Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Pivovar Dudák pomalu přestává stáčet pivo do plastu

Publikováno:před 4 letyZdroj:České nápojeDudák

Dudák, Měšťanský pivovar Strakonice rapidně sníží počet prodaných plastových lahví, do kterých stáčí pivo. Důvodem je snaha o to být co nejvíce šetrný k životnímu prostředí a neprodukovat zbytečný plastový odpad. Do konce února se v jediném pivovaru, který patří městu ročně stáčelo 0,5 procenta z výstavu, což představovalo zhruba 300 hektolitrů. Z portfolia pivovaru se do plastu stáčel pouze Sklepák, což je nefiltrovaná 11.

Kromě litrových PET lahví pro nefiltrované pivo Sklepák nabídne pivovar i skleněné litrové lahve, vratné a zálohované. "Doufáme, že tomu lidé dají přednost, dáme rok přechodné období, aby si zvykli, že Sklepák bude i ve skle. Po roce bychom rádi plasty zrušili," uvedl ředitel pivovaru Dušan Krankus. Tyto láhve budou zálohovány částkou 50 korun.

Prodej Sklepáka v plastu ale zatím nekončí. „Plastová pivní láhev by už něměla být dominantním obalem nejen pro toto naše pivo. Skleněný obal je pro nefiltrované pivo určitě vhodnější. Na druhou stranu nás ale nevratné plastové obaly ještě nějakou dobu neopustí. Sklepáka tedy bude možné zakoupit i ve skleněných vratných 1 litrových lahvích s patentním uzávěrem," uvedl Krankus.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice se loni může pochlubit výstavem zhruba ve výši 57.200, což je o necelé procento více než v roce 2018 a o pět procent více než v roce 2017. Ročně prodává 60 procent piva v sudech, 40 procent v lahvích. Podle ředitele Krankuse klesá poměr prodaného točeného piva na úkor baleného.

Radegast bude slavit padesátku

Publikováno:před 4 letyZdroj:České nápojeRadegast

Radegast den 2020, který proběhne v Nošovicích 29. srpna, bude oslavou 50 let hořkosti. Pořádný říz dodají této výjimečné události správně hořké pivo Radegast, kapely Buty nebo Chinaski či finále soutěže Radegast Mistr Výčepní.

Každoroční setkání fanoušků správně hořkého piva Radegast se po roční odmlce vrací zpět na své původní místo konání. V loňském roce byl Radegast den přesunut do Frýdku-Místku z důvodu stavby nové plechovkové linky a skladu.

„Kulaté výročí 50 let od uvaření první várky piva je mimořádná událost, která si zaslouží oslavu doma v pivovaru. Proto jsem velmi rád, že můžeme Radegast den opět uspořádat v Nošovicích, abychom si mohli spolu s návštěvníky připít v místě, kde se již pět desítek let vaří správně hořké pivo,“ říká Ivo Kaňák, manažer pivovaru Radegast.

Na oslavách 50 let hořkosti zahrají například kapely Chinaski, Buty nebo Janek Ledecký. Nabitý hudební program doplní nová adrenalinová zóna, vyhlášení vítězů grantového programu Radegast lidem, škola čepování nebo prohlídky pivovaru.

„Na výročním Radegast dni se uskuteční i finále soutěže Radegast Mistr Výčepní a pro naše příznivce chystáme na závěr oslav ještě jedno velké jméno a třeba i speciální „hořkou“ scénu,“ říká Marek Grabovský, manažer značky Radegast.

Radegast den proběhne v sobotu 29. srpna 2020 v areálu pivovaru Radegast v Nošovicích. Vstupenky jsou k dostání na webu ticketlive.cz. První vlna zvýhodněných vstupenek za 99 Kč končí 31. března 2020. Praktické a aktuální informace jsou postupně zveřejňovány v události Radegast den 2020 na Facebooku.

Pivo Corona doplácí na spojování s koronavirem

Publikováno:před 4 letyZdroj:Novinky.czAutor:ČTK

Nový typ koronaviru a zejména obavy z jeho šíření mají nečekanou oběť - světoznámou značku mexického piva Corona. Ta je nyní terčem mnoha vtipů na sociálních sítích. Zejména ve Spojených státech ale lidé hledají i spojení „corona beer virus” nebo „beer coronavirus”, a jak ukázal průzkum agentury YouGov mezi dospělými, reálně se tam snížila také ochota tuto značku nakupovat.

