Historie a současnost Rodinného pivovaru Bernard

Historie
V roce 1597 skončila v Humpolci éra vaření měšťanského piva, které nahradila produkce z pivovaru, patřícího majitelům heráleckého panství. Pivovar postupně rostl a v 30. letech 20. století zaměstnávala jeho tehdejší majitelka Marie Terezie Fügnerová pivovar40 stálých pracovníků a roční výstav byl 20 tisíc hl. Ležák i světlé a tmavé výčepní pivo měly velmi dobrou jakost a prodávaly se na Humpolecku, Německobrodsku, Ledečsku i Pelhřimovsku.
Po válce, v roce 1949, byl pivovar přeměněn na komunální podnik, později začleněn do národního podniku Horácké pivovary Jihlava a v roce 1960 do národního podniku Jihočeské pivovary České Budějovice. V posledních letech existence humpoleckého pivovaru rostl tlak na jeho zrušení.
Vedení národního podniku již nepočítalo s jeho dalším rozvojem a nastal celkový úpadek včetně poklesu kvality i výstavu piva. V roce 1991 činil výstav pouhých 26 tisíc hl.

Novodobá historie a současnost
26. října 1991 Stanislav Bernard, Josef Vávra a Rudolf Šmejkal vydražili zkrachovalý humpolecký pivovar v malé privatizaci. Začali si plnit sen o vybudování pivovaru, který bude nejenom vařit poctivé české pivo, ale bude mít i svůj názor. Prvních deset let po privatizaci (pivovar byl vydražen za pětinásobek účetní hodnoty a technologicky byl tzv. po smrti) pivovarbojoval pivovar doslova o přežití. Díky kvalitě piva, servisu a postupném budování značky se podařilo tento sen splnit. BERNARD se stal celostátně známou značkou a pojmem. Současní čeští majitelé pivovaru, Stanislav Bernard a Josef Vávra, však mají další sen - aby se značka BERNARD stala značkou kultovní.
Od roku 2000 působí Rodinný pivovar BERNARD jako akciová společnost a v červenci 2001 do ní jako strategický partner vstoupil pivovar Duvel Moortgat z Belgického království. Českými majiteli jsou Stanislav Bernard a Josef Vávra.
Rodinný pivovar BERNARD v Humpolci dosáhl řady úspěchů a každý rok na jeho kontě přibývají další prestižní ocenění. Se značkou BERNARD se můžete setkat nejenom v celé České republice, ale i v mnoha dalších státech. V roce 2009 výstav pivovaru poprvé překročil hranici 200 tisíc hl alkoholického a nealkoholického piva.
Zdroj:Stránky Rodinného pivovaru Bernard, 2015


Více na stránkách pivovaru

Rodinný pivovar Bernard

Kdy:07.11.2020 17:00 hod.do:CovidObec:HumpolecZdroj:Rodinný pivovar Bernard

Už máme jasno. Rodinný pivovar Bernard představuje limitovanou edici ležáku s chmelem z Vysočiny. Voňavý, řízný a pořádně nachmelený ležák, po kterém prostě máte chuť na další… K dostání pouze ve Značkových prodejnách Bernard a e-shopu. https://www.bernard.cz/cs/e-shop/lahvove-pivo/19.shtml

Prohlídky Rodinného pivovaru Bernard

Kdy:dle rozpisuObec:HumpolecZdroj:Rodinný pivovar Bernard

Děkujeme za Váš zájem o prohlídku Rodinného pivovaru BERNARD. Přijďte se na vlastní oči přesvědčit, co jsme od roku 1991 v pivovaru dokázali.
Těšíme se na Vaši návštěvu!

Čas prohlídky:
● Pondělí–pátek: 8.00–16.00
● Sobota: 8.00–12.00 (po dohodě až do 16.00)

Minimální počet osob na prohlídku je 10, maximálně 20 osob v jedné skupině. Počet skupin lze domluvit.
V uvedený čas budete mít možnost navštívit i naši značkovou prodejnu (otevírací doba Po - Pá 8.00 -12.00 a 12.30 - 18.00, So 8.00 - 12.00), kde si můžete koupit nepasterizované pivo BERNARD nebo dárkové předměty.

Cena prohlídky:
● Dospělý – 150 Kč
● Senioři – 100 Kč
● Studenti - 100 Kč
● Děti 7 - 15 let - 100 Kč
● Děti předškolního věku - ZDARMA
● Rodinné vstupné (max. 2 dospělí + děti) – 300 Kč
● Sobota – příplatek 50 Kč na každou osobu (Pozn.: V sobotu je pivovar mimo provoz.)

V ceně prohlídky je exkurze v pivovaru s průvodcem a ochutnávka nepasterizovaného piva BERNARD. Před začátkem prohlídky, je třeba zaplatit exkurzi hotově na značkové prodejně BERNARD naproti vchodu do pivovaru. Platba kartou není možná, děkujeme za pochopení.

Na prohlídku není možné vodit ani nosit zvířata!
Pro návštěvu pivovaru je třeba mít pevnější obuv!
Prosíme Vás o rezervaci exkurze minimálně 1 týden dopředu.

Rezervace:
● prohlidka@bernard.cz
● 565 300 201

Aktualizováno: před 5 lety

Minipivovary startují výrobu, pomoci mají i gratis kvasnice od Bernarda

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:Lidovky.cz

Možná už za dva týdny by mohly restaurace otevřít své zahrádky a za necelý měsíc i interiéry. Pro minipivovary je nejvyšší čas začít vařit, případně výrobu z omezeného provozu zvýšit na větší objem. Týká se to ovšem jen těch, kteří virem a vládou vynucený stop stav přežili.

Několik desítek minipivovarů z celkového počtu pěti set už provoz své restaurace neotevře. Ti ostatní mají nejvyšší čas začít vařit, aby měli pivo nachystané na předpokládané otevření zahrádek 11. května, případně vnitřních lokálů 25. května. Pokud stát tento termín ještě nezmění.

„V našem pivovaru začínáme naplno vařit teď v posledním dubnovém týdnu,“ uvedl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Většina varen, které nemají vlastní restaurace, podle něj dobu nuceného uzavření přežije.

Kdo provozuje vlastní hospodu, trpí nejvíc
Horší to je ale s těmi, které kromě výroby piva provozují i vlastní restauraci. „Tam jsou náklady nejvyšší a propad příjmů je drtivý,“ říká Šuráň.

Kdo úplně nezavřel nebo dokonce neukončil živnost, vařil jen „udržovací“ várky piva, které se daří částečně prodat přes okénka. Část produkce, navařené před vyhlášením nouzového stavu a zavřením hospod 14. března, musely minipivovary, ale i ty velké průmyslové, vylít.

Restart výroby je drahý a s pomocí se už mezi prvními přihlásil humpolecký pivovar Bernard, který loňskou produkcí přes 400 tisíc hektolitrů patří ke středně velkým průmyslovým výrobcům.

Jeho spolumajitel Stanislav Bernard získal v roce 2015 díky dlouholeté podpoře minipivovarů i tomu, že v roce 1995 prosadil u tehdejších politiků snížené sazby spotřební daně pro menší pivovary, funkci čestného prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů.

Kvasnice od Bernarda
Humpolec už také devět let dodává části minipivovarů kvasnice, jejichž vlastní produkce v propagačních (výrobních) stanicích je pro nejmenší pivovary technologicky prakticky nedostupná a musejí je nakupovat. Nynější pivní restart Humpolec podpoří dodávkou kvasnic zdarma.

„Minipivovary patří k těm, na které opatření proti šíření koronaviru dolehla velmi tvrdě. Věříme, že jim naše podpora umožní zachovat výrobu a nastartovat novou sezónu,“ přeje provozovatelům Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard.

