Historie a současnost Pivovaru Kokeš

Pivovar Kokeš byl založen v roce 2011, kdy jsme naše pivovaření, které jsme provozovali společně s tátou, uvedli do oficiálního stavu. Počátky vaření však sahají až do roku 1996, kdy jsem vařil svou první várku v rámci studia na Střední průmyslové škole potravinářských technologií v Praze. Pod vedením legendárního profesora Oldy Kozy jsme se spolužáky, ve varně pod schody, poznali zázrak zrození piva 😊 A tak začala dlouhá anabáze domovaření, jaro a podzim, byly naše nejoblíbenější období s ohledem na využití teploty prostor pro kvašení.

Jak už to však bývá u malých domácích várek, během varného procesu se většinou vypije více piva, než se uvaří, alespoň v počátcích, a tak jsme neustále sháněli větší a větší hrnce. pivovarOd klasických 20ti až 25ti litrových jsme se postupně posunuli až na 150ti litrovou varnu. To sebou přineslo další výzvy a cíle s ohledem na dostatek místa ke kvašení a hlavně zrání.

Tak do našeho pivovárku přibyla první spilka a tank na 500l piva. Jak se technologie pomalu rozrůstala, usadila se na chalupě v Kamenici nad Lipou, kde táta nechal upravit prostory starého sklepa. Po letech sucha se tak vrátilo vaření piva do města, kde stál zchátralý a zdevastovaný pivovar na náměstí, jako vzpomínka na doby minulé.

Pomalu a jistě jsme se dostali do povědomí milovníků piva nejen v Kamenici nad Lipou, ale i z dalekého světa. Kapacita pivovaru se pomalu zvyšovala, až na maximální využití dostupných prostor. Dalším úskalím našeho kamenického působení začala být vzdálenost od Prahy a cesta po D1, která za dobré průjezdnosti trvala přes hodinu a půl, ale častěji i přes dvě hodiny.

Jsme rádi, že i po rekonstrukci a spuštění původního pivovaru, nám zůstali věrní naši zákazníci, jak s oblibou s tátou říkáme „pivochtíči“ 😊 Rovněž nás těší, že jsme nadchli pivovara zdá se i vychovali několik milovníků piva, kteří se nakonec přiklonili k tomuto řemeslu a stalo se jejich vášní a životním údělem, stejně jako u nás.

Maximální prostorová kapacita a časová náročnost obsluhy v Kamenici nad Lipou nakonec vedla k tomu, že jsem se začal pohlížet po novém sídle pivovaru a když už jsme začali hledat, tak jsme chtěli blíže domovu (Černošice u Prahy), aby se obslužnost zjednodušila a rovněž jsme hledali místo pro rodinné zázemí. Tady bych rád zmínil a poděkoval své ženě Slávce, která nejen že se obrovskou měrou zasloužila o vyhledávání vhodných nemovitostí, ale i je se mnou všechny objezdila a pomohla vybrat tu správnou, za její podporu jí patří obrovské díky.

A tak se zrodila Drahouš, jedeno z prvních stavení, které jsme navštívili. Ihned se dostalo na první místa našeho pátrání a po necelém roce jsme ho na konci roku 2020 zakoupili. S pomocí celé rodiny a několika přátel jsme se pustili do rekonstrukce a přípravy místa pro nový pivovar. Během této doby jsem se naučil mnoho stavebních činností a dovedností. Pořád se nám zdálo, že to jde pomalu a nic se nehýbe, nedali se pořádně sehnat řemeslníci a dodavatelé, zde se ovšem projevila vesnická nátura a dobrosrdečnost, a tak díky místním, jsme získali kontakty a doporučení na ty zásadní dodavatele. Vše se dalo do pohybu a zdárně došlo až do spuštění výroby v DRAHOUŠI dne 29.4.2021.

V pivovaru jsme použili původní varný kotel s přímím ohřevem plynovým hořákem, nechali si udělat novou scezovací pánev, aby svou kapacitou pivovarodpovídala varně, použili jsme i stávající dvě spilky a pět tanků, ke kterým přibyly další dva, čímž jsme zvedli kapacitu pivovaru a splnili tak jeden z cílů, které jsme na začátku měli. Zachováváme i naše jedinečné výrobní postupy : přímí ohřev plamenem, infuzní způsob vaření a hlavně nadšení a lásku k pivu.

Jsme rádi, že nás mezi sebe přijali i místní obyvatelé, kteří v případě potřeby pomohly s instalací technologie. Dojezdem jsme se od domova dostali na hodinku, a to ještě pokračuje stavba dálnice D6 naším směrem, takže čekáme ještě větší časovou úsporu, tudíž i další cíl se podařilo splnit. Výhodou je opět i dostupnost vlakem do nedaleké Jesenice u Rakovníka a pravidelná autobusová linka, která staví kousek od pivovaru. K návštěvě láká i nádherná příroda.
Zdroj:Pivovar Kokeš, 2021


Více na stránkách pivovaru