Historie a současnost pivovaru Novosad

PIVOVAR – RESTAURANT NOVOSAD v Harrachově je součástí nejstarší soukromé sklárny Novosad & Syn v Čechách (založeno před rokem 1712).
pivovarTypicky pivovarská restaurace se stylovou atmosférou je atraktivní především pro vlastní výrobu piva (vaření přímo před zraky hostů). Navíc restaurace volně navazuje na sklářskou huť a tím umožňuje svým návštěvníkům mimořádně zajímavé spojení s výrobou místního skla.

Během své krátké historie dokázal tento malý pivovar získat mnohá ocenění, včetně dvou „Zlatých pivních pečetí“ za vítěztví v absolutní kategorii mezi všemi zúčastněnými pivovary na pivních slavnostech v Táboře v letech 2011 a 2012! Toto ocenění dostal v obou případech světlý ležák František. Pivovar Harrachov je také držitelem několika dalších medailí v kategorii minipivovarů a kvasnicových piv. Pivo František je rovněž držitelem ocenění „Výrobek Libereckého kraje roku 2008“ a „Regionální potravina“ roku 2011.
Zdroj:Stránky Minipivovaru Novosad, 2018'


Více na stránkách pivovaru

V harrachovské sklárně už nevaří jen pivo, stáčejí i horskou vodu

Publikováno:před 5 letyZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Pivo už není jediným nápojem, který si může dát návštěvník sklárny Novosad a syn v Harrachově na Semilsku. Pod značkou Bohemian Crystal Water začali do lahví stáčet místní pramenitou vodu, již používají i k výrobě piva. Sklárna ji nečerpá, do lahví stáčí vodu, co sama v Krkonoších vyvěrá ze země. "Jímání vody vybudoval někdy před 250 lety hrabě Harrach a my to jen využíváme, hladinu spodní vody tím nijak nesnižujeme," řekl ČTK majitel sklárny František Novosad.

Vodu balí sklárna do tenkostěnných skleněných lahví o obsahu 0,75 a jednoho litru. Koupit je lze stejně jako pivo přímo ve sklárně. "Dodáváme je také do jednoho řetězce hotelů v Praze a chystáme se oslovit i hotely v Libereckém kraji," doplnil Novosad. Hoteliéři mají podle něj zájem také o půllitrové plastové lahve, plnit je začnou od září.

Zatímco za lahev harrachovského ležáku o obsahu 0,7 litru zaplatí host 45 korun, tři čtvrtě litru horské vody přijde na 33 korun a litrovka o dvě koruny dráž.

Harrachovská sklárna je nejstarší fungující sklárnou v republice. Byla založena před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Zachoval se tam tradiční způsob výroby a unikátní 100 let stará historická brusírna skla poháněná transmisemi a vodní turbínou. Sklárna vyrábí luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. Většina jde na export. Už více než 20 let se podnik otvírá turistům, každoročně tudy projde kolem 70.000 lidí. V roce 2002 přistavěli minipivovar s restaurací, která nabízí výhled do sklárny. O pět let později otevřeli pivní lázně.

Výroba piva i turistika pomohly podle Novosada udržet výrobu skla v Harrachově i v těžkých letech krize, kdy řada sklářských podniků skončila. "Stáčení vody je další aktivitou na podporu sklářství," řekl majitel. Situace podle něj není jednoduchá ani dnes. "Tuzemský trh je zaplavený tureckým, rumunským a čínským sklem," řekl. Levné zahraniční produkci se podle něj těžko konkuruje. Problémem jsou hlavně strmě rostoucí mzdy. "Když se zvedne minimální mzda, musím přidat všem, abych zachoval nějakou hierarchii. A zvlášť v našem oboru s vysokým podílem ruční práce jsou mzdy včetně odvodů největší nákladovou položkou," dodal Novosad.

Manželství skla a piva v Harrachově pořád drží. Ale pivu je letos líp

Publikováno:před 8 letyZdroj:iDNES.czAutor:Miloslav Lubas

Harrachovské pivo roste, sklu se nedaří tak dobře jako loni, ale dohromady jim to jde pořád dobře. V sobotu přivábily na třinácté Harrachovské pivní slavnosti znovu kolem dvou tisíc lidí.

Pivo ze harrachovského minipivovaru Novosad a syn se čepuje pouze v domovském Harrachově a České Kamenici. „V České Kamenici ho dodáváme do kavárny,“ podotkl František Novosad, majitel minipivovaru a sklárny. „Za týden se tam prodá šest až sedm třicetilitrových sudů,“ doplnil Novosad.