„Dnes jsme partnery pětiny minipivovarů v Česku a několika v zahraničí. Z Humpolce odebírají kvasnice a také kvalitní humnový slad z naší sladovny v Rajhradě u Brna,“ vysvětluje vrchní sládek a generální ředitel pivovaru Josef Vávra.

Humpolecký Bernard patří k těm průmyslovým pivovarům, které uzavření hospod postihlo nejvíc. Na rozdíl od většiny konkurentů totiž větší část produkce z Humpolce byla určena v sudech do hospod než v lahvích do obchodů.

Bernard nabídl dodávku kvasnic zdarma skoro stovce minipivovarů

Publikováno:před 7 měsíciZdroj:Seznam Zprávy

Rodinný pivovar Bernard v Humpolci chystá před létem bezplatnou dodávku pivovarských kvasnic skoro stovce jejich současných odběratelů z řad minipivovarů.
Článek

Jak dnes uvedl spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard, firma jim chce pomoci zachovat výrobu a nastartovat novou sezonu. Kvasnic, které patří mezi základní suroviny pro výrobu piva, by podle předpokladu pivovaru mohlo být vydáno několik stovek litrů.

Restaurace, v nichž se prodává čepované pivo, jsou zavřené od 14. března. Oživení v prodeji sudového piva se očekává s otevřením restauračních zahrádek, které zatím vláda avizovala na 25. května. Naplno by hospody mohly fungovat od 8. června. Na výpadek jejich prodeje doplácejí výrobci piva, pivovar Bernard je tento měsíc v porovnání se stejným loňským obdobím na padesáti procentech produkce.

„Minipivovary patří k těm, na které opatření proti šíření koronaviru dolehla velmi tvrdě,“ uvedl Bernard. V roce 1995 Stanislav Bernard prosadil diferencovanou spotřební daň pro pivovary, což podle dnešní tiskové zprávy pivovaru pomohlo malým a středním průmyslovým výrobcům piva. Následoval také boom minipivovarů, jichž je nyní v Česku okolo 500.

„Dnes jsme partnery pětiny minipivovarů v ČR a několika v zahraničí,“ uvedl Josef Vávra, vrchní sládek a generální ředitel pivovaru Bernard. Minipivovary z Humpolce odebírají kvasnice a slad ze sladovny, kterou má Bernard v Rajhradě u Brna, uvedl.

Pivovar Bernard v minulém roce uvařil okolo 400 000 hektolitrů piva, výrobu meziročně zvýšil o 4,9 procenta. Podle mluvčího pivovaru Radka Tulise se teď daří prodávat lahvové pivo. Zvedá se podle něj zájem o sudové pivo, které se prodává přes výdejní okénka.

Nic na tomto světě není náhoda, říká pivovarník Bernard

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:Reflex.czAutor:Marek Stoniš

Osobnosti odpovídají na „koronavirový“ dotazník Reflexu. Co čtou, čeho se bojí, jaký je jejich život v současné epidemii. Tentokrát pivovarník Stanislav Bernard (64).

Co vám chybí?
Respirátory a ochranné roušky, dostupnost testů. Osobní kontakt s blízkými lidmi.

Co naopak nechybí?
Stres.

Je něco pozitivního na domácí karanténě?
Ano, je. Člověk se může trochu zastavit a dělat důležité věci, na které „normálně“ není dost času.

Rozčílilo vás něco v posledních dnech?
Ano, ale beru to spíše jako svou osobní slabost. Snažím se, abych byl vnitřně skutečně klidný. Rozčilování a kritika nic neřeší.

Co vás naopak rozesmálo?
Řada drobných věcí. Některé skvělé vtipy, kterých se vyrojila spousta. V tom jsme jako národ jedineční.

Co čtete?
Kromě zpráv o vývoji situace, čtu například knihy Stanislava Grofa a řadu dalších.

Na co se díváte v televizi?
Pouze na filmy, které si pečlivě vybíráme. Většinou stažené. Ne na běžný program.

Jakou posloucháte hudbu?
Melodickou.

Jak získáváte informace?
Na internetu. Vyhýbám se negativním komentářům.

Z čeho máte strach?
Nejde o strach, jde o pokoru. Jsem bytostně přesvědčen, že nic na tomto světě není náhoda. Vše je propojené. To znamená, že i koronavirus má svůj hluboký význam. Jde o to, dělat na jedné straně správné kroky, kterými můžeme něco konkrétního pozitivně ovlivnit. Na druhé straně jde o to, aby si celá společnost uvědomila, proč přišlo „NĚCO“, co nás zastavilo. Co nám to má říct?! Minulou finanční krizi centrální banky přikryly generováním neexistujících peněz. Imperativ neustálého růstu. Ať to stojí, co to stojí – „zdroje jsou“. Nejsou. Celá západní civilizace jela plnou parou do zdi. Zde cítím význam a přínos korona viru. Je to zásadní informace. Snaží se nás varovat a říct, vraťte se k podstatě, proč jste tady. Proč žijete. Konzum to zcela jistě není.

Na co z posledních dnů nikdy nezapomenete?
Bude toho víc, jistě to zklidnění a zastavení se ...

Čemu věříte?
Věřím, že vše má svůj vnitřní, hluboký význam.

Kdo nebo co vám naposledy udělal radost?
Ta spousta lidí, která se spontánně zapojila do pomoci ostatním. Toto je cesta – semknout se, táhnout za jeden provoz, neřešit, „kdo za to může“, to ničemu nepomůže. Nepodléhat negativním náladám, kritice, vzteku.

Změnil jste stravovací návyky?
Přidali jsme do stravy více, zázvoru, česneku, koření (kurkuma, černý pepř, chilli, hřebíček, kardamom ...), cibule, domácího kefíru z tibetské houby, kysaného zelí. Jde o posílení imunity.

Je něco, čeho se vzdáte i po skončení epidemie?
Uvidíme.

Koho si dnes vážíte?
Všech lidí, kteří makají a pomáhají. Je mi jedno kde. Důležité je co dělají a že chtějí pomoci. Speciální dík patří zdravotníkům, kteří jsou v první linii.

Tmavý Bernard získal Zlatou pivní pečeť

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:České nápoje

Je jiný a chutná. Kvasnicový tmavý ležák Rodinného pivovaru Bernard získal Zlatou pivní pečeť, prestižní českou pivovarnickou cenu. Úspěchy má i z jiných soutěží, včetně zahraničních.

„Má výraznou plnou chuť, ale není sladké, jak se od tmavého piva očekává. Na pivním trhu je zcela ojedinělé. Těší nás, že zaujalo odborníky i zákazníky, kteří si ho velmi oblíbili,“ říká vrchní sládek a generální ředitel pivovaru Josef Vávra.

Černý ležák s jemnými kvasnicemi je v produkci pivovaru Bernard třetím druhem piva s přídavkem jemných kvasnic, díky nimž pivo sekundárně dokváší přímo v lahvi. Vaří se ze čtyř druhů sladů, má plnou chuť s jemnou hořkostí. Pivovar Bernard k výrobě využil vlastní zdroje vody, ječný slad ze sladovny Bernard, speciální slady, žatecké upravené chmely a vlastní kvasnice.

Ocenění Černého ležáku Bernard 12%
1. místo - 2020, Zlatá pivní pečeť
2. místo - 2019, Pivo České republiky
Stříbrná medaile - 2019, Francie - Lyon, Concours International De Lyon
1. místo - 2019, Zlatý soudek PIVEX

Bernard slevil. Rozšíření plochy pivovaru v centru Humpolce bude menší

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:Lidovky.czAutor:Miroslav Petr

Produkcí piva nejrychleji rostoucí průmyslový pivovar v Česku narazil se žádostí o rozšíření své plochy pro výrobu. Místní se bojí nárůstu dopravy. Pivovar teď navrhne úspornější variantu - rozšíření plochy o pouhých 700 čtverečních metrů.

