Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Pivo do konce roku zdraží, skončilo téměř 30 firem

Publikováno:před rokemZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

V posledních dvou letech hlavně kvůli dopadům epidemie koronaviru skončilo téměř 30 minipivovarů z 500 v celém Česku. Nyní se potýkají hlavně s rostoucími cenami energií a surovin. Novinářům to řekli představitelé Českomoravského svazu minipivovarů, kteří očekávají, že do konce roku pivo zdraží.

Svaz aktuálně sdružuje 161 členů, 138 z nich jsou minipivovary. Celkově se odhaduje, že v Česku je asi 500 minipivovarů. "Pandemie byla první rána, kterou většina z nás přežila. Přesto ukončilo nebo přerušilo svojí činnost téměř 30 pivovarů," řekl prezident svazu Michal Voldřich. Objevily se i nové projekty, které se připravovaly v době před pandemií.

Firmy končily hlavně kvůli tomu, že v době omezení provozů restaurací nebo hotelů neměly kam dodávat svojí produkci. Část z nich ukončila provoz, část majitelé prodali.

Minipivovarů, které průměrně uvaří zhruba 1000 hektolitrů piva ročně, se podle Voldřicha týká zdražování energií a surovin stejně jako velkých firem. Na jednotlivé minipivovary bude zdražování dopadat postupně podle toho, do kdy mají uzavřené smlouvy, dodal.

Podle Voldřicha se také potvrdilo očekávání svazu, že pivo do letošního června zdraží o deset deset procent. Další zdražení očekává koncem léta, kdy pivovary začnou vařit ze surovin z letošní sklizně. Důvodem je, že výrobní náklady výrazně vzrostly i zemědělcům, a to až dvojnásobně. "Na výrobu sladu je potřeba velké množství energie. Nárůst cen sladu bude zásadní a máme signály, že něco podobného se očekává i u chmele," doplnil Voldřich.

Svaz upozornil také na to, že minipivovary v době pandemie nedosáhly na vládní kompenzace. Podle svazu by jim nyní pomohlo snížení DPH na energie. "Je náročnější energeticky vyrobit pivo v minipivovaru než ve velkém pivovaru," dodal Voldřich. Uvítal by také, kdyby minipivovary platily spotřební daň podle toho, kolik uvaří piva.

Svaz 10. a 11. června pořádá 10. ročník Festivalu minipivovarů na Pražském hradě. Letos se ho zúčastní 50 pivovarů z Česka a k degustaci bude připraveno přes 100 druhů piv.

Crafted Postcovid Beer & Music Festival

Publikováno:před rokemZdroj:Crafted Postcovid BeerAutor:Tomáš Benda, PR

Během 3. a 4. června 2022 proběhne v Mystic Skateparku na pražském ostrově Štvanice Crafted Postcovid, Beer & Music Festival. “Jedná se o festival deseti pivovarů, které byly založeny či začaly vařit během covidového období 2020 - 2022 a přivezou svá excelentní piva. Chceme ukázat, že i během omezení lock-downu se vyplatí dělat dobré věci a že odvaha a víra pomáhá i v těžkých časech.” charakterizoval akci Tomáš Benda, sládek pivovaru Psychovar a jeden z pořadatelů.

Stánky pivovarů budou doplněny chutným občerstvením od sýrových pochoutek, přes veganskou kulinářskou kuchyni po masová degustační sousta. Během debužírování budou akci doprovázet DJ’s, večer pak na přilehlé stagi budou vystupovat kapely, které jsou špičkami ve svém oboru.

“Místo dětského koutku plánujeme workshopy u skateových ramp, kam si rodiče budou moci odložit své ratolesti pod dohledem zkušených instruktorů. Zastřešený Mystic Skatepark Štvanice navíc zajišťuje, že tato open-air proběhne za každého počasí.” doplnil Tomáš Rejman, provozovatel Mystic Skateparku a druhý z pořadatelů.

Pivovary
Účast na festivalu přislíbilo těchto deset pivovarů, které byly založeny či začaly vařit během covidového období 2020-2022:
- Psychovar (Řevnice)
- Proud (Plzeň)
- Rodinný pivovar Švihov (Švihov)
- Hákův parní pivovar (Mlékojedy)
- Vagabund (Česká Lípa)
- Panaczech (Praha)
- Pivovar Kos (Brno)
- Zdibský pivovar (Zdiby)
- Four Elements (Praha)
- Pivovar Prokopák (Praha)

Na festivalu bude k dispozici degustační sklo o velikosti 0,3l.