Dopady spojování piva Corona s obávaným koronavirem jsou výraznější v posledních dnech, kdy se nákaza rychle šíří i mimo Čínu, kde se koronavirus loni v prosinci poprvé objevil.

Akcie nadnárodní společnosti Constellation Brands, která pivo Corona vyváží z Mexika do USA, od začátku týdne klesly na burze v New Yorku zhruba o osm procent.

Corona, která svůj název odvozuje od sluneční koróny a s novým typem koronaviru nemá nic společného, je v USA třetím nejpopulárnějším pivem, jak ukazuje statistika YouGov. První je britský Guinness, druhý pak nizozemský Heineken, uvedla agentura Bloomberg.

Důvodem poklesu zájmu o nákup Corony ale může být i fakt, že je toto pivo vnímáno jako typický letní nápoj, zejména v souvislosti s dovolenou na pláži, upozorňuje redaktor Graeme Bruce z YouGov. Prodej tohoto piva proto podléhá značným sezonním výkyvům.

Milovníci piva žijí déle než ti, kteří se mu vyhýbají

Publikováno:před 4 letyZdroj:Příroda je lék

Nakonec nás vědci potěšili dobrou zprávou. Pivo je považováno za velmi užitečný nápoj − tento článek můžete ukázat své milované ženě pokaždé, když půjdete s kamarády na pivo.

Právě tento týden byly oznámeny výsledky několika velkých studií: vědci z Univerzity v Pensylvánii zkoumali 8000 dospělých mužů a dospěli k názoru, že pivo může skutečně pomoci snížit riziko mrtvice.

Číňané naproti tomu zjistili pozitivní účinek pěnivého nápoje na potenci − a pokud vám to nestačí, pak existuje ještě devět dobrých důvodů, proč byste neměli večer vynechat skleničku či dvě piva.

Delší život
Podle výsledků výzkumu odborníků ze společnosti Virginia Tech může mírná konzumace piva skutečně prodloužit život. Vědci se domnívají, že je to způsobeno blahodárnými účinky chmele a sladu na srdce.

Milovníci piva žijí déle než ti, kteří dávají přednost tomu, aby se pěnivému nápoji vyhnuli − a to je prokázaná skutečnost.

Nejlepší dieta
Timothy Spector, profesor na Royal College v Londýně, věří tomu, že světlé pivo vede ke ztrátě hmotnosti. Podle jeho výzkumu pomáhají prospěšné střevní bakterie trávení. Hlavní věc je nejíst zdravé bakterie, nejsou zas až tak užitečné.

Boj s rakovinou
Ukazuje se, že pivo je připraveno pomoci i při vážnějších problémech. Chmel je známý svým vysokým obsahem flavonidového xanthohumolu, který slouží jako inhibitor karcinogenních enzymů.

Věčné mládí
Stejný flavonoid xanthohumol chrání náš mozek před Alzheimerovou chorobou a dokonce i před Parkinsonovou nemocí. Vědci z Oxfordu doporučují, aby každý člověk vypil denně nejméně půl litru světlého piva. Samozřejmě točeného.

Zdravé ledviny
Významný časopis Clinical Journal americké nefrologické společnosti publikoval nedávno článek, podle kterého pivo téměř o polovinu snižuje riziko ledvinových kamenů. Pijte ho a užívejte si zdraví.

Příjem vitamínů
A pivo obsahuje také obrovské množství vitamínů. Stefan Domening z rakouské pobočky WHO doporučuje, abyste si podrobněji přečetli chemické složení čerstvého piva: obsahuje více vitamínů než farmaceutická léčiva.

Nízkokalorické jídlo
Máme věřit chlapcům od Guinesse, kteří se domnívají, že pivo je nízkokalorické? Asi ano, přestože jsou zainteresovanou stranou. Kromě toho nezávislí odborníci již potvrdili zjištění pivovarů: i tmavá piva obsahují méně kalorií než pomerančová šťáva.

Silné kosti
Krzysztof Kisletski, pražský lékař, publikoval v časopise Journal of Science of Food and Agriculture článek o tom, že pivo by měli pít všichni, kteří si chtějí šetřit své kosti. Vysoký obsah křemíku v pivu posílí naši kostru lépe než vápník z mléka.

