Historie a současnost Měšťanského pivovaru Ústí nad Orlicí

Pivovar v obci Hýlváty u Ústí nad Orl. vznikl v roce 1892 přístavbou k obytnému traktu Hylvátské rychty. V dubnu 2003 sloužily budovy na ulici Pivovarské jako sklady. Na budově najdete pamětní desku.
Z původního pivovaru se zachovala pouze bývalá bytová a úřednická budova (dnes byty) v klasicistním slohu a provozní stavba s komínem. Podoba ostatních objektů byla změněna řadou stavebních úprav.

Profesor Musil doplnil aktuálními komentáři již publikovanou stať z knihy Hrady, tvrze a zámky okresu Ústí nad Orlicí, vydané roku 1995. Usedlost čp. 1 bývala ve středověku rychtou. Rychtář (do r. 1789 dědičný, potom do zrušení úřadu v roce 1849 volený) pivovarbyl zástupcem vrchnosti ve vsi. Rychta bývala obvykle jedním z největších statků ve vsi a to platilo i o čp. 1 v Hylvátech. V průběhu 1. pol. 19. stol. se vystřídalo několik majitelů této usedlosti – Rafael Marek, potom jeho dcera Barbara, provdaná Zeinerová, od r. 1822 Jan Čermák, od r. 1836 Antonín Knirsch, od r. 1853 manželé František a Vilémína Markovi. Některý z držitelů nejspíše v 30. letech 19. stol. původní usedlost přestavěl do pozdně klasicistické podoby. Vznikla jednopatrová obdélníková budova krytá valbovou střechou vrcholící drobnou věžičkou. Hlavní vstupní průčelí obrácené k východu bylo ozdobené balkónem, západní do dvora obrácená strana byla v přízemí opatřena mělkou arkádou. V přízemí byla fasáda budovy ozdobena rustikou. Západně od budovy byly postaveny hospodářské objekty uzavírající s obytnou budovou nevelké nádvoří. V interiéru byly některé místnosti ozdobeny nástropními malbami. Současně se vznikem nové obytné budovy snad vznikla i ozdobná zahrada oddělená však od budovy silnicí. Dnes je tato zahrada změněna ve veřejný park. František Marek, který zastával vysoké funkce u tehdejší Severní dráhy, nechal do tohoto parku přivést z likvidovaných pražských hradeb kámen s barokním znakem českého království. Od Františka Marka získal v roce 1867 dům čp. 1 jeho zeť, učitel, podnikatel a statkář Jan Böhm. Ten v domě zřídil německou internátní školu. Pro její potřeby byly provedeny menší úpravy internátů. V roce 1890 po Böhmově smrti koupil usedlost čp. 1 Antonín Ripsler, tehdejší nájemce žampašského velkostatku. Ten v letech 1890-92 přistavěl k jihozápadní nároží obytné budovy pivovar. Pro potřeby pivovaru byla upravena i část starších hospodářských budov. V roce 1901 obytný dům vyhořel a při jeho opravě získal dům v podstatě dnešní vzhled. Antonín Rispler, ale i předchozí vlastníci, přikupovali k usedlosti čp. 1 další pozemky, a to vedlo k tomu, že koncem 19. stol. se tato usedlost začala zařazovat mezi tzv. rustikální velkostatky. To byl velkostatek, který se svou rozlohou a výnosy příliš nelišil od velkostatků šlechtických, ale na rozdíl od nich nebyl zapsán v deskách zemských a jeho majitelům nenáležely právní výsady pivovarspjaté s držbou šlechtických velkostatků. A ve statistických přehledech velkostatků na konci 19. století je i obytná budova čp. 1 v Hylvátech někdy označována jako zámek. Od Antonína Ripslera koupil v r. 1913 usedlost Ferdinand M. Rössler, který byl i vydavatelem místních novin Nezávislé listy. V roce 1948 byl statek čp. 1 znárodněn. Pivovar byl zrušen a obytná budova čp. 1 sloužila různým organizacím. V letech 1958-1969 byla provedena její rozsáhlá přestavba a modernizace pro potřeby n. p. Zelenina.

V roce 2014 byl však zchátralý areál ve velké míře zrestaurován a stal se opět chloubou i střediskem společenského a kulturního života. Nyní zde naleznete jednopatrovou obdélníkovou budovu s místnostmi s pruskou klenbou, v jejímž středu v přízemí se nachází průjezd. Nad ním je umístěn balkón a arkáda s okny. Tento vzhled v podstatě odpovídá opravám z roku 1901, kdy obytný dům vyhořel. Pro zvelebení celkového prostředí byla zrestaurována vstupní vrata, opravena fasáda a v některých částech zachována původní klenba. Zrenovovaný je také pivovarský dvůr. Další restaurátoské práce probíhají postupně ve všech částech rozlehlé budovy.

