Historie a současnost Akciového pivovaru Dalešice

Pivovar Dalešice byl založen pravděpodobně již koncem 16. století. Moravské zemské desky kladou nepochybnou existenci pivovaru k roku 1609, kdy vrchností zde byl Jiří z Náchoda. Nejstarší části současného komplexu budov pocházejí z období raného baroka, tj. ze 17. století, což prozrazují zejména masivní kamenné zdi, typy kleneb a kamenná ostění oken. Šlo o malý pivovárek, kde veškerá činnost probíhala ručně, jeho výstav byl určen v podstatě jen pro potřeby vlastního panství a takových bylo v okolí několik (např. v Myslibořicích, Rouchovanech, Vladislavi).

V roce 1882 koupil celé dalešické panství spolu s myslibořickým významný rakousko-uherský podnikatel baron Anton Dreher jako svoji první akvizici v českých zemích. Toho času byl již majitelem největšího pivovaru v císařství - Schwechat u Vídně, dále pivovaru v Pešti a v italském Terstu. pivovarV letech 1894 a 1896 přikoupil ještě pivovar v Brumově-Bylnici a postavil též pivovar v Žatci. Dalešický pivovar ihned po zakoupení významně rozšířil a zmodernizoval, přistavěl sladovnickou věž, novou varnu a lednici. Zavedl tak průmyslový způsob vaření piva a sladování, transmisní rozvody na parostrojní pohon a další technické vymoženosti, které z větší části fungovaly průběžně až do 70. let 20. Století. Technologie varny (nebo aspoň některé části) dodávala firma R. NIETSCHE z Olomouce. V této době tedy vznikla tak charakteristická budova s oběma komíny, která dodnes tvoří, a jak všichni doufáme, ještě dlouho tvořit bude, jednu z dominant městečka. V držení Dreherovy rodiny zůstalo panství až do první pozemkové reformy v 1. polovině 20. let 20. století, kdy tzv. demokratické Československo vyvlastňovalo pozemky a průmyslové podniky a funkční hospodářské celky parcelovalo do družstevních podílů. Ve vlastní režii provozoval baron Dreher pivovar jen do roku 1877 a vystřídali se v něm sládci p Estl, p. Frey a p. Kittl. Posledně jmenovaný si v uvedeném roce celý provoz pronajal a podržel jej do roku 1889. V letech 1889-1900 byl nájemcem p. Josef Uchytil a po jeho smrti jeho bratr Rudolf.

Po roce 1925 fungoval podnik jako Družstevní pivovar a sodovkárna. Za socialismu byl pivovar zestátněn do koncernového podniku PIVOVARY A SLADOVNY Praha a organizačně začleněn do národního podniku JIHOMORAVSKÉ PIVOVARY Brno jako provoz závodu 03 - Znojmo. Z řady sládků vynikl zejména p. František Nikodém, za jeho působení mělo dalešické pivo vynikající pověst v širokém okolí a tehdy také nedaleko odtud natáčel štáb produkčního p. Šustra (režie Jiří Menzel, architekt p. Hloch, kamera J. Šofr) film "Kdo hledá zlaté dno". Snad již tehdy tito lidé poznali půvab tohoto místa.

Pivovar tehdy dosahoval svého maximálního výstavu 25 - 30 tis. hl za rok a vařil světlé výčepní 10°, světlý ležák 12° a černý granát 15°. Nemožnost dalšího zvyšování výroby zejména z důvodu nedostatku vody a dožití a poškození technologie varny vedlo k rozhodnutí o uzavření tohoto neefektivního provozu a tak byla dne 19. srpna 1977 uvařena poslední várka. Krátkou chvíli ještě pivovar sloužil jako velkosklad znojemského piva.

V květnu roku 1980 prožil objekt patrně nejslavnější období své historie. Exteriéry i interiéry využil režisér Jiří Menzel k natočení slavného filmu Postřižiny na motivy povídek Bohumila Hrabala s Jiřím Schmitzerem a Magdou Vašáryovou v hlavních rolích. Části filmu byly natočeny taktéž v městečku Počátky a v pivovaru ve Studené.

