Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Kvůli oteplování rozšířili horalé na Klínech nabídku služeb a vaří pivo

Publikováno:před 4 letyZdroj:Mostecký deníkAutor:Martin VokurkaEmeran

Krušnohorský Sport areál Klíny leží v nižší nadmořské výšce, takže zimní radovánky v něm nikdy netrvaly tak dlouho jako v lyžařských střediscích v Krkonoších. A v posledních letech zimní sezonu navíc kazí i mírné počasí.

Klíny letos ukončily zimní sezonu v úterý 10. března, zatímco před dvěma lety to bylo až 25. března. Areál se proto výkyvům počasí přizpůsobuje. Dávno není pouhým skiareálem, ale multifunkčním centrem pro sport a relax. Už vaří i své pivo. K jeho výrobě začal používat vlastní vodu z vrtů.

Nic na tomto světě není náhoda, říká pivovarník Bernard

Publikováno:před 4 letyZdroj:Reflex.czAutor:Marek StonišBernard

Osobnosti odpovídají na „koronavirový“ dotazník Reflexu. Co čtou, čeho se bojí, jaký je jejich život v současné epidemii. Tentokrát pivovarník Stanislav Bernard (64).

Co vám chybí?
Respirátory a ochranné roušky, dostupnost testů. Osobní kontakt s blízkými lidmi.

Co naopak nechybí?
Stres.

Je něco pozitivního na domácí karanténě?
Ano, je. Člověk se může trochu zastavit a dělat důležité věci, na které „normálně“ není dost času.

Rozčílilo vás něco v posledních dnech?
Ano, ale beru to spíše jako svou osobní slabost. Snažím se, abych byl vnitřně skutečně klidný. Rozčilování a kritika nic neřeší.

Co vás naopak rozesmálo?
Řada drobných věcí. Některé skvělé vtipy, kterých se vyrojila spousta. V tom jsme jako národ jedineční.

Co čtete?
Kromě zpráv o vývoji situace, čtu například knihy Stanislava Grofa a řadu dalších.

Na co se díváte v televizi?
Pouze na filmy, které si pečlivě vybíráme. Většinou stažené. Ne na běžný program.

Jakou posloucháte hudbu?
Melodickou.

Jak získáváte informace?
Na internetu. Vyhýbám se negativním komentářům.

Z čeho máte strach?
Nejde o strach, jde o pokoru. Jsem bytostně přesvědčen, že nic na tomto světě není náhoda. Vše je propojené. To znamená, že i koronavirus má svůj hluboký význam. Jde o to, dělat na jedné straně správné kroky, kterými můžeme něco konkrétního pozitivně ovlivnit. Na druhé straně jde o to, aby si celá společnost uvědomila, proč přišlo „NĚCO“, co nás zastavilo. Co nám to má říct?! Minulou finanční krizi centrální banky přikryly generováním neexistujících peněz. Imperativ neustálého růstu. Ať to stojí, co to stojí – „zdroje jsou“. Nejsou. Celá západní civilizace jela plnou parou do zdi. Zde cítím význam a přínos korona viru. Je to zásadní informace. Snaží se nás varovat a říct, vraťte se k podstatě, proč jste tady. Proč žijete. Konzum to zcela jistě není.

Na co z posledních dnů nikdy nezapomenete?
Bude toho víc, jistě to zklidnění a zastavení se ...

Čemu věříte?
Věřím, že vše má svůj vnitřní, hluboký význam.

Kdo nebo co vám naposledy udělal radost?
Ta spousta lidí, která se spontánně zapojila do pomoci ostatním. Toto je cesta – semknout se, táhnout za jeden provoz, neřešit, „kdo za to může“, to ničemu nepomůže. Nepodléhat negativním náladám, kritice, vzteku.

Změnil jste stravovací návyky?
Přidali jsme do stravy více, zázvoru, česneku, koření (kurkuma, černý pepř, chilli, hřebíček, kardamom ...), cibule, domácího kefíru z tibetské houby, kysaného zelí. Jde o posílení imunity.

Je něco, čeho se vzdáte i po skončení epidemie?
Uvidíme.

Koho si dnes vážíte?
Všech lidí, kteří makají a pomáhají. Je mi jedno kde. Důležité je co dělají a že chtějí pomoci. Speciální dík patří zdravotníkům, kteří jsou v první linii.

Pivovary v problémech. Snižují výrobu o desítky procent

Publikováno:před 4 letyZdroj:E15.czAutor:Barbora Pánková

Zavření restaurací, které platí od soboty kvůli šíření nákazy koronavirem, srazilo ze dne na den spotřebu čepovaného piva. Podniky proto ruší objednávky, což začíná citelně dopadat na fungování pivovarů. Někteří mluví o snížení produkce až o desítky procent.

