Historie a současnost Pivovaru Kokeš

Pivovar Kokeš byl založen v roce 2011, kdy jsme naše pivovaření, které jsme provozovali společně s tátou, uvedli do oficiálního stavu. Počátky vaření však sahají až do roku 1996, kdy jsem vařil svou první várku v rámci studia na Střední průmyslové škole potravinářských technologií v Praze. Pod vedením legendárního profesora Oldy Kozy jsme se spolužáky, ve varně pod schody, poznali zázrak zrození piva 😊 A tak začala dlouhá anabáze domovaření, jaro a podzim, byly naše nejoblíbenější období s ohledem na využití teploty prostor pro kvašení.

Jak už to však bývá u malých domácích várek, během varného procesu se většinou vypije více piva, než se uvaří, alespoň v počátcích, a tak jsme neustále sháněli větší a větší hrnce. pivovarOd klasických 20ti až 25ti litrových jsme se postupně posunuli až na 150ti litrovou varnu. To sebou přineslo další výzvy a cíle s ohledem na dostatek místa ke kvašení a hlavně zrání.

Tak do našeho pivovárku přibyla první spilka a tank na 500l piva. Jak se technologie pomalu rozrůstala, usadila se na chalupě v Kamenici nad Lipou, kde táta nechal upravit prostory starého sklepa. Po letech sucha se tak vrátilo vaření piva do města, kde stál zchátralý a zdevastovaný pivovar na náměstí, jako vzpomínka na doby minulé.

Pomalu a jistě jsme se dostali do povědomí milovníků piva nejen v Kamenici nad Lipou, ale i z dalekého světa. Kapacita pivovaru se pomalu zvyšovala, až na maximální využití dostupných prostor. Dalším úskalím našeho kamenického působení začala být vzdálenost od Prahy a cesta po D1, která za dobré průjezdnosti trvala přes hodinu a půl, ale častěji i přes dvě hodiny.

Jsme rádi, že i po rekonstrukci a spuštění původního pivovaru, nám zůstali věrní naši zákazníci, jak s oblibou s tátou říkáme „pivochtíči“ 😊 Rovněž nás těší, že jsme nadchli pivovara zdá se i vychovali několik milovníků piva, kteří se nakonec přiklonili k tomuto řemeslu a stalo se jejich vášní a životním údělem, stejně jako u nás.

Maximální prostorová kapacita a časová náročnost obsluhy v Kamenici nad Lipou nakonec vedla k tomu, že jsem se začal pohlížet po novém sídle pivovaru a když už jsme začali hledat, tak jsme chtěli blíže domovu (Černošice u Prahy), aby se obslužnost zjednodušila a rovněž jsme hledali místo pro rodinné zázemí. Tady bych rád zmínil a poděkoval své ženě Slávce, která nejen že se obrovskou měrou zasloužila o vyhledávání vhodných nemovitostí, ale i je se mnou všechny objezdila a pomohla vybrat tu správnou, za její podporu jí patří obrovské díky.

A tak se zrodila Drahouš, jedeno z prvních stavení, které jsme navštívili. Ihned se dostalo na první místa našeho pátrání a po necelém roce jsme ho na konci roku 2020 zakoupili. S pomocí celé rodiny a několika přátel jsme se pustili do rekonstrukce a přípravy místa pro nový pivovar. Během této doby jsem se naučil mnoho stavebních činností a dovedností. Pořád se nám zdálo, že to jde pomalu a nic se nehýbe, nedali se pořádně sehnat řemeslníci a dodavatelé, zde se ovšem projevila vesnická nátura a dobrosrdečnost, a tak díky místním, jsme získali kontakty a doporučení na ty zásadní dodavatele. Vše se dalo do pohybu a zdárně došlo až do spuštění výroby v DRAHOUŠI dne 29.4.2021.

V pivovaru jsme použili původní varný kotel s přímím ohřevem plynovým hořákem, nechali si udělat novou scezovací pánev, aby svou kapacitou pivovarodpovídala varně, použili jsme i stávající dvě spilky a pět tanků, ke kterým přibyly další dva, čímž jsme zvedli kapacitu pivovaru a splnili tak jeden z cílů, které jsme na začátku měli. Zachováváme i naše jedinečné výrobní postupy : přímí ohřev plamenem, infuzní způsob vaření a hlavně nadšení a lásku k pivu.