Další osudy areálu nebyly nejšťastnější. V dopise ze dne 29. června 1982 tehdejší ředitel Jihomoravských pivovarů n.p. ing. Václav Potěšil uvedl: pivovar"Dislokační prostory zrušených provozů jsme hodlali do budoucna si ponechat pro účely rekreace pracovníků podniku, případně prostory využít pro zamýšlené záměry nadřízeného orgánu. Následně však jsme nabyli přesvědčení, že naše původní záměry nejsou reálné."

Hospodářskou smlouvou o převodu správy národního majetku ze dne 30.06.1982 byly na základě projeveného zájmu budovy včetně příslušných pozemků převedeny na MNV Dalešice za 370.564,- Kčs . Záměrem bylo vybudovat v objektu "kanceláře a provozní prostory pro potřeby společensko-politických akci provozovaných obcí Dalešice".Dne 10. 6.1986 MNV Dalešice žádá JmKNV o udělení souhlasu k bezúplatnému převodu "přebytečného" areálu na JZD 9. květen v Hrotovicích. To zde chtělo dle poznámky v hospodářské smlouvě obnovit provoz a zadalo projektový úkol organizaci POTRAVINOPROJEKT Brno k vybudování pivovaru o výstavu 80.000 hl/rok. Odhadnutá cena činila tehdy fantastických 114.182 tis. Kčs, proto se tento "nadoblačný" záměr nezdařil.

Dne 01.11.1991 schválila členská schůze ZD prodej budov společnosti DORS s.r.o. Brno za částku 2.823.275 Kčs. Firma DORS s.r.o. poskytla objekt jako zástavu Pragobance Praha za úvěr společnosti ZMK, a.s. ve výši cca 70 mil. Kč. Tato společnost nechala v roce 1994 provést demoliční práce (strhla většinu střech, některé objekty, nosné vnitřní zdi a stropy apod.), nikomu nic nezaplatila a byla zlikvidována.

Dalších 6 let pivovar nezadržitelně chátral, zarůstal náletovými dřevinami, stal se zdrojem stavebního materiálu i terčem vandalství. V roce 1999 byl v opakované dražbě získán současnými majiteli, kteří právě konají náročný pokus o zachování této velmi cenné hodnoty. Doufejme, že pro pivovar tímto začalo nové šťastné období.
Zdroj:Stránky Pivovaru Dalešice, 2016   Autor:Petr Řehořka


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky Akciového pivovaru Dalešice

Kdy:dle otevírací dobyObec:DalešiceZdroj:Pivovar Dalešice

Poznej dnešní výrobu piva
● současná výroba, návštěva moderní varny, prohlídka ležáckých sklepů
● délka prohlídky cca 25 minut, počet osob 5 – 15
● teplota ve sklepě kolem 8°, teplé oblečení se hodí!

Vzdělávej se a ochutnávej
● současná výroba piva, návštěva moderní varny, prohlídka středověkých ležáckých sklepů, ochutnávka piv přímo ve sklepě z ležáckých tanků, degustační sklenice v ceně
● délka prohlídky 45 - 60 minut, počet osob min. 5 – max. 10
● doporučujeme si vzít s sebou teplé oblečení (mikina, svetr)

Pivo za Rakousko-Uherska
● prohlídka historické části pivovaru (stará kotelna, strojovna a zrekonstruovaná historická varna, místo natáčení slavné koupací scény z filmu Postřižiny), historie Dalešického pivovaru, parostrojní výroba piva
● délka prohlídky cca 20 - 25 minut, počet osob min. 5 – max. 20

Vstupné: dospěláci 60,-
děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP/P: zdarma
děti 6 - 15 let + studenti: 30 Kč/os.

