extraktu a nad jeho rámec je tmavá čtrnáctka, která se na výčepu objeví vždy ve vánočním čase.

Výběr je z hlediska pivaře vskutku pestrý. „Piva jsou nefiltrovaná, nepasterizovaná, jsou příjemně hořká, pěnivá, silnější a hutnější, jelikož se na rozdíl od těch průmyslově vyráběných ničím neředí,“ pokračuje Ursíni s upozorněním na to, že v řemeslně vyráběných pivech zůstávají také všechny vitamíny, takže jsou i zdravější než běžná produkce. Avšak „léčení“ se rozhodně nesmí přehánět.

„Naše pivo není pro lidi, kteří jsou zvyklí vypít patnáct piv denně. To naše si vychutnáte, dáte si čtyři malé a jdete domů,“ líčí s úsměvem sládek, který si nejraději v klidu vychutná svoji polotmavou třináctku. Dlužno dodat, že podobné chutě má většina návštěvníků Podhorského pivovaru.

Pivovar zásobuje také pivní lázně
„Jako vlajkovou loď pivovaru máme právě polotmavou třináctku, ta chutná nejvíc. Třeba desítka se vaří hodně na léto, to je pivo pro cyklisty, které střídáme se světlým ležákem jedenáctkou. Stabilně vaříme dvanáctku a třináctku polotmavou,“ upřesňuje sládek, jak vypadá pivní program, který se od loňského roku netýká jen hotelové restaurace, ale také nově vybudovaných pivních lázní.

„Hosté, kteří si objednají pivní koupele, tam mají mimo jiné výčep, kde si mohou dát naši podhorskou desítku,“ objasňuje Ursíni, který pro návštěvníky dělá také prohlídky pivovaru. Ten dle jeho slov momentálně stačí tak akorát uspokojit žíznivost pivařů, která vrcholí během letní sezóny. „Takže vaříme prakticky pořád, v létě k nám totiž chodí nejen hodně turistů, ale také chataři, kteří tráví čas v Beskydech,“ podotýká sládek.

Lidi chtějí hořký ležák, jsme konzervativní kraj
Do tajů vaření piva pronikal takříkajíc po svém. Něco mu daly znalosti ze zemědělské školy, ale zásadní bylo samostudium a zkoušení, co bude nejlepší. „Rozhodl jsem se pro klasické vaření na dva rmuty. Lidi jsou tady na to zvyklí, chtějí hořký světlý ležák. Jsme konzervativní kraj, když jim nabídnete něco jiného, možná ochutnají jedno pivo, ale vždycky se vrátí k tomu svému,“ dodává Ursíni, aby bylo jasno, že tradice výrazně hořkého piva je faktorem, který v kraji respektuje většina minipivovarů.

Nakonec, hlas štamgastův je hlasem božím, nebo ne? „Někteří k nám dříve chodili na Radegast, a když jsme jej přestali čepovat, odešli. Samozřejmě jsou i tací, kteří nechtějí pít nepasterizované a nefiltrované pivo, jelikož si zvykli na průmyslová piva. Avšak spousta nových zákazníků přišla, můžeme jim říkat pivní turisté, protože k nám jezdí z celé republiky,“ nabízí Ursíni pohled do řad zákazníků minipivovaru.

Přestože s jeho dosavadním fungováním vládne celková spokojenost, jsou tady i plány, jak péči o pivo a jeho věrné konzumenty dále rozvíjet. „Do budoucna bychom chtěli rozšířit varnu, a to aspoň na tisíc litrů. Taky bych si chtěl zkusit vařit svrchně kvašená nebo pšeničná piva. Na to zatím není prostor,“ loučí se s lákavou pozvánkou do budoucna sládek Podhorského pivovaru.

Podhorský pivovar Frýdlant nad Ostravicí
Místo: Hotel Beskyd (Náměstí 1)
Druhy piv: Podhorské polotmavé 13º, Podhorské světlý ležák 12º, Podhorské světlý ležák 11º, Podhorské světlé výčepní 10º, Borůvkový speciál (kromě toho také Vánoční speciál 14º)
Čepování: z tzv. duo tanků v přirozené nefiltrované formě
Stáčení: do sudů i do pet lahví
Výtoč: zhruba 350 až 400 hektolitrů za rok

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.09.06.2016 16:261