Pivní břicho
A hlavní nebezpečí, pivní břicho, není vůbec z piva. Takový přívažek roste pouze těm, kteří neznají míru a jedí pořád něco k pivu. Pivo bez chipsů, hranolků a jiných špatných věcí nebude mít na postavu žádný vliv.

Černý Tesák má Zlatou pivní pečeť. Překonal konkurenci stovek pivovarů

Publikováno:před 4 letyZdroj:Znojemský deníkAutor:Dalibor KrutišBítov

Zlatou medaili na soutěži Zlatá pivní pečeť získalo bítovské pivo Černý Tesák 13°. Mezinárodní soutěže se o uplynulém víkendu v Českých Budějovicích zúčastnilo celkem 270 pivovarů.
Černý Tesák 13° byl první v kategorii silná tmavá piva, kde soutěžilo třiapadesát vzorků piv. „Je to pro náš pivovar cenné ocenění. Loňský úspěch bronzové medaile s polotmavým Tesákem jsme letos potvrdili zlatem s Černým Tesákem,“ informovali majitelé Hasičského pivovaru Bítov Roman a Marie Tesařovi.

Zlatá pivní pečeť je certifikované oceněni piva v největší a nejstarší degustační soutěži v České republice.

Budvar čeká, že mu kvůli koronaviru klesne část prodejů. Ubyli turisté z Asie

Publikováno:před 4 letyZdroj:Lidovky.czAutor:ČTKBudvar

Budějovický Budvar očekává, že kvůli šířící se nákaze nového typu koronaviru mu klesne prodej v některých zahraničních restauracích. Nákaza ovlivnila i turistický ruch, například v Českých Budějovicích a Českém Krumlově ubylo v únoru meziročně asi pět procent turistů z Asie. ČTK to v úterý řekli PR manažerka Budvaru Markéta Ježková a ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek.

„Už teď víme, že poklesnou prodeje v on trade (v restauracích) na některých našich exportních trzích. Lidé v souvislosti s koronavirem méně cestují, chodí méně do hospod, méně se zapojují do veřejného života,“ uvedla Ježková. Budvar loni vyvezl do zahraničí téměř 70 procent z prodaného piva. Loni uvařil rekordních 1,679 milionu hektolitrů a tržby poprvé překonaly tři miliardy korun.

Do Itálie, která má nejvíce nakažených koronavirem v Evropě, vyvážejí i další jihočeské pivovary, jako třeboňský Regent nebo českobudějovický pivovar Samson, jenž patří do skupiny AB InBev. Ředitel Samsonu Daniel Dřevikovský v úterý sdělil, že kvůli koronaviru teď pivovar nezvažuje žádná zvláštní opatření ohledně exportu do Itálie a do Rakouska.

V Českých Budějovicích a Českém Krumlově, kam míří často turisté z Asie, jich v únoru meziročně ubylo asi o pět procent. „Skupiny ještě dojíždějí. Uvidíme, co to udělá s turisty z Evropy a jaký vliv to bude mít na cestování českých turistů: jestli zruší cesty do zahraničí, zůstanou v Česku a tím pádem nám ten výpadek nahradí,“ řekl Polášek.

V jižních Čechách se loni ubytovalo 1,788 milionu turistů, což bylo o 3,5 procenta více než v roce 2018. Téměř dvě třetiny hostů byly z Česka. Polovinu všech zahraničních hostů tvořili návštěvníci z Asie.

V Itálii podlehlo nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, sedm lidí, nakažených je skoro 300. Případ nahlásila i oblast Lazio, kde se nachází hlavní město Řím a kde se již dva lidé uzdravili. První případy nakažených v úterý oznámilo Rakousko.

Epidemie nového typu koronaviru propukla v Číně, Itálie je nejzasaženější evropskou zemí. Teď je na světě nakažených přes 79.000 lidí, drtivá většina v Číně. Na nákazu zemřelo už téměř 3000 lidí.