Z ruiny na prestižní místo mezi TOP českými producenty piva. Rok od roku vyšší výstav, vyšší prodeje doma i v zahraničí. A k tomu medaile z nejrůznějších degustačních soutěží. Humpolecký Rodinný pivovar Bernard roste dlouhé roky dvojciferným tempem, to je víc než celý pivovarnický obor v Česku.

Kapacity pivovaru, stísněného pozemky v centru města, ale už nestačí a potřebuje rozšířit výrobu. Podobně jako je na tom český národní Budvar v Českých Budějovicích.

Jenže zatímco jihočeši masivně rozšiřují kapacity a expandují do okolí, v Humpolci pivovar narazil. Jeho původní žádost o změnu územního plánu a rozšíření plochy o 1700 čtverečních metrů nenašla pochopení u části místních lidí ani zastupitelů.

Obavy z rozšíření výroby
„Obáváme se, že rozšíření výroby s sebou přinese poškození životního prostředí, zvýšenou prašnost, hlučnost. Zároveň to přispěje ke zhoršení již špatné dopravní situace,“ stojí v textu petice, kterou podepsalo přes 40 lidí.

Na pozdvižení při posledním jednání zastupitelstva, ať už vyvolané skutečnými obavami obyvatel nebo intrikami některých podnikatelů (i takové zvěsti se Humpolcem šíří), vedení pivovaru podrobněji reagovalo na následné veřejné debatě za účasti 170 lidí v místním divadle Za komínem.

Bernard: Prostředí ve městě nezhoršíme
Spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard ujišťoval a ujišťuje, že se jedná v centru města o poslední možné rozšíření výrobních prostor pivovaru, který potřebuje na svých pozemcích postavit další technologii ležáckých a kvasných tanků. A že obyvatele provoz dopravy nezatíží víc než dosud.

Z podnětu zastupitelů nyní pivovar zredukoval plochu vlastních pozemků, které potřebuje nad rámec současného územního plánu zastavět. A podá novou žádost na jeho změnu.

„Rozhodli jsme se původní záměr rozšíření pivovaru o 1700 čtverečních metrů zmenšit na 700 metrů. Vše je na našich pozemcích. Šíří se fámy a pomluvy, že chceme zvětšit plochu pivovaru do míst, kde jsme ale nikdy rozšíření neplánovali. Připadá mi to spíš jako nějaký politický boj nebo bouře ve sklenici vody,“ uvedl Bernard.

Ujišťuje, že uvažovaná bezhlučná a bezprašná technologie ležáckých a kvasných kapacit na navrhovaných pozemcích respektuje dopravní hledisko.

Pivovar zatím odložil kvůli vysokým nákladům výstavbu a přesun celé výroby na pozemky za městem. A přestěhování jen části technologie by znamenalo výrazné zhoršení dopravní situace ve městě - vlivem znásobení počtu převozů uvařeného piva mezi varnou v centru a ležáckými a kvasnými kapacitami za městem a zpět do stáčíren v centru Humpolce.

Emoce stranou, vyzývá starosta
„Pivovar teď dodá novou žádost, upravenou o snížení plochy. A bude záležet na zastupitelích, zda nové žádosti vyhoví,“ popisuje další postup starosta Humpolce Karel Kratochvíl. „Posuzujme věc už věcně, racionálně a bez emocí,“ dodává starosta.

Humpoleckých pivovar koupili ve značně zdevastovaném stavu v roce 1991 v dražbě v rámci privatizace podnikatelé Stanislav Bernard, Josef Vávra a Rudolf Šmejkal.

Z původního ročního výstavu, který pod státním vlastnictvím klesl až ke 26 tisícům hektolitrů, vzrostla produkce díky postupné modernizaci a rozšíření prodeje po celém Česku i do zahraničí na loňských 382 tisíc hektolitrů.

V současné době patří humpolecký pivovar třem vlastníkům – 50 procent drží belgický pivovar Duvel Moortgat a o druhou polovinu se dělí Stanislav Bernard s Josefem Vávrou.

Pivovar Bernard: Obyvatele Humpolce nijak obtěžovat nebudeme

Publikováno:před 12 měsíciZdroj:První zprávy

Požadavek změny územního plánu pivovaru Bernard v Humpolci poněkud znepokojil tamní občany. Obávají se, že další rozšíření výroby by mohlo narušovat jejich životy.

Právě proto v minulých dnech pozval pivovar občany na společnosu besedu, aby vysvětlil důvody rozšíření dosavadní zastavěné plochy, jemuž zatím není příliš nakloněno ani vedení města. Úvodem pivovar na besedě uvedl, že dosud hospodaří na jednohektarovém pozemku. Ten hodlá rozšířit o pouhých 700m2, na nichž chce postavit kvasné tanky a ležácký sklep. V původní žádosti se jednalo o 1700 m2, které zasahovaly do urbanistické zóny rodiných domků, od toho pivovar ustoupil.

Jak vrcholový management přítomným občanům vysvětlil, tato plocha ve skutečnosti představuje jeden rodinný domek se zahrádkou. Tím skončí rozšíření uvažované výstavby pivovaru a další by měla být už jenom na zelené ploše za městem Humpolec, kde pivovar již pozemky koupil. Tolik k územnímu plánu.

Jinými slovy, pivovar se tak nechce rozšiřovat do středu města a uvažovaná plocha je jeho jediné, poslední rozšíření. Podle managementu rozšíření nijak nebude narušovat vzhled blízkého okolí. Občany města ujistil, že výroba v novém uvažovaném prostoru nijak nezvýší hluk či prašnost v daném prostředí. Ve výsledku se tak jedná o rozšíření výrobních kapacit, aby pivo mohlo dostatečně dlouho zrát.

Obavy obyvatel Humpolce pramení i z možného většího zatížení dopravy. Podle managementu listopadové měření intenzity v okolí pivovaru představují největší frekvenci především osobní vozidla. Pouhá tři procenta tvoří nákladní vozidla včetně autobusové přepravy. Pro samotný pivovar představuje jeho vlastní nákladní doprava pouhou jednu pětinu zátěže, včetně zásobování nejen nezbytných surovin pro výrobu piva.

Matematicky vyjádřeno, celodenní provoz kolem pivovaru čítá zhruba 5 tisíc vozidel. Z toho je pouhých 30 vozidel směřujících do areálu pivovaru. A další poznatek - měření úrovně hluku provozu osobních vozidel na dlážděné vozovce v blízkosti pivovaru je zcela srovnatelné s hlukem nákladních vozidel. Zde ještě pivovar plní slib, že jeho auta jezdí pouze rychlostí do 40 km/hod., právě pro snížení hlučnosti.

Slova se na besedě s obyvateli Humpolce ujal i majitel pivovaru Stanislav Bernard. Ujistil občany, třeba i písemným slibem, že obava s postupného rozšiřování pivovaru je zcela lichá a především nesmyslná. Proto platí oněch kýžených 700 m2 a dál nic. Jak Stanislav Bernard podotkl, management chce naslouchat občanům města, řešit jejich připomínky a proto zřizuje Návštěvní centrum, jehož autorem myšlenky a realizace je on sám.

