Historie a současnost Pivovaru Hostivar 2

V neděli 8.5. 2016 bylo slavnostně poklepáno na základní kámen druhého pivovaru Hostivar, který vyroste nedaleko stávajícího. Kromě výrazně větší výrobní kapacity nabídne restauraci s pekárnou, samozřejmostí bude pivovarská zahrada. Objekt najdete v ulici Hornoměcholupská cca. 100 m od vlakového nádraží Horní Měcholupy.
Zdroj:Stránky pivovaru Hostivar 2, 2016


Více na stránkách pivovaru

Nový hostivařský pivovar

Publikováno:před 4 letyZdroj:ASB PortalAutor:Anna Vrabcová

Když v roce 2013 vznikla první várka piva lokálního pivovaru Hostivar, neodvažovali se jeho majitelé doufat, že bude projekt natolik úspěšný, že si již po čtyřech letech vyžádá postavení nové budovy. Ale stalo se a v blízkosti vlakové stanice Praha – Horní Měcholupy a oblíbeného golfového hřiště vyrostla výrazná budova Hostivar H2.

Nová budova rozšiřující kapacitu hostivařského pivovaru vyrostla asi 1 km od původní budovy. Již tento původní pivovar svým kvalitním architektonickým ztvárněním nedělal společnosti ostudu a totéž architektonické studio ADR bylo najato i na vytvoření druhého pivovarnického objektu. Budova Hostivar H2 je tak „mladším bratrem“ původní budovy a přebírá od ní dřevěné obložení i jednoduché hmotové ztvárnění.

Výletní cíl
Objekt pivovaru se nachází na okraji pražské rezidenční čtvrti, integrovaná restaurace se otevírá do zajímavé krajiny blízkého golfového hřiště. Železniční stanice Praha – Horní Měcholupy je v dochozí vzdálenosti a zajímavý objekt pivovaru, nabízené občerstvení i průhledy prosklenou fasádou do varny z Hostivaru H2 činí důležitou zastávku rodinných výletů.

Vnitřní uspořádání
Nepravidelný půdorys objektu vychází z tvaru stavební parcely. Objekt se směrem na severozápad rozšiřuje a otevírá se prosklenou fasádou restaurace na terasu a do zahrádky. Sklo se objevuje ve fasádě všude tam, kde je vhodné nabídnout návštěvníkům průhledy na život v restauraci nebo naleštěné nádoby ve varně.

Jinak se pivovar uzavírá do jednoduchého tvaru s dřevěným obkladem, který se v úrovni druhého nadzemního podlaží mění na černý trapézový plech. V přízemí se nachází větší část provozu pivovaru a bezprostředně navazující restaurace se zázemím pro přípravu pokrmů.

Zádveří restaurace je do jinak jednoduché hmoty pivovaru zapuštěno. Interiér restaurace je dvoupatrový, do galerie v patře návštěvníci vstupují po elegantním černém točitém schodišti. V patře objekt skrývá provoz průmyslové pekárny, administrativní zázemí a zázemí pivovarnického provozu.

Čistý interiér
V pivovarském provozu je zařízení utilitární, krása tohoto prostoru je založena na betonu a leštěném kovu. Architektura pivovaru tato zařízení hrdě vystavuje prosklenou fasádou a jednoduchý objem samotné budovy tak zajímavě kontrastuje se složitou „architekturou“ trubek, tanků a kovového zařízení uvnitř.

Návštěvnické prostory jsou ponechány v co největší míře otevřené. Sjednocujícím prvkem jsou černý kov schodiště, nosného systému a rámů prosklení a také dřevěný obklad, který v dvoupatrové restaurační místnosti ještě zdůrazňuje vertikalitu již tak vysokého prostoru.

Kontrastní k černému kovu i tmavému dřevu je bílý děrovaný sádrokarton, který zlepšuje akustiku místnosti. Dominantním prvkem přízemí je stříbrný, trapézovým plechem obložený bar.

Terasa a zahrádka
V teplých letních dnech se užitná plocha restaurace rozšiřuje nejen o prosklenou terasu, ale i o venkovní dlážděné posezení obsluhované lapidárním betonovým stánkem. V budoucnu by měl celou plochu zakrývat zelený strop z vysázeného bosketu. Návštěvníci si tak místní hostivařské pivo mohou užívat při pohledu na mírně zvlněné travnaté plochy golfového hřiště.

V pražské Hostivaři navrhlo studio ADR druhou budovu lokálního pivovaru

Publikováno:před 4 letyZdroj:Earch.cz

Architektonické studio ADR navázalo na svůj devět let starý projekt a do okrajové pražské čtvrti Hostivař navrhlo již druhou budovu lokálního pivovaru – Hostivar H2. Oproti svému předchůdci je nový pivovar dvoupodlažní a vedle výrobních a restauračních prostor obsahuje navíc také průmyslovou pekárnu. Objekt se nachází v blízkosti železniční stanice, na což architekti prakticky odkázali jízdním řádem vytištěným na oknech restaurace. V interiéru zaujme především ocelové točité schodiště i konstrast tmavých a světlých stěn.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.22.07.2019 07:442