Historie a současnost pivovaru Pod Lípou

Pivovar Pod Lípou zahájil svůj provoz v říjnu roku 2013.
Náš sládek, pan Milan Maršálek, pro Vás vaří čtyři druhy piv na kterých si můžete pochutnat u nás v hostinci, případně si je můžete odnést v PET láhvi do pohodlí domova, nebo Vám je naplníme do KEG sudu na grill párty či jinou příležitost.
Zdroj:Stránky Pivovaru Pod Lípou, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky pivovaru Pod Lípou

Kdy:dle dohodyObec:Kyšice u PlzněZdroj:Pivovar Pod Lípou

Od června 2014 pořádáme organizované prohlídky pivovaru se sládkem. Prohlídky jsou organizovány pro skupiny od 10ti do 15ti osob. Termín prohlídky si můžete individuálně dohodnout po telefonu s panem Robertem Bodisem (tel.: +420 606 651 865). Prohlídky pivovaru – jednotná cena za prohlídku pivovaru á 60,- Kč.

Aktualizováno: před 4 lety

Zaostřeno na: Třináctistupňový pšeničný Lanbert z Kyšic

Publikováno:před 5 letyZdroj:Lidovky.czAutor:Ondřej Stratilík

Zahájit vaření piva na okraji Plzně je velká výzva, leckdo by řekl, že i troufalost. Kyšický podnik Pod Lípou ale už po několika měsících fungování dokazuje, že nic není nemožné.

Sládek Milan Maršálek vaří čtyři druhy, které doplňuje příležitostným zpestřením - při výročí osvobození to byl třeba svrchně kvašený Pattonův speciál.

Dnes se zaměříme na třináctistupňový pšeničný Lanbert. Ochutnat jej lze buď přímo ve výčepu kyšického hostince Pod Lípou, nebo je možné nechat si jej načepovat do 1,5litrové PET lahve na doma. Vůně piva se 5,5 procenta alkoholu je ovocitá až citrusová, pěna alespoň symbolická a drží.

Pivo je silně kalné a má světle moštovou až hruškovou barvu. Minimalistický říz je sice znát, ale až po detailním rozkladu piva v ústech. Lehká, propracovaná chuť nese známky pomerančů, až příjemně nezralých, oživuje smysly a s posledním douškem rychle mizí. Lanbert z Kyšic se pije velmi dobře, obzvlášť v teplém odpoledni.

Patton si v Kyšicích dal Pattonovo pivo

Publikováno:před 6 letyZdroj:Plzeňský deníkAutor:Pavel Korelus

Obyvatelé obce si připomněli 69 let od osvobození západních Čech.

Čtrnáctistupňové pivo Pattonův speciál čekalo ve čtvrtek v Kyšicích na George Pattona Waterse, vnuka legendárního amerického generála George S. Pattona. Hořký mok anglického typu pro vzácnou návštěvu připravili v tamním minipivovaru Pod Lípou, který si vnuk osvoboditele západu Čech také prohlédl. Poté se Waters zúčastnil pietního aktu u obelisku na kyšické návsi.

V Kyšicích se rovněž sešli američtí veteráni James Duncan, Marion Kirkham a další, náves obsadily historické vojenské automobily. Oslavy státního svátku skončily večerní zábavou se skupinou HOP TROP.

Plzeňský region má další pivovar

Publikováno:před 6 letyZdroj:Region Plzeň

Historie pivovaru Pod Lípou v Kyšicích u Plzně se začala psát v roce 2010, kdy pan Petr Lang koupil objekt s číslem popisným 20 na kyšické návsi. Na této adrese byl hostinec provozován již od počátku devadesátých let, nicméně jeho pověst nebyla tou dobou "nejlepší". To se však záhy po kompletní rekonstrukci objektu změnilo a začala se psát novodobá historie.

V Kyšicích se prostě opět začalo vařit kvalitní jídlo klasické české kuchyně a profesionální personál se postaral o příjemnou atmosféru. V létě roku 2012 oslovil pana majitele kyšický občan pan Ing. Norbert Plch s nápadem na vybudování pivovaru. Slovo dalo slovo a v říjnu 2012 byla založena společná firma se záměrem výstavby a provozu pivovaru s ubytováním.

Na jaře 2013 byla pak zahájena výstavba objektu pivovaru s ubytováním a v říjnu 2013 byl pivovar slavnostně otevřen. Zdá se to být snadné, ale věřte, že za tím vším stála spousta práce a úředních "obstrukcí" a probdělých nocí spolumajitelů a všech zúčastněných. Nicméně dílo se podařilo a nyní si v Kyšicích můžete pochutnat hned na čtyřech druzích piva a občasných příležitostních speciálech, které pro Vás vaří sládek pan Milan Maršálek.

Nabídka piv:

kyšický Čeledín - výčepní desítka
kyšický Sedlák - dvanáctistupňový ležák
kyšický Mouřenín - polotmavý jedenáctistupňový ležák
kyšický Lanbert - prémiová pšeničná třináctka.

Přijeďte ochutnat!

Pivovar Pod Lípou
Kyšice

Zahájení provozu Pivovaru Pod Lípou Kyšice

Publikováno:před 6 letyZdroj:Pivovar Pod Lípou

S potěšením Vám oznamujeme, že jsme dne 26. 10. 2013 zahájili provoz našeho pivovaru Pod Lípou. Náš sládek, pan Milan Maršálek, pro Vás vaří čtyři druhy piv na kterých si můžete pochutnat u nás v hostinci nebo si je můžete odnést v PET láhvi do pohodlí domova. V brzké době začneme stáčet pivo do KEG sudů.

