Historie a současnost Pivovaru Most

Právo vařit pivo získalo město Most od Přemysla Otakara II. v roce 1273. Zároveň s touto výsadou vyšel zákaz vaření piva v okruhu jedné míle od hradeb a všechny hospody ve městě pivovarmusely čepovat pouze mostecké pivo. Pivovar byl založen roku 1470.

Poslední známá budova pivovaru byla postavena roku 1899 a v roce 1902 patřil mostecký pivovar k největším v Čechách, když zaměstnával 95 lidí a vyráběl přibližně 100 000 hl piva ročně. V Mostě v té době vařili pivo podle bavorského způsobu a k dostání bylo světlé (Goldquell) a tmavé (Gorenzbrau). Vrcholný výstav přišel v roce 1913, kdy bylo uvařeno 105 843 hl piva.

Po druhé světové válce přišlo rozšíření výroby o sodovku, limonádu a jiné nealkoholické nápoje. Pivovar byl za komunismu postupně součástí několika národních podniků: Mostecký pivovar, n.p.; Krušnohorské pivovary, n.p. Most; Krušnohorské pivovary, n.p. Louny; Severočeské pivovary, n.p. Louny a Severočeské pivovary, k.p. Louny. V roce 1971 vypukla v mosteckém pivovaru stávka, ve které zaměstnanci požadovali zvýšení mezd. Vedení pivovaru požadavky ignorovalo a stávka se dále rozšířila i do pivovarů v Litoměřicích, Podmoklech, Žatci nebo Horním Litvínově. pivovarSpor byl nakonec ve spolupráci s ministrem sociální péče urovnán a zaměstnanci se vrátili do práce. Pivo se v tomto areálu vařilo nepřetržitě až do roku 1972, kdy bylo rozhodnuto o odstřelu budov a výstavbě nové modernější továrny v Sedlci u Mostu. Provoz nového pivovaru byl zahájen roku 1976.

V roce 1990 byl pivovar vyčleněn ze státního podniku Pivovar Louny a přešel pod státní podnik Pivovar Most. V roce 1992 bylo rozhodnuto o privatizaci podniku a vznikla akciová společnost Pivovar Most. Od roku 1994 podnik bojoval s finančními problémy, které byly připisovány vysokým výdajům na údržbu a opravy. Roku 1996 byl pivovar přejmenován na Pivovar Radegast Sedlec, a.s. V roce 1998 se podnik vrátil k původnímu názvu Pivovar Most, a.s. a kvůli velkým dluhům byl na něj vyhlášen konkurs. Po uzavření pivovaru se část výroby a polovina zaměstnanců přesunula do pivovaru ve Velkých Popovicích.

Dnes udržuje tradici pivovarnictví v Mostě pouze minipivovar Kahan.
Zdroj:Wikipedia.org