Jsme rádi, že nás mezi sebe přijali i místní obyvatelé, kteří v případě potřeby pomohly s instalací technologie. Dojezdem jsme se od domova dostali na hodinku, a to ještě pokračuje stavba dálnice D6 naším směrem, takže čekáme ještě větší časovou úsporu, tudíž i další cíl se podařilo splnit. Výhodou je opět i dostupnost vlakem do nedaleké Jesenice u Rakovníka a pravidelná autobusová linka, která staví kousek od pivovaru. K návštěvě láká i nádherná příroda.
Zdroj:Pivovar Kokeš, 2021


Pivovar vyrobil Bílého Kokeše, pivo pro explzeňského fotbalistu Vaňka

Publikováno:před 6 letyZdroj:iDNES.czAutor:Martin Vokáč

Pivovar Kokeš z Kamenice nad Lipou nabídl speciální pivo. Jmenuje se Bílý Kokeš a je v bílé láhvi. Odkazuje tím na kauzu bývalého fotbalisty Viktorie Plzeň Ondřeje Vaňka. Ten při soudním líčení s drogovým dealerem tvrdil, že výrazem „kokeš“ myslí pivo. Soud si slovo přeložil jako kokain.

Pivo Kokeš s fotbalistou Vaňkem spojila kauza bývalého hráče pokeru Vítězslava Meišnera. Toho policie vinila z distribuce drog. Od roku 2015 mu odposlouchávala telefon a zachytila i řadu jeho hovorů s Vaňkem v době, kdy záložník hrál za Viktorii Plzeň.

Fotbalista svému známému mimo jiné sděloval, že jde na diskotéku a „zkusí prášek“, který je „dobrý s kokešem“. Jindy říkal „potřebuju to pro kluky z Plzně“ nebo „když je volno, tak všichni hulí“. U soudu, kam byl předvolán jako svědek, loni vysvětloval, že „kokešem“ míní značku piva.

Vaněk, který teď hraje v ruské Ufě, v dubnu u soudu zkušenosti s drogami popřel. Některé odposlechy komentoval tak, že byl opilý nebo že „machroval“. Soud mu však neuvěřil, za výrazem „kokeš“ viděl kokain. Drogový dealer dostal šest let vězení a soud navrhl Vaňka stíhat pro křivou výpověď.

Bílý Kokeš nesmí chybět v šatně fotbalového týmu
Malý rodinný minipivovar z Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku nyní na kauzu reagoval po svém. Vydal speciální edici svého piva nazvanou Bílý Kokeš.

Pivo je stočené v bílé láhvi s potiskem a na první pohled je zřejmé, že se vztahuje k fotbalu i celé kauze. Pod názvem Bílý Kokeš svítí heslo „nakopne tě“. Na přední straně je navíc vyobrazena píšťalka rozhodčího, fotbalový míč a červená karta. A dole upozornění, že se obsah láhve nevdechuje, ale vychlazený pije.

Etiketa na zadní straně pak uvádí, že pro své výjimečné stimulující účinky nesmí Bílý Kokeš chybět v šatně žádného špičkového fotbalového týmu.

„Vymyslel to kamarád a na jeho objednávku jsme to dělali. Chtěli jsme to mít ke konci roku, ale výroba láhví se trochu opozdila a pivo pouštíme do světa o pár dní později,“ vysvětluje sládek a majitel pivovaru Tomáš Kopačka.

Uvnitř bílé láhve podle něho není nic výjimečného. „Je to naše normální pivo, které běžně vyrábíme. Jen ty láhve jsou odlišné,“ vysvětluje studovaný sládek.

Edice čítá 200 piv. Dostane se i na Ondřeje Vaňka?
Souvislost mezi výpovědí fotbalisty Ondřeje Vaňka u soudu, výrazem „kokeš“ a pivovarem Kokeš podle něho byla tak silná, že už od léta bylo jeho úmyslem něco podobného vytvořit. „Jak se ta hláška od soudu objevovala v médiích, bylo kolem toho týden pěkné haló. Chtěli jsme nějak reagovat,“ popsal Kopačka.

Bílého Kokeše ale vznikla jen malá série. „Udělali jsme 200 kusů, je to spíš taková sběratelská edice. Bylo to opravdu jen pro kamaráda, který to rozdává svým známým. V prodeji Bílý Kokeš není,“ říká sládek.

Zda alespoň jedna láhev skončí v Rusku u fotbalisty Ondřeje Vaňka nebo alespoň v jeho původním plzeňském působišti, Tomáš Kopačka neví. „Distribuce teprve teď začíná. Ale je to možné, hodilo by se to,“ směje se.

Vaňkovo pivo se dostalo na trh! Pivovar představil Bílý Kokeš

Publikováno:před 6 letyZdroj:TN.cz

Byla to kauza jako hrom a úryvky ze soudního spisu zlidověly. Bývalý hráč Viktorie Plzeň Ondřej Vaněk si měl podle odposlechů od drogového dealera kupovat kokain. U soudu pak fotbalista tvrdil, že celou dobu mluvil o pivu. Pivovar teď vydal speciální edici, kterou jakoby chtěl zazvpomínat na nedávný skandál.

