Historie a současnost Pivovaru Horymír

První pivo na území Radotína vařili nejspíš již Keltové v mladší době bronzové. Jejich opevněné hradiště bylo na skalním ostrohu proti cementárně. V průběhu středověku pak vařila své vlastní pivo každá hospodyně i krčmář. Lokální výroba piva v Radotíně tak zřejmě probíhala až do otevření pivovaru zbraslavského kláštera, o němž je první doložená zmínka z roku 1593. V roce 1596, se už v záznamu Panství kláštera zbraslavského hovoří o radotínské krčmě jako o „krčmě vejsadní“. Výsada, jako taková, spočívala v povinnosti odebírat zbraslavské pivo. Tato situace, s přestávkami husitských válek, pivovartrvala až do roku 1785, kdy byl zbraslavský klášter Josefem II. zrušen a jeho pivovar prodán v dražbě. V pozdějších dobách se ale situace příliš nezlepšila. Pivo bylo do Radotína nadále pouze dováženo jak z bližších, tak i vzdálenějších pivovarů.

Radotín si ale svůj vlastní pivovar rozhodně zaslouží!

V roce 2020 proto skupina lokálních patriotů postavila První radotínský vzájemný pivovar Horymír. Radotínské pivo Radotínu!

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty. Na čepu najdete piva vyrobená v našem pivovaru, příjemné posezení u dobrého jídla i kvalitní vína.
Rádi Vám zajistíme rodinné oslavy, svatby nebo firemní setkání.
Zdroj:Stránky Pivovaru Horymír, 2020


Více na stránkách pivovaru

Prestižní ocenění získal nový pražský pivovar

Publikováno:před rokemZdroj:Náš REGIONAutor:Jan Veselý

Ve dnech 24. září a 25. září 2021 proběhl v Českých Budějovicích tradiční XXXI. Mezinárodní pivní festival 2021. Jeho součástí byla i soutěž o ocenění Zlatá pivní pečeť, která je nejprestižnější pivovarnickou cenou v České republice.

Minipivovary Prahy 5 v této široce obsazené mezinárodní soutěži zastupoval Pivovar Horymír z Radotína, který se, i když byl otevřen teprve před rokem, nebál srovnání se světovou špičkou. A to i přes problematický start způsobený současnou pandemií. Nabídnout může jak kvalitní český ležák, tak i různorodá světová piva. Vyvrcholení celoročních snah pivovaru byla právě účast na tomto prestižním festivalu.

Toho se účastnilo více jak 200 pivovarů z celého světa, které v soutěži nabídly celkem 1500 druhů piv a to v celkem 35 kategoriích.

Zde se Horymírova 13° umístila na krásném 2. místě v kategorii „silné světlé pivo“ a tím získala „Stříbrnou pivní pečeť 2021“. Potvrdila tak odborné kvality a řemeslnou zručnost radotínské sládkové Gabriely Slukové. Krásné šesté místo si odnesl i Horymír 11° v kategorii „světlý ležák“ .

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.02.10.2021 06:461