Kapely a DJ

Hudební line-up je následující:

Pátek 3. 6. :
- 15:00 DJ Wlady (IT)
- 18:00 Lozt Mezcal ((MXN) - Mexican Live Funk & Rap
- 21:00 Apple Juice (CZ) - Tuzex Punk aus Prag
- 22:00 DJ Wlady (IT)

So 4. 6. :
- 13:00 DJ Wlady (IT)
- 16:00 Dobi Boyz (CZ) - Punk & Rock
- 18:00 Lozt Mezcal (MX) - Mexican Live Funk & Rap
- 21:00 The Spermbankers (NL, FIN, CZ) - Psychedelic Grunge Rock
- 22:00 DJ Wlady (IT)

Kde
Mystic SkatePark, ostrov Štvanice, Praha

Kdy
pátek 3. června 2022 od 15.00
sobota 4. června 2022 od 13.00

Vstupné pro návštěvníky
150,- Kč na jeden den, 200,- Kč na oba dny.
V ceně vstupného je degustační sklenice o objemu cca 0,3l.

Pochod Pivovarská čtvrtka v Jeseníkách přilákal více než 3 000 turistů

Publikováno:před rokemZdroj:Pivovarská čtvrtkaAutor:Šárka Podlenová, PRHolba

Sobota 21. května se nesla ve znamení pochodů. Na Moravě proběhl již 22. ročník pochodu krásami Jeseníků nazvaný Pivovarská čtvrtka. Nabídl celkem 9 možných tras se společným cílem – městem Hanušovice, domovem Pivovaru Holba, který byl organizátorem této jedinečné akce. Celkem se zúčastnilo přes 3 000 nadšenců.

Oblíbený pochod na severní Moravě Pivovarská čtvrtka dokazuje, že pivo a turistika k sobě patří. Tuto myšlenku podporuje hanušovický pivovar Holba již dvaadvacet let.
„Holba je neodmyslitelně spojena s ryzí jesenickou přírodou. Pivo totiž vaříme z horské vody z našeho vrtu přímo v pivovaru, přidáváme také místní chmel i slad z podhorských ječmenů. Zároveň pravidelně každý rok pomáháme vysázet v horách nové stromky pod dohledem lesní správy. I proto jsme se před více než dvaceti lety rozhodli připomenout lidem krásy okolí Hanušovic a zorganizovali jsme první Pivovarskou čtvrtku. Náš pochod je ale především o uvolnění a zábavě. Kromě ryzího piva z hor k němu patří také doprovodný program plný soutěží pro děti i dospělé. Nechyběla například horolezecká stěna, rodeo láhev a malování na obličej,“ popisuje Pivovarskou čtvrtku Ing. Ondřej Hnila, brand manager pivovaru Holba.

Jaký byl tedy letošní ročník Pivovarské čtvrtky, kterému vyšlo počasí naprosto na jedničku? Celkem se do něj zaregistrovalo 3 080 účastníků různého věku. Téměř 2 000 lidí startovalo v Hanušovicích, 498 ze Šumperku, 423 z Velkých Losin a 168 z Králíků. Všichni měli společný cíl – hanušovický pivovar Holba. Během akce se vypilo krásných 40 hl piva a 20 hl nealkoholických nápojů. Turisti si mohli vybírat z veškerého sortimentu pivovaru, naprostou hvězdou byl ovšem Holba Šerák z tanku. Pro lepší náladu zahrála kapela Roxy a zájemci se mohli podívat přímo do samotného pivovaru - do varny, na spilku, do sklepa a dalších zákoutí. Více informací na www.pivovarskactvrtka.cz.

