Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Pivo v restauraci není zboží, ale služba, tvrdí Babišův úřad ke směrnici EU

Publikováno:před 2 letyZdroj:Novinky.cz

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce při svém plánu převést pivo točené v restauracích do snížené sazby DPH využít kličku, která mu umožní obejít směrnici EU z roku 2006. Ta zařazení alkoholických nápojů do snížené sazby zapovídá. Snížit sazbu DPH je ale možné u restauračních a cateringových služeb, a tak ministerstvo přišlo s argumentem, že pivo točené v restauraci není zboží, nýbrž služba.

Ministerstvo financí chce navrhnout snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. U podávaných jídel a nealkoholických nápojů by se daň snížila na 15 procent.

Směrnice EU číslo 112 z roku 2006 výslovně povoluje v příloze III zavést do snížené sazby DPH potraviny a nápoje „s výjimkou alkoholických“. Tatáž směrnice se ovšem později dočkala novelizace, která v poněkud komplikované definici sníženou sazbu povoluje u restauračních služeb, a to i bez vyloučení podávání alkoholu. Tím se nyní ministerstvo ohání.

Ministerstvo: Na restaurační službu to jde
„Snížení sazby DPH u sudového piva je v plném souladu se směrnicí EU o DPH, podle které je možno aplikovat sníženou sazbu daně na položku restaurační a cateringové služby, přičemž je na volbě každého členského státu, zda z této položky vyloučí dodání (alkoholických nebo nealkoholických) nápojů,“ řekl Novinkám mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

„Je nutné zdůraznit, že směrnice zakazuje použití snížené sazby DPH na dodání piva jako zboží, nikoliv však na podávání piva v rámci restaurační služby,“ dodal mluvčí.

Restaurační a cateringové služby ve směrnici figurují v příloze jako bod 12a, který v ní nefiguroval od počátku, ale byl přidán později. Jeho využití v případě točeného piva, které by navíc mělo jinou sazbu (10 %) než ostatní restaurační služby (jídlo, nealko – 15 %) se jeví jako krkolomné.

Daňový expert KPMG Petr Toman se přesto domnívá, že by tento způsob měl ministerstvu projít. „Pokud využijí tu kategorii restauračních služeb, tak by to zřejmě bylo v souladu se směrnicí, která ten alkohol neřeší,“ řekl Novinkám Toman.

Babišův úřad tvrdí, že snížením DPH hodlá restauracím a hospodám částečně kompenzovat náklady v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb.

Sám ministr Babiš na Twitteru uvádí, že opatření má podpořit živnostníky, ale z nich uvádí jen provozovatele hospod. V reakci na jeho tweet se uživatelé ptají, jak podpoří jiné živnostníky, kteří pivo nečepují. „Moje matka má malý krámek s textilem. Snížíte jí DPH u spodního prádla?” ptá se uživatel Petr.

Babiš navrhne u sudového piva snížení DPH, výrobci lihovin mluví o populismu

Publikováno:před 2 letyZdroj:Česká televizeAutor:ČT24

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení DPH u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu ČT Máte slovo v souvislosti se schvalováním elektronické evidence tržeb. Výrobcům a dovozcům lihovin vadí, že by se zvýhodňovala jedna kategorie alkoholu. Jde podle nich o populismus. Stejně hovoří i koaliční lidovci. Před půl rokem měl podle nich Babiš podobný návrh navíc odmítnout. Asociace hotelů a restaurací pak míní, že by to spotřebitelům nepřineslo zlevnění.

„Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo,“ prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH.

Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent. „Myslíme si, že to může podpořit ty, kteří provozují hospody a točí jenom pivo, mají nějaké nealko a nemají jídlo, takže mají nevýhodu,“ zmínil Babiš.

„Navrhnu to na příští koaliční radě,“ řekl Babiš. Změnu chce prosadit v rámci novely celního zákona, jehož součástí je i pozměnění zákona o dani z přidané hodnoty, a to s účinností od 1. července 2016. Úprava by podle ministerstva nebyla v rozporu s právem EU. Stát by snížením daně přišel asi o 160 milionů korun ročně.

