Historie a současnost pivovaru Kutílkova palírna

Bývalá stodola vesnického stavení se postupem let proměnila v pěstitelskou palírnu a minipivovar.

Kutílkova palírna Žlebské Chvalovice vznikla v roce 1992 jako jedna z mnoha nových provozoven, které vznikaly po roce 1989 jako důsledek útlumu služeb tohoto odvětví za komunistického režimu. Od 1.10.2010 jsme zahájili provoz pivovaru. Vaříme nefiltrované kvasnicové pivo, které je vyráběno výhradně z českých surovin. Pivo je vařeno ve spádové varně 5hl speciálně upravené pro tento typ výroby – první typ této varny v České republice.

Pivo není pasterované, ani nijak stabilizované a při výrobním procesu nejsou používány žádné chemické prostředky. Vařena jsou piva světlá, tmavá a polotmavá od 11° do 17°. V letních měsících je také otevřen stánek pro občerstvení turistů a cyklistů, protože se pivovar nachází přímo na cyklistické stezce.
Zdroj:Stránky Kutílkova palírna, 2020


Více na stránkách pivovaru

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

Publikováno:před 4 letyZdroj:Chrudimka.cz

Smoked Iron je pivo pro železné borce, protože pochází ze samotného nitra Železných hor. Zakouřená “třináctka” totiž není pití pro žádnou slečinku. Iron je jako krajina Železných hor, odkud pochází – trochu hořký, s plnou chutí a vůní, a je vyrobený z té nejčistší živé vody. A stejně jako syčí žhavé železo při ponoření do vody, zasyčí i Iron ve vypitém půllitru.

Pivo je svrchně kvašené pivo (IPA – India Pale Ale), vyráběné z ječného sladu, pivo typicky vyšší stupňovitosti v polotmavém vydání, slad je tzv. “nakouřený“.

Pivo se prodává v litrových plastových lahvích za 85 korun nebo 0,5l ve vratném skle za 50 korun. Koupíte jej v sídle Vodních zdrojů Chrudim, č.p. 138 pod Širokými schody, a to každý všední den od 9:00 do 15:30. Zde také pořídíte i pěkné pivní etikety a tácky. A nebo se stavte na chrudimském náměstí v Peciválu mlsném. Dále ho pak určitě seženete na všech akcích Geoparku Železné hory, jen co to současná situace dovolí.

Nové železnohorské pivo se představí v sobotu v Chrudimi

Publikováno:před 7 letyZdroj:Chrudimské novinyAutor:Jakub Valenta

Pivo k městu patří a vždy patřilo. Stačí vzpomenout na ruiny kdysi vyhlášeného pivovaru v ulici Obce Ležáků. Dokonce sám starosta města Petr Řezníček (SNK – ED) se několikrát vyjádřil, že by byl jen pro, kdyby se v Chrudimi pivo opět vařilo. Několik pokusů proběhlo, ale žádný z nich neznamenal větší úspěch.

V nedaleké Chotěboři přitom vyrostl v roce 2009 první průmyslový pivovar v novověké historii a svým kvalitním pivem si „maže na chleba“ velkou většinu gigantů vlastněných nadnárodními společnostmi. Před dvěma lety chotěbořský pivovar uvařil i pivo pro chrudimskou restauraci na Bídě. Ta takzvaný „Chrudimský ležák“ do dnešního dne úspěšně prodává, přestože nejde o nápoj připravovaný přímo ve městě.

V rámci sobotního dne otevřených dveří v sídle firmy Vodní zdroje Chrudim na náměstí U Vodárny, bude představeno pivo, které by si rádo vysloužilo přívlastek „pivo Železných hor“. Jedná se o „pivo Iron“ a za jeho vznikem stojí velký propagátor Geoparku Železné hory a jeden z jednatelů firmy Vodní zdroje Chrudim Daniel Smutek. Název sice evokuje známý mycí prostředek, jedná se však o anglické slovo označující prvek železo. „V rámci dne otevřených dveří proběhne v sídle Vodních zdrojů první ochutnávka piva Iron. Pouze v sobotu 9. září zaplatí zájemci za pivko jen 20 korun za půlitr. Po celý den bude probíhat facebooková soutěž. Stačí být fanouškem naší stránky na facebooku, vyfotit se u loga Iron, jak pijete naše pivo, a vložit tuto fotku na naši zeď. Nejvtipnější foto odměníme BELKIN pouzdrem na počítač,“ uvádí organizátoři dne otevřených dveří.

GulášFEST u Kutílka

Publikováno:před 11 letyZdroj:České pivo - České zlato

Minulá sobota se v Kutílkově palírně a pivovaru ve Žlebských Chvalovicích nesla ve znamení GulášFESTu 2013. Každý návštěvník měl možnost ochutnat a následně ohodnotit guláš od devíti zúčastněných týmů. Na vaření gulášů, jejich odborném zhodnocení a vyhlášení vítězného týmu a jeho guláše dohlížel dobře známý televizní kuchař Ivan 'Vodouch' Vodochodský.
Příjemným zpestřením programu bylo i závěrečné losování z řad hlasujících o soudek místního piva.
Na spláchnutí gulášů bylo během dne točeno hned několik druhů Železnohorského ležáku, který patří mezi regionální produkty Železných hor. Po celou dobu se o zábavu starala svým bohatým repertoárem Country kapela. Guláš a výborné pivo nalákaly na GulášFEST mnoho návštěvníků z blízkého i vzdáleného okolí.
S kamarády jsme v pivovaru umístěném v malebné vesničce na úpatí Železných hor strávili slunečné a chuťově bohaté odpoledne. Kutílek opět nezklamal a těšíme se na další akci...