Benešovskému Pivovaru Ferdinand loni klesl výstav na 21 400 hektolitrů piva

Publikováno:před rokemZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTKFerdinand

Benešovskému Pivovaru Ferdinand loni klesl výstav na 21.400 hektolitrů piva z předloňských téměř 23.000 hektolitrů, před pandemií ročně vařil kolem 29.000 hektolitrů. Příčinou poklesu byly covid-19 a vládní omezení. Nyní výrobci čelí růstu vstupních nákladů. Pivovar proto svou produkci pečlivě plánuje, aby zabránil případným ztrátám, uvedl dnes na dotaz ČTK Ladislav Lojka z pivovaru.

Pivovar s 30 kmenovými zaměstnanci, z nichž někteří v něm pracují i desítky let, loni vystavil 21.391 hektolitrů a za letošní první čtvrtletí 4131 hektolitrů. "Výrobu piva v současné nelehké době pečlivě plánujeme, aby nedošlo k případným ztrátám. Doufejme, že letošní sezona vyjde a výstav doženeme alespoň tak jako v loňském roce. Situace na trhu není úplně optimistická, a jestli opět dojde ke zvýšení dalších vstupních nákladů, především energií, bude to mít další negativní dopady jak na naše zákazníky, tak na samotnou výrobu," uvedl Lojka.

Pivovar se dvakrát ročně otevírá veřejnosti, tento pátek se uskuteční den otevřených dveří a na 10. září jsou plánovány pivovarské slavnosti. Návštěvníci si v pátek prohlédnou mimo jiné humnovou sladovnu, která je v pivovaru v provozu již 150 let, částečně zrenovovanou varnu a ležácké sklepy. Prohlídky se uskuteční od 15:30 do 18:30, na pivovarském dvoře bude připraveno také hudební vystoupení.

Novodobá historie vaření piva v Benešově sahá do roku 1897, kdy dal majitel nedalekého konopišťského panství František Ferdinand d'Este postavit pivovar, který s menšími změnami v technologickém zařízení funguje dodnes. Jeho součástí je humnová sladovna, která vedle benešovského pivovaru zásobuje také další pivovary po celé republice i v zahraničí. Roční kapacita sladovny je 2200 tun a každoročně je stoprocentně naplněna. Pivovar vyrábí 15 druhů piv a také limonádu Ferdináda se třemi příchutěmi.

Milan Starec a Tomáš Vodochodský si plní pivovarské sny

Publikováno:před rokemZdroj:Rozhlas.czAutor:Barbora KvapilováČernokostelecký

Zapálení sběratelé Milan Starec a Tomáš Vodochodský v roce 2001 koupili zchátralý areál pivovaru v Kostelci nad Černými lesy. Od té doby se ještě nezastavili. Pod jejich rukama se pivovar postupně mění v originální pivovarské muzeum. V autentických prostorách by jednou chtěli uvařit pivo s využitím stejných technologií, jaké se používaly před 100 lety.

Sládek Tomáš Vodochodský prožil v pivovarech celý život. „My jsme s bratrem z pivovarské rodiny, i maminka byla pivovarská,“ popisuje Tomáš Vodochodský životní cestu, která ho s rodinou zavedla z pivovaru v Nuslích do Krušovic, Vysokého Chlumce, Protivína a Humpolce. Se svým společníkem Milanem Starcem založili společnost Dej Bůh štěstí spol. s r.o. a v roce 2001 zakoupili rozpadající se areál pivovaru v Kostelci nad Černými lesy.

„Už od začátku jsme měli záměr zachraňovat pivovarské artefakty a zůstat u té klasické, historické technologie, což se nám daří,“ vysvětluje Tomáš Vodochodský cestou přes rozlehlý dvůr do sladovny. Původní pivovarské objekty jsou z roku 1840 a zásadní přestavba na parní pohon zde proběhla roku 1897. Dnes v areálu najdete hospodu i originální muzeum, které se postupně plní stroji a zachráněnými předměty z dalších chátrajících pivovarů.

Nadšení sběratelé
Nejzanedbanější stavbou v areálu býval polygonální žentour, kterému dokonce hrozilo zbourání. Dnes je tato opravená památka zajímavou ukázkou průmyslové architektury s unikátním krovem. V areálu se stále pracuje a mnohá zařízení ještě na opravu čekají. Jednou z nich ale budou vzácné a funkční exponáty, které příštím generacím připomenou pivovarskou tradici.

