Historie a současnost Pivovaru Lužiny

Společnost Pivovar Lužiny, s.r.o., která vlastní a provozuje stejnojmenný samostatný nezávislý minipivovar, vznikla v roce 2013. Nedílnou součástí minipivovaru je pivovarská restaurace, pivní bar a sezónní terasa. Celý provoz je rozložený do všech pivovartří podlaží nově zrekonstruovaného OC Lužiny.

Pivovarská technologie je umístěná v přízemí objektu a její kapacita umožňuje roční výstav cca 2500 hl piva; díky prostorové rezervě je možné zvýšit roční výstav až na cca 5000 hl piva. Technologie umožňuje vaření všech druhů piv (svrchně kvašená, spodně kvašená). Nejdůležitější aktuálně instalované technologické části jsou: dvounádobová varna o objemu 15 hl, 4x spilka o objemu 30 hl, 11x ležácký tank o objemu 30 hl, 2x CK tank o objemu 15 hl, atd. Významnou součástí je dvouvětvový nerezový pivovod, který propojuje všechna tři podlaží provozu a jehož prostřednictvím se plní výčepní tanky v pivním baru a restauraci přímo z ležáckých tanků.

Lužinská piva se vaří pivovartradiční metodou za použití vody, sladu, a chmele. Piva českého typu jsou spodně kvašená, vařená na dva rmuty; svrchně kvašený LU-ale je vyráběn infuzně. K vaření se využívá slad z humnové sladovny Kounice a speciální zahraniční slady. Chmel pochází ze žatecké oblasti a kvasnice z VÚPS v Praze. Funkci hlavního sládka vykonává pan Michal Novotný.

Vyrobená piva se čepují v pivovarské restauraci a v pivním baru z výčepních tanků, plní se do PET lahví a do KEG sudů pro čepování v pivovarské restauraci a pro místní maloprodej.

Základem je výroba čtyř stálých druhů piva a v průběhu roku i několika speciálů. pivovarVšechna piva jsou nepasterizovaná a nefiltrovaná. S ohledem na charakter piva a zachování jeho kvality se v žádném případě neplánuje prodej prostřednictvím obchodních řetězců.

V rámci svých obchodních aktivit používá Pivovar Lužiny dvě loga, obě z dílny Markéty Zelenkové. V hlavním oválném logu jsou použité stejné barvy, které má na své vlajce Městská část Praha 13, na jejímž území je minipivovar umístěný. Čtyři hvězdy v horní části černého pole symbolizují čtyři základní druhy piva, dvojitá silueta sídliště symbolizuje okolní zástavbu. Menší obdélníkové logo se používá v interiéru restaurace a baru a na firemních tiskovinách.
Zdroj:Stránky Pivovaru Lužiny, 2014


Rekord v pivní štafetě unikl o vlásek

Publikováno:před 9 letyZdroj:Praha13.czAutor:Samuel Truschka

Pouhých pět piv scházelo k překonání stávajícího českého rekordu ve štafetovém pití piva po dobu jedné hodiny. Pokus o pokoření rekordu proběhl 26. listopadu v rámci prvního čepování vlastního piva v restauraci Pivovaru Lužiny v Praze 13. Během šedesáti minut vypili účastnící štafety pod dohledem komisaře Tomáše Hrábka z pelhřimovské Agentury Dobrý den celkem 192 půllitrů. Současný rekord hodinové štafety zapsaný v České knize rekordů v květnu 2014 je 196 piv, navíc desítek, zatímco na Lužinách se pila jedenáctka. Štafetu zahájil herec Jiří Krampol, zapojili se i veteráni českého sportu Antonín Panenka, Ladislav Vízek, František Kučera, Jiří Zelenka a Aleš Valenta a více než stovka pivařů z Prahy 13 i okolí. Sedmnáct soutěžních piv vypily ženy.

Pivovar Lužiny byl vybudován ve zrekonstruovaném Obchodním centru Lužiny v průběhu letošního roku. Na slavnostním prvním čepování, které proběhlo pod záštitou a za účasti starosty Prahy 13 Davida Vodrážky, byly představeny čtyři druhy lužinského piva - světlý ležák, jantarový ležák, polotmavý speciál a světlý LU-Ale. Jejich kmotry se stali jednotliví členové hardrockové skupiny Doga, která je oficiálním patronem lužinských piv. V průběhu večera bylo zdarma natočeno a vypito přibližně 3 000 piv.

Jantarový ležák, světlý LU-Ale. Pivovar na sídlišti bude první várku čepovat zdarma

Publikováno:před 9 letyZdroj:Pražský patriot

Ve zrekonstruovaném objektu Obchodního centra Lužiny v Praze 13 byl v průběhu letošního roku vybudován pivovar, který začal v první polovině října vařit vlastní pivo. V tuto chvíli již má Pivovar Lužiny v tancích připravenou první várku čtyř druhů piva – světlý ležák, jantarový ležák, polotmavý speciál a světlý LU-Ale.

Slavnostní první čepování lužinských piv proběhne ve středu 26. listopadu od 17.00 v pivovarské restauraci ve 3. podlaží OC Lužiny (přímo u stanice metra B Lužiny).

Open party se uskuteční pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky, představování piv bude moderovat sportovní komentátor Petr Vichnar. Jednotlivá piva postupně pokřtí členové rockové skupiny Doga, která je oficiálním kmotrem lužinských piv.

Na programu bude také pokus o překonání českého rekordu ve štafetovém pití piva po dobu jedné hodiny. Na regulérnost pokusu dohlédne osobně pozvaný komisař z Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Štafetu odstartuje herec Jiří Krampol.

Členem štafety může být každý z přítomných. Účast ve štafetě přislíbila také řada známých osobností, zejména z oblasti sportu.

„Přijďte ochutnat, pivo se bude podávat do 23:30 nebo pokud se nevypijí výčepní tanky,“ zvou organizátoři. Jelikož je navařeno 30 000 litrů piva, zlatavý mok by určitě dojít neměl.

„Prohlídky pivovaru ve středu dělat nebudeme, ty plánujeme spustit kvůli probíhajícím úpravám technologie a dispozice až od prosince,“ píše pivovar na svém facebooku.

Pivovar Lužiny začíná čepovat vlastní pivo

Publikováno:před 9 letyZdroj:Praha13.czAutor:Samuel Truschka

Ve zrekonstruovaném objektu Obchodního centra Lužiny v Praze 13 byl v průběhu letošního roku vybudován pivovar, který začal 8. října vařit vlastní pivo. V tuto chvíli již má Pivovar Lužiny v tancích připravenou první várku čtyř druhů piva - světlý ležák, jantarový ležák, polotmavý speciál a světlý LU-Ale.

Slavnostní první čepování lužinských piv proběhne ve středu 26. listopadu od 17.00 v pivovarské restauraci ve 3. podlaží OC Lužiny (přímo u stanice metra B Lužiny). Open party se uskuteční pod záštitou starosty Prahy 13 Davida Vodrážky, představování piv bude moderovat sportovní komentátor Petr Vichnar. Jednotlivá piva postupně pokřtí členové rockové skupiny Doga, která je oficiálním kmotrem lužinských piv.

Na programu bude také pokus o překonání českého rekordu ve štafetovém pití piva po dobu jedné hodiny. Na regulérnost pokusu dohlédne osobně pozvaný komisař z Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Štafetu odstartuje populární herec Jiří Krampol. Členem štafety může být každý z přítomných. Účast ve štafetě přislíbila také řada známých osobností, zejména z oblasti sportu. Přijďte ochutnat!

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.28.11.2014 07:563