Dne 1.5.2014 se tak začala psát nová éra tohoto místa. Přijďte společně s námi prožít autentickou atmosferu, budete srdečně vítáni i pohoštěni.
Zdroj:Stránky Měšťanského pivovaru, 2018


Více na stránkách pivovaru

Hylvátský pivovar znovu ožívá

Publikováno:před 11 letyZdroj:Orlický deníkAutor:Jan Pokorný

Už před rokem upozornil Orlický deník na záměr podnikatele Tomáše Teplého rekonstruovat zchátralý areál bývalého pivovaru v městské části Hylváty a obnovit tradici vaření zlatavého moku, která ve městě po roce 1948 zanikla. Objekt se symbolickým číslem popisným 1, fungující původně jako rychta, skutečně mění v posledním půlroce svou tvář.

První návštěvníci se o tom budou moci přesvědčit zřejmě z kraje příštího roku.

I bez evropských milionů
Pro získání rozsáhlého objektu musel nejprve Tomáš Teplý absolvovat zdlouhavou exekuční dražbu a poté nepopulární „kolečko" s úřady. „Nezažil jsem u toho nic hezkého," vzpomíná s odstupem času profesí stavař, který se před zahájením oprav musel vypořádat se dvěma rodinami nepřizpůsobivých občanů. A především se skutečností, že evropské miliony, o něž prostřednictvím dotačního titulu usiloval, do Hylvát nedoputovaly. „Byl jsem z toho ze začátku trochu rozčarovaný, domnívám se, že by si objekt peníze zasloužil. Na druhou stranu, investuji sám ze svých prostředků, dává mi to obrovskou svobodu. Evropské peníze hodně svazují. V průběhu stavby se mohu rozhodnout pro nejrůznější změny a nemusím improvizovat, jak to u dotačních staveb leckdy probíhá," zmiňuje úskalí čerpání dotací z Evropské unie a dodává: „Objekt sice není památkově chráněný, ale chováme se k němu, jako by byl. Vše je původní. Na jedné straně cihlu vybouráme, na druhé ji použijeme."

Za rok restaurace, za dva pivovar
Vlastní práce na budoucím „srdci Hylvát" začaly v lednu letošního roku a postupně nabírají na obrátkách. Rekonstrukce je náročná a časově zdlouhavá, neobešla se bez opravy kanalizace, vodovodů, elektriky, hodně péče vyžadovala také děravá střecha. První ze tří základních etap by však měla být hotová ještě letos. „Zahrnuje vybudování kavárny a pivnice s malou přípravnou, zvelebení dvora, opravy fasády. Už máme restaurovaná i původní vstupní vrata," říká spokojeně Tomáš Teplý a pokračuje: „Práce na kavárně je už odvedená, a to i díky velké pomoci architekta Alexandra Kozáka. První návštěvníky bychom mohli reálně přivítat na začátku příštího roku," odhaduje majitel možný čas zahájení provozu.
V pivnici chce zatím hylvátský patriot nabídnout štamgastům některou z osvědčených značek. Neznamená to ale, že by rezignoval na svůj hlavní sen – natočit zákazníkům nefalšovaný ústecký půllitr. „Minipivovar je pořád hlavní věc, o kterou usilujeme, přijde na řadu ve třetí etapě roku 2015. První půllitr čepuju já!" neskrývá nadšení Tomáš Teplý, pro kterého je pivovar, jak říká s nadsázkou, jedním z jeho dětí. Upřesňuje ještě, že příští rok, v rámci druhé části rekonstrukce, obohatí areál velká restaurace přibližně pro sto osob. „Prostory pivovaru, staré klenby a duch samotného objektu jsou pro ni jedinečné," míní majitel.

Tomáš Teplý má
 i další plány
Nápady rozhodně Tomáši Teplému neschází, podle svých slov by dal rád okrajové čtvrti něco, čím by se mohla pochlubit. Ubytovací kapacity, místo pro pořádání veřejných trhů, kulturních akcí, to vše by mohl dům číslo popisné 1 obsáhnout. „Součástí dvora je i věžička s pódiem, kde by se mohla konat různá hudební vystoupení. Objekt má zkrátka obrovský potenciál, ve hře jsou i následné etapy jeho využití," uzavírá budoucí pivovarník.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.24.08.2013 20:281