Práce se občas zastaví a nadšení sběratelé jedou obhlédnout další místo, kde se kdysi vařilo pivo, ale teď se chystá jeho demolice. „Dneska se vracíme tam, kde jsme kdysi byli, abychom zachránili i to, co tam ještě zůstalo,“ ukazuje Tomáš Vodochodský na vypínače a lampy, které zatím na opravu čekají v budoucí bednárně. Některá zařízení v bývalých pivovarech váží i několik tun a mnohdy jsou umístěná ve vyšších patrech. „Dostat to ven je velmi složité,“ usmívá se Tomáš Vodochodský, který má se stěhováním rozměrných exponátů dlouholeté zkušenosti.

Návštěvníci se mohou do pivovaru vypravit na nejrůznější kulturní akce. Jednou z nich bude letošní ročník Černokosteleckého vysmolení, který se koná v sobotu 21. května. Po celý den budou bednáři předvádět, jak se vyráběly dřevěné sudy. V chodu uvidíte obří vzduchový kompresor nebo myčku sudů.

Brutálně pálivý Prosecký masakr od Beznosky je pivo pro otrlé

Publikováno:před rokemZdroj:TopRecepty.czAutor:Eliška LenkováBeznoska

Beznoska je prvním z vybraných pražských minipivovarů, které se redakce Toprecepty.cz s naší recenzentkou Eliškou rozhodla otestovat. Vaří tu "vražedně" pálivé pivo z chilli papriček, které patří mezi nejpálivější na světě, v názvech piv tu nešetří kreativitou a ceny jsou na dnešní dobu vcelku příznivé. Naše tour po vybraných pražských minipivovarech právě začíná…

Pivní holka
Recenzí vybraných pražských minipivovarů se ujala naše redakční recenzentka Eliška, pro kterou je pivo více než jen příjemným zpestřením života. Často ji uvidíte za pípou na hudebních festivalech nebo ve vybraných pražských barech a hospodách. Piva už roky hodnotí i na svém Instagramu.

Beznoska: Jak to vypadá uvnitř
Naši pouť po vybraných pražských minipivovarech jsme začali u Beznosky na Krocínce v Praze 9. Nachází se pár minut volnou chůzí od stanice metra Prosek. Minipivovar upoutá na první pohled velkou zahrádkou, která přímo zve k posezení u piva, a krásným rybníčkem opodál. V budově pivovaru se přitom původně nacházela školička. Dřívější tělocvična je nyní předělána na pěkný soukromý salonek s vlastním sociálním zařízením.

Pivní nabídka minipivovaru
Na osmi kohoutech mají nabídku jak základního ležáku, tak i speciálů. Jsou jedni z mála minipivovarů u nás, kde se pokoušejí i o vlastní nealkoholické pivo. První pokus úplně tak nevyšel, ale vzniklo z toho moc dobré a skvěle pitelné pivo nízkoalkoholické (alkohol 0,54 % obj.) nazvané příhodně BezOpice.

Majitelé se tu navíc dokážou pořádně vyřádit v kreativních názvech sezónních piv, namátkou jsme z dříve vařené produkce vybrali spodně kvašený světlý ležák typu India Pale Lager nazvaný Český KrIPL, svrchně kvašené světlé plné pivo RoztoMilouš nebo pivo Vakcína, 3. dávka. Ta vás podle sládků sice před covidem neochrání, ale náladu prý zvedne stoprocentně.

Pivo si můžete u Beznosky dopřát v klasickém "půllitru", na který jsou Češi zvyklí, nebo ve třetince. Cena 0,5 l piva nepřesahuje 60 Kč, což je v této době velice přijatelné.

U Beznosky jsme ochutnali
Světlá dvanáctka Beznoska je klasický ležák, který je ve stálé nabídce minipivovaru. Vaří ho ze dvou druhů sladů: plzeňského a mnichovského. Je trochu nasládlý, a to je přesně ta věc, která ženám na pivech chutná.

Chilli ejlová jedenáctka nazvaná Prosecký masakr je svrchně kvašené světlé plné pivo, do kterého bylo přidáno sto chilli papriček a nově i několik kousků hybridní papričky Carolina Reaper. A je to docela síla, ostatně "karolínský smrťák" byl v 2013 zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejpálivější paprička na světě, dnes mu patří třetí pozice. V chuti nápoje jsou chilli papričky cítit až tak moc, že se ztratí chuť piva. Je to tedy pití spíše pro vyznavače extrémních sportů než pro obyčejného smrtelníka, ale znáte to – ochutnat se má vše.

