Historie a současnost minipivovaru Lišák

Žádné informace o pivovaru.


Více na stránkách pivovaru

Vyškovsko má další pivovar. V Topolanech

Publikováno:před 10 letyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Martina Hašková

O důvod víc k radosti mají pivaři z Vyškovska, kteří dávají přednost regionálním produktům. A ještě víc pak zaplesají ti, co holdují zlatavému moku spíš z menší výroby. V okrese vyrostl nový minipivovar.

Jeho majitelem je Jan Michalík z Topolan. „Po dvou letech práce se mi ho v říjnu konečně podařilo zprovoznit. Je třetím v okrese a zároveň nejmenším. Zatím mám povolené vařit jedenácti- a dvanáctistupňová piva. Základním sortimentem by měla být dvanáctka pšeničná a dvanáctka ležák," přiblížil Michalík.

Topolanská jedenáctka i dvanáctka jsou zatím k dostání pouze v jeho vyškovské provozovně. „V budoucnu chci pivo stáčet i do jedenapůllitrových pet lahví. Ty pak budu nabízet hlavně pivotékám ve větších městech, jako je Brno nebo Ostrava," uvedl pivovarník.

Za dobu, po kterou pivovar provozuje, už navařil několik stovek litrů zlatavé tekutiny.

1 200 sudů za rok
„Ročně pak podle propočtů zvládnu vyprodukovat asi dvanáct set padesátilitrových sudů. Jde o pivo bez konzervačních látek a barviv. Zkrátka je to čistě přírodní produkt. Už mám za sebou i výrobu ochuceného, medového piva," řekl Michalík.

Podle jeho slov jde topolanské pivo dobře na odbyt. Že se dá srovnávat s ostatními, které nabízí ve své vyškovské hospodě, potvrdil třeba Radim Skalka. „Nejsem žádný odborník, ale pivo pana Michalíka jsem ochutnal a určitě na něj ještě zajdu. A ne jednou. Mám rád pšeničné druhy, takže mi jeho nabídka vyhovuje. Obecně mám radši piva z malých pivovarů, jsou hutnější a je z nich lepší požitek," svěřil se Skalka.

Nyní Michalík čeká na povolení vařit vícestupňová piva, aby mohl vyrábět různé druhy speciálů. Ty chce přes zimu nabízet svým zákazníkům také slavkovský pivovar, který v říjnu oslavil první narozeniny. „Po ročním fungování můžu říct, že si vedeme podle očekávání. Kromě pivovarské restaurace je naše pivo k dostání také v okolních obcích. Největší úspěch jsme zaznamenali přes léto, kdy hrála prim desítka. Vzhledem k počasí teď zájem spotřebitelů poklesl, ale stále jsme spokojení. A právě ve středu uvádíme na trh novinku," oznámil jednatel společnosti Destila, která je provozovatelem pivovaru ve Slavkově, Jiří Hořava.

Limitovaná edice
Půjde o polotmavou jedenáctku nazvanou Slavkovský kaštan. „Kdo ji bude chtít ochutnat, neměl by příliš váhat. Jde o limitovanou edici. Pro zákazníky ovšem chystáme i jiná zpestření, a to hlavně přes zimu. Na Vánoce jim nadělíme další speciál. A po novém roce chceme začít s trošku odvážnějším stylem, kdy pivařům přineseme něco jiného než klasická piva českého typu, na která jsou od nás zvyklí. Myslím, že se mají na co těšit," prozradil Hořava.

Novinky chce do Vánoc představit také vyškovský pivovar. Není to tak dávno, co pustil do světa první u nás uvařený Cross The World – APA ve verzi Single Hop. „Do konce roku, respektive do vánočních svátků, chceme udělat ještě jeden nebo dva speciály. Že nevaříme jen Vyškovské pivo, ovšem není reakcí na vznik minipivovarů. Od začátku, tedy asi dva roky, je naší strategií přinášet zákazníkům i světové styly," připomněl ředitel vyškovského pivovaru Miloš Hrabák, podle kterého výstav stále roste. „Rovněž i povědomí o vyškovském pivu. Sortiment stále rozšiřujeme a naši situaci tak na trhu hodnotím kladně," naznačil Hrabák.