Harrachovský minipivovar loni udělal 144 tisíc litrů piva. Vaří se tam silné přírodní ležáky – světlý František a tmavý Čerťák. Sklářům u pecí i vyznavačům lehkých piv pak slouží osmička Huťské.

Harrachovské pivo vyhrálo v minulých letech několikrát prestižní tuzemské soutěže jako například Zlatou pivní pečeť. Podle Novosada výroba piva v Harrachově každý rok stoupá. V roce 2012 pivovar udělal 133 tisíc litrů, o tři roky později o 11 tisíc litrů víc.

Skla se prodá nejvíc do USA
Na slavnostech vyšel půllitr ležáku na 25 korun a návštěvníci si k němu mohli přikoupit za 20 korun sklenice coby vzorky z produkce sklárny. S nimi pak korzovali po huti, kde sledovali skláře při práci.

Jejich šikovnost mohlo ocenit i 400 lidí, kteří vyhráli v tombole ceny vytvořené právě ve sklárně.

Letošní rok ale pro ni ale není tak příznivý jako loňský. „Úplně skončil vývoz do Číny, když se tam kurz místní měny jüanu propadl vůči dolaru,“ upozornil Novosad. „Na podzim do Číny vyrazíme a pokusíme se obchody obnovit. V Číně nám za naše nápojové sklo platili lépe než v USA,“ poznamenal majitel podniku.

Harrachovská sklárna ukončila letos byznys s Ruskem. „Je tam špatná platební morálka. Peníze za naše zboží jsme z ruských partnerů dostávali také až po půl roce. Než takové obchody, to raději žádné,“ vysvětlil Novosad.

Sklo nyní putuje z Harrachova do 33 zemí světa. Nejvíce se ho prodá do USA, kde má sklárna tři velké zákazníky. „V srpnu se vydáme na dva velké veletrhy do New Yorku a do Chicaga. V Evropě zůstává velmi významný export do Norska,“ prozradil Novosad.

Firma dává práci 110 lidem
Novosad sklárnu koupil v roce 1993 a už za pár let si začala přivydělávat exkurzemi do hutě i brusírny. V roce 2002 ve sklárně přibyl minipivovar s restaurací. Následovaly pivní lázně, hotel a v průmyslověturistickém areálu se ukrývají i dvě prodejny.

Firma dává práci přibližně 110 lidem a její loňské tržby dosáhly zhruba 80 milionů korun. Asi 90 procent tvořilo sklo.

„Ročně si sklárnu prohlédne zhruba šedesát pět tisíc lidí,“ konstatoval Novosad. Pro srovnání - přibližně stejně turistů přiláká v Libereckém kraji královský hrad Bezděz.

Zatímco harrachovské sklo míří do celého světa, většinu piva prodá Novosad v restauraci ve sklárně a přes ulici. Když si někdo koupí sud, stojí ho jedno dvanáctistupňové pivo i s daní necelých dvacet tři korun.

Hodně lidí si ho v Harrachově v létě bere na oslavy k táborákům. Pivovar jim připraví tak silné pivo, jak si přejí. Namíchá ho z osmičky a z dvanáctky.

Ve sklárně v Harrachově si prezident i foukl

Publikováno:před 8 letyZdroj:Deník.cz

Skláře v Harrachově až na výjimku k Zemanově lyžování zajímaly otázky spíše nadregionálního charakteru.

Sklárna a pivovar Novosad a syn v krkonošském Harrachově se staly dalším z cílů návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Libereckém kraji.

Předtím ještě zavítal do Tanvaldu. Navštívil tam Městské kino JAS Járy Cimrmana a setkal se s představiteli města a tanvaldskými občany.

U Františka Novosada se k besedě se zaměstnanci sklárny sešel Miloš Zeman za doprovodu libereckého hejtmana Martina Půty. I když mnoho dotazů ze strany lidí u pecí sklárny nepadlo, na přetřes přišly většinou otázky, které mají nadregionální charakter.

Samotného majitele sklárny, kterou prezident pochválil za to, že se dokázala udržet i za cenu snížení platů zaměstnancům, zajímalo, proč na rozdíl od jeho firmy má Miloš Zeman rád silnou korunu. „Slabá koruna je cosi jako cigareta. Krátkodobě působí pozitivně a dlouhodobě z ní je rakovina plic," poznamenal Miloš Zeman. „Když máte silnou korunu, jste nuceni hodně pracovat, inovovat, přicházet se stále novými a novými nápady, zvyšovat konkurenceschopnost. Když máte slabou korunu, tak je to takový polštář, na kterém s potěšením ležíte. Krátkodobě se vám vyplatí, ale dlouhodobě vás konkurenti předběhnou a nakonec to může dopadnout tou rakovinou plic," řekl prezident.