LemPL, desítkový IPL s chmely Eris a Ceres, nebo Hospodský kecy (dvanáctka IPL) patří k nejnovějším typům piva India Pale Lager. Je to kombinace dvou pivních stylů – to nejlepší z ležáku okořeněné pořádnou dávkou chmele jako u ejlů. Výsledkem je chuťově netradiční ležák s vyšší hořkostí a specifickým chmelovým aroma.

Nabídka předkrmů a jídel
Minipivovar Beznoska kromě různých druhů piv nabízí i rozmanité předkrmy a jídla. Můžete si zde například dát zvěřinu (guláš s bramboráčky za 215 Kč), burger z hovězího bio Angus (243 Kč) nebo třeba mexickou vepřovou směs (205 Kč), kterou jsem vybrala já a moc jsem si pochutnala.

Celkové hodnocení
Pivovar Beznoska bych rozhodně doporučila, každý si tu najde to své. Ať je to posezení na zahrádce s pivem, či výborný oběd uvnitř. Obsluha sice během naší návštěvy trochu vázla, ale plně si to vynahrazovala svým příjemným vystupováním.

Za vodou, za bývalou hospodou. Venkovských hostinců nadále ubývá

Publikováno:před rokemZdroj:Forbes.czAutor:Filip Saiver

Za vodou, za vodou, za tou bývalou hospodou… Pozměněný úryvek zlidovělé písně je bohužel pravdivý. Ze statistik Plzeňského Prazdroje plyne, že vesnické hospody jsou nejohroženějším druhem českého pohostinství. Jen v posledních třech letech ukončilo provoz v obcích do pěti tisíc obyvatel dvanáct procent hospod – skoro dvojnásobek v porovnání s městy nad dvacet tisíc obyvatel.

Za vyschlými pípami stojí podle pivovaru hned několik faktorů. Vesnické hospody zasáhl zákaz kouření, zavedení EET a pochopitelně omezení spojená s koronavirovou krizí, a tím pádem i odliv hostů k domácím výčepům na zahradách či v garážích.

Prazdroj proto rozšířil svůj program na podporu obecních hospod s názvem Vesnice. Zapojilo se do něj již přes 900 podniků a jejich prodeje piv díky tomu minulý rok vzrostly v průměru o osm procent.

Původní program byl spuštěn před pěti lety a tehdy se ho účastnilo přibližně osmdesát podniků. Letos se do něj zapojilo už 861 provozoven, tedy více než desetina všech vesnických hospod u nás. Pivovar do nich investoval bezmála osmnáct milionů korun, přičemž nejvyšší částku poskytl loni: 5,6 milionu.

„Už na začátku programu bylo cílem zastavit vymírání vesnických hospod, chtěli jsme je naopak oživit a pomoct hospodským. Hospoda spolu s fotbalem a kostelem tvoří důležitý trojúhelník společenského života malých obcí,“ konstatuje Milan Pavelka, který má program na starosti.

Pomoc souvisí jednak se změnami, které mají zajistit větší atraktivitu hospody nebo vyšší kvalitu služeb a servisu – sem patří vše od vybavení po kvalitu piva a obsluhujícího personálu. Druhou oblastí je pomoc s aktivitami, které mají přivábit hosty.

„Velmi často narážíme na to, že hospodští nevědí, jak lidi přilákat. Přitom stačí málo, třeba uspořádat nějakou akci, pozvat kapelu nebo uvařit speciální menu. Každoročně tak iniciujeme oslavy dožínek, mikulášské či tříkrálové akce. Letos v květnu pak akci Máj, lásky čas. Lidi začnou chodit nejen na ně, ale vracejí se pravidelně,“ tvrdí Pavelka.

„Stejně nám to funguje i v našem vesnickém programu Kopeme za fotbal, kde podporujeme místní fotbalové kluby. I díky tomu se daří rozvíjet komunitní život na vesnicích. Samozřejmě se snažíme pomáhat i s digitálními nástroji, s webem či sociálními sítěmi,“ doplňuje.