„V případě, že se aktuální vládní opatření nebudou měnit, lze očekávat přibližně třicetiprocentní pokles produkce,“ říká Dita Vašíčková, manažerka komunikace Heinekenu. Snížení výroby piva o třetinu hlásí také státní Budějovický Budvar. „Musíme omezovat výrobu, protože máme plné sklady, abychom je vyprázdnili,“ vysvětlil pro ČTK generální ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Omezení výroby pivovarů potvrzuje rovněž výkonná ředitelka Českého svazu pivovaru a sladoven Martina Ferencová. Dokonce k úplnému zastavení provozu přistoupil Pivovar Litovel, který se nachází v části Olomouckého kraje izolované od zbytku republiky kvůli epidemii nejméně na dva týdny.

Více než třetinu z celkové spotřeby piva Češi vypijí právě v gastronomických zařízeních a na výpadek tohoto segmentu pivovary reagují tím, že pivo čepují místo sudů do jiných obalů, o které hlásí zvýšený zájem obchody s potravinami. „Výrobu přizpůsobujeme aktuální situaci a poptávce, například posílením výroby baleného lahvového a plechovkového piva,“ potvrzuje Tomáš Mráz, obchodní ředitel největšího českého pivovaru Plzeňský Prazdroj.

Do PET lahví, skleněných lahví i plechovek čepuje více piva Heineken a výrobu přeplánovává i dvojka českého pivního trhu Pivovary Staropramen. „O která balení a typy piva bude největší zájem, uvidíme v průběhu dalších dní,“ doplňuje mluvčí Staropramenu Denisa Mylbachrová.

Oba největší české pivovary nepotvrdily, že by u nich došlo k poklesu výroby. Výpadek v sudovém pivu se však podle výkonné ředitelky svazu Ferencové do jiného obalu úplně nahradit nedá. Dalším problémem je podle svazu pokles objednávek ze zahraničí, který už zaregistroval Heineken. „Poptávka z exportu klesá, což je další z negativních dopadů opatření souvisejících s koronavirem,“ sděluje Vašíčková.

Český svaz pivovarů a sladoven míní, že ztráty v českém pivovarnictví budou obrovské a s následky se obor může potýkat až do konce letošního roku. „Nebude to tak, že až skončí karanténa, všichni půjdou do hospod, protože bude přetrvávat strach z předávání nákazy koronavirem,“ vysvětluje Ferencová. Například Budvar odhaduje, že za první dekádu března budou celkové výsledky pivovaru meziročně o patnáct až dvacet procent nižší.



Sudové pivo teď nikdo nechce, ztráty pivovarů budou v milionech korun

Publikováno:před 4 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jakub Bartoš

O sudové pivo je takřka nulový zájem. Ztráty jihočeských pivovarů budou miliony korun. Někde o čtvrtinu, jinde dokonce o polovinu. Kvůli zavřeným hospodám a restauracím musí jihočeské pivovary snižovat svou výrobu. Někde proto očekávají milionové ztráty.

Koronavirus dopadl i na pivovary. Klesá vývoz, protože opatření přijímají i jiné evropské státy. Tím se musí zabývat například vedení Budějovického Budvaru.

„Vzhledem k situaci, kdy nefungují hospody, se omezení výroby týká především sudů. To platí pro tuzemsko i vývoz, protože k zavírání podniků přistupují i v zemích, kam exportujeme,“ potvrzuje ředitel národního pivovaru Petr Dvořák.

Podnik má velký objem zboží naskladněný.

„Jsme plně zásobení. Měli jsme pivovar rozjetý a počítali s tím, že pojede, když se blíží Velikonoce. Pak přišel pokles objednávek. Musíme teď proto omezovat výrobu,“ vysvětluje ředitel. Budvar ji už tento týden snížil o 30 procent.
Za březen očekává ztrátu přibližně 15 procent. Přesná čísla se však za současné situace těžko odhadují. A zatímco prodej sudového piva klesá, o lahvové poptávka roste. Budvar i nadále zásobuje obchody. „Na domácím trhu je cítit větší zájem o lahvové,“ všímá si Dvořák.

Zákazníci se určitě nemusí bát, že by došlo. Plechovky i sklo se plní standardně a se surovinami na výrobu problém není.

Podle ředitele Budvaru nemá pivovar kvůli koronaviru ani personální problémy. Doma je odhadem zhruba deset procent zaměstnanců. Nikdo z nich nakažený není, někteří jsou však v karanténě.