Aktualizováno: před 6 měsíci

Dalešický pivovar vděčí za záchranu filmovým Postřižinám

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:ekonom.czAutor:Jan Richter

Paní správcová v podání Magdy Vášáryové leze ke zděšení svého muže na pivovarský komín, následovaná Jaromírem Hanzlíkem v roli strýce Pepina. Když se s pomocí velitele hasičů dostanou zpátky na zem, Jiřímu Schmitzerovi v roli pivovarského správce se z prodělaného šoku udělá nevolno. Slavná komínová scéna z filmu Jiřího Menzela Postřižiny se v roce 1980 natáčela v pivovaru v Dalešicích na Třebíčsku, i když filmaři postavili nízkou maketu komína na ploché střeše nedaleké budovy JZD a na skutečný komín lezli kaskadéři.

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Kateřina Hrochová

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení však nebylo vůbec jednoduché, architekt nakonec navštívil přes sto objektů, než si vybral maličký pivovar, téměř odsouzený k záhubě. Víte, na jaká místa zamířit po stopách slavného filmu?

„Bylo to krásné, uvolněné odpoledne“, pochvaluje si doktor Gruntorád v podání Rudolfa Hrušínského bohatou hostinu milostivé paní Maryšky v malinkém kouzelném pivovaru. Hlavně pro milovníky piva, krásných žen a jemného humoru patří Postřižiny mezi ikonické filmy s dokonalou poetickou atmosférou.

Kde však natáčet podobný film uprostřed reálného socialismu osmdesátých let? „Chtěli jsme najít pivovar, který je malý a ještě pořád funguje. To tenkrát byl problém, protože komunisté všechny malé pivovary zrušili. Vyrábělo se jen ve velkých a ty malé už byly všechny zpustošené,“ říká režisér filmu Jiří Menzel

„Náš architekt objel asi 120 pivovarů i na Slovensku, než našel tenhle,“ doplňuje Jiří Menzel v jednom z posledních rozhovorů, které před svým vážným onemocněním poskytl na kameru.

Volba nakonec padla na Dalešický pivovar z Vysočiny. „Když se v roce 1980 točily Postřižiny, byl pivovar už tři roky odstavený z výroby, ale budovy byly stále v krásném a zachovalém stavu, což je vidět i ve filmu,“ říká Ladislav Urban, správce a jeden z akcionářů současného pivovaru.

Přestože se film stal hned po svém uvedení uvedení klenotem české kinematografie, pivovar začal upadat v zapomnění. Dnešní majitelé koupili pivovar po téměř dvaceti letech chátrání. Podle Urbana probíhala rekonstrukce s velkým citem a porozuměním, aby byla zachována jeho kouzelná atmosféra. Díky tomu si můžete poetiku pivovaru vychutnat i v současné době.

To, že se pivovar podařilo zachovat, považuje Jiří Menzel za jedno z největších vyznamenání ve své kariéře. „Když člověk dostane nějaké ocenění na festivalech, je to hezké, ale na to se zapomene. Ale ten pivovar díky panu Hrabalovi a tomu filmu stále existuje. A na to jsem opravdu pyšný,“ pochvaluje si režisér.

Postřižiny se však samozřejmě nenatáčely jenom v Dalešickém pivovaru. Víte například, po jakém náměstíčku se Magda Vašáryová projížděla na svém kole? A kde hledat hotel Modrá hvězda, kde údajně měli podle Francina špatně vychlazené pivo? Podívejte se na epizodu seriálu Slavná filmová místa.

Scény z Postřižin vrátí dalešický pivovar do dob první republiky

Publikováno:před rokemZdroj:Třebíčský deník

Po roce se do pivovaru vrací oblíbená akce s názvem Hrabalovská noc. Ta letos vychází na poslední srpnovou sobotu. Během oživených prohlídek pivovaru návštěvníci uvidí prostory, které normálně přístupné nejsou a zavzpomínají na poetickou atmosféru filmu Postřižiny.