Otevření centra je plánováno na jaro roku 2021. Mělo by sloužit nejen obyvatelům Humpolce, ale i lidem z blízkého okolí. Co je podle Stanislava Bernarda důležité, je přesvědčení, že Návštěvní centrum střed města oživí, když je současný trend v jiných městech zcela opačný. Jako bonus by mělo Návštěvní centrum v příslušném patře dát i možnost prostřednictvím 3D pohledu nahlédnout do tajů výroby piva. Pamatuje se i na výstavbu kinosálu pro 65 osob. Vznikne možnost s širokou možností vzdělávacích projektů a přednášek. Většina přítomných besedu hodnotila jako velmi přínosnou s tím, že se dosavadní dohady a domněnky v mnohém vysvětlily.

Bernard chce rozšířit pivovar v centru Humpolce, čelí rozezleným lidem

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Ilona Zelníčková

Rodinný pivovar Bernard neuspěl s úmyslem navýšit výrobu. Humpolecké zastupitelstvo neschválilo změnu územního plánu, která by umožnila rozšíření areálu. Proti záměru se postavila část obyvatel. Bernard však snahu nevzdává.

Středeční zasedání humpoleckého zastupitelstva, které se změnou územního plánu zabývalo, bylo místy velmi emotivní a vyostřené. Kontroverzní bod se týkal změny využití pozemků v těsném sousedství Rodinného pivovaru Bernard, který se nachází v historickém centru města. Podnik tam plánuje vybudovat ležácké a kvasné tanky.

Po dlouhé debatě jednadvacetičlenné zastupitelstvo změnu neodsouhlasilo osmnácti hlasy. Zastupitelé doporučili pivovaru v případě nové žádosti zohlednit mimo jiné studie Horního a Dolního náměstí či lokality Zichpil a ctít závěry komise pro architekturu a urbanismus, která změnu projednávala.

Ještě před zastupitelstvem dorazila vedení radnice petice třiačtyřiceti obyvatel města žijících v okolí pivovaru, kteří se změnou územního plánu nesouhlasí.

„Obáváme se, že rozšíření výroby s sebou přinese poškození životního prostředí, zvýšenou prašnost, hlučnost. Zároveň to přispěje ke zhoršení již tak špatné dopravní situace,“ stojí v textu petice.

Pivovar potřebuje rozšířit kvůli pivu určenému na export
Další odpůrci přišli na zastupitelstvo osobně. „Vadí mi kamiony jezdící do pivovaru, které mi staví na mém pozemku, opírají se mi o barák. Dále je to prach, zápach,“ vypočítala negativa života vedle pivovaru jedna z nejhlasitějších odpůrkyň.

Pivovar Bernard požádal již na začátku srpna tohoto roku o možnost projednání změny územního plánu. Předseda představenstva firmy Stanislav Bernard na zastupitelstvu zdůvodňoval, proč pivovar potřebuje rozšířit výrobu.

„Pivovar exportuje do pětatřiceti zemí a daří se to navyšovat. Pivo, které jde na export, musí ležet mnohem déle než to, které jde na tuzemský trh. Proto ležácký sklep a proto šest kvasných tanků,“ řekl.

Bernard je i humpoleckým zastupitelem, kandidoval za ODS. V tomto bodě programu se zdržel hlasování.

Podle místostarosty Vlastimila Bruknera (KDU-ČSL) se jedná o pozemky v těsném sousedství pivovaru, které již firma vlastní nebo v brzké době vlastnit bude.

Plánu se nevzdává, příští týden uspořádá setkání s odpůrci
Stanislav Bernard zároveň prohlásil, že je pivovar připraven garantovat, že toto bude poslední možné rozšíření výrobních prostor pivovaru.

„Jsme si vědomi, že pivovar leží v centru města. My tady také bydlíme a máme to tu rádi. Vím, že je tu spousta naštvaných občanů. Proto jsme se rozhodli udělat příští týden v úterý veřejné setkání, kde chceme s lidmi vše otevřeně probrat. Každému dáme možnost položit otázku,“ prohlásil Bernard.

Diskusní setkání se má uskutečnit 26. listopadu od 16.30 hodin v Divadle za komínem.

Ještě před zasedáním zastupitelstva bylo kvůli změně územního plánu svoláno mimořádné jednání městské rady. Radní se ztotožnili se závěry komise pro architekturu a územní plánování, která tuto změnu nedoporučila. Podle závěrů komise není v záměru odůvodněná potřeba rozšíření plochy i na místo, kde stojí jedna z budov.

„Jedná se o dům tvořící součást ulice, který zásadně definuje veřejný prostor. Z požadavku vlastníka není zřejmé, zda by bylo nutné zbourat i tento objekt a jak by byla ulice dotvořena, případně jaké činnosti a stavby by se měly na pozemku uskutečnit,“ píše se ve zprávě komise s tím, že rozšiřování výroby v centru města považuje za negativní precedent.

Na zelené louce za městem chce Bernard stavět, až bude silný
Na zastupitelstvu také zazněl dotaz, proč pivovar raději nepřestěhuje výrobu na okraj města, kde již vlastní řadu pozemků.

„Byli jsme připraveni přenést výrobu na zelenou louku. Znamenalo by to investice 350 milionů korun. Chceme do toho jít v momentě, kdy budeme silní a zároveň budeme vědět, že tím neohrozíme firmu,“ řekl Stanislav Bernard.

Pivovar i jeho záměr na rozšíření výroby v centru města má i své příznivce. „Lidé závidí, že se pivovaru daří. To je celé,“ glosoval situaci na sociálních sítích například Josef Poděbradský. „Fandím. Ať rozšiřují, když jim to jde,“ přidal se Karel Macháček.

Pivovar Bernard plánuje rozšíření, lidé z okolí s tím nesouhlasí

Publikováno:před rokemZdroj:České novinyAutor:ČTK

Humpolecké zastupitelstvo dnes neschválilo žádost pivovaru Bernard o změnu územního plánu ve zkráceném procesu. Pivovar chtěl z pozemků pro bydlení udělat pozemky, na které by se mohl rozšířit. Proti změně byly i čtyři desítky lidí z okolí. Zastupitelé doporučili pivovaru v případě nové žádosti zohlednit mimo jiné studie Horního a Dolního náměstí či lokality Zichpil. Pivovar chce se záměrem svého rozšíření seznámit veřejnost na setkání 26. listopadu.

Pivovar je v centru města na asi hektarovém pozemku, který rozšíření neumožňuje, řekl předseda představenstva firmy Stanislav Bernard. Koupil nebo hodlá koupit pozemky a rodinné domy v jeho sousedství kvůli rozšíření systému ležáckých a kvasných tanků. Kvůli tomu potřebuje změnu územního plánu. "Jsme připraveni zagarantovat, že toto je jediné a poslední plošné rozšíření výrobních prostor pivovaru," řekl Bernard.

Lidé z okolí pivovaru ale s rozšířením výrobních prostor nesouhlasí. "Nechceme, aby se rozšiřovala průmyslová zóna na úkor zóny bydlení v centru města," uvedl Martin Kaman, který obeslal radnici protestním dopisem, kde nesouhlas vyjádřilo 43 lidí. Rozšíření výroby by podle něj znamenalo i růst kamionové dopravy, což je v centru města nežádoucí. "Nám by vyhovovalo, kdyby se pivovar přestěhoval jinam. Pozemky za městem už (pivovar) koupil," řekl Kaman.

Podle Bernarda investoval pivovar do pozemků za městem asi 50 milionů korun a záměr stavět na nich by znamenal investovat stamiliony korun. "Chceme do toho jít v momentě, kdy budeme silní, když budeme vědět, že když to uděláme, neohrozíme tím firmu," řekl Bernard.

Kvůli žádosti pivovaru dnes před zastupitelstvem ještě mimořádně zasedla městská rada. Ztotožnila se se závěry komise pro architekturu a urbanismus, která změnu územního plánu podle předložené žádosti nedoporučila.