Že program funguje, potvrzuje kupříkladu Milan Hilpert, provozovatel hospody U Šimků ve Staňkově na Domažlicku, u které Prazdroj spolufinancoval novou fasádu a proměnu interiéru včetně nového výčepu. „Nastartovalo nám to hlavně letní prodeje a získali jsme nové štamgasty,“ pochvaluje si.

Vstoupit do programu Vesnice může jakákoli hospoda ležící na vesnici nebo v malé obci. Podmínkou je odebírání piva z Prazdroje.

V bývalém zámeckém pivovaru v Horažďovicích se do dvou tří let začne vařit pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTK

Místní podnikatelé budují malý pivovar v Horažďovicích. Od města koupili původní památkově chráněný pivovar v zámeckém areálu, kde se pivo vařilo přes 450 let až do roku 1946. Výrobu vlastních ležáků chtějí zahájit do dvou tří let, roční kapacita bude až 3000 hektolitrů. ČTK to řekl místní grafik Petr Kolář, který staví pivovar s Janem Stulíkem.

Podnikatelé, jejichž snem bylo mít minipivovar, nakonec koupili rozsáhlou budovu původního pivovaru, který nechal vybudovat v roce 1570 Václav Švihovský a byl postupně ve vlastnictví pěti šlechtických rodů. Po několika přestavbách vyráběl pivo nepřetržitě až do roku 1946, jeho maximální roční výstav byl až 7500 hektolitrů. Poté tam byl sklad sběrných surovin, ovoce a zeleniny, po roce 1989 ještě lepidel a nápojů. Podle Koláře technická památka postupně chátrala, protože ji nikdo systematicky neudržoval.

"Chlapi už tam udělali neskutečnou práci, odkryli staré sklepy, je to úžasné. Na Sdružení historických sídel, jehož jsme krajským vítězem jako historické město roku, jsem říkal, že nejlepší počin, který jsme udělali, je, že jsme pivovar prodali soukromníkům za zhruba 2,5 milionu Kč. Každý rok jsme do něj dávali od půl milionu do milionu korun a nikde to nebylo vidět, byla to bezedná díra," uvedl horažďovický starosta Michael Forman (ObčanéHD). Podle něj mají podnikatelé ve smlouvě s městem, že musí pivovar zprovoznit do roku 2025. Přejí si ho spustit v roce 2024.

Oba nadšenci už vaří s kamarády pivo jako takzvaní domovarníci. Původně chtěli malé prostory pro menší technologii, ale nakonec se po dohodě s městem rozhodli s partou kamarádů oživit původní pivovar. Pomáhá jim sládek z bývalého pivovaru v nedalekém Koutě na Šumavě.

V budově, kterou koupili od města před dvěma lety, vyklidili a opravili sklepy a půdy, obnovili podlahy a opravili části střechy a krovu. Objevili také 350 let starý zazděný sklep, který vyklidili. "Jsme pořád ve stavební fázi. Máme objednanou technologii, která by měla přijít na podzim. Máme dodavatele a zaplacené zálohy, protože už loni jsme museli pořídit komponenty, o nichž jsme věděli, že zdraží a nebudou," řekl Kolář. Sklepy jsou vyčištěné, omítnuté a připravené k nabílení. Podlaha už je v plánované stáčírně i varně, která bude mít kapacitu deset hektolitrů. "Čeká nás vybudování šalandy a zázemí podle podmínek hygieny," uvedl. Restauraci zatím nezamýšlejí, výhledově by mohla vzniknout v sousedních zámeckých stájích z roku 1830.

Celkové náklady přesáhnou deset milionů korun, jen technologie bude stát více než polovinu. Jde o čistě soukromou investici bez dotace, památkáři jim možná dají 200.000 korun na střechu.

Receptury horažďovických piv se nedochovaly, stejně jako nic z původního pivovaru. "Budeme mít vlastní. Chceme vyrábět desítku a dvanáctku, klasické české ležáky, a nějaký speciál," uvedl Kolář. V pětitisícových Horažďovicích pivovar není, nejbližší jsou v Blatné, Strakonicích a Nepomuku.