Během prohlídek se návštěvníkům představí ochotníci ze souboru D.U.S.O.T. spolu s jejich externisty a připomenou nestárnoucí scény z nestárnoucího filmu.

První návštěvníci si pivovar prohlédnou v 18.00 a další vyjdou vždy po 45 minutách. Poslední prohlídka začne ve 21.30 hodin. Vstupné pro dospělého stojí 150 korun, děti ve věku od 3 do 15 let zaplatí sto korun. Místa je lépe předem rezervovat na čísle 568 860 942 nebo na rezervace@pivovar-dalesice.cz.

Dalešický pivovar se rozrůstá. Posouvá se mezi průmyslové

Publikováno:před rokemZdroj:Týden.czAutor:ČTKPivovar v Dalešicích na Třebíčsku letos po více než 15 letech, kdy je znovu v provozu, překročí hranici výstavu pro minipivovary, a posune se tak mezi menší průmyslové pivovary. Jeho výstav se přiblíží 12 tisícům hektolitrů. Hranice pro minipivovary je do 10 tisíc hektolitrů ročně. Za růstem jsou investice z minulých let a také větší odbyt piva ve velkých městech, řekl ČTK Marek Tichý.

Většinovým vlastníkem dalešického pivovaru je společnost Archatt, která se zabývá renovací památek. Architekti se k pivovaru dostali náhodou, když v Dalešicích dělali opravy kaple. Na dražbu starého pivovaru, který většina Čechů zná z filmu Postřižiny, šli ze zvědavosti, novému vlastníkovi chtěli nabídnout své služby. Nikdo ale koncem 90. let minulého století o zchátralý pivovar neměl zájem, tak jej architekti koupili za 370 tisíc korun. Na renovaci ale dali několik desítek milionů korun a například varnu už mají třetí.

Růst výstavu podle Tichého souvisí s kvalitou, posledními rekonstrukcemi a poptávkou zejména v Brně, kam směřuje většina výstavu. Dodávky míří například do sítě hospod Zelená kočka. Pivovar letos chce otevřít vlastní hospodu i v Praze, tím se jeho odbyt zvýší.

"Naše maximální kapacita po přestavbě a letošních investicích do ležáckých tanků je 15 tisíc hektolitrů. Dál se už nedostaneme, není, kam se rozšiřovat. Rezervu si musíme nechat pro Prahu a pro pivovarský dům v Brně, takže letos prodáme asi 12 tisíc hektolitrů," uvedl Tichý.

Pivovar byl v Dalešicích od konce 16. století. Pivo se tam vařilo až do roku 1977. V květnu roku 1980 prožil objekt patrně nejslavnější období své historie. Exteriéry i interiéry využil režisér Jiří Menzel při natáčení slavného filmu Postřižiny na motivy povídek Bohumila Hrabala s Jiřím Schmitzerem a Magdou Vašáryovou v hlavních rolích. Některé části filmu byly natáčeny taktéž v městečku Počátky a v pivovaru ve Studené. V 90. letech minulého století však vypadala budoucnost pivovaru špatně. Střídali se majitelé, objekt chátral, zarůstal náletovými dřevinami, byl zdrojem stavebního materiálu i terčem vandalů. Zchátralý pivovar se pak podařilo zrenovovat a v roce 2002 v něm obnovit výrobu piva. Jeho nádvoří žije v letní sezoně kulturou a společenskými akcemi.

Zraje pivo z čerstvě sklizeného chmele

Publikováno:před 3 letyZdroj:Třebíčský deník

Ladislav Němeček dělá v dalešickém pivovaru sládka dva a půl roku, předtím byl čtyři roky podsládkem. Na jeho práci ho nejvíc baví, když lidem pivo chutná. Jeho Dalešické májové získalo letos ocenění Nejlepší pivo roku 2016 v Českých Budějovicích u laické i profesionální poroty a také punc Regionální potraviny.

