Historie a současnost pivovaru Letohradský jelen

Na jaře 2013 se 1. žamberský pivovar ( pivo KANEC ) prodal a nová majitelka se rozhodla vyrábět pivo se svou rodinou. Tak se k 30. září ukončila 1. kapitola sládka a provozovatele Žambereckého Kance ing Kalouse Zdeňka z Kameničné. O několik týdnů později se v kruzích zemědělců rozšířila informace o uzavřeném maďarském pivovaru v Lébéni. Ing. Kalous zahájil svoji 2. kapitolu pivovarníka a založení 2. pivovaru v Žamberku a výroba piva byla na dosah ruky.

Návštěva Maďarska, dohoda, vypracování česko-maďarské kupní smlouvy a zaplacení, jednodenní demontáž a převezení technologie do Žamberka, legalizace a vyřízení celního povolení, naskladnění, úpravy a zprovoznění pivovarstrojního zařízení z roku 1992, to vše zaměstnalo několik nadšenců. „Jsme Zde Doma“ neboli JZD Letohrad a.s., je společnost, která si vzala na svá bedra financování, výrobu a hlavně název piva "Letohradský Jelen".

Od března 2014 se začíná s výrobou a prodejem piva světlého ležáku a v dubnu jsou dovařeny další pivní druhy. Kapacita pivních tanků a specifikum maďarské varny piva umožňuje výrobu nejrůznější pivních speciálů. Technická úprava celé technologie byla konzultována s praktickými odborníky i se specialisty z pivovarského VÚ. Již od prvních měsíců života pivovaru je výroba zakázková. Musíme zmínit i výrobu piva pro Clock – Potštejnský pivovar. Originalitu chuti vytváří především vlastní voda ze studny u pivovaru a odlišná maďarská technologie, na které se pivo vaří. Technická úprava celé této technologie byla konzultována s praktickými odborníky i se specialisty z pivovarského VÚ. Výrobní suroviny jsou z české produkce. ( slad ze Zábřeha, chmel ze Žatce, kvasinky ze sousedních pivovarů )

Umístění, pro pivaře v netradičním areálu Vemas a.s. u bioplynové stanice v bývalých jatkách, má několik důvodů, např.: Několik let byla volná budova, už jednou schválená na výrobu potraviny, dále energie: elektřina a do budoucna teplo z BPS a z místní studně voda. Rozbory vody v Letohradě nedoporučily tuto vodu využít k výrobě piva. Umístění Letohradského pivovaru v Žamberku je vlastně technické řešení úspěšnosti výroby piva „Letohradského Jelena“.
Zdroj:Stránky pivovaru Letohradský Jelen, 2015


Více na stránkách pivovaru