Historie a současnost pivovaru U Hušků

Hostinec postavil pravděpodobně Josef Karel Janský.
V roce 1911 koupil hostinec v dražbě obchodník s koňmi Josef Hušek, přezdívaný „Car“. Rodina Huškova provozovala hostinec do padesátých let, kdy byl spolu s přilehlými objekty vyvlastněn.
V sedmdesátých letech bylo zemědělské stavení (dnešní č.p. 58) vráceno manželům Zdeňku a Anně Huškovým, kteří měli dvě dcery - pivovarZdenu a Hanu. Těm byl v rámci restituce počátkem devadesátých let hostinec navrácen. V roce 1992 odkoupili švagři Břetislav Nožička a Josef Voltr podíl od Zdeny Jedličkové.
V létě roku 1993 byla dokončena v západní části hostince výstavba minipivovaru. Pivo dostalo název po Josefu Huškovi a jeho přezdívce, tedy CAR. Josef Hušek byl prapradědečkem současného majitele.
Do konce roku 1996 pivo vařil B. Nožička. Od jara roku 1997 do podzimu 1999 vařil Bělečské pivo Michal Pojman. Od jara roku 2000 vařil pivo v Bělči Josef Balounek, který skončil v únoru 2008.
V roce 2000 v rámci dědického vyrovnání přešel pivovar i hostinec do vlastnictví součastného majitele Josefa Voltra, který na jaře 2008 začal vařit pivo a vaří jej doposud společně s Karlem Nohejlem.
Zdroj:Stránky pivovaru U Hušků, 2015


Více na stránkách pivovaru

Bělečský den plný dobrého piva a zábavy

Publikováno:před 11 letyZdroj:Deník.cz

Hostinec s pivovarem U Hušků v Bělči nad Orlicí u Hradce Králové oslavuje dvacet let od uvaření první várky piva ve vlastním pivovaru. V sobotu 1. června se uskuteční v bělečském hostinci oslava, při níž zahrají country a jazzová kapela nebo vystoupí dětský soubor divadla Jesličky.

Připraveny budou i exkurze do pivovaru. Na návštěvníky čeká den plný dobrého piva a zábavy. Bělečský pivovar je populární zastávkou mnoha hradeckých cyklistů, kteří mohou přijet na oslavu naražení prvního sudu již od 10 hodin.

První várka byla sice uvařena již v březnu roku 1993, ale pivo poctivě zrálo ve sklepě pivovaru a počátkem června pak byl slavnostně zahájen oficiální provoz.

V pivovaru U Hušků se vaří pivo klasickým, dvourmutovým způsobem a ve sklepě leží minimálně měsíc. V současné době můžete ochutnat světlou dvanáctku Car, medový ležák Včela a černou třináctku Carevna.

Jako hosté se oslavy zúčastní i Pivovar Žamberk, Pivovar Rampušák z Dobrušky nebo královehradecký pivovar Kubík.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.01.06.2013 13:201