Počet zaměstnanců souvisí také například s omezenou výrobou a dalšími opatřeními.

„Nemá smysl teď posílat obchodní zástupce do restaurací. Další část tvoří personál Masných krámů v Budějovicích. Navíc v případě pozic, které to umožňují, jsme lidem nabídli možnost pracovat z domova,“ popisuje ředitel. Pivovar zavřel návštěvnické centrum, zrušil exkurze. Řidiči kamionů, kteří do areálu přijedou ze zahraničí, nevystupují z kabiny.

Budvar loni vyvezl do zahraničí bezmála 70 procent prodaného piva. Celkem loni uvařil 1,68 milionu hektolitrů, tržby poprvé překonaly tři miliardy korun. Firma zaměstnává 670 lidí.

Ještě větší škody koronavirus způsobuje strakonickému pivovaru Dudák. Tam výroba poklesla dokonce o 55 procent. „Někteří lidé vybírají po dohodě starou dovolenou. Kdyby to pokračovalo, byli by doma za určitou část platu. Osobně odhaduji, že tahle situace potrvá do konce dubna,“ domnívá se ředitel Dušan Krankus.

Stáčí už jen do lahví
Podnik už nestáčí do sudů, ale jen do lahví. Omezuje proto i vaření a další aktivity ve výrobě. I pivovar, který patří městu, pak doplácí na omezení, k nimž přistupují ostatní evropské země. „Kamion nám zrušili v Maďarsku či na Slovensku. Opatrná je teď také Ukrajina,“ přiznává Krankus.

Škody je nyní podle něj těžké určovat. „Odhaduji ale, že to budou miliony korun,“ doplňuje ředitel pivovaru se šesti desítkami zaměstnanců. Kvůli zavřeným restauracím nestáčí do sudů ani třeboňský pivovar Regent.

Ten navíc vyváží – kromě do Polska či Velké Británie – rovněž do Itálie. Z důvodu kritické situace v zemi na jihu Evropy v posledních dnech přišel o zakázky.

„Ještě by ale v těchto dnech měly odjet kamiony do Lotyšska a Bulharska. Jinak dochází k útlumu,“ líčí třeboňský sládek Jaromír Čeleda. Podnik má padesát zaměstnanců. Těm nyní v areálu měří teplotu a lidé mají také nosit ochranu obličeje. V práci jsou ti, kteří musí být u výroby piva.

„Odhaduji, že v březnu prodej poklesne o zhruba 50 procent. Pak se uvidí, co bude dál. Záleží na tom, jestli se to vrátí po dvou nebo třech týdnech do normálu, nebo se situace vyhrotí,“ vyhlíží Čeleda z Regentu. Komplikace v souvislosti s koronavirem provázejí i další jihočeské pivovary – českobudějovický Samson či Protivín a jeho Platan.

„Protivín pokračuje ve výrobě bez omezení. Aktuálně dochází k přesměrování stáčení sudového na lahvové. V ostatních pivovarech jsme již výrobu omezili,“ dodává Martina Husková za skupinu Pivovary Lobkowicz, kam spadá i Protivín.

Starobrno uvádí IPL, APA a višňový RED

Publikováno:před 4 letyZdroj:České nápojeStarobrno

Značka Starobrno rozšiřuje své portfolio o tři nové přírůstky v podobě řemeslných piv. Nově si budou konzumenti moci vychutnat spodně kvašený ležák IPL, svrchně kvašený nefiltrovaný APA nebo višňový RED.

Starobrno je pivo s dlouholetou tradicí a historií, které se z domácího jihomoravského regionu rozšířilo na výčepy po celém Česku. Starobrněnští sládci pro spotřebitele vaří několik druhů piv včetně nejoblíbenější jedenáctky Starobrno Medium, nyní značka nově nabízí i řemeslná piva. „Cílem je představit spotřebitelům další pivní styly. Chceme dodat konzumentům odvahu zkusit něco jiného a nabídnout nové chuťové zážitky za velmi přijatelnou cenu,“ říká Senior Brand Manager značky Starobrno Pavel Geschmay.