Pro krátké připomenutí nelze nezmínit Vaňkovo vysvětlení u soudu, kde vystupoval jako svědek v kauze Meišner:
Otázka soudu: „Pane svědku, čeho jste si měl dát půlku?“
Vaněk: „To je Kamagra, abyste měli co nejlepší sex. To je prášek pro kluky, prostě to spolknete.“
Otázka soudu: „Co je to kokeš?
Vaněk: „Pivo, značka piva.“
Otázka soudu: „Jste si vědom následků křivé výpovědi?“
Vaněk: „Já neříkám nic špatného.“

Bývalý hráč Plzně možná tehdy ani netušil, jak legendární se jeho výpoveď stane a že dokonce inspiruje majitele pivovaru z Kamenice nad Lipou, aby nechali uvařit speciální edici piva.

Zatímco drogový dealer Meišner byl nepravomocně odsouzen k 6 letům vězení, Vaňek z toho vyvázl bez trestu. Každopádně jeho odkaz bude žít navždy a teď dokonce i na pomyslných etiketách.

Začneme vyrábět bílý kokeš, vtipkuje pivovar na Vaňkův účet

Publikováno:před 7 letyZdroj:Týden.czAutor:ČTK

O takové reklamě se jim asi ani nezdálo. Do včerejška jej znali jen místní znalci, nebo skuteční pivní fajnšmekři. Teď má Pivovar Kokeš z Kamenice nad Lipou ze dne na den postaráno o neuvěřitelnou popularitu. A dokáže ji vtipně a s pohotovou nadsázkou využít ve svůj prospěch.

Ptáte se, jak v Kamenici k nebývalé pozornosti přišli? Jednoduše. Malý rodinný pivovar proslavil fotbalista Ondřej Vaněk, který figuruje jako svědek v případu dvojice mužů obžalovaných z distribuce drog. Podle obžaloby si měl kupovat drogy od dealera Vítězslava Meišnera. Svojí vinu ale popírá a u soudu teď zaujal se skutečně překvapivými vysvětleními.

Policie odposlouchávala Vaňkovy hovory s Meišnerem a zaznamenala mimo jiné i to, jak se fotbalista dealera ptá, jestli si blíže nespecifikovanou pilulku může dát zároveň s "kokešem". Co že to onen "kokeš" je? Samozřejmě - dlouhé roky známé a neměnné slangové označení pro kokain. Vaněk ale přišel s ještě jinou variantou.

"Kokeš je značka piva z rodinného pivovaru v Kamenici nad Lipou," prohlásil suverénně u soudu. A v malém městečku z okresu Pelhřimov asi museli být překvapení, jak současný hráč ruské Ufy perfektně zná tamní minipivovary.

Zmíněný pivovar každopádně náhlé slávy využil a zareagoval úsměvným prohlášením na svém facebookovém profilu.

"Vysoce energetické pivo Bílý Kokeš bude v limitované edici určené pouze pro západní Čechy," napsali správci stránky na sociální síti v narážce na to, že Vaněk strávil dvě sezony v Plzni, s níž má dva ligové tituly.

A v Kamenici jej teď musejí milovat. Malému pivovaru totiž udělal reklamu, jaká by se povedla málokomu jinému.

Vaněk proslavil pivovar. Kokeš chystá vysoce energetickou edici vyladěnou fotbalisty

Publikováno:před 7 letyZdroj:Sport.cz

Kouzlo nechtěného. Jako kdyby se na hřišti ocitl před vlastní brankou v hluboké defenzívě a odkopem v nouzi nejvyšší trefil branku soupeře... Fotbalový reprezentant Ondřej Vaněk se jako svědek u soudu přímo zaskvěl svými hláškami. Především tvrzením, že kokeš není kokain, ale značka piva. Stejnojmenný pivovar se samozřejmě hned chytil nabízené příležitosti a jeho značka teď bude mnohem populárnější.

Během projednávání drogové kauzy obviněných Vítězslava Meišnera a Patrika Barančíka jde především o extázi a kokain, jemuž se v odposleších říká kokeš.

Tento týden u soudu jako svědek konečně promluvil fotbalista Ondřej Vaněk. Legionář z ruské Ufy, který v inkriminovanou dobu hrál za Plzeň a byl s kamarádem Meišnerem často v kontaktu.

Na otázku, co je to kokeš, byl perfektně připravený. „Pivo. Značka piva," odvětil pod přísahou vítězoslavně Vaněk.