Pivo se vyrábí, nebo vaří? Jak to je?
Vyrábí. V některých fázích výroby se i vaří.

Jaká technologie je tedy k výrobě potřeba?
V Dalešicích máme klasické technologické vybavení, tedy varnu, otevřené kvasné kádě na spilce a ležácký sklep. Většina zařízení pochází z roku 2011, jde tedy zároveň o zařízení moderní, na kterém se dá proces výroby výborně kontrolovat.

Existuje recept na dalešické pivo? Podle čeho se vlastně dělá?
Obecná technologie výroby piva není nic tajného, ta se vyučuje ve školách, máme spoustu pivovarské literatury. Potom už je na každém sládkovi, jak s tím naloží. V pivovaru je však technologický postup, který musí každý dodržovat.

Platí u piva to stejné jako u vína, že každý rok může mít stejná odrůda trochu jinou chuť?
Za rok máme asi osm šarží sladu, chmel bereme od dvou dodavatelů, nové kvasnice vozíme každé čtyři týdny. Určité rozdíly na vstupech jsou. Na tyto změny je potřeba reagovat, aby bylo pivo pořád stejné, tak jak ho mají rádi naši zákazníci.

Podle čeho a jak vybíráte chmel? Odkud ho vozíte?
Chmel vybírám podle konkrétních chuťových a aromatických vlastností, převážně Žatecký poloraný červeňák, který je na výrobu českých ležáků nejlepší. Nakupujeme ho v Žatci.

Co dodává pivu chuť?
Celý proces výroby. Nejde vyzdvihnout jednu věc. Pro dobré pivo je potřeba mít spolehlivé lidi, dobře nastavený proces výroby, kvalitní zařízení pivovaru, prvotřídní suroviny. Tady je důležitá dlouhodobá spolupráce a důvěra. Pivovarský pozdrav je Dej Bůh štěstí, to je potřeba vždycky a všude.

Kolik piva se letos v Dalešicích uvařilo? A jak je to ve srovnání s loňským rokem?
Letos uvaříme kolem 8 500 hl, minulý rok to bylo cca 7 500 hl.

Jaká piva jste letos vařili? Prozradíte, jaká piva do konce roku ještě budete vyrábět a na co se můžeme těšit?
Náš stálý sortiment je Dalešická 11°, Dalešické Májové 13°, Fledermaus 13° a Kouřící králík 12°. K tomu přidáváme během roku speciály. Letos jsme uvařili dvě speciální dvanáctky, Wiener, což je za studena chmelené pivo, dále Anton Dreher, extra hořké, a k tomu nové pivo na letošní sezonu Osvald 10°, to je pivo chmelené všemi deseti běžně dostupnými odrůdami chmele. Ve sklepě nám zraje další nové pivo, dvanáctka z čerstvě sklizeného zeleného chmele. Na konec roku chystáme stejně jako minulý rok Bock 16°, a to ve dvou variantách. Každé pivo nabízíme všem našim restauracím a hospodám, kterých máme zhruba stovku.

Jak vybíráte názvy piv?
Společně a dlouho (smích). Vždycky doufám, že někoho něco napadne. Inspirujeme se významnými jmény, která jsou spjatá s pivovarnictvím. Například Osvald má název podle šlechtitele chmele z první republiky Karla Osvalda.

Před vypitím piva je potřeba udělat důležitý krok. Pivo stočit do sudů nebo do lahví. Jak se děje v dalešickém pivovaru?
Stáčení piva je důležitý úsek ve výrobě. Sudové pivo stáčíme na KEG lince o výkonu třicet sudů za hodinu. Tuto linku jsme zprovoznili na jaře minulého roku, jsem s ní maximálně spokojený. Od loňského léta máme taky ruční stáčení lahví, v drtivé většině jen pro potřebu naší pivovarské restaurace v Dalešicích.

