Historie a současnost Zámeckého pivovaru Bratčice

pivovarPrvní zmínky o pivovaru jsou z roku 1547, kdy pivovar vařil 645 sudů piva ročně. Roku 1621 spravoval zámek kardinál František z Dietrichsteina. Zámek nechal zabavit Althanům a při té příležitosti nechal udělat soupisku majetku, kde se o pivovaru také píše. Další je z roku 1782, kdy byl sepsán inventář, ve kterém se uvádí: byt sládka, pivovar, varna, pivní sklep. Pivovar byl zlikvidován roku 1860 dědici Jana Scharffa. Roku 2004 byl pivovar zrekonstruován a výroba piva byla po mnoha letech opět obnovena.

Pivovar se nacházel v objektu oslavanského zámku v přízemí západního křídla památkového objektu.

Zámecký pivovar zahájil výrobu jako nově vybudovaný pivovar v létě 2012 v provozovně v Bratčicích. Receptura a postup vaření piva navazují na tradici pivovaru v Oslavanech.
Zdroj:Stránky Zámeckého pivovaru Bratčice, 2015


Více na stránkách pivovaru

Investice do nového pivovaru v Oslavanech se odsouvá

Publikováno:před 11 letyZdroj:vz24.czAutor:ČTK

Pivo z nového minipivovaru v Oslavanech na Brněnsku ochutnají lidé místo léta až na podzim. Společnosti Městský zámecký pivovar Oslavany, kterou založilo město, se nedaří koupit technologie za přijatelnou cenu. Zrušilo proto výběrové řízení a chce nakupovat technologie po částech v podlimitním řízení. ČTK to dnes řekl jednatel firmy Zdeněk Vévoda. Některé práce, například montáže, si chce městská firma dělat sama.

Podle Vévody Oslavany počítaly s nákupem technologií za zhruba 3,5 milionu korun. Dvě nabídky firem, které do tendru přišly, ale měly zhruba dvojnásobnou hodnotu. "Ta cena byla neufinancovatelná," uvedl Vévoda. Město proto muselo projekt posunout. Pivo by se mělo vařit až v srpnu, na trhu bude patrně od září.

Projekt je ojedinělý tím, že do něj investuje město. Na oslavanském zámku se v minulosti pivo vařilo. Soukromníci jeho výrobu obnovili v roce 2004. Loni se ale poslední z nich odstěhoval i s pivovarem do Bratčic u Rajhradu.

Oslavanský pivovar bude ve stejném místě, kde se v minulosti pivo vařilo. Tradice vaření piva tam sahá do roku 1623. Výroba piva se vrací do míst, kde dříve fungovala, i jinde v kraji. V únoru otevřela Destila nový pivovar ve Slavkově u Brna, na místě v minulosti vařili Kounicové. Nový pivovar na starém místě stojí v Břeclavi.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.28.05.2013 15:001