V jednom pravdu má. Kokeš je skutečně značka pěnivého moku z rodinného pivovaru v Kamenici nad Lipou.

A teď aby si vypečený fotbalista řekl u firmy o prémii za jedinečnou reklamu, kterou prostě nevymyslíš...

Bílý Kokeš pro Západní Čechy...
„Vážení přátelé našeho pivovárku a milovníci Kokeše. Na základě dnešního přehledu tisku a zvýšené poptávky uvedeme v dohledné době novou recepturu vyladěnou našimi sportovci," uvedl pivovar na své facebookové stránce.

Není divu, že se chopil šance, kterou mu Vaněk ideálně připravil.

„Bude to vysoce energetické pivo Bílý Kokeš :-D. Limitovaná edice však bude určena pouze pro Západní Čechy ;-) Ve srandě vaši pivovarníci :-D," avizuje pivovar.

Kdo ví, co tomu řekne Gambrinus, který s plzeňskou Viktorií úzce spolupracuje...

Gambrinus shodou okolností minulý týden ohlásil odchod od fotbalové reprezentace. Na sociálních sítích už padají první návrhy, že nejvyšší domácí soutěž, která je momentálně bez sponzora, by se tedy mohla jmenovat Kokeš liga!

Pivovar Kokeš: Vaňkův speciál? Uvidíme, jestli bude větší poptávka

Publikováno:před 7 letyZdroj:TN.cz

Jen těžko byste asi v Česku našli někoho, kdo nezaznamenal výpověď fotbalisty Ondřeje Vaňka u soudu, kterou přednesl na dotazy ohledně jeho drogového skandálu. Konkrétně vysvětlení termínu "kokeš", kterým prý Vaněk myslel značku piva se stalo přes noc doslova legendou. Zeptali jsme se zakladatele pivovaru Kokeš Tomáše Kopačky, zda-li neuvažují o speciální edici piv.

Fotbalista Vaněk vstoupil mezi legendy. Ne snad, že by nějak zázračně odehrál uplynulo sezonu v ruské Ufě, ale proslavil jeden rodinný pivovar z Kamenice nad Lipou.

U výpovědi u soudu, kam byl předvolán, aby vysvětlil, co zaznělo v policejních odposleších, totiž argumentoval následovně:

Otázka soudu: „Pane svědku, čeho jste si měl dát půlku?“

Vaněk: „To je Kamagra, abyste měli co nejlepší sex. To je prášek pro kluky, prostě to spolknete.“

Otázka soudu: „Co je to kokeš?

Vaněk: „Pivo, značka piva.“

Otázka soudu: „Jste si vědom následků křivé výpovědi?“

Vaněk: „Já neříkám nic špatného.“

Zavolali jsme tedy do pivovaru Kokeš a zeptali jsme se, zda-li nechystají na trh vypustit "Vaňkův speciál", protože s ohledem na reklamu, jakou šestadvacetiletý záložník pivovaru udělal, by limitovaná edice mohla jít na dračku.

"Vaňkův speciál zatím neplánujeme, ale uvidíme, jestli nebude poptávka větší," směje se zakladatel pivovaru Tomáš Kopačka.

Zvýšený zájem o vlastní značku vypozoroval hlavně u kamarádů a známých, kteří ho prý celé pondělí na články v médiích upozorňovali.

"Samozřejmě o tom víme. Máme spoustu kamarádů, kteří nás na to upozorňovali a proto jsme se k tomu postavili s humorem a napsali ten status na náš facebook," komentuje aktivitu na sociálních sítích.

Pokud snad někomu tahle kauza unikla, tak tady je celá rekapitulace. Fotbalista Ondřej Vaněk se měl podle policie zaplést s drogovým dealerem Vítězslavem Meišnerem a kupovat od něj omamné látky. V květnu v roce 2016, když ještě Vaněk oblékal dres Viktorie Plzeň, měl volat Meišnerovi, aby mu sehnal "prášek".

Po telefonu s ním pak navíc konzultoval, jak "prášek" užívat. Po necelém roce pak všechno prasklo a Radiožurnál uveřejnil policejní odpolechy, ve kterých mimojiné například zaznělo že:

„Volající (Vaněk, pozn. red.) odpovídá, že jde na diskotéku a zkusí prášek, na což volaný (Meišner, pozn. red.) odpovídá, aby mu volající napsal, jaké to bylo a upozorňuje ho, aby byl opatrný a dal si jenom půlku. Volající říká, že prý je to dobré najednou s kokešem, na což volaný odpovídá, že ne, že když dá na to ten bílej, že ho to naopak zabrzdí, že mu to zbrzdí nájezd, má si nechat tak dvě hodiny pauzu.“

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.13.01.2018 07:245