K dokončení pivovaru v Topolanech chybí drobnosti

Publikováno:před 11 letyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Martina Hašková

Milovníci piva z Vyškovska můžou už měsíc testovat nové výrobky slavkovského minipivovaru. A v budoucnu je čeká i ochutnávka dalšího lokálního piva. Všechna potřebná povolení ke stavbě dalšího minipivovaru na Vyškovsku, konkrétně v Topolanech, si už totiž místní podnikatel Jan Michalík vyběhal. Teď shání peníze na dokončení stavby.

To už pak bude podle jeho slov otázkou několika týdnů. „Technologii na vaření piva už mám kompletní. Zbývá vydláždit dvůr, čekám třeba také na dodávku dvou bezpečnostních dveří. Jsou to už jen takové drobné dodělávky, na které potřebuji necelých tři sta tisíc korun. Až se mi je podaří získat, budou snad práce postupovat rychle," uvedl Michalík.

Kdy topolanský minipivovar vyprodukuje své první pivo, zatím nedokázal říct. „Nechci už nic slibovat. Původní plán byl do konce loňského roku, to se nepodařilo kvůli administrativním potížím. Také bude záležet na kolaudaci. Bez ní nemůžu spustit provoz," řekl Michalík.

Původně plánoval využít evropské dotace, výzvy v této oblasti ovšem skončily. „Letos byly vypsané pouze pro zemědělce. Výzvy na podporu podnikání, kde můžou žádat o peníze i fyzické osoby a kam zároveň také spadají dotace na minipivovary, už byly ukončené," potvrdila manažerka místní akční skupiny Společná cesta Ludmila Kolářová.

Protože půjde o malý pivovar, produkce nebude tak velká jako například u toho slavkovského, který spustil provoz před měsícem. Současná topolanská varna dokáže podle Michalíkových dřívějších slov uvařit až dvě stě třicet litrů piva na jednu várku. „Do budoucna ovšem počítám s rozšířením, také bych rád pořídil linku na stáčení piva do plastových lahví," řekl před časem Michalík.

V současné době topolanský podnikatel provozuje hospodu ve Vyškově. Kromě jiného tam točí i právě nedávno vzniklé Slavkovské pivo. To se do výčepů dostalo před měsícem a od té doby mohli pěnivý nápoj ochutnat zákazníci víc než desítky restaurací a hostinců nejen na Vyškovsku.

Uplynulý měsíc si vedení pivovaru chválí. „Na šesti místech máme naše pivo na stálých kohoutcích, na deseti pak na rotujících pípách. Dva odběratelé nám předběžně slíbili stálý odběr. Distribuujeme například do Holubic, Němčan, Vážan nad Litavou, Vyškova, ale třeba také Brna nebo Viničných Šumic," vyjmenoval manažer společnosti Destila, která ve Slavkově minipivovar provozuje, Zdeněk Vlček.

Vedení podniku je zatím s produkcí spokojené. „O pivo je zájem, lidem podle mých informací chutná. Na to, že jsme teprve na začátku, máme i dost odběratelů. Za chvíli budeme muset bojovat s tím, že nebudeme schopní uspokojit poptávku," neskrýval potěšení jednatel Destily Jiří Hořava.

Kapacita pivovaru je čtyři tisíce hektolitrů vyrobeného piva ročně. Letos firma začala s menší produkcí, která by měla postupně narůstat. Minipivovar vyrábí Slavkovskou desítku, Slavkovskou dvanáctku a Slavkovské bílé, což je pšeničná dvanáctka. „V nejbližší době k těmto pivům přibude i tmavá třináctka nazvaná Kancléř," dodal jednatel.

Právě slavkovskou pšeničnou dvanáctku točí ve své hospodě také Michalík. „Zákazníci si ji chválí. Jejich ohlasy jsou pro mě důležité. Ale mluvit o tom, že bych chtěl uzavírat smlouvu o stálém odběru, je zatím předčasné," zmínil Michalík.

Milovníci piva hodnotí slavkovskou novinku vesměs pozitivně. Shodují se sice na tom, že je poměrně hořká, na konečném dobrém dojmu to ale podle nich neubírá. „Nedávno jsem jich vypil pět. Byly to dvanáctky, tak jsem myslel, že mi ráno nebude nejlíp. Ale byl jsem příjemně překvapený, bylo mi dobře, ani mě nebolela hlava," svěřil se například Martin Hanáček z Vyškova.