Koaliční partner KDU-ČSL upozorňuje, že s podnětem, aby stát snížil spotřební daň na pivo, přišli majitelé pivovarů a pivovarníci na ministerstvo zemědělství před půl rokem. „Tento návrh jsem tehdy projednával s koaličními partnery a proti byl především ministr financí. Odůvodnil to tím, že by nastal výpadek příjmů do státního rozpočtu. A dnes tento návrh prezentuje jako svůj nápad? O tom ať si obrázek udělá každý sám,“ prohlásil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Snížení daně má podle lidovců jít i proti vládnímu záměru snížit do roku 2020 konzumaci čistého alkoholu o pět procent. „Téměř dvacet procent patnáctiletých pije pravidelně alkohol. Pan ministr Babiš jim to tedy ještě usnadní,“ řekl Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Výrobci lihovin: Nemůže zvýhodnit jednu kategorii před ostatními
Kritika návrhu zaznívá nejen od opozice, ale i od výrobců alkoholu. Babišův plán označila Unie výrobců a dovozců lihovin za populistický. „Pro nás je to celkem šokující. Podle nás nemůže ministr financí jednu kategorii lihovin zvýhodnit před ostatními,“ prohlásil výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart.

Navíc se podle něj má stát spíš snažit spotřebu alkoholu snižovat. „Ve chvíli, kdy Světová zdravotnická organizace prohlásila, že se má do roku 2020 snížit spotřeba o pět procent, tak my v Česku paradoxně snížíme daň u jedné z kategorií lihovin,“ řekl ředitel. Podle něj se v České republice nejvíc lihu spotřebuje právě pitím piva.

„My snížení DPH chápeme především jako jednu z možností na vytvoření finančního prostoru na zvládnutí legislativních změn pro hospodské,“ reagoval předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně by točené pivo částečně mohlo zlevnit. Rozhodně ale ne o celou výši rozdílu. „Každé zlevnění piva hospodám pomůže a pivovary se snaží, aby lidé chodili do restaurací, místo aby seděli doma a pili lahvové,“ dodal prezident svazu.

V Česku působí přibližně 40 tisíc malých restauračních podniků. „Více než 50 procent z nich neprodává teplé jídlo a jejich příjem je z větší části závislý na prodeji piva,“ uvedl Šámal. I u zbylých podle něj tvoří čtvrtinu tržeb právě prodej piva. „Proto může být snížení DPH na pivo vhodným řešením, které pomůže, aby sektor pohostinství zvládl překlenovací období zavádění EET,“ dodal předseda. Asociace hotelů a restaurací pokládá ministrův záměr za nesystémový. Cena piva podle jejího prezidenta Václava Stárka pro spotřebitele neklesne. „Cena je už tak nízká, že už asi níž jít nemůže,“ myslí si.

Kontrolní hlášení už platí, o EET ještě jednají poslanci
Kontrolní hlášení k DPH je jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně.

O zavedení elektronické evidence tržeb teprve jedná sněmovna. Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice však s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a ve sněmovně ji blokuje.

Poptávka po Lucky Bastard se zvyšuje. Pivovar rozšíří výrobu

Publikováno:před 2 letyZdroj:Brněnský deníkAutor:Eliška GáfrikováLucky Bastard

Sedm set hektolitrů piva. Tolik loni vyrobil brněnský pivovar Lucky Bastard. Lidé v jeho čele zareagovali zejména na zvyšující se poptávku a chystají změny. „Připravujeme několikanásobně větší pivovar. Současný provoz letos rozšíříme do nových prostor," říká majitel pivovaru Jan Grmela.

Podle něj loni výroba pracovala na sto procent, pivovar přesto nedokázal dodat pivo všem zájemcům. „Tento problém se nejvíce projevil v létě," popisuje Grmela.