Rodinný pivovar Bernard je největším pivovarem na Vysočině. Za rok 2018 byl výstav 382.000 hektolitrů piva, letos od ledna do konce září 308.340 hektolitrů. Zaměstnává přes 200 lidí.

Bernard rozvíjí svůj koncept Pub, chce s ním jít i na Slovensko

Publikováno:před rokemZdroj:MediaGuru.czAutor:Zuzana Erbenová

Rodinný pivovar Bernard plánuje otevření svého druhého vlastního Bernard Baru v Praze a chystá první Pub na Slovensku.

Rodinný pivovar Bernard má úplně jiný přístup k franšízovým konceptům a své Puby a Bary otevírá velmi pomalu a s důrazem na kvalitu. Stanislav Bernard, zakladatel pivovaru a Zdeněk Šípek, obchodní ředitel pro Českou a Slovenskou republiku, na toto téma hovořili na dubnovém klubovém večeru Franchise Clubu.

Heslo „Vlastní cestou“ je i mottem pro fungování Bernard Pubů a Bernard Barů. Firma praktikuje tzv. „měkkou franšízu“, kdy má majitel volnost a možnost jít vlastní cestou a zatím se jim s tímto přístupem daří oba koncepty rozvíjet. První Pub otevřeli v březnu 2012 a aktuálně funguje šest provozoven v Praze a jedna ve Zlíně. Menší formát, Bernard Bar, je otevřen zatím jen jeden v Olomouci.

„Dlouho jsem přemýšlel na tím, že bychom měli mít vlastní koncept restaurací, občas s lidmi, kde čepujeme pivo bojujeme a nemáme to pod kontrolou. Proto jsme se rozhodli pro založení sítě vlastních restaurací,“ říká na úvod Zdeněk Šípek. Nastavili si hlavní parametry, na které u franšízantů kladou důraz. Základem je vždy kvalita, nikoli kvantita, tedy kvalita provozu, lokality i franšízanta. Přitom primární je najít toho správného člověka, který rezonuje i s firemní kulturou a představami pivovaru Bernard. „Uznávám, že výběr vhodných lidí a míst nám trvá dlouho, ale žádný pub nebo bar dosud nezkrachoval a rád bych to tak zachoval,“ obhajuje Šípek pro někoho možná pomalou expanzi poboček.

Rok a půl na konceptu pracovali, až pak otevřeli v březnu 2012 první restauraci v Praze na Žižkově. „Rozhodně netrváme na tom, aby Puby vypadaly všechny stejně. Každý by měl být něčím zvláštní a bez urážky, aby to nevypadalo všude stejně jako u McDonald´s,“ říká Šípek. On sám má osobní dohled nad vznikem každé restaurace, nikdy neotvírají dvě najednou a dbají na to, aby nestály blízko sebe. „Lidé by neměli naše restaurace potkávat na každém rohu. Nechci, aby konkurovaly samy sobě ani našim obchodním partnerům,“ popisuje Šípek přístup Bernarda s tím, že již řadu franšízantů odmítli a v Praze chtějí mít maximálně sedm Pubů. I když si Puby mezi sebou předávají u zákazníků oblíbené recepty, v každém je trochu jiná kuchyně. Zajímavá je podle Zdeňka Šípka například pobočka na pražských Vinohradech, kde se vaří jen klasická smažená jídla.

V roce 2017 pak otevřeli ještě další koncept, Bernard Bar v Olomouci. „Inspiroval jsem se Irskem a USA, kde v dobrých barech je barman nejlepší přítel člověka,“ popisuje vznik tohoto konceptu Šípek. Bar je celkově ekonomičtější, kromě nápojů je v nabídce streetfood, bary mají gril a jídlo balí do papíru s dřevěnými příbory. Firma aktuálně hledá lokalitu v Praze. Další bar by ale rozhodně neměl být v centru, protože není mířen na turisty, nýbrž na štamgasty.

Konkrétní obrysy již má expanze na Slovensko, kde plánují otevřít v roce 2020 Pub na Liptovské maře, zde budou zároveň i pivní lázně. Na vývoji konceptu podobně jako u Barů pracuje Bernard s Alešem Pavlíkem ze společnosti GastroCompany a architektonické návrhy jsou dílem Martina Hilperta.

V loňském roce udržel Rodinný pivovar Bernard podíl prodejů piva do restaurací, kam prodávají 60 % z celkové výroby piva a 40 % se pak prodá ve vratných lahvích. Podle Stanislava Bernarda přitom konkurence prodává do restaurací v průměru 33 % své výroby. Bernard nabízí celkem 15 druhů piv a vyváží je do 35 zemí, především v rámci Evropy, ale i do USA nebo Jižní Ameriky. Zhruba polovinu exportního objemu pak tvoří Slovensko. Aktuálně se rozhodují, že by začali vyrábět bio pivo.

Od polorozpadlého pivovaru ke kultovní značce

Publikováno:před rokemZdroj:MMspektrum.comAutor:Ing. Milan Loucký

Stanislav Bernard je nepřehlédnutelný člověk nejen v oboru pivařství. Nejen svou výškou, ale svými názory a tím, jak se Rodinný pivovar Bernard, kterého je čtvrtinovým vlastníkem, prezentuje navenek. Billboardové kampaně, kde stál na stráži proti europivu, jsou snad každému známé.

Když v roce 1991 vydražil Stanislav Bernard se svými společníky pivovar v Humpolci, mnozí si klepali na čelo. Polorozpadlý pivovar, který „byl po své smrti“, pořídil se svými společníky Rudolfem Smejkalem a Josefem Vávrou v malé privatizaci za více než pětinásobek jeho účetní hodnoty, která byla devět a půl milionů. Všichni tři si na něj půjčili od banky na tehdy běžný desetiprocentní úrok. Avšak myšlenka vyrábět kvalitní české pivo byla silnější než úvahy nad nekřesťanskými úroky, a tak Stanislav Bernard, narozený v Háji ve Slezsku u Opavy, získal třetinu pivovaru, vzdáleného od jeho bydliště 300 kilometrů. To ale v tu dobu neřešil.

MM: Ví se, že Josef Vávra byl pivovarník, ale čím se živil Ing. Stanislav Bernard před revolucí?
S. Bernard: Vystudoval jsem silnoproudou techniku na Vysoké škole dopravy a spojů v Žilině a před revolucí dělal v technických profesích. Pracoval jsem v armaturce Sigma Dolní Benešov jako elektro konstruktér a na investicích, pořizoval jsem technologické celky a stroje pro fabriku. Pak jsem pracoval v Prioru Ostrava jako vedoucí technického provozu. Nato jsem přešel do Textilu Ostrava, který měl sice hodně prodejen, ale nebyly peníze na jejich provoz…

MM: A po revoluci?
S. Bernard: Po revoluci jsem byl osloven, abych šel dělat místopředsedu na Okresní národní výbor do Opavy. Měl jsem z toho respekt, říkal jsem si, to bude komunistické hnízdo, ale bylo po revoluci, práce v Textilu už nedávala jakýkoli smysl. Řekl jsem si, že to zkusím, na úřad jsem nastoupil a vydržel tam až do října 1991, kdy jsme vydražili pivovar.