Nový pivovar vzniká v Topolanech. První pivo si lidé dají na konci roku

Publikováno:před 12 letyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Pavel Kudlička

Na zcela nové pivo se můžou od konce letošního roku těšit lidé, kteří budou mít cestu přes Topolany. Místní rodák Jan Michalík tam totiž staví minipivovar. S přípravou stavby začal v lednu, pokud půjde vše podle plánu, pivo chce začít vařit v posledním čtvrtletí letošního roku.

Projekt zatím čeká na schválení. „Jsou k tomu nutná vyjádření od obce, sousedů, hasičů i hygieny, proto to ještě chvíli potrvá,“ řekl Michalík.

Momentálně Michalík upravuje interiér. Při tom se obejde bez stavebního povolení. „To bude potřeba až na instalaci technologie. Podařilo se mi ji získat z minipivovaru v Lipníku nad Bečvou,“ řekl Michalík.

Vedení Topolan se k projektu minipivovaru staví kladně. „Snažíme se podporovat drobné podnikání v naší obci, takže rozhodně nehodláme panu Michalíkovi klást žádné překážky,“oznámil starosta Topolan Vladimír Kudlička.

Základní investice vyjde přibližně na půl milionu korun. „Už teď je ovšem jasné, že bude potřeba vložit do pivovaru další peníze,“ podotkl budoucí sládek, který počítá s modernizací a rozšířením výroby už v tuto chvíli.

V současné době dokáže varna uvařit až dvě stě třicet litrů piva na jednu várku. „Do budoucna ovšem počítáme s rozšířením, také bychom rádi pořídili linku na stáčení piva do plastových lahví,“ řekl Michalík. Na kolik půllitr piva vyjde, ještě neví, ale zájemci si budou moct koupit za maloobchodní cenu i celý sud.

Letošní rok bude pro jen zavádějící, až v dalším roce plánuje Michalík rozjet výrobu naplno. Ročně by se pak vařilo až pět set hektolitrů. „Nejdřív to budou jen piva plzeňského typu. Poptávka po pivních speciálech je však velká, takže předpokládám, že později začneme vařit i je. Všechna piva budou samozřejmě nefiltrovaná a nepasterizovaná,“ zdůraznil budoucí sládek.

Název pivovar ještě nemá. „Zatím se mu bude říkat prostě minipivovar Topolany. Až se rozběhne, tak uděláme anketu a konzumenti už si sami vyberou název, který se jim bude zamlouvat,“ podotkl Michalík.

Topolanský minipivovar však není první, který v okrese roste. Na otevření se připravuje také pivovar ve Slavkově u Brna. Na rozdíl topolanského bude sloužit hlavně k propagaci společnosti Destila, která se zabývá výrobou technologií pro minipivovary a pěstitelské pálenice.

Na rozdíl od pivovaru v Topolanech bude ten slavkovský vařit piva mnohem víc, až čtyři tisíce hektolitrů ročně. Pivo bude k ochutnání v pivnici přímo v areálu společnosti Destila. Společnost chce pivo nabídnout také dalším restauracím ve Slavkově, pokud budou mít zájem. „Zákazníci si také koupí pivo v sudech přímo v prostorách pivovaru. Pokud půjde dobře na odbyt, chtěli bychom později začít i se stáčením do petlahví,“ podotkl jednatel společnosti Destila Jiří Hořava.

Kdo bude sládkem se ještě neví. „Zatím máme vlastního člověka, který technologii ovládá a je schopný zaučit další pracovníky. Časem uvidíme,“ vysvětlil Hořava.

Pivo ve Slavkově začnou vařit v první polovině příštího roku. „Destila vyrábí také křemelinové filtry, jeden možná do pivovaru namontujeme. Budeme tedy vyrábět jak filtrovaná, tak nefiltrovaná piva. Pořízení pasteru nemáme v plánu. Zákazníci budou moci ochutnat pouze nepasterizovaná piva, která jsou momentálně v kurzu,“ dodal Hořava.

Vyškovský pivovar se konkurence nebojí. „Letos chceme do sortimentu naší pivovarské prodejny přidat právě piva z minipivovarů. Rozhodli jsme se tak propagovat regionální značky. Pro nás je totiž spolupráce malými pivovary mnohem zajímavější, než třeba s nějakým nadnárodním koncernem,“ uvedl ředitel vyškovského pivovaru Miloš Hrabák.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.06.11.2013 14:273