Postřižinské slavnosti si užije celá rodina

Publikováno:před 4 letyZdroj:Třebíčský deník

Postřižinské slavnosti v Dalešickém pivovaru si letos užije celá rodina. V pátek 24. června ve 20 hodin vystoupí na nádvoří Petr Bende s kapelou a po koncertu se bude promítat Menzelův film Donšajni.

V sobotu 25. června rozezpívá a rozesměje děti i dospělé od 14 hodin Jaroslav Uhlíř. Snad každý zná jeho nezapomenutelné písničky, které vytvořil společně se Zdeňkem Svěrákem. V 16 hodin vystřídá na pódiu Jaroslava Uhlíře kapela Ukulele Orchestra jako Brno. „Minulý ročník sklidil obrovský úspěch, takže letos přijedou zase. Dokážou roztančit celé pivovarské nádvoří," říká s úsměvem Marie Pekárková z pivovaru. Hrají světoznámé hity na ukulele, původem havajský hudební nástroj, který vypadá jako malá kytara. Zazní písničky od Rolling Stones, Beatles, Doors, Toma Jonese, Elvise Presleyho i Michaela Jacksona. V 17.30 přebere hudební štafetu moderní cimbál Réva. Sobotním filmem na dobrou noc budou jak jinak než Postřižiny.

Postřižinské slavnosti jsou pro celou rodinu. „Budeme rádi, když si přijdete poslechnout živé koncerty, dát si skvělé dalešické pivo nebo domácí limonády. Bude to krásný prázdninový start léta v příjemné atmosféře," zve správce pivovaru Ladislav Urban.

Na sobotu jsou připraveny soutěže pro děti i dospělé. Kdo bude mít z dospělých štěstí, může vyhrát soudky dalešického piva. Během celého odpoledne budou v pivovarském sálu nejrůznější deskové hry.

„Deskové hry jsou oblíbenou aktivitou nejen pro děti, ale celé rodiny. A bude z čeho vybírat. Nemusíte se bát, že nejste znalci deskovek. V sále bude lektor, který rád vysvětlí pravidla, pomůže s rozjezdem," popisuje Pekárková. A že si návštěvníci také pošmáknou, to slibují pivovarští kuchaři. Na nádvoří bude letní výčep, udírna s klobáskami, ryby, sýry a zelenina na grilu a … nejlepší bude se přijít přesvědčit na vlastní oči, odpočnout si, vydechnout a užít si víkendové Postřižinské slavnosti s rodinou a známými.

Koloběh dalešického pivovaru zahájil registraci závodníků

Publikováno:před 4 letyZdroj:Třebíčský deník

Dalešický pivovar pořádá 21. května šestý ročník speciálního závodu s názvem Koloběh, který je díky své koncepci unikátním závodem v celé České republice. Pro závod jsou vytyčeny čtyři trasy po 25 km v okolí dalešické přehrady. Každý okruh má kontrolní proběh dalešickým pivovarem. Trasy jsou vedeny většinou po lesních a polních cestách, pouze zčásti po asfaltu.

Tohoto speciálního závodu se mohou účastni pětičlenné týmy, které čeká sto kilometrů. Úkolem týmu je dopravit svůj štafetový kolík do cíle závodu. „Jeden člen týmu vždy běží, ostatní čtyři jedou na kole. Záleží na strategii, jak často se budou střídat. Není předepsané, jak dlouhou trať musí jednotlivý závodník uběhnout. Nutné je, aby vždy jeden člen týmu běžel. Teoreticky je možné, aby sto kilometrů uběhl jeden závodník a ostatní závod odjeli na kole," popisuje správce dalešického pivovaru a hlavní organizátor Ladislav Urban.

Podmínkou závodu je to, že štafetový kolík se nesmí vézt na kole. Soutěžní týmy mohou být smíšené, tedy kombinace závodníků a závodnic. Nejlepší tým loňského roku Hopelajda zvítězil s časem 05:37:36,5.