MM: Kde se ve vás vzal podnikatelský duch, že jste do toho šel tak střemhlav?
S. Bernard: To se mě neptejte, to já nevím. (Smích)

MM: Hnutí mysli nebo vize?
S. Bernard: Ne, ne. Já si myslím, že úplně jednoduše – každý člověk má svůj nezaměnitelný talent. I vlohy k něčemu, co mu jde. Něco, co mu dělá radost a jde mu to lehce. A pokud se lidé dokážou oprostit od rivality a řevnivosti, a od toho, kdo má větší ego, a začnou spolupracovat, tak právě díky té pestrosti talentů z toho jdou vytvořit skutečně krásné věci. A já jsem, vlastně až do sametové revoluce, netušil, že takový talent v sobě mám.

MM: Měl jste před koupí pivovaru nějaké obavy?
S. Bernard: Ano, měl, ale až když jsme se rozhodovali, že půjdeme do dražby. Nicméně jsem cítil, že v sobě mám chuť něco organizovat, měl jsem poměrně hodně nápadů, a pokud jsem nějakou věc organizoval, tak to lidem vždy dávalo smysl. Chápali, proč to dělám. Ale nebylo to vědomé. To všechno se pak zhmotnilo, až když jsme pak skočili do vody a plavali jsme.

MM: Ale stejně, nějaký impulz tam musel být, že jste do toho šel…
S. Bernard: Vlastně ano. Možná se to nějak spojilo. Můj táta byl výborný učitel matematiky, pálilo mu to a měl dar srozumitelně vysvětlovat i složité věci. Byl nezištný a měl velké srdce. Můj strýc Jenda Vaněk byl podnikavý v tom nejlepším slova smyslu. Měl v sobě velký talent a spoustu energie – takové té dobré, teplé, pozitivní. A jeho nevlastní bratr, Tonda, měl stolárnu – do komunistického puče. Pak mu ji komunisti sebrali, a on tam mohl dělat vedoucího…

A proč to takto spojuji? Ta stolárna byla v místě, kde strejda Jenda bydlel. A jak to chodilo, už nemohl být šéfem, komunisti to nesnesli, takže tam dělal řadového stolaře. Chodili jsme si tam jako kluci ohýbat hokejky nebo je spravovat. Na nové nebylo. A už v raném dětství jsem cítil, že vlastně tomu poslednímu řadovému stolaři, Tondovi, na stolárně opravdu moc záleželo. Když tam někdo neuklidil nářadí nebo je nenabrousil, nebo nezametl, tak mu to vadilo. A já už tehdy vnímal tu jeho nesmírnou poctivost, která tam byla prostě cítit. Tam jsem pochopil, že když někdo něco dělá skutečně s chutí a má k tomu blízko, tak do toho dává i kus svého srdce. A z toho pak vznikají i krásné věci. Tady možná byl ten nějaký skrytý podvědomý impulz.

MM: Prošel jste si obdobím „výhodných“ úvěrů 10 i 20 procent za Klause. Přestavovali jste pivovar za běhu?
S. Bernard: Přestavovali jsme všechno za plného provozu, protože kdybychom to – byť jen na chvilku – zavřeli, tak okamžitě zkrachujeme. Neměli jsme peníze, půjčili jsme si 45 milionů a sedm milionů na zásoby, celkem 52 milionů za 10 procent. Ale koukejte na to takhle: najednou máte pivovárek, totální ruinu, ve které původně pracovalo na čtyřicet lidí. Když jsme ho vydražili, původní majitel, Jihočeské pivovary České Budějovice, těm 40 lidem dal výpověď. Z těch původních 40 lidí jsme nabídli práci 20 a doplnili to 10 novými, vesměs z rodiny Pepy Vávry a třetího tehdejšího společníka, Rudy Šmejkala. Takže jsme začínali se 30 lidmi.

Kdybychom to zavřeli a jen rekonstruovali, tak bychom neměli na výplaty. Pivovar před uvařením první várky piva, ještě před Vánocemi, jsme celý vyčistili, sanovali, včetně výrobních zařízení. Trvalo to tři týdny a pak už jsme vařili své pivo a všechny další rekonstrukce až dodnes, se dějí za provozu. Teď se třeba aktuálně provádí instalace větší trafostanice.

MM: Řekněte mi, pane Bernarde, to pivo, které jste poprvé uvařili, do něj jste už vložili kus svého já?
S. Bernard: Zásoby, co tady zbyly ve sklepě, jsme museli zlikvidovat, byly totálně neprodejné. A začali jsme vařit svoje pivo, dle své receptury. Vedli jsme dlouhé diskuze o tom, jaké pivo chceme, jaké chuti, jakého charakteru, a shodli jsme se na tom, že nechceme vařit sladká piva, jaká jsou běžná v Jižních Čechách, ale spíš chceme tradiční hořký český ležák. Ale ta hořkost musí být obalena chuťovou plností, zbytkovým extraktem. Pivo tedy není úplně hluboce prokvašené. Při kvašení v něm zůstává část zbytkového extraktu, který je získaný ze sladu, a tím pádem tu jsou dva chuťové parametry. Hořkost a plnost. Pokud byste totiž měl jen hořké hluboce prokvašené pivo, tak byste získal vysoký obsah alkoholu – ale neměl byste plnost, protože zbytkový extrakt by prokvasil na alkohol. Hořkost by moc vyčnívala, byla by taková až nepříjemná, ostrá. Když máte hořkost a zůstane i zbytkový extrakt, tvořící chuťovou plnost, tak ta plnost tu hořkost chuťově obalí a zjemní, zahladí. A to je vlastně jednoduchý popis charakteru našeho piva.

Naše pivo je chuťově výrazné a dá se snadno poznat mezi jinými, harmonie mezi hořkostí a plností je velmi důležitá. A díky výrazné chuti je naše pivo právě zajímavé. Občas se nám stávalo, že jsme pivo dali na ochutnání do hospody a napoprvé lidé říkali, hm, to pivo je nějaké moc hořké, ale pak jsme dostávali zprávy, no jo, oni to poprvé ochutnali a řekli, je to hořké, ale po dalším napití už jim chutnalo. V samotných začátcích to fungovalo tak, že jsme hospody získávali hodně snadno.

MM: Snadno?!
S. Bernard: Ano, snadno. Ze začátku, hovořím o období od února 1992, kdy jsme začali, až do roku 1994. Tehdy jsme získávali trh jen tím, že jsme naše pivo nabídli, hospodští ho vyzkoušeli, řekli, jo, to pivo je dobré, lidem to chutná, my ho bereme. Jenže někdy kolem roku 1994 začaly větší pivovary uplácet hospodské penězi, a tím se spontánní růst trhu zastavil. A začala obrovská bitva, jak se na trhu udržet. Protože my jsme peníze neměli a nechtěli jsme je ani dávat, považovali jsme to za formu úplatku.

MM: Jak jste říkal, vaše pivo je hořké, ale chuťově výrazné. Já jsem se k němu ještě – abych se přiznal – „nepropil“.
S. Bernard: Je to tak, někomu chutná hned, někdo si k němu hledá delší cestu. Ono to celé trvalo řadu let a kvůli úplatkům do hospod to bylo velmi složité, byla to bitva o přežití, ale vezměte si i toto. Máte maličký pivovar, maličkou značku, navíc z minulosti pokaženou – a humpolecké pivo ji opravdu mělo pokaženou. Trvá léta, než lidé vstřebají, že podnikání myslíte vážně, že to neděláte jen pro krátkodobý efekt, že nejde o rychle vydělané peníze. Že jde o budování značky, něco, čemu chcete dát svůj otisk a vytvořit pojem. A dokud to nebylo pokřivené penězi, tedy do roku 1994, tak prodej skvěle fungoval. Věděli jsme, že máme dobré pivo, ale kvůli úplatkům a různým slevám od velkých pivovarů začala cenová válka. Velké pivovary se probudily, ze začátku totiž jely jak zaoceánské parníky setrvačností, jak byly z doby před revolucí zvyklé, že jim lidé pivo trhají z rukou, protože neexistoval trh. Trvalo jim tedy několik let, než se probudily. Velké pivovary koupili různí zahraniční majitelé a ti nasadili nový marketing, reklamu, ale také úplatky do hospod. Prostě – měli své know-how jak ovládnout a převálcovat trh.

