Historie a současnost Měšťanského pivovaru Kujebák

Pivovarnictví ve Vysokém Mýtě
Královským městům dávali králové výsady, že měšťané měli výhradní právo svá piva prodávat a šenkovat v okruhu 1 míle. Tak římský král Albrecht I. a jeho syn Fridrich, vévoda rakouský, jež přijali do své ochrany města Hradec, Jaroměř, Chrudim, Mýto a Poličku, potvrdili listem ze dne 5.10.1307 všechna privilegia a práva, pivovarkteré obdrželi od českých králů, mimo jiné i že "míli kolem věnných měst nesmí nikdo krčmu míti".
Měšťané, jež měli právo várečné (tzv.nákladníci piv) se sdružovali již v 15.století v bratrstva, ze kterých se časem vyvinuly cechy. V jejich řádech bylo mezi jinými i určeno, kolik varů smí každý udělat, kolik je nutno obilí na var apod.. Krajský sjezd v Chrudimi v roce 1579 se dohodl, že "sladovníci z korce pšenice výše pěti věrtel sladu nevyroštovali, pivovarníci pak ze 16 korců pšenice aby více dvaceti korců sladu nedělali. Z té míry měli konečně 25 sudů piva nadělati". Usnesení tohoto krajského sněmu bylo závazné i pro Mýto. Je samozřejmé, že se časem snažili nákladníci uvařit z určené míry více piva a tím pivo "lehčili".Nákladník se musel včas zaopatřit obilím. Neměl-li zásoby když na něj přišla řada vařit pivo, prodal svou várku sousedovi nebo vařil pivo společně s jiným měšťanem. Pokud měl měšťan dostatečné zásoby, buď si sám došel týden před varem na radnici pro cedulku nebo konšelé poslali k něm služebníka se vzkazem. Od doby císaře Ferdinanda byl nákladník také povinen zajít před varem k výběrčímu posudného a vzít "cejch" na zeměpanskou daň. V roce 1577 bylo Mýto na 14.místě v seznamu 27 měst, která toho roku odvedla posudné.V roce 1572 bylo v Mýtě 5 nebo 6 sladovníků. Právovárečníci na ně podali u císaře Maxmiliána II. stížnost, že jim chtějí vzít živnost a sami užívat práva várečného.Původní měšťanský pivovar stál na severovýchodním rohu náměstí směrem k Choceňské ulici. Měl varnu na 27 sudů. pivovarCelkem 141 právovárečných domů zde vařilo dva a dva po sobě. Nákladníci měli v pivovaru zvláštní pokladnu, sládka a "početvedoucího", vše zastřešoval volený výbor.

Starý právovárečný pivovar ve Vysokém Mýtě převzalo roku 1898 do vlastní správy nově utvořené společenstvo, které ho roku 1901 prodalo samosprávnému vysokomýtskému okresu. Úřad starý pivovar zboural a na jeho místě byl postaven nynější Okresní úřad.Společnost zatím postavila nový měšťanský pivovar, nejprve v roce 1898 sklepy a varnu, poté roku 1899 administativní a hospodářské budovy a konečně v roce 1900 sladovnu. Před začátkem stavby bylo provedeno oddělení várečného práva od domů a začalo upisování podílů na novém pivovaru.
Kapacita pivovaru byla 30 000 hl, kapacita sladovny 60 vagonů ječmene. Ječmen byl nakupován od místních producentů.

V dobách svého rozkvětu pivovar vyráběl:
10 % pivo světlé výčepní, 12 % světlý ležák Malvaz, 15 % černé pivo bavorského typu Kujebák
V podniku bylo v období "první republiky" celoročně zaměstnáno 24 lidí. Kmenový kapitál obnášel 569 000 Kč a jeden podíl na pivovaru měl nominální hodnotu 500 Kč. Podíly byly v ponejvíce majetku místních občanů.Po druhé světové válce provoz vyráběl piva Kujebák 12 , 10 Vysokomýtské pivo. Pivovar by zrušen v roce 1951.

O NÁS
Kujebák byl prý hádavý obyvatel Vysokého Mýta, možná také kdysi dávno švec, ale zcela jistě to byla značka piva, které se vařilo v původním měšťanském pivovaru. Historie vaření piva ve Vysokém Mýtě sahá až do středověku a ukončena byla po 2.světové válce. Majitel nově vznikajícího pivovarpivovaru se rozhodl na tuto tradici navázat a od června 2018 můžete 12% pivo Kujebák ochutnat v novém Měšťanském pivovaru KUJEBÁK, ve Vysokém Mýtě. Oživili jsme i ostatní původní typy piv. Malvaz, tmavé speciální, bavorského typu a pod značkou Vysokomýtské pivo vaříme výčepní desetistupňové. Hotová piva leží v tancích a na čep se dostanou ze dvou 1 000 l výčepních tanků. Ve výrobě je využívána moderní technologie, čímž je zaručená stálá chuť a kvalita piv. Varny jsou součástí stylové restaurace s otevřenou kuchyní, kde si k našemu pivu můžete dopřát speciality z grilu. V kuchyni využíváme převážně suroviny z lokální a vlastní produkce rodinných firem. K dispozici jsou i salonek a galerie sloužící pro školení, výstavy a jiné společenské akce. V létě lze využít posezení v malebné zahrádce na terase s venkovním výčepem. Chceme dopřát hostům zážitek, kdy se mohou přímo podívat na proces vaření piva i přípravu vybraných pokrmů.

PORTFOLIO
Vyrábíme základní tři druhy nefiltrovaných a nepasterizovaných, spodně kvašených piv. Světlý ležák 12% Kujebák, osvěžující 10% Vysokomýtské pivo a tmavý speciál 13% Malvaz. Pro zvláštní příležitosti budou vyráběna speciální piva - pšeničná, piva typu ALE a Weizen.

DOSTUPNOST
Naše piva lze ochutnat i zakoupit přímo v restauraci pivovaru. Piva stáčíme do dvou 1 000 l výčepních tanků, do nerezových sudů s tepelnou izolací, skleněných lahví i PET obalů. Samozřejmostí jsou dárková balení. Stále jsou na čepu i na hotelu ČESKÁ FARMA v Krkonoších, letní zahrádce Duha i motorestu TORO ve Vysokém Mýtě a ve vybraných restauracích a pivotékách.
Zdroj:Stránky pivovaru Kujebák, 2018


Více na stránkách pivovaru