Díky nové technologii půjde v rozšířeném pivovaru uvařit jakýkoliv druh piva. „Prioritní je pro nás výroba ze současné nabídky. Abychom uspokojili všechny zájemce, počítáme však i s uvedením nových druhů na trh," informuje Grmela.

Místo, kde bude nový pivovar stát, Grmela zatím zveřejnit nechce. „Bude to ale blízko současného pivovaru na Ptašinského," přibližuje. V plánu je zřídit tam i malou pivnici.

Do budoucna zvažuje vedení pivovaru také variantu, že v nových prostorách budou vařit pivo také jiní výrobci. „Nejdříve možnost pronájmu nabídneme svým spřáteleným pivovarům. Chceme pomoct i novým začínajícím výrobcům," upozornil majitel.

Pivovar Lucky Bastard byl podle Grmely první pivovarem v České republice, který začal vařit svrchně kvašené pivo. „Využíváme americký chmel a naše pivo se výrazně liší od tradičního českého ležáku," podotkl Grmela.

Majitelé jiného brněnského pivovaru Magistr u něj naopak po pěti letech končí. Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, restauraci s pivovarem v ulici Veveří nabízejí současní majitelé zájemcům za více než sedm milionů korun.

Prodej se však může protáhnout. „Může to trvat třeba i rok nebo dva," upozornil jeden z majitelů pivovaru Magistr Zdeněk Svoboda.

Pivo v současné době v Brně vaří celkově osm pivovarů, včetně Magistra, který je nyní na prodej.

Babiš v souvislosti s EET navrhne nižší DPH pro pivo. Výhrady má opozice i partneři

Publikováno:před 2 letyZdroj:Rozhlas.czAutor:Věra Masopustová

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce v koalici navrhnout, aby se u točeného piva daň z přidané hodnoty snížila ze současných 21 procent na 10 procent. Se změnou, s níž ministr přichází v souvislosti s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb, by prý stát přišel asi o 160 milionů korun ročně.

O plánu Babiš mluvil včera v České televizi a dnes k tématu vystoupil na ranní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

Řekl, že návrh na změnu, která by podle něj měla platit od letošního července, předloží na nejbližším jednání koaliční rady. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) prý o záměru dosud neinformoval.

Návrh souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb. Doprovodná předloha předpokládá snížení DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent.

Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo vyrovnat tuto výhodu restauracím, které jídlo nenabízejí.

Zástupci hnutí ANO přišli na dnešní tiskovou konferenci s transparentem s obrázkem půllitru piva a s nápisem „EET levnější pivo“. S tím pak zamířili i do sněmovního jednacího sálu, kde poslanci – už poněkolikáté – kontroverzní evidenci tržeb schvalují. Ani dnes se neočekává, že by dospěli k hlasování.

„Populismus, nesystémové“
Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek označil Babišův návrh za populistický.

„Snahou všech ministrů financí Evropské unie bylo vždycky systémově srovnávat položky DPH tak, aby byla jejich administrace co nejjednodušší. Populisté si dokážou vyzobnout jednu naprosto nepodstatnou položku, kterou se snaží populisticky prodat. Přitom to velmi zkomplikuje účetnictví a otvírá to další prostor daňovým únikům,“ poznamenal Kalousek.

Babišův plán se nelíbí ani předsedovi ODS Petru Fialovi. „Hlavně nemá logiku neustále vyčleňovat nějaké nové a nové produkty do nejnižší sazby DPH. Zjednodušme daňový systém, pojďme k dvěma nižším sazbám a ve výsledku k jedné sazbě DPH a všechny tyhle debaty si ušetříme,“ řekl Fiala.

Výhrady má i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Já když jsem s podobnou myšlenkou přišel před rokem – protože za mnou přišel svaz pivovarníků v této věci – a na koaliční radě jsem řekl: Pojďme se o tom pobavit, tak tehdy ministerstvo financí řeklo: V žádném případě, byl by to velký výpadek daňových příjmů,“ uvedl Jurečka.