V ČR bylo na koronavirus testováno 86 lidí, všechny vzorky byly negativní. České nemocnice jsou na výskyt nákazy připraveny, zatím v ČR není, riziko ale existuje, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pivovar PRIMÁTOR si přivezl dvě zlaté Pivní pečetě a jeden bronz

Publikováno:před 4 letyZdroj:Město NáchodAutor:Petra KulhaváPrimátor

Náchodský pivovar PRIMÁTOR hlásí další skvělý výsledek a prezentaci svých výrobků. Z jubilejního 30. ročníku pivovarnické přehlídky International Beer Festival Budweis, která proběhla minulý týden (20.-22.2.2020) v Českých Budějovicích, si přivezl dvě zlatá a jedno bronzové umístění.

„Zlatou pivní pečeť získala naše kvasnicová jedenáctka, a to v kategorii kvasnicových piv. Pivo PRIMÁTOR Exkluziv opanovalo kategorii světlých silných piv", pochlubil se ředitel pivovaru Petr Kaluža. Bronz do Náchoda přivezl za pšeničné pivo PRIMÁTOR Weizen.

Zatímco pro kvasnicovou jedenáctku to byla obhajoba loňského vítězství, šestnáctka zde získala premiérové vítězství.

„Myslím, že tento výsledek potvrzuje, že vaříme výborné pivo. Skutečnost, že jsme udrželi loňskou pozici a získali další zlato, vypovídá o vysoce nastavené kvalitě naší práce a prokazatelné konkurenceschopnosti," dodal Petr Kaluža.

Českobudějovického pivního festivalu se zúčastnilo 264 pivovarů z Čech i zahraničí včetně Slovenska, Běloruska, Polska, Ruska, ale i Spojených států, Německa nebo třeba Arménie. Porota vybírala z 1440 vzorků, což byl rekordní počet v 30leté historii akce. Nejúspěšnějšími co do počtu cen se staly pivovar PRIMÁTOR, přerovský pivovar Zubr a Tradiční pivovar v Rakovníku.

„V minulosti to byla soutěž pouze českých pivovarů, ale nyní se konkurence rozrůstá, a to i směrem za hranice Česka. Soutěž se stává stále prestižnější, stejně jako zisk Pivní pečetě, z národní se stala skutečně mezinárodní," míní Petr Kaluža. Ten se soutěže účastnil i v pozici degustátora. Soutěžní vzorky posuzovalo celkem pět set hodnotitelů.

„Kvalita přihlášených piv byla vysoká. Mám radost, když dostanete před sebe sedm vzorků k hodnocení a všechno to jsou výborná piva. Výhrad jsem zaznamenal stále méně a méně," okomentoval práci degustátora ředitel pivovaru PRIMÁTOR.

S případnými dotazy se obracejte na Ing. Petra Kalužu - petr.kaluza@primator.cz.

Pražský pivovar získal v Českých Budějovicích světovou pivní pečeť

Publikováno:před 4 letyZdroj:Zemědělec.czAutor:Oldřich PřibíkVinohradský

Vinohradský pivovar z Prahy za pivo typu ipa. Do degustací se přihlásilo přes 240 pivovarů, porota vybírala z rekordních 1440 vzorků. Nejúspěšnějšími co do počtu cen se staly Pivovar Náchod, přerovský pivovar Zubr a Tradiční pivovar v Rakovníku. Uvedl to ředitel festivalu Alois Srb.

Vinohradský pivovar získal hlavní cenu za svrchně vařené pivo anglického typu. Druhé místo obsadil pivovar Zubr, třetí Holba Hanušovice, oba za spodně kvašené ležáky českého typu. „Velice kvalitní byla letos piva z Ukrajiny, přeberou asi pět ocenění. Velice úspěšná byla piva z Ruské federace. Zahraniční pivovary se prosazují čím dál víc,“ řekl Srb.

V kategorii prémiové ležáky soutěžilo 60 piv, první skončil Zubr, druhý rakovnický pivovar s pivem Černovar, třetí bylo dvanáctistupňové pivo z pivovaru Rohozec u Turnova. Největší zastoupení, přes 90 soutěžících, měla kategorie piv typu Ale, svrchně kvašených. Zvítězilo pivo z Vinohradského pivovaru, na druhém místě je pivo Muflon z Pivovaru Kunratice, na třetím brazilské pivo Original Gangster od pivovaru Jairo’s Cervejaria.

