Historie a současnost pivovaru Boskovar

Vlastnila ho firma Boskovar M&M s.r.o. V plánu bylo vyrábět světlé pivo Rabín 10%, 12% a Šámes 12%. Byla uvařena pouze jedna větší várka piva Rabín podle starých židovských receptur v pivovaru v Jarošově. Pivo bylo určeno pro ukrajinský trh. Odběratel však nezaplatil a tak další pivo se už v Boskovaru nevařilo. Rozhodnutím Krajského obchodního soudu v Brně ze dne 5. 12. 1996 byl prohlášen konkurs na majetek společnosti.
Zdroj:www.karelsury.cz, Karel Šurý

Boskovar zahájí výrobu židovského piva

Publikováno:před 29 letyZdroj:Hospodářské Noviny

Ročně zhruba 40 tisíc hektolitrů piva podle starých židovských receptur začne od druhé poloviny dubna vyrábět Pivovar Boskovar M & M, s. r. o., v Boskovicích u Brna, jehož tradice sahají podobně jako historie silné místní židovské komunity (druhé největší na Moravě) do 16. století. Poprvé po druhé světové válce tak bude v ČR znovuzahájena výroba originálních "židovských" světlých piv s tituly Rabín a Šámes. HN to řekl výrobní ředitel Boskovaru Alois Mičian.

"Rabín bude mít 10 a 12 stupňů, šámes bude dvanáctistupňový," řekl jednatel společnosti Boskovar Bohuslav Mlateček. Pivovar, který byl zprovozněn znovu po roce 1994 - po dohodě s restituentem objektu - bude mít do 40 lidí, ale výrobou piva se budou zabývat jen čtyři zaměstnanci. Zbytek má zajišťovat odbyt. Názvy piv odsouhlasil v roce 1993 vrchní rabín pražský a zemský Karol Sidon. Stříbrnou etiketu "košer" piva Šámes (= synagogální sluha) navrhla Federace židovských obcí. Celý proces výroby bude sledovat pracovník určený pražským rabinátem, který každou láhev šámesu opatří pečetí K. Sidona. Podle B. Mlatečka má zájem o kompletní odběr izrael- ská obchodní firma.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.30.03.1995 19:091