Návrh, jak ho Babiš překládá, je podle něj navíc nesystémový.

„Obecně nemám problém se snižováním DPH třeba u piva, ale napřed si řekněme: Snižme DPH u potravin – protože to je ten klíčový segment, který se dotýká rodin, seniorů, lidí, kteří mají nižší příjmy – a potom někdy v dalších krocích řekněme, že to budeme třeba snižovat i u nápojů, a nejenom u piva,“ dodal ministr zemědělství.

I sociální demokrat a šéf rozpočtového sněmovního výboru Václav Votava měl výhrady, byť v jeho případě především ke strategii, jakou Babiš zvolil.

„Myslím si, že pan ministr Babiš měl tuto věc projednat v koalici. Bez projednání v koalici prostě není možné takhle vystřelit nějaký návrh, a teď nemluvím o tom, jestli ano nebo ne,“ řekl Votava.

Kritika vůči Babišovu návrhu zazněla i od národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. „Předpokládám, že to je názor jednoho z ministrů, že to není názor vlády, doufám v to,“ poznamenal.

Vobořil se obává, že s nižší DPH může být pivo levnější, a tudíž dostupnější. Návrh jde podle něj proti vládní strategii boje s alkoholem.

Snížením DPH u točeného piva by stát přišel o 160 mil. Kč ročně

Publikováno:před 2 letyZdroj:Finanční novinyAutor:ČTK

Případným snížením daně z přidané hodnoty u sudového piva z nynějších 21 na deset procent by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně. V rozporu s právem Evropské unie by zařazení sudového piva do této snížené sazby DPH nebylo, řekli dnes novinářům ministr financí Andrej Babiš (ANO) a jeho náměstkyně Alena Schillerová. Předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, předseda ODS Petr Fiala i Unie výrobců a dovozců lihovin ČR označili Babišův návrh ohledně piva za populistický.

"Co se týče práva Evropské unie, ano, je to naprosto v souladu. Máme to takto zkonzultováno, nastudováno," uvedla Schillerová.

Babiš zopakoval, že návrh předloží na nejbližším jednání koaliční rady. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o něm prý zatím neinformoval. Ministerstvo financí chce změnu navrhnout s účinností od letošního července. Schillerová uvedla, že by se mohla dostat pozměňovacím návrhem do vládní novely celního zákona, jejíž součástí je i změna zákona.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Facebooku napsal, že před rokem dostal od pivovarníků podnět ohledně snížení spotřební daně na pivo a s koaličními partnery jej projednával. "Především ministr financí byl proti z důvodů výpadku příjmů do státního rozpočtu a dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám," uvedl Jurečka. Chce v koalici jednat o nižší DPH u potravin. "Protože to reálně pomůže rodinám s dětmi, seniorům, lidem s nižšími příjmy," dodal.

Kalousek řekl, že populisté "vyzobávají" jednotlivé položky bez ekonomického a spotřebitelského významu a jen tím otvírají dveře daňovým únikům a komplikují účetnictví. TOP 09 podle něho navrhne návrat ke dvou sazbám DPH deset a 20 procent. Kalousek připomněl, že pravicová vláda zvýšila sazby kvůli financování druhého důchodového pilíře, který současná vláda zrušila, ale peníze z vyšší DPH si ponechala.

"Kdyby to Andrej Babiš myslel se snižováním DPH vážně, podpořil by návrh ODS na plošné snížení DPH na 19 a 14 procent, který již několik měsíců bez projednání leží ve Sněmovně," uvedl Fiala. Soudí, že Babišův návrh komplikuje daňový systém a vyvolává pochybnosti o souladu s evropským právem.

Babišův návrh souvisí s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb. Doprovodná předloha předpokládá snížení DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo vyrovnat tuto výhodu restauracím, které jídlo nenabízejí. Sleva by činila zhruba 2,3 až 3,6 koruny na půllitr a na provozovatelích by bylo, zda by ji přenesli na zákazníka.