Vymřou vesnické hospody? Prazdroj na jejich záchranu dává miliony

Publikováno:před rokemZdroj:Plzeňský PrazdrojAutor:Zdeněk Kovář, PRPrazdroj

Nejohroženějším druhem českého pohostinství jsou vesnické hospody. Krutě je zasáhl zákaz kouření, zavedení EET, omezení spojená s koronavirovou krizí i odlivem hostů k domácím výčepům na zahradách či v garážích. Jen za poslední tři roky ukončilo svůj provoz v obcích do 5 000 obyvatel podle údajů Plzeňského Prazdroje 12 procent hospod, což je skoro dvojnásobek v porovnání s městy nad 20 tisíc obyvatel. Prazdroj proto rozšířil svůj program na podporu obecních hospod s názvem „Vesnice“. Zapojilo se do něj již téměř devět set hospod, kterým se vrací nejen tradiční hosté, ale daří se jim lákat i nové. Jejich prodeje piv díky účasti v programu loni vzrostly v průměru o 8 procent.

„Program Vesnice jsme odstartovali v roce 2017. Cílem bylo zastavit vymírání vesnických hospod, chtěli jsme je naopak oživit a pomoct hospodským, aby se jim hosté zase vrátili. Hospoda spolu s fotbalem a kostelem tvoří důležitý trojúhelník společenského života v malých obcích,“ říká Milan Pavelka, která má program Vesnice v Prazdroji na starosti.

Pivovar investoval do vesnických podniků už téměř 18 milionu korun, nejvíce loni – 5,6 milionu korun. Vstoupit do programu Vesnice může jakákoli místní hospoda, která odebírá piva z Prazdroje zároveň je situovaná na vesnici nebo v malé obci. Před pěti lety se ho účastnilo zhruba 80 podniků, letos se do něj zapojilo již 861 provozoven. To je více než desetina všech vesnických hospod v Česku.

Oblasti, ve kterých Prazdroj pomáhá, lze rozdělit do dvou kategorií. Tou první jsou změny, které mají zajistit větší atraktivitu hospody nebo vyšší kvalitu služeb a servisu – patří sem vše od vybavení, po kvalitu piva a obsluhujícího personálu. Druhou oblastí je pak pomoc s aktivitami, které mají do hospůdek nalákat hosty.

„Pokud jde o vzhled a vybavení hospody, není to jen o finančním příspěvku, snažíme se zapojit také majitele a provozovatele, ale co nejvíce i místní lidi. Ať už jde o novou fasádu, výmalbu nebo lavice a stoly na zahrádku, domluvíme se s hospodským, aby sehnal pár místních šikovných lidí, kteří to dokážou opravit či vyrobit, my pomůžeme s financováním a navíc přidáme ještě slunečníky nebo propagační předměty. Toto zapojování komunit v místě výborně funguje a je pro hospodské výhodné,“ uvádí Milan Pavelka.

Vedle toho pivovar učí hospodské pořádat akce, aby společně dali místním další důvod k návštěvě. „Velmi často narážíme na to, že hospodští nevědí, jak lidi do venkovské hospody přilákat. Přitom stačí málo, třeba uspořádat nějakou akci, pozvat kapelu nebo uvařit speciální menu. Každoročně tak iniciujeme třeba oslavu dožínek, Mikulášskou či Tříkrálovou akci. Letos v květnu pak akci Máj, lásky čas. Lidi pak začnou chodit nejen na tyto speciální akce, ale vrací se pravidelně. Stejně nám to funguje i v našem vesnickém programu Kopeme za fotbal, kde podporujeme místní fotbalové kluby. I díky tomu se nám daří rozvíjet komunitní život na vesnicích,“ říká Milan Pavelka.

Důležité ale podle Pavelky je i to, aby se lidé o akcích a aktivitách hospod dozvěděli: „I zde někdy hostinští tápou a potřebují pomoci. Dostávají od nás plakáty na akci, ale stává se, že si je pověsí přímo v hospodě. Tam to ale uvidí jen pár lidí. My jim radíme, aby ho dali na viditelné místo, třeba někde na návsi. Za chvíli si ho všimnou tři až čtyři lidé a už to jede. Zakrátko to ví půlka vesnice. Jsou to často drobnosti, které ale fungují. A samozřejmě se snažíme pomáhat i s digitálními nástroji, s webem nebo sociálními sítěmi,“ dodává Milan Pavelka.

