Historie a současnost pivovaru Arogant

Mou myšlenkou je měnit vodu ve zlato. Vaření piva je mým koníčkem, zálibou a vášní. Má práce je mým koníčkem. Nedělám to pro peníze, dělám to s láskou. Mít možnost stvořit něco nového, ovlivnit každou fázi výroby piva, hrát si s výslednou chutí a barvou piva, nemít svázané ruce a mít možnost experimentovat, dělá tento koníček velice zajímavým. Uvaříte pivo a čekáte měsíc v nejistotě jaké vlastně bude, Které chutě vystoupí na povrch, nevíte kterou suroviny ubrat a kterou přidat dokud neochutnáte.

Dobré, živé a hlavně netradiční pivo může vzniknout jen v místech, které samy o sobě sládka k něčemu neobyčejnému vybízejí. Proto je můj mikro pivovar umístěn v nádherně staré budově v centru Krnova, poblíž které se nacházelo staré kluziště a restaurace. Jedná se o romantizující stavbu se severskými motivy umístěnou v bývalém hradním příkopu. Tady na vás přímo dýchá práce našich předků kteří všechno dělali ručně. Přesně tady pro vás vařím neobyčejné pivo.

Nepotřebuji se srovnávat s ostatníma a v žádném případě nepotřebuji být nejlepší. Já si to jen chci dělat po svém, chci to dělat dobře tak, abych byl spokojený. Někomu se může tento přístup zdát arogantní a dokonce můžeme tento projekt nazvat bezbřehé kutilství. Důležité je že pivo teče proudem a chutná.

V dnešní uspěchané době se většina honí za kvantitou a co nejnižšími výrobními náklady. Já jdu jako vždy proti proudu a vlastním směrem. Ano potřebujeme piva za 30 kč, nic proti tomu nemám taky si ho dávám na uhašení žízně. Ale nepovažuji to za gastronomický zážitek, kdy si jdu tento nápoj vychutnat večer u dobrého jídla s přáteli jako aperitiv či láhev dobrého vína.

Naše Piva
Nejedu na kvantitu ale kvalitu. Nechci vařit klasické pivo které koupím kdekoliv, v jakémkoliv množství. Nedej bože takové co vydrží v obchodě na regále v teple a na sluníčku půl roku. Moje pivo takové podmínky vydrží pár dnů. Nevím jestli jsou svrchně kvašená piva boom nebo moderní záležitostí. Mě prostě chutnají. Chci vařit pivo dobré, živé, plné vitamínů a minerálů, nepasterizované, nefiltrované, čerstvé a lokální. S co největším podílem ruční práce. Zákal u tohoto piva není na závadu, naopak prospívá našemu tělu.

Miluji ovocná piva. Hořkost s kombinací ovoce je úžasné spojení. Vaříme piva: Ananasové, Višňové, Malinové, Borůvkové, Meruňkové, Jahodové, Hruškové. Nepoužívám žádné koncentráty, sorbenty, sirupy a podobné nesmysly. Když ovocné pivo tak z ovoce, proto se nebojím názvu Pivo plné vitamínů.
● Piva kořeněná, například s pomerančovou kůrou a zázvorem.
● Nebo pivo ovocná a kořeněné jako pivo s jablkem, hruškou hřebíčkem a skořicí které má pracovní název Štrůdl
● Pivo s metaxou, kávovymi a kakaovými boby
● Pivo s portským vínem
● Piva Archivní která jsou pro mne velkou výzvou, což jsou styly: Porter, Stout, Německá piva, Belgická piva, Trapistická piva(klášterní).

Tady už se práce sládka porovnává s práci výrobce dobrého koňaku či portského vína. A protože s oblibou přidávám portské víno i koňak do piva, propojuji vlastně všecky obory do jednoho. Tady už se nebavíme o pivu na které čekáte měsíc, ale minimálně rok. Tato piva mají velký obsah alkoholu čímž se zakonzervují a vydrží třeba 10-15 a více let. Každý den tato piva chutnají jinak. Čas se na nich podepisuje, piva stárnou a zrají, mění svůj chuťoví charakter, zakulacují se.

Samozřejmě že se tyto vlastnosti dějí v ideální podmínkách, což znamená prostor bez přístupů světla a konstantní celoroční teplota 8-10 stupňů. Ano i pivo může mít stejně vlastnosti jako víno. Archivní piva jsou k dostání ve specializovaných obchodech převážně zahraničního původu, i u nás se sem tam něco speciálního vyrobí, není na tom nic nového ani zvláštního. Ovšem koupit u nás pivo které zrálo ve sklepě třeba 5 let nejde. Ale půjde, tímto směrem se chci vydat. Nečekejte tedy že u mě koupíte pivo za desetikoruny, to není hodnota láhve, uzávěru a etikety.