"Máme dlouhodobý cíl vrátit DPH na úroveň dvou sazeb," podotkl ministr financí. Nyní jsou sazby tři - 21, 15 a deset procent.

Zástupci vládního hnutí ANO přišli na dnešní tiskovou konferenci s transparentem s obrázkem půllitru piva a s nápisem "EET levnější pivo". Donesli ho následně i do sněmovního jednacího sálu, v němž poslanci už pátým dnem zavedení kontroverzní evidence tržeb schvalují. Ani dnes se neočekává, že by dospěli k hlasování.


Snížení DPH u sudového piva je populismus, tvrdí výrobci lihovin
Unie výrobců a dovozců lihovin ČR považuje plán ministra financí Andreje Babiše (ANO) na snížení DPH u sudového piva na deset procent za populistický. Zvýhodnil by jeden typu alkoholu, řekl dnes ČTK výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart. Český svaz pivovarů a sladoven by naopak změnu přivítal. Zlevnění piva pro spotřebitele by snížení daně ale nejspíš nepřineslo. Záleželo by ale na jednotlivých hostinských.

"Pro nás je to celkem šokující. Podle nás nemůže ministr financí jednu kategorii lihovin zvýhodnit před ostatními. Vnímáme ten jeho návrh za trochu populistický," řekl Burkart. Myslí si, že vláda tento návrh nejspíš neschválí. Podle něj by šlo o znevýhodnění likérníků a vinařů. Navíc se podle něj má stát spíš snažit spotřebu alkoholu snižovat. "Ve chvíli, kdy Světová zdravotnická organizace prohlásila, že se má do roku 2020 snížit spotřeba o pět procent, tak my v Česku paradoxně snížíme daň u jedné z kategorií lihovin," řekl ředitel. Podle něj se v ČR právě nejvíc lihu spotřebuje právě pitím piva. Výpočet dopadů změny na trh unie zatím nemá.

Podle prezidenta Svazu vinařů ČR Tibora Nyitraye by se českých a moravských vinařů změna nedotkla.

"My snížení DPH chápeme především jako jednu z možností na vytvoření finančního prostoru na zvládnutí legislativních změn pro hospodské," řekl předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal. Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně by točené pivo částečně mohlo zlevnit. Rozhodně ale ne o celou výši rozdílu, kterou by snížení daně přineslo. "Každé zlevnění piva hospodám pomůže a pivovary se snaží, aby lidé chodili do restaurací, místo aby seděli doma a pili lahvové," dodal prezident svazu.

Podle Asociace hotelů a restaurací ČR by měl Babiš spíš navrhnout do snížené sazby nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích. Ministrův krok pokládá ho za nesystémový. Cena piva podle jejího prezidenta Václava Stárka pro spotřebitele neklesne. "Cena je už tak nízká, že už asi níž jít nemůže," myslí si. Podle něj jsou ceny surovin v ČR podobné jako v zahraničí, ale v okolních státech stojí pivo trojnásobek.

Bouře kvůli pivu? Jurečka posílá vzkaz Babišovi. Ať si lidé sami udělají obrázek

Publikováno:před 2 letyZdroj:EuroZprávy.cz

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš představil svůj plán na snížení daně u sudového piva. O celé věci chce mluvit na příští koaliční radě. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) mu už teď vzkázal, co si o tom všem myslí.

„Před rokem jsem od pivovarníků dostal podnět, zda by stát nemohl snížit spotřební daň na pivo. Tehdy jsem to téma projednával s koaličními partnery a především ministr financi byl proti, z důvodů výpadku příjmů do státního rozpočtu a dnes navrhuje snížení DPH jen pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám," pustil se do Babiše na sociálních sítích Jurečka.