Že program funguje, dokazují i zvýšené prodeje zapojených hospod, jen loni narostly v průměru o 8 %. A znát je to i na zájmu místních, kteří se do vesnických hospod vrací. To dokládá i provozovatel Milan Hilpert z hospody U Šimků ve Staňkově na Domažlicku, které Prazdroj pomáhal financovat novou fasádu a proměnu interiéru včetně nového výčepu: „Nastartovalo nám to hlavně letní prodeje, díky proměně jsme získali i zcela nové štamgasty, kteří si nás oblíbili.“ Hospoda pak reagovala na zájem i rozšířením zahrádky. Úspěšný byl i restart hospody v Obecnici na jihu Čech. „Prošli jsme rekonstrukcí, pivovar nám finančně pomohl i se stavbou pergoly a poradil nám, jak přilákat hosty,“ líčí majitel hospody v Obecnici Miroslav Kadič. I zde je výsledkem nárůst prodejů.

Zákazníci minipivovarů jsou dnes vzdělanější, říká Miroslav Cvan

Publikováno:před rokemZdroj:Hanácké novinkyTopolský pivovar

Tři druhy exkluzivních piv chystá na Moravskou vernisáž piva Topolský pivovar. Sládek pivovaru Miroslav Cvan dovede o všech třech speciálech vyprávět tak poutavě, že i nepivaři dostanou chuť a možná také ochutnají.

Než se stal vynikajícím pivovarnickým sládkem, ušel dlouhou profesní cestu. „Když jsem před několika lety přemýšlel, že bych se chtěl živit něčím, co mi bude současně i koníčkem, napadlo mě vařit pivo. Začínal jsem jako domovarník, uvařené pivo jsem rozdával, a podle reakcí okolí jsem usoudil, že mi to asi vcelku jde. Přihlásil jsem se na rekvalifikační kurs na skládka v zámeckém pivovaru ve Frýdlantu, a rok jsem tam byl potom zaměstnán jako vařič,“ popisuje svou profesní historii. Po získání nutné roční praxe zamířil do pivovaru Topolná, která leží mezi Uherským Hradištěm a Zlínem.

Co ochutnáte z Topolné na Moravské pivní vernisáži?
Sám je rád, že neustále roste obliba minipivovarů. „Stále se zvyšují kapacity, a na trhu je pořád místo,“ říká. „Momentálně nám v pivovaru nestíhá zrát kvůli velké poptávce dvanáctka,“ směje se Miroslav Cvan. Kvituje, že zákazníci jsou dnes náročnější a vzdělanější, což oboru jednoznačně prospívá.

Na Moravskou vernisáž piva se v Topolné poctivě připravují a chystají se návštěvníkům představit tři své pivovarnické klenoty. „Především se chystáme návštěvníkům představit oblíbený Citronel, což je odlehčená verze APA (American Pale Ale). Vaříme ji teď během léta. Jedná se o světlé pivo z plzeňského sladu, málo hořké,“ říká Cvan.

Tím hlavním překvapením by ale měl být Silák, silný patnáctistupňový ležák. „I toto pivo je z plzeňského sladu, vařené na jeden rmut. Obsahuje žatecký chmel, agnus a rubín. Je to kombinace naší jedenáctky a dvanáctky, to nejlepší z každého z těchto piv,“ říká, a dodává příběh, který stál za vznikem Siláka: „Toto pivo jsme vařili já s bratrem. Ten se ve firmě věnuje obchodní činnosti, ale chtěl být i u samotného vaření piva, aby věci dokázal zákazníkům lépe vysvětlit. Tak jsme se dali do vaření a spolu jsme vymysleli Siláka,“ popisuje netradiční zrod silného, ale skvělého piva.

Posledním speciálem, ktrerý Topolský pivovar doveze na Vernisáž do Chválkovic, je Saaz Shine 12. „Oproti naši klasické 12 extra chmelené je toto pivo o bylinném a květinovém aroma a je méně hořké. Pivo je vařeno dle ověřené dlouholeté receptury známeho domovarníka Jiřího Matochy, jenž u nás pracuje jako podsládek,“ popisuje Cvan.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.04.2024 07:1810.660/10.660