Jednu ze zaměstnankyň pro změnu zajímalo, zda někdy prezident stál na lyžích. „My běžkaři jsme lid pracovitý. My si každý kopec poctivě vyšlapeme. Byla doba, kdy jsem na běžkách udělal čtyřicet kilometrů krkonošského hřebenu se spoustou držkopádů. Vyjel jsem na Medvědín a skončil v Černém dole v jedenáct hodin v noci. Zatímco takoví sjezdaři mají ty komíny, mají ten šlepr, případně lanovku. Učí se lenosti a zakrní jim svaly a riskují zranění," řekl Zeman a národu doporučil běh.

Ve sklárně rodiny Novosadů si prezident i foukl do píšťaly
I když to nebylo jasně stanoveno v protokolu, určitě si kdekdo z přítomných přál vidět prezidenta, jestli se dokáže poprat s foukáním do píšťaly. Vždyť harrachovská sklárna je nejstarší funkční sklárnou na světě, kde se vyrábí sklo ručně. „S píšťalou. Tak jak před tisíci lety Féničané," glosoval majitel František Novosad. Zdejší historie výroby unikátních kusů i stohů starých dokumentů s nákresy si cenní nejen majitel, ale i kurátoři a odborníci z muzeí.
K pobavení všech zaměstnanců, kteří mu pak obdivně zatleskali, se prezident do foukání statečně pustil. A výsledek pobaveně komentoval:
„Můžeme to dát do tomboly s názvem prehistorická žárovka." Jinak se ke zdejší výrobě skla prezident Zeman vyjádřil s velkou úctou. „Umělecké dílo, které vyvážíte do Spojených Států, do Skandinávie a doufám, že teď i do Číny a dalších zemí, vlastně, pokud ho někdo ve vzteku nerozmlátí, bude existovat desítky a možná i stovky let. Takže jste prestižní firmou, která dělá slávu celé České republice. A za to vám moc děkuji. Věřím, že až sem přijedu příště, bude průměrná mzda zaměstnanců zase o dva tisíce korun vyšší," řekl prezident.

Z harrachovské sklárny si Miloš Zeman odvážel nejen luxusní knihu doplněnou fotografiemi k nedávnému 300. výročí firmy.

Ale především dar, jaký dostal každý prezident, který provoz navštívil. Tím je speciální soubor sklenic na víno s názvem Masaryk. Design byl vytvořen právě pro T. G. Masaryka v roce 1919 při jeho tehdejší návštěvě. Jde o mimořádnou techniku výroby. Není to typický proces a je velmi nadčasová. „Spodní část připomíná Ještěd a uprostřed má bublinu," popsal svůj dar pro hlavu státu František Novosad.

Určitě nikoho nepřekvapí, že prezident ještě před cestou do Semil poobědval právě ve Sklárně a pivovaru Novosad a syn. A co dobrého mu tam přichystali? Kromě vlastního piva na zapití bramboračku, vepřového vrabce s třemi druhy knedlíků a bílým zelím. A na závěr pudink, který si Miloš Zeman výslovně přál.

12. Harrachovské Pivní slavnosti startují už v sobotu

Publikováno:před 9 letyZdroj:Regiony24.cz

Přijměte pozvání na letní osvěžení harrachovským pivem, které poteče proudem na tradičních Harrachovských pivních slavnostech. Nebude chybět muzika, soutěže a atrakce pro děti i dospělé.

Tradiční pivní slavnosti se konají vždy v červenci v celém areálu sklárny a minipivovaru v Harrachově, letos to vychází na sobotu 18. července. Součástí oslav bývá bohatá tombola, ohňostroj a jako každoročně, i letos jsou slavnosti doprovázeny bohatým programem. Během dne bude probíhat tombola, prohlídky muzea a sklárny s příležitostí vyzkoušet si foukání skla, pro děti budou připraveny dětské dílny s možností vyrobit si vlastní dárkové předměty (sklenice, mozaiky, obrázky, trička, atd.…), laser game a stánky s dobrotami a hračkami.