Buřtpivobraní

Publikováno:před 11 letyZdroj:České pivo - České zlato

Po měsíci jsme se opět navrátili do Žlebských Chvalovic do Kutílkova pivovárku. Jelikož sobotní podvečer už byl ve znamení letního počasí, jednalo se o pěkné zakončení dne při výborném pivku a pokrmech připravených z buřtů. I když si všichni zúčastnění z naší party cestu do svých domovů moc nepamatují, jistě nezapomene se do těchto končin s krásným výhledem a výborným pivem rozličného typu a síly opět navrátit...

Začátek Pivosezóny 2013 u Kutílka

Publikováno:před 11 letyZdroj:České pivo - České zlato

V sobotu 20.4. proběhlo v Kutílkově pivovaru a palírně otevření Pivosezóny 2013. Ústřední akcí bylo hromadné nakládání utopenců do obrovské nádoby a vytvoření rekordu o počtu 2265 kusů. O výbornou zábavu se průběhu celé akce postaraly skupiny Brisk Fart a Regent, které hrály jak k poslechu, tak k tanci. Návštěvníkům pan majitel a sládek Jaroslav Kutílek připravil 8 druhů piv točených z deseti kohoutů, od pšeničné 12° až po silnou černou 17°. Stálo za to ochutnat vedle grilovaného býčka celý sortiment tohoto minipivovaru, který se nachází v malebné vesničce Žlebské Chvalovice na úpatí Železných hor. Pan Kutílek nás ubezpečil, že obdobné akce plánuje v období jara a léta na každý měsíc. Oblíbenost dokládá i přes pochmurné počasí vysoká návštěvnost.
Tak přijďte příště také…

kutilek

Pivovarů v kraji perníku přibývá, jména moku vymýšlejí i štamgasti

Publikováno:před 13 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jaroslav Hubený

Tradičním pivovarům v Pardubickém kraji se letos zdvojnásobila konkurence v podobě minipivovarů. Vedle varen v Medlešicích a Žamberku se otevřely také minipivovar ve Svitavách a Žlebských Chvalovicích. Jejich piva ještě nemají ani název, vymýšlet ho pomáhají štamgasti.

Ve Svitavách čepují tři nové druhy piv už dva měsíce v restauraci Na Kopečku v Radiměřské ulici nedaleko okresního soudu. Názvy mok zatím nemá, ale už jsou na spadnutí. "Zveřejníme je na konci týdne," řekl sládek Jiří Karlík.

Pivovar s roční produkcí 1 200 hektolitrů piva vaří světlý kvasnicový dvanáctistupňový ležák a třináctistupňový tmavý kvasnicový ležák. Dále dvanáctistupňové svrchně kvašené pšeničné pivo, na pouť či další svátky i jantarovou jedenáctku s přídavkem lipového medu. V budoucnu počítá i s dalšími.

"Naším přáním bylo, aby si štamgasti pojmenovali své pivo sami. Ankety se zúčastnilo 160 lidí, každý z nich navrhoval tři názvy. Některé se opakovaly, takže jsme nakonec vybírali asi ze čtyř stovek názvů," řekl Karlík.

Za vítězné názvy obdrží tři autoři 200 piv, které mohou s přáteli zkonzumovat v Pivovárku Na Kopečku do konce roku.

Pivo schované za pálenicí
Nový pivovárek spatřil světlo světa v centru malé vesnice Žlebské Chvalovice nedaleko Ronova nad Doubravou.

Hospoda je to trochu zvláštní, schovává se ve stínu obrovských tanků pro kvašení destilátů a v provozu je od pátku do neděle mezi 9. do 17. hodinou, tedy v době provozu palírny.

Potom se už musejí štamgasti přesunout do nedaleké hospody, ale na pivo či pro pivo si sem jezdí chalupáři z Prahy, Brna i z Českých Budějovic, rádi se tady také zastaví cyklisté z nedaleké cyklostezky.

"Pivovárek jsem si postavil na důchod jako koníček. Protože normálně prodávané pivo není k pití," řekl majitel Jaroslav Kutílek, který počítá, že uvaří svého kvasnicového nefiltrovaného piva kolem 40 hektolitrů měsíčně, ročně tedy kolem 500 hektolitrů.

"Ale mohl bych zvýšit výkon o sto procent, pořád posílám lidi domů, že už pivo nemám. Sládek Josef Balounek říká, že ani za bolševiků neexistovalo, aby pivovar říkal lidem, že nemá pivo, ale do našeho sklepa se prostě víc tanků nevejde," řekl Kutílek.

Specialitou minipivovaru je originální plnička PET lahví, která se plní pivem pod tlakem dvou atmosfér. "Pivaři se vztekají, ale lidé po tom jdou, kdo pivo ochutná, tak si ho pochvaluje," dodal Kutílek.

Další minipivovary jsou v plánu
O prvním říjnovém víkendu bude známa i značka nového piva těsně za hranicemi kraje ve Ždírci nad Doubravou. Čepovat se bude v Penzionu Na ranči. Značka piva vzejde z ankety. Favoritem je "Rančer". Majitel hodlá měsíčně uvařit 800 litrů piva.

Tradiční pivovar v Litomyšli, v němž se narodil Bedřich Smetana, je již téměř 60 let minulostí, ale za několik měsíců se otevře jiný a menší pivovar v Restauraci Veselka v ulici Terezy Novákové, tedy v blízkosti Portmonea. Název nové značky jeho majitel prozradí až po otevření minipivovaru.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.10.2020 15:236