Historie a současnost Pivovaru Jevíčko

Jevíčko a vaření piva
Město bylo spjato s vařením piva od svého povýšení na město královské Přemyslem Otakarem II r.1258, kdy k vysadám měšťanů nalezelo právo vaření a šenkování piva. Potřebný chmel se pěstoval v okolí města, zdivočelý dnes roste ve Smolenském údolí.
Roku 1616 mělo Jevíčko nejvíce právovarečných domů, pivovara to 73. Brzy se projevuje specializace a dělba práce. Oddělili se sladovníci, kteří připravovali slad a pivovarníci, kteří vařili pivo. Vyrábělo se pivo bílé a ječné, převážně staré, šenkované jako ležák. Nutná specializace donutila právovarečné měšťany spojit vaření piva do jediné budovy. Proto koupili kolem roku 1860 bývalý panský zámeček a vzniknul zde měšťanský pivovar (nynější zámeček, infocentrum). Zde bylo mnohem více místa, přistavěla se varna a místnost pro chladící štoky. Přilehlá zahrada se využívala jako letní zahradní restaurace.
Špatné hospodaření některých právovarečných měšťanů zavinilo, že pivovar přišel do dražby. V roce 1889 kupuje pivovar město, a tím končí po 650 letech vaření piva v Jevíčku. Nebylo to ale na dlouho.

Historie pivovaru
Rolníkům nastala doba zla, neméli odbyt ječmene. Jedinou možností pro rolníky výhodnéji zpenežit ječmen, bylo na popud právníka dr.Josefa Monika, postavit moderní pivovar se sladovnou. Potřebný kapitál ve výši 150.000 zlatých získal rozprodejem 1.500 akcií po 100 zlatých a už v červenci roku 1895 se začalo stavět.
30.3 1896 začal akciový pivovar Jevíčko vařit první pivovarvárku piva. Tak po několika letech mělo Jevíčko opět vlastní pivo a nemuselo ho dovážet až z České Třebové. Prvním sládkem byl vybrán z pěti uchazečů František Friml. Pro začátek rozhodla správní rada, aby se vařilo jen jedno pivo jedenáctistupňové. Jevíčské pivo je velmi oblibené a dovaží se i do vzdálených míst jako je Brno, Boskovice, Kunštát, Olešnice, Jesenec. Dobrá kvalita piva také dovoluje, aby si pivovar pronajal hostinec "Coloseum" v Brně.
Východočeské pivovary uzavřely Jevíčský pivovar roku 1987 po 91 letech a znovu se muselo pivo do Jevíčka dovážet. Pivovar si v roce 1997 pronajala společnost Pivovar Jevíčko s.r.o. Bohužel po několika měsících výrobu znovu zastavuje.
Roku 2003 zde nový majitel firma ERGO Chornice zřizuje moderní pálenici v jižní části objektu a zavádí moderní pálení slivovice z různého ovoce, vařením kvasu, nebo výměnou za dodané stromová jablka.
Zdroj:Geocaching.com