Jako dárek lze dát i láhev neobyčejného piva…
Zdroj:Stránky Pivovaru Arogant, 2023



Více na stránkách pivovaru

Změna v Krnově, která má říz, z bývalého kluziště bude pivovar

Publikováno:před rokemZdroj:Brunmtálský deníkAutor:František Kuba

Arogantní podle slovníku synonym znamená pyšný, namyšlený, nadutý, domýšlivý a přehlížející ostatní. Jen někdo takový dokáže říct českému národnímu pivnímu ležáku naplno, že jeho hořká chuť už je obehraná, pořád stejně chmelová a pomalu začíná konzumenty nudit. Petr Kozák z Krnova usoudil, že je čas na změnu a rozhodl se vyrábět piva Arogant, která po chuťové stránce nemají s klasickým pivem nic moc společného.

Svůj pivní styl pojmenoval „lehce arogantní pivo“. Má připravené receptury na ananasové, višňové, malinové, borůvkové, meruňkové, jahodové i hruškové pivo.

Koncept minipivovaru Arogant vymyslel Petr Kozák v době covidu, když byly všechny hospody zavřené a pivaři měli v lockdownu nad svými lahváči dost času na přemýšlení, jestli jim to pořád stejné pivo vlastně ještě chutná. A jestli by někdo dokázal vymyslet inovativní pivní styl, jaký tu zatím nebyl. „Začal jsem si vařit pivo doma. Protože moje pivo zachutnalo všem, rozhodl jsem se pro stavbu oficiálního minipivovaru. Pivovar Arogant je umístěn v krásné budově bývalého kluziště,“ popsal svůj projekt Petr Kozák a zdůraznil, že Arogant je nový nezávislý minipivovar vznikající bez jakékoliv finanční podpory či dotací.

„Pivovar je skutečně malinký, ale můj! Nyní dokončujeme stavební práce a vyřizujeme administrativu. V polovině roku 2022 bude navezena druhá část technologie, předpokládáme že po prázdninách budeme schopni nabídnout naše pivo k prodeji. Termín je orientační, nikam nespěchám,“ vzkazuje nedočkavcům.

Když ovocné pivo, tak z ovoce
Na otázku, co do piva dávám, aby bylo dosaženo výsledné chuti, odpovídám: ovoce! Podíl ovoce v pivu tvoří až 20 procent. Nepoužívám žádné náhražky typu tresť, aroma, sirup, koncentrát, sorbent, kompot a tak dál. Když ovocné pivo, tak z ovoce. Je to cesta finančně nákladnější, je zde riziko zkažení piva, ale výsledný produkt za to stojí,“ popsal svou cestu k dosud nevídaným pivům Petr Kozák s tím, že všechny budou svrchně kvašená. Kromě ovocných piv chystá i „netradiční“.

„Z netradičních piv to bude White stout - Pivo s dubovými chipsy naloženými ve dvanáctileté Metaxe, kávovými boby. Dále Rezavý bobr neboli pivo s pomerančovou kůrou "Curaçao", zázvorem, hrozinkami a koriandrem. Jak název napovídá, pivo Štrůdl je s hruškou, jablkem, hřebíčkem a skořicí. Aby bylo jasno, klasický český ležák nevařím. Zdá se mi to jako nudné pivo, kterého jsme všichni za desetiletí přepití,“ popsal Petr Kozák sortiment vznikajícího minipivovaru Arogant.

Hned za řekou se vaří Opice
Pivovar Arogant vzniká na Říčním okruhu. Na dohled hned za řekou Opavou vaří slavný krnovský sládek Michal Kuřec své speciály v řemeslném pivovaru Nachmelená opice. Opice se svými IPAami, eily, nejpami a kyseláči také dost odvážně vybočuje z českého pivního mainstreamu, ale rozhodně není přímou konkurencí pro bezbřehé pivovárečné kutilství Arogantu Petra Kozáka.

Pro Krnovany je zajímavé sledovat reinkarnaci bývalého kluziště. Okázalý prvorepublikový bruslařský pavilon přišel o svou funkci v souvislosti s globálním oteplováním. V roce 1986, když byla v Krnově postavena první uměle chlazená ledová plocha, začalo bývalé kluziště hledat uplatnění v oblasti gastronomie. Krnované si už ani nevzpomenou, kdy se bývalé kluziště přejmenovalo na Cartwrightś, Kartáč, Sport bar, Golf, pivnice Type-R nebo hospůdka Pod věží.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.12.07.2022 07:141