Na pivních regálech se pod značkou Starobrno nově objeví India Pale Lager (IPL), American Pale Ale (APA) a ochucené višňové pivo RED. Ve spodně kvašeném ležáku IPL se mísí dobrá pitelnost, ležácká plnost a výraznější hořkost aromatických chmelů, které dodávají pivu lehce citrusovo-kořenitou chuť. Nefiltrované svrchně kvašené pivo APA disponuje vyšší hořkostí a kořenitě-chmelovou chutí, kterou jí dodávají hořké americké chmele. Višňový RED potěší především ty, kteří preferují segment ochucených piv. Při jeho výrobě byl kladen důraz na vyváženost sladké, hořké a kyselé chuti tak, aby ani jedna z nich nevyčnívala a vzniklo vyrovnané a pitelné pivo.

Autorem receptur craftů Starobrno je Jiří Brňovják, vrchní sládek zodpovědný za kvalitu vařených piv ve všech pivovarech Heineken ČR. „Jedná se o nové receptury připravované pomocí tradičních technologií z těch nejlepších surovin. Při výrobě jsou používány i zahraniční suroviny, aromatické chmele, které jsou chuťově zajímavé a nejsou běžnou součástí ležáků prodávaných v Česku,“ dodává Jiří Brňovják, pro něhož je Starobrno domovským pivovarem už 20 let.

Pivovar Litovel zastavil výrobu piva, je v uzavřené oblasti

Publikováno:před 4 letyZdroj:České novinyAutor:ČTKLitovel

Pivovar Litovel nejméně na dva týdny zastavil výrobu a distribuci piva. Litovel na Olomoucku od pondělního rána spadá do oblasti uzavřené hygieniky kvůli vyššímu výskytu koronaviru. Pozastavení výroby litovelský pivovar oznámil na sociálních sítích. Pivovar Litovel ročně uvaří v průměru 210.000 hektolitrů piva a zaměstnává dvě stovky lidí.

"Mimořádná situace v České republice, v Litovli a 20 okolních obcích se samozřejmě zásadním způsobem dotýká nejen našeho pivovaru, ale nás všech. Nad rámec veřejné vyhlášky opatření obecné povahy ze dne 16. března 2020 přistoupil Pivovar Litovel k úplnému zastavení výroby a distribuce minimálně na 14 dní stanovené karanténní lhůty," stojí v oznámení Pivovaru Litovel.

Vedení Pivovaru Litovel dnes dopoledne ČTK sdělilo, že podnik přešel do krizového režimu provozu, který nyní zajišťuje pět pracovníků z původních 200 zaměstnanců. Krizový tým pivovaru spolupracuje s hygieniky a krizovými štáby Litovle a Olomouckého kraje.

"Komunikace se všemi štáby je na dobré úrovni. Všem orgánům státní správy a samosprávy, zejména na úseku ochrany zdraví lidu, je ze strany Pivovaru Litovel poskytována maximální možná součinnost," uvedlo vedení Pivovaru Litovel.

Pivovar Litovel v roce 2018 zvýšil výstav piva na 212.000 hektolitrů z 206.000 hektolitrů v roce 2017. Zhruba 55 procent produkce pivovar předloni prodal v restauracích, které jsou nyní kvůli preventivním opatřením zavřené. Do zahraničí litovelský pivovar exportuje 40 procent své produkce. Loňský výstav pivovar zatím nezveřejnil.

Hygienici v pondělí časně ráno uzavřeli 21 obcí na Olomoucku včetně Uničova, Červenky a Litovle, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. V územním obvodu Litovel bylo v úterý odpoledne evidováno 13 nakažených lidí. V územním obvodu Uničov jich bylo 18, v celém Olomouckém kraji 38. Uzavřenou oblast kolem Uničova a Litovle hlídá zhruba 160 policistů.

Pondělní uzavření oblasti zkomplikovalo fungování tamních zemědělských farem a podniků. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý v úterý ČTK řekl, že ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) řešil s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem (ANO), hygieniky i policií podmínky, za jakých bude umožněn vjezd do uzavřené zóny a ven.

Pivovar Litovel patří spolu s přerovským pivovarem Zubr a Pivovarem Holba z Hanušovic do pivovarnické skupiny středomoravských pivovarů PMS Přerov.

Pivovar Svijany podává v krizi pomocnou ruku hostinským

Publikováno:před 4 letyZdroj:Pivovar SvijanyAutor:Luboš Spálovský, PRSvijany

Pivovar Svijany reaguje na další mimořádně těžkou ránu, která dopadla na všechna česká restaurační zařízení. V zájmu minimalizace škod během jejich nuceného uzavření kvůli epidemii koronaviru jim nabízí například výměnu sudů s prošlým pivem za čerstvé nebo zprostředkování bezplatného pracovně-právního poradenství v souvislosti s dočasným uzavřením provozoven. „Naším cílem je maximálně je v současné těžké situaci podpořit a pomoci jim ekonomicky tím, že vezmeme část jejich ztrát na sebe,“ řekl k tomu ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.

