Historie a současnost Pivovaru Horymír

První pivo na území Radotína vařili nejspíš již Keltové v mladší době bronzové. Jejich opevněné hradiště bylo na skalním ostrohu proti cementárně. V průběhu středověku pak vařila své vlastní pivo každá hospodyně i krčmář. Lokální výroba piva v Radotíně tak zřejmě probíhala až do otevření pivovaru zbraslavského kláštera, o němž je první doložená zmínka z roku 1593. V roce 1596, se už v záznamu Panství kláštera zbraslavského hovoří o radotínské krčmě jako o „krčmě vejsadní“. Výsada, jako taková, spočívala v povinnosti odebírat zbraslavské pivo. Tato situace, s přestávkami husitských válek, pivovartrvala až do roku 1785, kdy byl zbraslavský klášter Josefem II. zrušen a jeho pivovar prodán v dražbě. V pozdějších dobách se ale situace příliš nezlepšila. Pivo bylo do Radotína nadále pouze dováženo jak z bližších, tak i vzdálenějších pivovarů.

Radotín si ale svůj vlastní pivovar rozhodně zaslouží!

V roce 2020 proto skupina lokálních patriotů postavila První radotínský vzájemný pivovar Horymír. Radotínské pivo Radotínu!

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty. Na čepu najdete piva vyrobená v našem pivovaru, příjemné posezení u dobrého jídla i kvalitní vína.
Rádi Vám zajistíme rodinné oslavy, svatby nebo firemní setkání.
Zdroj:Stránky Pivovaru Horymír, 2020


Více na stránkách pivovaru

Nejlepší pivo z minipivovaru? Podle sládků je jím pražský Horymír

Publikováno:před 26 dnyZdroj:Deník.czAutor:Petr Vaňous

Kdo loni uvařil nejlepší pivo? Na tuto otázku hledala o víkendu odpověď takřka stovka degustátorů, kteří se sešli v jihočeském Pivovarském dvoře ve Zvíkově na akci Jarní cena českých sládků. Do šestnáctého ročníku největší soutěže piv z minipivovarů v Evropě se přihlásilo 156 pivovarů se 748 vzorky. V nejprestižnější kategorii českých ležáků se laureátem stal pražský pivovar Horymír.

Václav Hájek z Libočan i Alois Jirásek umístili svého bájného vladyku Horymíra do středočeských Neumětel. Čeští sládci však již vědí, že ten pravý Horymír sídlí v pražském Radotíně. A právě odtud poslal pivovar s tímto jménem do světa ležák Horymír 11, který opanoval letošní klání pod patronací Českomoravského svazu minipivovarů – Jarní cenu českých sládků.

Historie Prvního radotínského vzájemného pivovaru Horymír se přitom začala psát až v roce 2020. „ Je to hlavně zásluha naší sládkové Gabriely Sulkové, která dokáže dlouhodobě vařit pivo s krásnou plnou hořkou chutí,“ řekl jednatel pivovaru, který stejnou kategorii ovládl i před dvěma lety, Miloš Krátký.

Českomoravský svaz minipivovarů všechny degustátory pro Jarní cenu vybírá velmi pečlivě. Degustují konsensuálním způsobem. Musí se tedy dohodnout, které pivo je natolik dobré a kvalitní, aby postoupilo do dalšího kola, a které zvítězí. „I když bylo o 39 vzorků a 7 pivovarů více než v loňském roce, vše se zvládlo výborně, a to především díky disciplíně degustátorů a již profesionálnímu zázemí. To nám umožňuje další růst do příštích ročníků,“ řekl vedoucí degustátorů Jan Šuráň.

Minipivovarů přibývá, navzdory složité situaci
Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary. Jejich pivní vzorky jsou zařazeny do 15 kategorií - světlé pivo výčepní, český světlý ležák, polotmavý ležák, tmavý ležák, pšeničné pivo světlé i tmavé, světlá spodně kvašená piva silná, polotmavá spodně kvašená piva silná, tmavá spodně kvašená piva silná, New England IPA – NEIPA, super silná spodně kvašená piva, piva Pale Ale, piva India Pale Ale, kyselá piva, super silná svrchně kvašená piva a piva typu Stout.

Jelikož v posledních letech lidé méně chodí a objednávají si pivo v restauracích, které jednoznačně tvoří hlavní trh minipivovarů, nejsou tyto firmy v jednoduché situaci. I přesto ale každým rokem přibývají. Jedná se sice o malý nárůst, ale i tak je to pro pivovarnictví skvělá zpráva.

„Náš obor se posledních několik let potýká s různými problémy, které způsobil covid, zdražování vstupů či změna sazeb DPH. Přesto přihlásily pivovary do soutěže rekordní počet vzorků, což jen dokazuje, že žijí dál. Máme totiž jednu obrovskou výhodu. Celonárodní pivní kultura je zakořeněná hluboce v celé naší společnosti a pivo je naše společenské pojivo, které je po staletí u každé naší důležité události. Važme si každého, kdo vaří dobré pivo a každého dobrého hospodského, ať se i v budoucnu máme kde setkávat,“ uvedl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich.

Pivovar Horymír získal prestižní ocenění v soutěži Jarní cena českých sládků

Publikováno:před 26 dnyZdroj:Večerní Praha

V pátek 22. března a v sobotu 23. března proběhl 16. ročník největší soutěže piv z minipivovarů v Evropě. Akce se tradičně uskutečnila v Pivovarském dvoře Zvíkov, pod patronátem Českomoravského svazu minipivovarů a do 15 kategorií se přihlásilo 156 pivovarů se 748 vzorky piv. Nejprestižnější cenu, tedy první místo v kategorii světlý český ležák, získal pivovar Horymír.