Zázemí pro závodníky i diváky je přímo v pivovaru. Pokud nejste vášnivými cyklisty a běžci, můžete být nadšenými diváky a povzbuzova-teli. Na Koloběh se sjíždějí týmy z celé republiky a k vidění jsou opravdu úctyhodné výkony a emoce. „K fandění si můžete vybrat speciality pivovarského kuchaře a žízeň zahnat skvělým dalešickým pivem," říká správce.

Registrace na Koloběh je zahájena, přihlásit svůj tým můžete na pivovarském webu pivovar-dalesice.cz.

Velikonoce v Dalešickém pivovaru

Publikováno:před 4 letyZdroj:Vysočina-news.cz

V neděli 20. března pořádá Dalešický pivovar Velikonoční tvoření a Den otevřených dveří. Prohlídky pivovaru, muzea, ale i dalších budou s průvodcem a zdarma.

„Otevřeme pivovarskou zahradu a také Bednářský dvůr, návštěvníci budou také moci nahlédnout do hotelových pokojů,“ popisuje správce pivovaru Ladislav Urban.
V pivovarském sále bude připraveno po celý den velikonoční tvoření. Vyzkoušet si tam budete moci sypání mandal a také tradiční velikonoční pletení pomlázek a košíků. Proutky budou připraveny, takže stačí jen přijít a pod zkušeným vedením si uplést na velikonoční pondělí pomlázku. Plést se budou také košíky.
Pletení se téměř deset let věnuje Světlana Řezanková. „Začala jsem na mateřské a od té doby pletu a učím plést. Pletení košíků už není sezónní záležitost, díky novým materiálům se dá plést celý rok,“ popisuje košíkářka Řezanková. Dříve se chodili na vrbové proutí, dnes se dají velmi jednoduše koupit „moderní proutky“. Jedná se o pedig, dříve se z něj vyráběl nábytek, známé jsou také kočárky z pedigu.

Pochlubte se vlastnoručně upletenou pomlázkou

Návrat k tradicím – tak by se dal stručně shrnout celoroční program pivovaru. „Snažíme se obnovovat české tradice, nebo spíše je udržet, aby na ně lidé nezapomněli. Dříve bylo běžné, že tátové se syny chodili na proutky a pletli pomlázky. Dnes není moc času, nebo to někteří tátové zapomněli,“ říká správce Urban.
Pletení pomlázek a košíků se už v mnohých rodinách nedědí. Že se však nejedná o konec tohoto řemesla u nás, svědčí fakt, že pletení košíků se učí ve školkách a zájem mají i dospělí. „Je to velmi kreativní činnost a baví malé i velké. V dalešickém pivovaru si pletení pod mým vedením může vyzkoušet každý, kdo přijde,“ zve Světlana Řezanková. Chybět nebudou dílničky pro tvoření velikonočních ozdob. K tomu dobré pivo a dobré jídlo. Na velikonoční neděli se v pivovaru sejdou lidé, aby společně drželi tradiční Velikonoce.

Ohlédnutí za letošním rokem v Dalešickém pivovaru

Publikováno:před 4 letyZdroj:Novinky vysočina

Dalešický pivovar vyrobil v letošním roce sedm a půl tisíci hektolitrů piva, což je o tisíc hektolitrů víc než v loňském roce, stoupl i počet restaurací s dalešickým pivem.

Ve spotřebě vede Dalešická jedenáctka, té se vyrobí 80 %, Dalešická májová třináctka si ukrajuje 13 % z výroby. Černého piva Fledermaus se letos vyrobilo 300 hektolitrů z celkové roční výroby piva. Zbývajících 225 hektolitrů roční produkce připadá na příležitostná piva jako je vídeňský ležák Wiener, extra hořký ležák Anton Dreher, pojmenovaný podle významného majitele pivovaru, polotmavý ležák Kouřící králík a světlý šestnácti stupňový speciál Bock. Letošní velkou investicí byla nová myčka sudů a stáčecí stroj piva do sudů. „Nové technologie přispěly ke kvalitnější péči o naše pivo,“ sdělil správce pivovaru Ladislav Urban.