MM: Stanislav Bernard a malé pivovary. Bez vás by jich tu dnes tolik nebylo…
S. Bernard: Důležitý moment nastal v roce 1993, kdy jsem se potkal s jednatelem Německého svazu nezávislých středních pivovarů. Měli v Německu kolem tisíce pivovarů, a on mi vysvětlil, že u nich mají tyto malé pivovary od 0 do 200 tisíc hektolitrů výstavu za rok odstupňovanou spotřební daň. A ta úspora na spotřební dani fungovala v Německu i v dalších pěti zemích západní Evropy jako takový polštář, aby malé pivovary přežily. Protože mají mnohem větší výrobní náklady než pivní kolosy. A tak jsem se tím inspiroval a řekl si: Fajn, to by bylo dobré prosadit i tady. Založil jsem v Humpolci a nechal registrovat Český svaz malých nezávislých pivovarů. Pokud bych totiž jednal sám, ničeho nedosáhnu. Když jsem měl za sebou Svaz, od roku 1993 jsem začal jezdit do Prahy a lobovat za podobný princip. Byla to doba, kdy premiér Klaus razil tvrdý kapitalismus a byl proti jakýmkoli výjimkám, prý zničí a pokazí daňový systém. Ale já jsem nejprve jednal s ministry, se šéfem antimonopolního úřadu, paradoxně tehdejší ministr financí, Ivan Kočárník, pochopil, o co nám jde. A říkal, že mu to dává smysl. Ta úspora na spotřební dani totiž představovala nějakých sto milionů korun za celý obor. Což je ve státním rozpočtu kapka v moři.

A já jsem tehdy přivezl Němce, Rolanda de Meitnera, zašli jsme za Kočárníkem, vysvětlili jsme mu to, a on viděl, že to v západní Evropě funguje – a říká, jo, já bych si to dokázal představit. A řekl to v nějakém rozhovoru. Všichni se na něj slítli, jak dravci: A proč zachovat minipivovary? Pro turistický ruch, pivovary v malých městečkách, folklor, pracovní místa – nejen koncentrace, ale podpora drobného podnikání, jinými slovy bylo toho hodně – a novináři nakonec udělali z Kočárníka folkloristu.

Tehdy jsem pochopil, že tudy cesta nevede. Musel jsem se domluvit s poslanci, kteří podali návrh na Zákon o spotřební dani, podařilo se jim ho i prosadit a schválili ho v prosinci 1994. Takže to byly skoro dva roky ježdění do Prahy, lobování v tom dobrém slova smyslu. Od 1. července 1995 vstoupil Zákon o spotřební dani v platnost.

MM: Jste na to pyšný?
S. Bernard: Nejde o moji pýchu, ale o to – a na to jsem hrdý – v té době bylo minipivovarů několik a dnes jich je kolem 450, možná i víc. A jejich počet stále roste, takže došlo k renezanci minipivovarů v Česku, tedy i druhů a chutí piva. Takový počet minipivovarů tady byl naposledy v první republice. Pak to šlo dolů – válka, komunisti –, a po sametové revoluci tady zbylo na 72 pivovarů, a ten počet dále klesal třeba i kvůli špatné rozvaze jejich majitelů. V době, kdy vstoupil v platnost Zákon o spotřební dani, těch pivovarů zbylo 45. A pokud by nezačal platit, tak by tu podle mého odhadu těch průmyslových pivovarů zbylo 10, maximálně 20. A vařilo by se tady vesele unifikované pivo jako v těch zemích, kde kralují nadnárodní značky. Prosazení tohoto zákona spolu s ostatními kroky způsobilo renesanci malých pivovarů. Spotřební daň v ziskovosti minipivovarů činí pět šest procent, což vůbec není málo. A tak jsme se vrátili na první místo ve světě v počtu pivovarů na počet obyvatel. Tím, že jsem se v tom angažoval a bylo to hodně medializováno, a protože naše pivo nese moje jméno, výsledkem toho bylo prohloubení znalosti značky Bernard, takže všechno mé snažení mělo i synergický efekt.

MM: Co je dnes vaším hlavním cílem?
S. Bernard: Především chceme vybudovat kultovní značku. Takové se vyznačují tím, že mají svůj nezaměnitelný příběh. A když se podíváte na ten náš, kdy jsme šli do dražby bez koruny, koupili téměř mrtvý pivovar, začínali na minus 52 milionech, k tomu jsem se přestěhoval 300 kilometrů z Háje ve Slezsku sem do Humpolce, tak ten příběh je výrazný. Přes 10 let jsme žili na hraně přežití. Dnes jsme úspěšní.

MM: A jak se kultovní značka dělá?
S. Bernard: Jdeme na to tak, že neděláme reklamu pouze s pomocí agentur. Ano, objednáme si návrhy a s těmi pak pracujeme – a když je to dobré, použijeme to, ale 90 % našich reklam vychází z reálného života. Příkladem budiž dlouhá kampaň Svět se zbláznil, držte se… Svět totiž přináší absurdní a paradoxní situace, které nějakou dobu hýbou společností. A lidé cítí, že poukazujeme na tyto situace a nesmysly. A když vypíchnete určitý moment a dáte do spojení s naším sloganem Svět se zbláznil, držte se…, tak z toho vyplyne podtext. Držte se… obecně. Držte se… spolu. Držte se… dobrého piva. Pod tím lze nalézt více významů. A když k tomu přidáte vtipný vizuál nějaké konkrétní situace, tak to s lidmi obrovsky rezonuje. Lidé cítí, že to není reklama pro reklamu, ale že tím vyjadřujete nějaký svůj názor, postoj, myšlenku.

MM: Ale pak jste tuto kampaň ukončili.
S. Bernard: Došlo nám, že tato kampaň právě tím, jak rezonuje s dobou, se stále více blížila k negativním politickým tématům. A proto jsme přišli s novou. Pivo jako šperk. To je podprahová kampaň, která ukazuje, že pivo nemusí být jen mokrá sklenice nebo džbánek a chlapi v montérkách, ale že to může být něco, co zdobí, co je krásné, nadčasové. A v různých obměnách tuto kampaň používáme dodnes. Při budování značky to, co komunikujeme, není koupené, ale z valné části to jde z nás.

MM: V současné době je Bernard, a. s., rozdělen z 50 % na belgického společníka, Duvel Moortgat, a po 25 % máte vy s Josefem Vávrou. Nesvazuje vám to při rozhodováních ruce, že je to „padesát na padesát“, a není vlastně majoritní vlastník oproti vám dvěma?
S. Bernard: První roky akcionáři z Duvelu potřebovali vědět, jak to děláme, a jezdili k nám každé dva měsíce, pak se to protáhlo na půl roku, rok. Časem pochopili, že to chceme dělat po svém a že není třeba do toho zasahovat, že pivnímu trhu rozumíme. Dnes je to tak, že naše vztahy jsou nadstandardní, více než partnerské, spíše bych rovnou řekl, že přátelské. Vzájemně se uznáváme, Duvel má po celém světě síť pivovarů, a já vím z Belgie, protože tam naši lidé jezdí na porady či stáže, že si v Duvelu váží našich výsledků. Zrovna včera mi přišel e-mail od ředitele pro zahraničí s poděkováním za říjnové výsledky. Je to pro nás ocenění. I to, že si váží našeho meziročního růstu o 19 %. Ten model funguje perfektně, oni se nám do toho nevměšují a my si to děláme tak, jak jsme to dělali před jejich vstupem. Snažíme se chytře. A už vůbec nám neradí, jak máme vařit pivo. Naopak, vzájemně se inspirujeme. A když se jednou za rok setkáme, tak si spíše vyměňujeme zkušenosti, co funguje a co ne, ve světě a u nás… Ti lidé jsou korektní a féroví.