Pivní slavnosti v Harrachově sobota 18. 7. 2015
0:00 – 12:00 KRKONOŠSKÁ DECHOVKA
12:00 – 12:30 Start Bierfest
12:30 – 14:00 CIMBÁLOVÁ SKUPINA DUŠANA KOTLÁRA
14:00 – 16:00 MADONNA ROCK SHOW (revival)
16:00 – 17:00 VzHáčka (rock-pop revival)
17:00 – 17:30 Wettbewerb
17:30 – 18:30 ROCK´N´RULES (revival)
18:30 – 19:00 Wettbewerb
19:00 – 20:00 POP LEGENDS (revival)
20:00 – 22:00 SABINA KŘOVÁKOVÁ (rock-pop)
22:00 – 24:00 KABÁT REVIVAL (hard-rock)
24:00 – 00:10 Feuerwerk – Ende Bierfest

Soutěže:
držení tupláku na čas pití piva na čas jízda na opilém kole, které zatáčí opačně, než řídí hod sudem do dálky

Vstupné:
dospělí 150,- Kč
školní děti 20,- Kč
předškolní děti zdarma

Doprava:
Z vlakového nádraží Harrachov do areálu Sklárny Harrachov bude zajištěna autobusová doprava zdarma. V pozdních hodinách bude zdarma zajištěn odvoz účastníků autobusem. Časy odjezdů: 22:00, 00:30.

Směry odjezdů:
1. Tanvald, Smržovka, Jablonec nad Nisou 2. Jablonec nad Jizerou, Rokytnice nad Jiz.

Pro více informací navštivte stránky www.sklarnaharrachov.cz

Pivní slavnosti v harrachovské sklárně

Publikováno:před 10 letyZdroj:BigBloger LidovkyAutor:Jan Pražák

V sobotu 19. července se v harrachovské sklárně a minipivovaru Novosad a syn konaly v pořadí už jedenácté pivní slavnosti. V průběhu této akce jsme si mohli prohlédnout nejstarší činnou sklárnu v České republice, fungující podle dochovaných pramenů nejméně od roku 1712. Součástí slavností byla celá řada doprovodných akcí, bohatý výběr jídla a pití.

Harrachovské pivní slavnosti přinášejí kromě zlatého moku i zábavu

Publikováno:před 11 letyZdroj:Naše Jablonecko

V sobotu 20. července se koná 10. ročník Harrachovských pivních slavností. Kromě spousty piva se můžete těšit na bohatý doprovodný program v podobě různých soutěží nebo hudby pestrých žánrů. A pořadatelé nezapomněli ani na děti, pro které přichystali také mnoho zábavy.

Budete moci ochutnat nejen harrachovské pivo, které bylo několikrát oceněno Zlatou pivní pečetí, ale například i produkty z varnsdorfského pivovaru Kocour nebo z pivovaru Konrad. K občerstvení bude připraveno prasátko a kuřátka na grilu, klobásky, čínské nudle, bramboráčky se zelím, staročeské trdelníky, cukrovinky, ovocné destiláty nebo medovina.

Během dne bude probíhat bohatá tombola, prohlídky muzea a sklárny s příležitostí vyzkoušet si foukání skla. Pro děti budou připraveny dětské dílny s možností vyrobit si vlastní dárkové předměty (sklenice, mozaiky, obrázky, trička, atd...), skákací hrad a stánky s dobrotami a hračkami.

Ze soutěží bude na programu držení tupláku na čas, pití piva na čas, jízda na opilém kole, které zatáčí opačně, než řídí, hod sudem do dálky. Vstupné pro dospělé 150 Kč, pro školní děti 20 Kč a předškolní děti zdarma.

Doprava do Harrachova přímým vlakovým spojem z Liberce, Jablonce n.Nis., Smržovky a Tanvaldu zdarma! Vstupenka zakoupená na hlavním nádraží těchto čtyř měst slouží zároveň jako vlaková jízdenka do Harrachova. Od vlakového nádraží v Harrachově bude zajištěna doprava autobusem.

V pozdních hodinách bude zdarma zajištěn odvoz účastníků autobusem. Časy odjezdů jsou ve 22.00 a 00.30. Směry odjezdů: Tanvald, Smržovka, Jablonec nad Nisou a Jablonec nad Jizerou, Rokytnice nad Jiz.

10. Harrachovské pivní slavnosti - sobota 20. 7. 2013
10.00 - 12.00 Krkonošská dechovka
12.00 - 12.30 Zahájení majitelem sklárny a starostkou města
12.30 - 14.00 Johny Walker band (country)
14.00 - 16.00 The Vintage band (rock n‘ roll revival)
16.00 - 16.30 Finálové kolo soutěže „držení tupláku na čas"
16.30 - 18.00 Claymore (gaelic rock)
18.00 - 18.30 Finálové kolo soutěže „pití piva na čas"
18.00 - 20.00 Těla (folk-rock)
20.00 - 22.00 Queenie - World Queen Tribute Band (rock)
22.00 - 24.00 Laura a její tygři (rock)
24.00 - 00.10 Ohňostroj - ukončení slavností

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.09.08.2019 06:446