Festival přilákal nadnárodní pivovarnické koncerny, středně velké pivovary i minipivovary z ČR, Evropy, Ruska, Asie i USA. Do soutěže šlo 1440 vzorků, což je rekord v třicetileté historii festivalu. Posuzovalo je 500 degustátorů. O ceny soutěžily pivovary v 35 pivních kategoriích, ocenění získali také výrobci ciderů a minerálních vod.

Ze zahraničí bylo nejsilněji zastoupené Slovensko se 17 pivovary, dále Německo s 12 a Rusko s osmi pivovary.*

Pivař Michal Havrda: Jsem v práci každý den, pivo nemá víkend nebo dovolenou

Publikováno:před 4 letyZdroj:Žatecký deníkAutor:Petr KinštPioneer Beer

Michal Havrda už rok a půl vaří pivo v žateckém minipivovaru Pioneer. Mluvil o něm v Týdeníku Lučan, který vyšel v úterý 18. února.
Michal Havrda dlouhých dvanáct let pracoval na různých pozicích ve velkém pivovaru. Seznámil se tam se svou přítelkyní, po čase se rozhodli, že si splní svůj životní sen postaví si vlastní minipivovar. Oba původní zaměstnání opustili a pustili se do díla. V Žatci koupili bývalý sklad chmele a přestavěli ho na minipivovar Pioneer.

Hurbanovský pivovar bodoval na rekordnej Zlatej pivnej pečati 2020

Publikováno:před 4 letyZdroj:HeinekenAutor:Marta Turóciová

Prestížna degustačná súťaž Zlatá pivná pečať 2020 v Českých Budejoviciach pozná svojich víťazov. Z podujatia, do ktorého sa každoročne zapájajú pivovary z celého sveta, si viacero ocenení odnieslo aj pivo z hurbanovského pivovaru. Značka Zlatý Bažant obhájila svoju silnú pozíciu na trhu a pivní experti jej udelili spolu tri pečate, z toho dve zlaté.

Počas jubilejného 30. ročníka Zlatej pivnej pečate v Českých Budejoviciach opäť bodovali pivá z portfólia spoločnosti HEINEKEN Slovensko. V náročnej konkurencii viac ako 240 pivovarov z celého sveta uspela značka Zlatý Bažant, ktorá si od českých susedov odváža tri pivné pečate, čím nadviazala na predchádzajúce úspešné ročníky. Renomovaní odborníci hodnotili na tradičnom pivnom festivale celkovo 1300 vzoriek v 35 kategóriách piva a cideru, čo je rekord v doterajšej histórii súťaže.

„Veľmi si vážime, že naše pivo potvrdilo v takej silnej a najmä celosvetovej konkurencii svoju kvalitu. Je to výsledok usilovnej, poctivej a zanietenej práce našich kolegýň a kolegov. Sme radi, že aj táto súťaž potvrdila, že prinášame na pulty to najlepšie z hurbanovského pivovaru. Ocenenie nás teší a zároveň ho vnímame ako záväzok do ďalšej práce a nasledujúceho roku, pretože obhájiť výsledky je vždy najťažšie,“ povedala Helena Windisch, manažérka korporátnych vzťahov HEINEKEN Slovensko.

Pivovar Hurbanovo so značkou Zlatý Bažant Tmavé zopakoval vlaňajšie prvenstvo v kategórii Tmavé výčapné pivo a odniesol si zlatú pivnú pečať. Rovnako sa darilo aj radlerom Zlatý Bažant, ktoré žali úspech v kategórii „Miešaný nápoj z piva“. Prvé miesto získal Zlatý Bažant Radler 0,0% Citrón – Baza - Mäta, tretiu priečku obsadil Zlatý Bažant Radler 0,0% Citrón – Baza - Mäta Light.

Spoločnosť HEINEKEN Slovensko si tak z najväčšej a najstaršej degustačnej súťaže v Českej republike odniesla tri ocenenia. Navyše mala zastúpenie aj medzi pivnými expertmi, členom hodnotiacej komisie bol obchodný sládok Karol France. „Každý rok vidíme, že súťaž je mimoriadne kvalitná a konkurencia pribúda. Svedčí o tom aj fakt, že do súťaže sa tento rok prihlásilo 1300 vzoriek z celého sveta. Bolo naozaj náročné vybrať najlepších. O to viac ma teší, že medzi víťaznými pivami sa objavili aj tie naše z Hurbanova,“ uviedol Karol France.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.04.2024 07:1810.660/10.660