Kyšice mají svůj pivovar!

Publikováno:před 6 letyZdroj:QAP.cz

Móda minipivovarů se na Plznsku znovu rozšiřuje. Kyšice jsou dalším místem, kde se bude nově vařit hned několik druhů piv. Minipivovar byl slavnostně otevřený o víkendu a byla s tím spojená i velká společenská událost. Pivovaru požehnal sám biskup František Radkovský.

Další z řady minipivovarů se o víkendu otevřel v Kyšicích u Plzně ve velkém stylu. Zlatým hřebem bylo požehnání, které pivovaru v penzionu Pod Lípou udělil biskup František Radkovský. O hudební doprovod očekávané akce se postarala skupina Samsona Lenka a teď už bude nový pivovar jen lákat milovníky zlatavého moku. Hosté během slavnostního otevření měli k dispozici také raut s nejrůznějšími dobrotami a to vše od kuchařského mistra Jaroslava Sapíka.

Pivovar v penzionu Pod Lípou bude nabízet hned několik druhů piv: desítku Čeledín, dvanáctku Sedlák, jedenáctka polotmavé Mouřenín a třináctku pšeničné pivo Lambert. Pivo z Kyšic by v budoucnu nemělo zůstávat jen v Kyšicích, ale chtějí ho vyvážet i do jiných restaurací a hospod. V budoucnu by mohlo vzniknout i lahvové pivo z Kyšic, zatím ale bude k mání pro vývoz do podniků jen v sudech.

Penzion Pod Lípou v Kyšicích už má také klasicky otevřeno. Zatímco v minulém týdnu zůstala restaurace uzavřená kvůli budování nových barů napojených na tanky.

Plzeňský kraj má aktuálně už 12 různých minipivovarů.

Plzeňský kraj už má dvanáct minipivovarů, ten nejnovější je v Kyšicích

Publikováno:před 6 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jitka Šrámková

Minipivovarů v Plzeňském kraji neustále přibývá. Nově je jich už dvanáct. V Penzionu Pod Lípou v Kyšicích začali totiž vařit pivo. Minipivovar U Mulačů v Radnicích zase rozšiřuje služby a otevírá vlastní hospodu U Sokolovny.

Mulačovi začali vařit pivo v Radnicích už před rokem a za tu dobu zvýšili výrobu o třetinu - zhruba na 500 hektolitrů ročně.

"Zatím jsme pivo prodávali do okolních restaurací. Pivo tam lidem chutná, protože tam začali chodit i ti, kteří dříve nechodili," uvedla spolumajitelka pivovaru Lucie Mulačová.

Připomněla i to, že když se rodině naskytl pronájem hospody v Radnicích, rozhodli se, že to zkusí. "Uvidíme, jak nám to půjde. Je to malá hospůdka, kde budeme nabízet naše pivo, další nápoje a studenou kuchyni," popsala Mulačová.

V Kyšicích, kde v sobotu ve 14 hodin pokřtí nové pivo biskup František Radkovský, to vzali z druhého konce. Zde totiž fungovala restaurace a penzion, které vybudoval Petr Lang.

K němu se přidal bývalý spolumajitel polikliniky na Denisově nábřeží v Plzni Norbert Plch, který zdravotnické zařízení nedávno prodal a změnil druh podnikání.

"Pracoval jsem dvacet let ve zdravotnictví a usoudil jsem, že dozrál čas na změnu. Rozhodli jsme se rozšířit fungující restauraci o minipivovar. Začali jsme ho stavět letos v dubnu a nyní jsme ho dodělali," vylíčil Plch, který akci spolufinancoval.

Myslí si, že na trhu regionálních piv je ještě prostor. "Pokud bude o naše pivo zájem, můžeme několikanásobně rozšířit kapacitu ze současných 500 hektolitrů za rok. Naším cílem není čepovat pivo v naší hospodě, ale nabízet ho i do jiných restaurací. Dalším hospodským, kterým bude chutnat, ho budeme dodávat v sudech, později možná dojde i na lahvování," vysvětlil Plch.

Restaurace s penzionem v Kyšicích slouží tři roky. "Předtím to byla hospoda s buřtem a pivem a můj společník ji zrekonstruoval. Kromě minipivovaru v prvním patře přibyl salonek pro 60 lidí. Rozšířili jsme i penzion, který je nyní nad pivovarem v patře, kde jsou čtyři pokoje," popsal Plch.

Pivovar podle něj bude nabízet desítku s názvem Čeledín, dvanáctku Sedlák, jedenáctistupňového polotmavého Mouřenína a třináctistupňové pšeničné pivo Lanbert.

"Najali jsme sládka, který dříve pracoval v Plzeňském Prazdroji, ale nyní je léta na volné noze a pracuje pro několik pivovarů, třeba v jižních Čechách. Nám ale vyrobil pivo, které nám chutná, má originální recepturu a nikde jinde ho nekoupíte," vylíčil Plch

Velká část minipivovarů v kraji nabízí vlastní pivo i v jiných hospodách. Například Koutský pivovar zaváží 27 restauračních zařízení. A jeho okruh není malý. Z Koutu na Šumavě zaváží třeba restauraci v Tančícím domě v Praze.

Radnický pivovar pravidelně vyvěšuje na svých stránkách, kde je jeho pivo k mání. Třeba minulý čtvrtek to bylo ve Sportbaru v Radnicích, v restauraci Na Rozcestí v Oseku, v Lidovém domě v Cheznovicích a v hospodě U Dubu ve Stupně.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.26.01.2015 14:266