Historie a současnost Pivovaru Louny

Pivovar Louny je zaniklý schwarzenberský pivovar v Lounech, který fungoval od roku 1892 až do uzavření roku 2010. Na konci 19. století a počátku 20. století se jednalo o jeden z nejmodernějších pivovarů v Čechách. Pivovar před uzavřením provozovala společnost Pivovar Louny a. s. ze skupiny Heineken, v současnosti v likvidaci.

Pivovar založil v roce 1892 kníže Adolf Josef ze Schwarzenbergu, když vykoupil várečná práva několika měšťanských domů a navázal tak na tradici započatou roku 1250, kdy město Louny várečné právo dostalo.
V pivovaru byla již na počátku produkce zavedena vůbec poprvé v celém Rakousku-Uhersku technologie umělého zchlazování piva. V roce 1897 pivovar zásoboval již 122 hostinců a pivo vyvážel i do zahraničí. Dalšího roku pivovarbyla při pivovaru zřízena chemicko-fyziologická laboratoř a roku 1900 byl nainstalován přístroj na produkci čistých várečných kvasnic.
Během I. světové války byla nicméně zabavena většina měděného vybavení a dalších kovů, čímž byla způsobena škoda dosahující částky 200 000 K. Pivovar se po válce nacházel v katastrofálním stavu, pročež bylo nutné zahájit potřebnou rekonstrukci. V roce 1922 byl zakoupen nový generátor a roku 1925 zavadena účinná filtrace vody. Ve stejném roce byl zakoupen i stroj na sušení mláta.
V roce 1927 rozhodl tehdejší majitel kníže Jan Nepomuk II. o kompletní přestavbě komplexu a modernizaci, jejíž náklady se vyšplhaly na 2 700 000 Kčs. Zároveň byla nainstalována automatická myčka sudů v hodnotě 200 000 Kčs. Ve 30. létech přibyla k pivovaru i nová lahvárna, na níž bylo vynaloženo 400 000 Kčs, transportér na dopravu uhlí (200 000 Kčs) a nový vodovod (150 000 Kčs). Předpokládá se, že ve 20. a 30. letech bylo na celkovou modernizaci vynaloženo 11,5 milionu Kčs.
Lounský pivovar se pak v letech 1937–1938 řadil mezi 13 nejmodernějších pivovarů v celém Československu.

Od roku 1938 byl vlastníkem JUDr. Adolf Schwarzenberg, na jehož majetek byla po jeho odchodu do exilu v USA uvalena gestapem roku 1940 nucená správa. Po druhé světové válce pivovarmu byl zakázán návrat do Československa a roku 1947 byl zákonem Lex Schwarzenberg pivovar proti-ústavně vyvlastněn a přešel do vlastnictví státu.
Pivovar se stal součástí podniku Krušnohorské pivovary a později komplex přešel pod státní podnik Lounsko-žatecké pivovary. Roku 1960 přešel pod podnik Severočeské pivovary, jejichž součástí zůstal až do pádu komunismu.

V roce 1991 vznikl státní podnik Pivovar Louny, který byl následně zprivatizován a následně transformován ve společnost Pivovar Louny a. s.
V roce 2008 pivovar prostřednictvím nákupu Drinks Union ovládla společnost Heineken Česká republika, a. s. Následná optimalizace výrobně-dodavatelského řetězce se nejprve projevila pouze sníženým využití stáčírny, která byla v listopadu 2009 nakonec kvůli špatnému technickému stavu a neefektivitě případné rekonstrukce uzavřena.

Při další optimalizaci byl v lednu 2010 definitivně uzavřen celý pivovar a přeměněn na distribuční centrum a potkal ho tak stejný osud jako Znojmo, Kutnou Horu a Krásné Březno v pivovarČR a několik pivovarů na Slovensku ve vlastnictví Heinekenu.
Pivo Louny se od té doby vaří ve Velkém Březně poblíž Ústí nad Labem a konzumenti si stěžují, že od přesunu výroby nechutná jako dřív.[2] Při exkurzi bylo možno ke konci provozu získat o pivu a pivovaru Louny pouze málo informací. V srpnu 2013 řádná valná hromada schválila zrušení firmy s likvidací.[1]

Na tradici vaření piva v Lounech potom v roce 2013 po několikaleté pomlce navázaly ve stejnou dobu minipivovary Lounský žejdlík a pivo ZLoun. První vaří pivo jen pro restauraci Domov, kde sídlí, druhý sídlí v restauraci Ája a pivem zásobuje i další restaurace. Chystá se také stavba třetího minipivovaru v Zahradním městě, který má zásobovat pivem okolní restaurace. Tato odnož Zichoveckého pivovaru má vařit desítku, dvanáctku a eventuálně i jedenáctku, vaření speciálů zůstane v Zichovci.
Zdroj:Wikipedia.org

Heineken zavřel pivovar v Lounech. Na tradici naváže Pivo ZLOun

Publikováno:před 11 letyZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Řádná valná hromada akciové společnosti Pivovar Louny schválila zrušení firmy s likvidací. Pivovar koupil v roce 2008 Heineken, o dva roky později zde výrobu ukončil a přesunul ji do jiných provozů.

Likvidátorem společnosti byl podle mluvčího určen finanční ředitel skupiny Heineken Jan G. Hamel. "Jakmile se majetek prodá, peníze se rozdělí mezi akcionáře," uvedl mluvčí skupiny Heineken Jiří Hauptmann. Více než 98 procent akcií Pivovaru Louny má v držení Heineken.

Podle Hauptmanna jsou v majetku společnosti především nemovitosti včetně bývalého provozu pivovaru, který v současnosti slouží jako distribuční centrum. Podle databáze ČTK Prodata činila celková výše aktiv Pivovaru Louny v loňském roce 40 milionů korun. Firma loni dosáhla ztráty 2,5 milionu korun.

Výroba piva by se ještě letos na podzim měla do Loun vrátit ve formě minipivovaru. Společnost Pivo ZLOun plánuje první zkušební várku uvařit začátkem září. Začít prodávat první pivo by měla v říjnu, uvedl jeden z majitelů firma Radek Taraba.

Skupina Heineken v současnosti vaří v Česku pivo v Brně, v Krušovicích a Velkém Březně. V minulosti vařila také ve Znojmě, Kutné Hoře, Lounech a Krásném Březně. Heineken je třetí největší pivovarnickou skupinou na světě a evropskou jedničkou mezi výrobci piva.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.28.08.2013 21:541