Historie a současnost pivovaru Čechovka

Jsme Tomáš a Martin - dva pivovarští nadšenci, kteří si jednoho dne řekli, že postaví pivovar. Vlastně s tím přišel Tomáš. Povedlo se a v roce 2012 jsme začali vařit v malinkém homepivovárku svá piva. Várka 50 litrů byla tak akorát, abychom si postupně vyzkoušeli receptury a chutě. Chutě jsme samozřejmě ladili pivovarjednak spolu, potom s kamarády a také s některými našimi známými pivovarskými. Do většího pivovaru jsme tak chtěli vstoupit s vyladěnými recepty.

Velký pivovar začal růst na papíře asi v roce 2014, abychom mohli ty nejintenzivnější přípravy zrealizovat o dva roky později. V létě 2016 jsme nastěhovali největší část technologie (varna, spilka, ležácké tanky) a na podzim dořešili technologii chlazení. Mezitím samozřejmě probíhala i nutná úřední jednání, kterých u nás není nikdy dost. Díky velké podpoře rodin a přátel jsme 18.10. 2016 uvařili první várku v pivovaru Čechovka. Jednalo se o 12° ležák Zrzek.

Pivovar menší, než čekáte
Tento náš slogan neznamená, že u nás uvaříme za rok nejméně piva ze všech našich oficiálních pivovarů. Ale představte si komerční minipivovar na ploše slabých 36 m2. Projekt pivovaru byl navržen doslova na centimetr, abychom se vešli do našeho omezeného prostoru. Ten vznikl rekonstrukcí větší garáže a malé části skladu z přilehlého obchodu s potravinami. pivovarSpolu s dodavatelem hlavní technologie Strojtep Chotěboř jsme ladili podobu varny, spilky i ležáckých tanků. Vše se povedlo, takže dneska máme pivovar na ploše garsonky. Znamená to mimo jiné, že u nás na velkolepé exkurze do pivovaru nikoho nelákáme. Ale po předchozí dohodě Vás rádi uvítáme.

Varna
Varna je dvounádobová s rmutomladinovou pánví na přímý ohřev plynovým hořákem a scezovací a pomocnou kádí. Objem vyrážené mladiny je cca 400l. Rmutomladinová pánev slouží zároveň jako whirlpool. Spodně kvašená piva vaříme na dva rmuty a chmelíme 3-4 krát. Infůzně vaříme svrchně kvašené ALE, které chmelíme také ještě za studena.

Řízení varny
Řídící rozvaděč je hlavou varny. Jsou v něm umístěny frekvenční měniče ovládající otáčky a směr míchadla varny, kopačky ve scezovačce a obousměrného čerpadla varny. Vytvořili jsme vlastní systém, který je složený z Arduina a tabletu s W10. Arduino snímá teploty z rmutomladinové pánve, scezovačky a výstupu z chladiče, které pak přes USB posílá do tabletu s grafickým rozhraním. Při zahájení varného procesu zvolíme jednu z receptur, ve které jsou definovány postupné kroky vaření - teploty, prodlevy, přepouštění atd. Program potom hlídá teploty a prodlevy a zvukem upozorňuje pivovarna ukončení jednotlivých kroků. Při přepouštění nám zobrazuje, které ventily mají být otevřeny a kterým směrem má čerpat obousměrné čerpadlo. Není to tedy plně automatický systém, ale to nás právě baví.

Spilka
Spilku máme v provedení dvou otevřených kádí s kapacitou na 2 várky. Duplicitní obal zajišťuje možnost regulace teploty v celém průběhu hlavního kvašení. Teplota hlavního kvašení je cca 10°C pro spodně kvašená piva a 20°C pro svrchně kvašená piva.

Ležácký sklep
Je tvořen ze 4 horizontálních ležáckých tanků s objemem 810l, tedy na 2 várky neboli 1 spilku. Obal tanků je duplicitní, teplotu dokvašování hlídá také automaticky chladící jednotka. Piva u nás zrají při teplotě cca 2°C.
Zdroj:Stránky pivovaru Čechovka, 2017


Více na stránkách pivovaru