Historie a současnost Pivovaru Pod Besedou

Ke svému konci dospěla rekonstrukce historických sklepení pod měšťanským domem „U Lichviců“, dnes spíše známém jako Beseda na Žižkově náměstí v Táboře. Sklepní prostory s novou expozicí otevřou návštěvníkům své dveře v pátek 18. prosince tohoto roku. Projekt podpořený evropskými penězi je u konce pivovara právě v těchto dnech se ladí poslední detaily na slavnostní otevření.

A jak to vlastně bylo dříve s vařením piva v Táboře? Určitě tato i mnoho dalších otázek milovníků historie i milovníků českého piva ponouká k návštěvě ojedinělých prostor pod táborským náměstím. Jedná se o koncepční projekt, který propojí prohlídku táborských katakomb s muzeem pivovarnictví. V budoucnu bude tento projekt pokračovat i instalováním minipivovaru, kde má v plánu iniciátor projektu, Střední škola obchodu, služeb a řemesel a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Tábor, pivovarBydlinského 2474, vařit dvakrát až třikrát do týdne své vlastní pivo pro zpestření nabídky hostům školní restaurace sídlící v přízemí objektu.

„Je škoda, že ve městě Táboře tradice vaření piva zanikla. Až do 80. let 20. století to přitom neodmyslitelně patřilo k Táboru. Tímto projektem chceme nejen jako škola, ale i jako Táboráci ukázat všem, kteří zavítají do našeho města, že jsme ještě nezapomněli, jaké to bylo, když se Táborem linula nasládlá vůně sladu. Díky evropské pomoci se nám daří tyto vzpomínky oživit a přiblížit je i současné mladé generaci,“ říká ředitel školy Jaroslav Petrů a závěrem ještě dodává, „v budoucnu, když nám bude štěstí přát, plánujeme zřídit vedle muzea i minipivovar, čímž bychom vrátili pivovarnictví zpět do Tábora a rozhodně by minipivovar zatraktivnil studijní nabídku naší školy. Pevně doufám, že se nám to společnými silami podaří zrealizovat.“
Zdroj:Stránky Pivovaru pod Besedou, 2017


Více na stránkách pivovaru

V Táboře opět můžete cítit vůni sladu. V Muzeu pivovarnictví se pivo i vaří

Publikováno:před 5 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Filip Černý

Když se jihočeské město Tábor v 15. století stalo plnoprávným královským městem, získali jeho měšťané od Jana Lucemburského výsadu vařit pivo. Od 17. století pak fungoval v prostorách táborského gotického hradu pivovar, který zanikl na začátku osmdesátých let minulého století. Dnes se zásluhou táborské Střední školy obchodu, služeb a řemesel a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky vaření piva do jihočeského města vrátilo.

Na sklonku roku 2015 totiž škola otevřela ve sklepeních domu číslo 5 na hlavním Žižkově náměstí Muzeum pivovarnictví. Expozice mapující historii piva v Táboře je ojedinělá tím, že je její součástí funkční spilka, varna a stáčírna. V muzeu se díky tomu od roku 2018 vaří pivo, které je možné ochutnat v restauraci nad ním. Pojmenováno je Lichvice, podle příjmení Martina Lichvice, soukeníka, který dům vlastnil na začátku 16. století.

Muzejní expozice přibližuje historické i moderní pivovarnictví. Návštěvníci v ní najdou historické pivní sklenice, etikety a cedule zaniklého táborského pivovaru, které muzeum zakoupilo od jeho posledního ředitele.

Atmosféru pak podtrhují i dobové fotografie z ateliéru Šechtl a Voseček, jehož historie sahá až do šedesátých let předminulého století. Fotografie z dílny několika generací rodiny Šechtlových připomínají zaniklou tvář Tábora. A nechybí samozřejmě ani snímky zaniklého pivovaru z doby jeho největší slávy.

V muzeu jsou během roku pořádány přednášky, autorská čtení a sezónní výstavy. Muzeum pivovarnictví je otevřeno celoročně, aktuální otevírací dobu najdete na webových stránkách muzea. Pivo je možné ochutnat také po celý rok, v restauraci v nadzemním podlaží.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.11.12.2018 17:221