V letošním roce přibylo dalších deset nových restaurací, které čepují Dalešické pivo. Vedle dvou nových pražských restaurací přibylo do „rodiny“ nejvíce restaurací na Pálavě. Na Dalešické pivo je možné si zajít také ve Zlínském a Jihočeském kraji. Denně vyjíždějí z bran pivovaru dvě auta s rozvozem piva. Do každé restaurace zaváží pivo jednou týdně. „V příštím roce plánujeme koupit nové auto na rozvoz,“ říká Ladislav Urban.

Velký zájem turistů, cyklistů a návštěvníků pivovaru o stáčená piva přiměl pivovar ke stáčení piva do skleněných lahví. „Každý, kdo od nás odcházel, se dotazoval na stáčené pivo, které by mohli přivézt jako dárek nebo si vzít domů,“ popisuje provozní Marie Pekárková. Jen během léta se prodalo přes 7 000 lahví.

Dalešický pivovar dal základní kámen nové značce restaurací, které pojmenoval Hostince filmových Postřižin. „V současné době sem patří restaurace Ambra v Brně v Žabovřeskách, Dalešická restaurace Betlém v Brně v Černém Poli a brněnská restaurace Don. V nadcházejícím roce budou další přibývat,“ prozradil správce Urban.

Po celý rok kulturní a společenské akce v pivovaru připomínaly výročí natočení Menzelova filmu Postřižiny. „Nejvíce lidí zaplnilo pivovarské nádvoří při Postřižinských slavnostech a obrovský zájem byl o Hrabalovskou noc, kdy v různých koutech pivovaru herci sehráli scény z Postřižin,“ popisuje Beáta Sládková. Informace pro novinkyvysocina.cz uvedla Mgr. Eva Fruhwirtová.

Dalešický pivovar má novinku, od léta prodává pivo v lahvích

Publikováno:před 4 letyZdroj:Třebíčský deník

Dalešický pivovar vyrobil v letošním roce sedm a půl tisíce hektolitrů piva, což je o tisíc hektolitrů víc než v loňském roce. Ve spotřebě vede Dalešická jedenáctka, té se vyrobí 80 procent, Dalešická májová třináctka si ukrajuje 13 procent z výroby.

Černého piva Fledermaus se letos vyrobilo 300 hektolitrů z celkové roční výroby piva. Zbývajících 225 hektolitrů roční produkce připadá na příležitostná piva, jako je vídeňský ležák Wiener, extra hořký ležák Anton Dreher, pojmenovaný po-dle významného majitele pivovaru, polotmavý ležák Kouřící králík a světlý šestnáctistupňový speciál Bock.

Letošní velkou investicí byla nová myčka sudů a stáčecí stroj piva do sudů. „Nové technologie přispěly ke kvalitnější péči o naše pivo," sdělil správce pivovaru Ladislav Urban.

Dalešické pivo se čepuje v devadesáti restauracích na Vysočině a jižní Moravě. V letošním roce přibylo dalších deset nových restaurací, které čepují Dalešické pivo. Vedle dvou nových pražských restaurací přibylo do „rodiny" nejvíce restaurací na Pálavě. Na Dalešické pivo je možné si zajít také ve Zlínském a Jihočeském kraji. Denně vyjíždějí z bran pivovaru dvě auta s rozvozem piva. Do každé restaurace zaváží pivo jednou týdně. „V příštím roce plánujeme koupit nové auto na rozvoz," zmínil správce Urban.

Velký zájem turistů, cyk-listů a návštěvníků pivovaru o stáčená piva přiměl pivovar ke stáčení piva do skleněných lahví.

„Každý, kdo od nás odcházel, se dotazoval na stáčené pivo, které by mohl přivézt jako dárek nebo si vzít domů," popsala provozní Marie Pekárková. Jen během léta se prodalo přes sedm tisíc lahví.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.27.06.2019 08:2518