MM: Oblibuji si vaše svrchně kvašené pivo Bohemian Ale, které v Londýně získalo první cenu. Inspirovali vás k jeho tvorbě vaši kolegové z Belgie?
S. Bernard: Ano, přiznávám, že jsme se inspirovali z Belgie. Jak si měníme zkušenosti, tak jsme věděli, že piva Ale a Ipa ve světě frčí. A řekli jsme si, tady to tak není, ale trh se mění, pojďme to zkusit. Ani tady nebudou věčně jen ležáky, desítka, jedenáctka, dvanáctka. A není to o nějakém sprintu, že by všichni honem najednou měli mít tato piva v nabídce, chce to svůj čas. Děláme Ale od roku 2014, v roce 2015 jsme vyhráli v Londýně – a nejen tam –, Bohemian Ale má po světě ocenění hodně. Vidíme, že si to pivo pomalu získává své příznivce. Já jsem s tím spokojen.

MM: A kterého piva se u Bernarda vaří nevíce?
S. Bernard: Desítka tvoří přes 30 %, největší podíl má však ležák jedenáctka, pak je hned dvanáctka. Dohromady připravujeme 15 druhů piv. Z toho jsou čtyři nealkoholická S čistou hlavou, z toho dvě ovocná. Pak jsou tu černá, jantarová piva, máme černou Lavinu, Ale, Ipa, testujeme pšeničné pivo, máme piva filtrovaná, ale i nefiltrovaná. Kvasnicová v lahvích jsou zajímavá tím, že do nich přidáváme čerstvé kvasnice, aby pivo ještě sekundárně dokvášelo. Dodáváme pivo v lahvích i sudech. A co je skvělé, je náš 60% podíl sudového piva – na trhu je to úplně opačně, v průměru se na něj dodává 33 % v sudech. To je důležité pro ekonomiku. Vaříme i bezlepkové pivo, stále hledáme nové možnosti.

MM: Odstartovali jste i vlastní hospody…
S. Bernard: Používáme franšízingový koncept Bernard Pubů a Bernard Barů, kdy poskytujeme frenšízantům veškeré know-how. V Praze je šest Pubů, jeden je ve Zlíně a Bernard Bar je v Olomouci. Hledáme další místa a byli bychom rádi v každém větším městě u nás i na Slovensku. Letos rosteme na stagnujícím trhu o 19 %, ale není kam spěchat. Základem naší nabídky je kvalita a tu chceme držet. Navíc se musí přizpůsobit kapacita výroby. Naším cílem není růst za každou cenu, ani zisk, cílem je spokojený zákazník, maximální možná kvalita a vybudování kultovní značky, která baví lidi. Jsem pyšný na to, že se nám to daří.

MM: A plánujete používat i pivní tanky?
S. Bernard: Ne. Osobně proti tomu způsobu distribuce k zákazníkovi nic nemám, ale u piva platí, že čím méně zásahů při operacích s ním, tím lépe. Jeho kvalita jde pak dolů. My nejsme tak velký pivovar, abychom měli flotilu cisteren k zavážení piva do tanků. Připravujeme ale zde v pivovaře výstavbu návštěvního centra, a v něm bude pivo v tanku jako součást pivovaru – a zde mi to přijde, že to vizuálně podtrhne kvalitu.

MM: České pivo a europivo. Co dělá české pivo Českým pivem?
S. Bernard: Jsou to české suroviny, slad a chmel, poloraný červeňák, který je nejaromatičtější druh chmele na světě, je to způsob vaření dvourmutový či třírmutový a tak dále. České pivo se vyznačuje hořkostí a plnou chutí, bývá tmavší a nemívá tolik kysličníku. Není tak hluboce prokvašené, takže je náročnější na suroviny, protože se nenechává vykvasit vše kvůli nárůstu objemu alkoholu tak, jak je tomu u zahraničních piv. Ale výsledek toho je velmi zásadní – takové pivo je pitelné. Tím myslím, že vybízí k dalšímu napití.

MM: U vás jsou lidé spolupracovníky, a ne lidskými zdroji, máte na to dokonce pentagram…
S. Bernard: Lidé jsou to nejdůležitější, co ve firmě máme. Co je vlastně smyslem? Generovat zisky? Ano, proč ne? Ale to není náš primární cíl. Cílem je značka, kvalita, vztahy. A paradoxně díky tomu rosteme a máme zisk. Když chcete dělat kvalitní produkt, v našem případě to nejkvalitnější možné pivo, tak jak se k tomu dostanete? Tím, že budete mít všechno automatizované nebo že nad lidmi budete stát a křičet na ně? Ti lidé pak budou otrávení a nebude je to bavit. Vás to bude stát milion energie, totálně vás to vyčerpá a stejně to nebude trvalé. Proto jsou lidé tak důležití. Ten pentagram, který jste zmínil, si vymysleli oni. Vymyšlení firemních hodnot zabralo rok a půl, ale stálo to za to. Když jsou lidé spokojení a nejsou ve stresu, dělají práci, která jim dává smysl, můžou být hrdí na to, že pivo je obdivované a uznávané, a tak to dělají ze srdce. A když něco děláte ze srdce, tak to děláte úplně jinak, než když to děláte jen proto, abyste se uživil. Nálada a společná energie, která tu panuje, je pozitivní – lidé to dělají rádi, což se nakonec pozná i na tom pivu.

MM: A co bude dál?
S. Bernard: Jsme akciová společnost. A co dál, se ukáže. Protože nemůžete úplně všechno naplánovat dopředu. Život je mnohem pestřejší. Máme jasný směr – kvalita, značka, vztahy –, ten se nemění, ten zůstává. A co se bude dít dál? Musí se to dál vyvíjet. Víte co, já si myslím, že základní omyl spousty lidí je, že si myslí, že na světě budou do nekonečna. A to není pravda. A když budete odcházet, tak si nevezmete vlastně vůbec nic. Ani tužku. Je třeba to brát takto, a aby to dávalo smysl a aby to mohlo být dlouhodobě trvanlivé nebo životaschopné, k tomu potřebujete mít v pořádku vztahy. Pak si toho lidé váží a mají tendenci to trvale opečovávat, hájit, být součástí toho procesu, hlídat si to, aby to nezačalo degenerovat.

Náš pentagram tvoří hodnoty. Máme ho už 10 let, a když vznikal, měli jsme 100 lidí, dneska jich máme 200. Těch dalších 100 bylo vybráno primárně podle těch pěti slov, hodnot. To je velmi důležité. Nevezmeme člověka, který by byl odborně skvělý, ale lidsky špatný ve smyslu dělá pomluvy, podrazy, protože to pak začne ubírat energii a rozkládat firmu.

A co dál se ukáže. Když odsud odejdeme – a nikdo neví, jestli to bude za 30 let, nebo zítra – nevezmeme si nic. Zůstane tady po nás jen to, co lidé budou cítit. A já mám rád jeden pohled, jeden moment. Nejsme majitelé, jsme správci. My to tady máme spravovat nejlépe tak, jak to jen jde. A předat to dalším v tom nejlepším možném stavu. Nepoškozovat okolí. I to je také důvod, proč nebudeme používat plasty a hliník.

MM: Děkuji vám za rozhovor.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.26.04.2020 20:39115