Historie a současnost pivovaru Baraba

Všechno začalo před 6 lety v roce 2015 pivem Baraba 12° vařeným v letajícím pivovaru pro naši kavárnu, pub a několik spřátelených hospod. Baraba ležák se stal brzy mezi zákazníky oblíbený a v okolí pivovarpostupně známější.

Od začátku jsme však měli v plánu v Českém Těšíně vařit pivo ve vlastním. Po zakoupení bývalých jeslí na rohu Štefanikové a Božkové ulice se myšlenka vlastního pivovaru stávala realitou, avšak museli jsme čelit různým překážkám, které naši vysněnou první testovací várku ve vlastním pivovaru odsouvaly až jeden krásný únorový den.

Ve čtvrtek 25.02.2021 se začala psát nová kapitola piva Baraba. Myšlenka byla doprovázena vírou, že se všechno podaří a tak se taky stalo. Až to situace v zemi dovolí, rádi vás našim pivovarem provedeme.
Zdroj:Pivovar Baraba, 2021


Více na stránkách pivovaru

BARABA na čepu aneb Už na Svátku tří bratří

Publikováno:před 9 letyZdroj:HorizontAutor:Pivovar Baraba

Návštěvníci letošního Svátku tří bratří zažijí premiéru nového piva. Poprvé budou moci ochutnat zlatistý mok plný chmele s názvem BARABA. Odkud vzal svůj netradiční název?

Barabou dnes označujeme člověka, jehož chování vybočuje z běžné normy – dělá nepořádek, pije a moc toho neumí. V minulosti tomu ale tak nebylo. Baraby lidé označovali dělníky, kteří ve velkém počtu pracovali na stavbách nových železničních tratí v 19.století. Tak tomu bylo i při stavbě Košicko-bohumínské dráhy, která vedla Těšínem. Lidé z Čech však většinou neměli dostatek zkušeností s lámáním kamenů a ražení tunelů, protože se tu dříve takové náročné stavby vůbec nevyskytovaly. Proto sem přicházeli mistři ze zahraničí, především Italové. Těm se říkalo barabové.

Byli to hrdinové své doby
Barabové se nelekli žádné práce a jejich siláci byli schopni pohnout neuvěřitelně těžkými kameny. Ve své době to byli skuteční hrdinové – uvědomme si, že se všechno dělalo ručně a práce se střelných prachem byla na začátku. Se svým okolím nejednali v rukavičkách, pro ostré slovo nechodili daleko, zároveň však byli pyšni na to, co uměli, a vyznávali stavovskou čest. Pro ostatní byli trochu nepochopitelní, působili spíše jako uzavřená kasta, které rozuměli jen oni sami. Drsnost vyvažovali vroucí nábožností a důvěrou v patronku barabů sv.Barboru. Za tak těžkou a specializovanou práci však nebyli dobře placeni, byli vykořeněni z domova a často se přesouvali ze stavby na stavbu i s celými rodinami. Po celodenní dřině rádi spláchli prach něčím řízným, třeba pivem nebo pálenkou.

Po celodenní dřině
Připomínkou těchto tisíců bezejmenných hrdinů je i pivo BARABA. „Není to žádná náhražka, ale poctivý nefiltrovaný a nepasterovaný světlý ležák. Všechny suroviny pocházejí od nás, ať se to týká vody z horského pramene, moravského sladu, chmele i jemných pivovarských kvasnic. Stojí za ním poctivá práce, znalosti, zkušenosti a láska k řemeslu, tak jako u oněch barabů“, říká výrobce zlatavé dvanáctky, kterou zatím můžete exkluzivně ochutnat na zahrádce nebo uvnitř českotěšínské kavárny San Pietro na Čapkově ulici 13. Pokud ale navštívíte Svátek tří bratří, bude na vás čekat i ve stánku se svou atraktivní etiketou. A pokud vám zachutná, můžete se těšit, že se s tímto zlatavým mokem setkáte i v dalších vybraných restauracích v regionu. „Nebráníme se ani další spolupráci. Majitelé restaurací, kteří mají zájem čepovat ve své provozovně BARABU, nás mohou kontaktovat na e-mailu san-pietro@sanpietro.cz,“ dodává výrobce. Při pití chmelového nápoje nemůžete na původní baraby, kteří byli inspirací při pojmenování piva BARABA, zapomenout – na etiketě je totiž ztvárněna tvář jednoho z nich. Jakoby říkala, že kousek z vlastnosti statečných barabů je trochu v každém z nás – umět pracovat, nebát se, čelit nástrahám, spoléhat jen sám na sebe a umět si užívat života. Prostě: nechte si jedno načepovat a uvidíte!

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.16.06.2015 15:371