Vláda by podle něj měla udělat jiné kroky. „Takže pokud chceme jednat racionálně a opravdu ve prospěch lidi a nejvíce ohrožených skupin společnosti, pak budu chtít ať snížíme DPH u potravin, protože to reálně pomůže rodinám s dětmi, seniorům lidem s nižšími příjmi! To by bylo opravdu poctivě mířené opatření a budu a něm tedy chtít jednat. A potom až toto uděláme, tak se bavme o snižování DPH u jiných položek!" otře vzkázal šéfovi státní kasy ministr.

Babiš svůj záměr snížit DPH u sudového piva oznámil v pořadu Máte slovo. Reagoval tak na slova hospodského, podle kterého vládní kroky likvidují malé vesnické podniky. Poukazoval přitom nejen na zavedení elektronické evidence tržeb, ale i na zákaz kouření.

Lidovci mu na to obratem opáčili, že by byli raději, kdyby Babiš bojoval za snížení DPH na dětské pleny. Na páteční tiskové konferenci před jednáním Sněmovny jim však předseda hnutí ANO vzkázal, že takový krok není možný, protože by šel proti směrnicím Evropské unie.

Babiš hlásil u Jílkové: Chci snížit daň na pivo

Publikováno:před 2 letyZdroj:Týden.czAutor:ČTKMinistr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě.

"Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo," prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH. "Navrhnu to na příští koaliční radě," řekl Babiš v pořadu moderátorky Michaely Jílkové. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v Parlamentu ji blokuje. O zavedení elektronické evidence tržeb budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi sněmovny.

Chci snížit daň z točeného piva, řekl Babiš. Navrhne to koaliční radě

Publikováno:před 2 letyZdroj:iDNES.czAutor:ČTK

Na 10 z dosavadních 21 procent by se mohla snížit daň z přidané hodnoty na sudové pivo. Prohlásil to ministr financí Andrej Babiš. Návrh předloží svým vládním partnerům na příští koaliční radě.

Andrej Babiš (ANO) svůj návrh přednesl ve čtvrtek večer v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb.

„Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo. DPH z 21 na 10 procent,“ prohlásil ministr financí.

Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH.

„Navrhnu to na příští koaliční radě,“ řekl Babiš. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v Parlamentu ji blokuje. O zavedení elektronické evidence tržeb budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi Sněmovny.

Babiš chce nižší daň na točené pivo

Publikováno:před 2 letyZdroj:Novinky.czAutor:ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě.

"Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo," prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH.

"Navrhnu to na příští koaliční radě," řekl Babiš. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH.

Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v Parlamentu ji blokuje. O zavedení elektronické evidence tržeb budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi Sněmovny.

Levnější čepované pivo? Babiš navrhne koalici snížení DPH

Publikováno:před 2 letyZdroj:Deník.czAutor:ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Řekl to v diskusním pořadu České televize Máte slovo, jehož tématem bylo zavedení kontrolních hlášení u DPH a elektronická evidence tržeb. Babiš hodlá návrh na snížení daně u točeného piva předložit svým vládním partnerům na příští koaliční radě.

"Já chci oznámit všem - celému našemu národu - že navrhnu zlevnit sudové pivo," prohlásil ministr financí. Reagoval tak na výtku majitele venkovského výčepu, který si v pořadu stěžoval na zvýšení administrativy v souvislosti s plánovanou elektronickou evidencí tržeb a zavedením kontrolních hlášení u DPH. "Navrhnu to na příští koaliční radě," řekl Babiš. Zároveň zopakoval, že u jídel a nealkoholických nápojů podávaných v restauracích plánuje snížit DPH z 21 na 15 procent.

Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musejí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. O zavedení kontroverzní elektronické evidence tržeb v současnosti jedná Poslanecká sněmovna.

Ministr financí si od těchto opatření slibuje zlepšení výběru daní. Stát podle Babiše ročně přichází na podvodech s DPH o 80 miliard korun. Pravicová opozice s elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí a v Parlamentu ji blokuje. O zavedení elektronické evidence tržeb budou poslanci jednat na páteční mimořádné schůzi Sněmovny.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.17.02.2018 16:355.982/5.982