Historie a současnost Novoměstského pivovaru

Dovolte nám, abychom Vám představili ojedinělou gastronomickou raritu, která se nachází přímo v centru Prahy, cca 400m od Václavského náměstí - První Novoměstský restaurační pivovar, který byl založen v roce 1993.

Oblibu pěnivého moku můžeme sledovat u několika generací Pražanů.

Na Novém městě by se před sto lety našla celá řádka starobylých měšťanských pivovarů, pivovarkde se "PRÁVO VÁREČNÉ" po generace dědilo z otce na syna.

Vedle útulných hospůdek se velké oblibě Staropražanů těšily i malé pivovary s neopakovatelnou atmosférou, kde se uvařené pivo "doma" hned spotřebovalo.

Ve starých kronikách je zapsáno, že v roce 1434 stával v těchto místech dům, který náležel sladovníkovi Vaňku Zpěvákovi, ten zde žil a měl právo vařit pivo - tzv. "právo várečné". Dnešní dům vystavěl známý pražský architekt František Buldra roku 1902.

Založením dnešního restauračního pivovaru v roce 1993 se navázalo na starou tradici ze 14. století, která byla na dlouho dobu zapomenuta a přerušena. Díky skvělé myšlence spojit minipivovar s restaurací v jeden celek vznikl tento ojedinělý komplex s účelně propojenými sklepními a nadzemními prostorami.

Tento rozsáhlý komplex má bohatě a atraktivně dekorovány interiéry od stylu gotických sálů až po 20.-30. léta minulého století, včetně letní terasy. Celková kapacita je 400 míst.

Hned při vstupu do pivovaru je hlavní sál - VARNA, kde naši sládkové ve varnách vaří pivo. pivovarZa varnou následuje PANSKÉ SEZENÍ a klimatizovaný RADNÍ SALONEK. Když projdete kolem kuchyně ocitnete se v PODSKALÍ, kde se nabízí pohled na Prahu, "jako vymalovaný". Ve SPILCE můžete vidět přímo od svých stolů, jak pivo ve velkých kvasných kádích kvasí. Odtud je pak přečerpáno do ležáckého sklepa kde zraje asi 6 týdnů. Nejhlouběji se nacházení tři tzv. GOTICKÉ SÁLY.

V létě je pak vyhledávaná především TERASA a STODOLA, které jsou hned vedle sebe.

Pivo v Novoměstském pivovaru se vaří v zařízení firmy Ziemann a používají se výhradně české suroviny tj. český slad a žatecký chmel. Vaří se klasickým způsobem - varna, spilka a ležácký sklep. Světlý nebo tmavý 11° nefiltrovaný novoměstský ležák je bez konzervačních látek a obsahuje komplex vitamínů řady B spolu s dalšími minerálními látkami. Je to tzv. "Natur produkt". Pivo je nefiltrované a má tzv. opálovou barvu kvasnic.

Novoměstský pivovar se specializuje na typicky českou kuchyni - naleznete zde klasické speciality, jako je dršťková nebo řízná česneková polévka, svíčková, pivovarský guláš, pečené vepřové koleno servírované s křenem a hořčicí, pečené sele atd...

Vyznavači zdravé výživy zde najdou jídla, vyhovující jejich nárokům: velký výběr zeleninových salátů, bezmasých jídel a ryb. Nabídka je bohatá a vybere si opravdu každý.
Zdroj:Stránky Novoměstského pivovaru, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Novoměstského pivovaru

Kdy:celoročně dle dohodyObec:Praha-Nové MěstoZdroj:Novoměstský pivovar

Milovníky pivního moku seznámíme s výrobou tohoto nejslavnějšího českého nápoje. S průvodcem si prohlédnete varnu, otevřenou spilku i ležácký sklep. Na závěr vám prozradíme tajný recept na vaření našeho Novoměstského ležáku. Obdržíte certifikát, díky němuž se stanete plnohodnotným členem Novoměstského cechu sladovnického.

Jako jedinný minipivovar si necháváme pálit pivní kořalku přímo z našeho piva. Specielní receptura, 50% podíl alkoholu a následné zrání v dubových sudech vytváří její jemnou a nezaminitelnou chuť. Vůně PIVOVICE se nejlépe rozvine ve vysoké skleničce se zúženým hrdlem a zvláštním jménem, takzvané PIJAČCE.

Při objednání prohlídky SPECIAL máte možnost si tuto skleničku odnést jako suvenýr. V nabídce je několik druhů prohlídek.

Na přání si můžete složit svou vlastní prohlídku přímo na míru.

Exclusive (vhodné pro 2 osoby): Prohlídka pivovaru s výkladem v češtině - 2x, Dárkový certifikát - 2x, Pivovice 0,025cl (pivni 50% pálenka z našeho piva, dozrávaná v dubových sudech) - 2x, Ochutnávka piva 3x2dcl (světlé, tmavé, řezané) - 1x, Pivní žirafa (2l piva podávaného v pivním válci, které si sami čepujete u stolu, dle vašeho výběru světlé, tmavé nebo řezané) 1x, Mísa topinek s čerstvým česnekem, 515,-Kč
Special: Prohlídka pivovaru, Certifikát, Pivovice 0,025cl, Sklenička Pijačka, Pivo 3 x 2dcl, 207,-Kč
Gourmet (vhodné pro 2 osoby): Prohlídka pivovaru s výkladem v češtině - 2x, Dárkový certifikát - 2x, Pivní sekt 1,5dcl - 2x, Pivní žirafa (2l piva podávaného v pivním válci, které si sami čepujete u stolu, dle vašeho výběru světlé, tmavé nebo řezané) 1x, Pekáček plný kuřecích křidýlek obalovaných v pivním těstíčku (800g) s barbecue omáčkou a koprovo-smetanovou omáčkou, 790,-Kč
Gurmán: Prohlídka pivovaru, Certifikát, Pivo 3 x 2dcl, Ochutnávkový talíř, 197,-Kč
Beer: Prohlídka pivovaru, Certifikát, Pivo 3 x 2dcl, 117,-Kč

Aktualizováno: před 4 lety