„Aby bylo na Jarní ceně českých sládků možné všechny vzorky zhodnotit, je akce od roku 2018 dvoudenní a o její rychlý a kvalitní průběh se v zákulisí stará více než 20 lidí. V letošním roce hodnotilo piva 86 degustátorů v deseti základních degustačních komisích a 4 finálových komisích,“ říká Michal Voldřich, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Českomoravský svaz minipivovarů všechny degustátory vybírá velmi pečlivě a degustují konsensuálním způsobem. Musí se tedy dohodnout, které pivo je natolik dobré a kvalitní, aby postoupilo do dalšího kola. Stejně tak se musí na závěr dohodnout, které pivo zvítězí.

„I když bylo o 39 vzorků a 7 pivovarů více než v loňském roce, vše se zvládlo výborně, a to především díky disciplíně degustátorů a již profesionálnímu zázemí. To nám umožňuje další růst do příštích ročníků,“ říká Jan Šuráň, vedoucí degustátorů.

Jarní cena českých sládků je pro minipivovary vysoce prestižní záležitostí, protože zvítězit v takové konkurenci již něco znamená. Nejprestižnější kategorii českého ležáku vyhrál pivovar Horymír se svým pivem Horymír 11.

Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary a jejich pivní vzorky jsou zařazeny do 15 kategorií – světlé pivo výčepní, český světlý ležák, polotmavý ležák, tmavý ležák, pšeničné pivo světlé i tmavé, světlá spodně kvašená piva silná, polotmavá spodně kvašená piva silná, tmavá spodně kvašená piva silná, New England IPA – NEIPA, super silná spodně kvašená piva, piva Pale Ale, piva India Pale Ale, kyselá piva, super silná svrchně kvašená piva a piva typu Stout.

„Překvapila mě velká profesionalita v degustačních komisích. Organizace byla skvělá, vše na sebe navazovalo. Jsem nadšený z přátelského prostředí mezi minipivovarníky, mohu se s nimi poradit a konzultovat co potřebuji. Velmi oceňuji i složení a pestrost pátečních přednášek, kdy se dalo za krátký čas načerpat spoustu praktických znalostí,“ říká Matouš Gášek, loňský absolvent nejstarší české odborné školy pro sládky v Podskalské v Praze, který nyní pracuje v Karlovském pivovaru a poprvé zasedl v degustační komisi.

Součástí akce jsou i tradiční technické, technologické a legislativní vzdělávací semináře, o které je pravidelně obrovský zájem. „Pivovarníci mají stále snahu zvyšovat si své vzdělání a kvalifikaci, a to se poté také projevuje na kvalitě jejich piv. I proto bylo pro degustátory obtížné určit vítěze, jelikož vzorky byly velmi vyrovnané a jen minimum z nich neodpovídalo standardům,“ komentuje Michal Voldřich.

Jelikož v posledních letech došlo k výraznému poklesu konzumace v restauracích, které jednoznačně tvoří hlavní trh minipivovarů, nejsou minipivovary v jednoduché situaci. I přesto ale každým rokem přibývají. Jedná se sice o malý nárůst, ale i tak je to pro pivovarnictví skvělá zpráva.

„Náš obor se posledních několik let potýká s různými problémy, které jsou způsobené covidem, zdražováním vstupů či změnou sazeb DPH. Přesto přihlásily pivovary do soutěže rekordní počet vzorků, což jen dokazuje, že pivovary žily a žijí dál. Máme totiž jednu obrovskou výhodu. Celonárodní pivní kultura je zakořeněná hluboce v celé naší společnosti a pivo je naše společenské pojivo, které je po staletí u každé naší důležité události. Važme si každého, kdo vaří dobré pivo a každého dobrého hospodského, ať se i v budoucnu máme kde setkávat,“ dodává závěrem Michal Voldřich.

Prestižní ocenění získal nový pražský pivovar

Publikováno:před 3 letyZdroj:Náš REGIONAutor:Jan Veselý

Ve dnech 24. září a 25. září 2021 proběhl v Českých Budějovicích tradiční XXXI. Mezinárodní pivní festival 2021. Jeho součástí byla i soutěž o ocenění Zlatá pivní pečeť, která je nejprestižnější pivovarnickou cenou v České republice.

Minipivovary Prahy 5 v této široce obsazené mezinárodní soutěži zastupoval Pivovar Horymír z Radotína, který se, i když byl otevřen teprve před rokem, nebál srovnání se světovou špičkou. A to i přes problematický start způsobený současnou pandemií. Nabídnout může jak kvalitní český ležák, tak i různorodá světová piva. Vyvrcholení celoročních snah pivovaru byla právě účast na tomto prestižním festivalu.

Toho se účastnilo více jak 200 pivovarů z celého světa, které v soutěži nabídly celkem 1500 druhů piv a to v celkem 35 kategoriích.

Zde se Horymírova 13° umístila na krásném 2. místě v kategorii „silné světlé pivo“ a tím získala „Stříbrnou pivní pečeť 2021“. Potvrdila tak odborné kvality a řemeslnou zručnost radotínské sládkové Gabriely Slukové. Krásné šesté místo si odnesl i Horymír 11° v kategorii „světlý ležák“ .

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.03.2024 19:313