Pivo naražené před rozhodnutím o uzavření restaurací i nenačaté sudy s pivem s končící expirací hodlá pivovar hospodám a restauracím vykompenzovat v plné výši. „Pivo má být co nejčerstvější a u našeho poctivého řemeslného piva to platí dvojnásob,“ zdůrazňuje v této souvislosti svijanský sládek Petr Menšík. „Ve Svijanech pivo za účelem prodloužení trvanlivosti nestabilizujeme, neodebíráme z něj tedy bílkoviny a polyfenoly, které sice během delšího skladování způsobují zákal, ale v pivu jsou důležité, protože jsou základem jeho plné, chlebnaté chuti a husté trvanlivé pěny. Navíc jsou prospěšné pro lidský organismus, polyfenoly z chmele jsou třeba významným antioxidantem. Ze stejného důvodu zachování všech nutričně důležitých látek pivo ani nepasterizujeme. Proto je pro nás důležité, aby návštěvníci hospod mohli hned po jejich opětovném otevření dostat pivo opravdu čerstvé,“ dodává.

Ohrožení hostinští se mohou obracet na obchodní zástupce pivovaru nebo přímo na jeho vedení. „Vzhledem k tomu, že se okolnosti rychle vyvíjejí, budeme situaci i nadále pečlivě monitorovat a zmírňovat další možné negativní dopady. Věříme, že i tuto obrovskou krizi ve velké většině přežijí a v okamžiku odvolání současných opatření jim budeme schopni pomoci se rychle opět postavit na vlastní nohy,“ doplňuje Roman Havlík.

Více baleného piva, e-shop jede naplno
Pivovar Svijany současně aktivně přijímá všechna nutná sanitární, hygienická a organizační opatření, aby dokázal pokrýt mimořádnou poptávku po lahvovém pivu. „Bedlivě sledujeme a řídíme stav zásob a dodávky surovin a zavádíme opatření na ochranu skladových a distribučních operací s cílem zajistit dostupnost piva pro všechny své zákazníky. Odpovídajícím způsobem jsme například zvýšili kapacitu stáčení do lahví – nově stáčíme i o víkendech – a posílili jsme i kapacitu plnění nepasterovaného piva do půllitrových a dvoulitrových plechovek, takže nedostatek piva na trhu rozhodně nehrozí,“ uvedl Petr Menšík.

Omezený sortiment mohou zájemci podle něj objednávat také na e-shopu pivovaru, který je rovněž připraven zvládat zvýšenou poptávku, a pro zákazníky z okolí zůstává otevřena i pivovarská prodejna přímo ve Svijanech.

Pro záchranáře nealko pivo zdarma
Na pomoc regionu pivovar rozhodl o bezplatných dodávkách nealkoholického piva pro obětavé pracovníky krajské nemocnice v Liberci, bezpečnostních složek, Integrovaného záchranného systému a všech dobrovolníků. „Velice si vážíme jejich obětavé práce a chceme ji i jim pokud možno ulehčit nebo aspoň zpříjemnit. Neumíme roušky, ale umíme pivo, prostřednictvím krizového štábu kraje jim ho věnujeme na výraz poděkování a obdivu. S prvními dodávkami začneme již dnes,“ uzavřel Roman Havlík.

Budvar kvůli koronaviru omezí výrobu, má plné sklady

Publikováno:před 4 letyZdroj:Zemědělec.czBudvar

Pivovar Budějovický Budvar omezí příští týden výrobu o 30 procent, protože má plné sklady a klesly mu objednávky. Za první dekádu března budou výsledky meziročně o 15 až 20 procent horší. Zhruba stovce zaměstnanců umožní pracovat z domova. Budvar tak reaguje na nouzový stav, který vyhlásila vláda kvůli nemoci COVID-19. Nedaří se mu shánět ochranné pomůcky pro řidiče, co vozí pivo na export. Kapitálově je pivovar stabilní, hledá možnosti, jak podpořit obchodní partnery. Uvedl to generální ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Podnik plánuje první redukci výroby. „Zejména z toho důvodu, že jsme plně zásobeni. Měli jsme rozjetý pivovar, který počítal s tím, že pojede, že se blíží Velikonoce. Do toho padl pokles objednávek, s ponurým výhledem. Musíme omezovat výrobu, protože máme plné sklady, abychom je vyprázdnili,“ řekl ředitel. Za první část března budou celkové výsledky Budvaru meziročně o 15 až 20 procent nižší. Jak řekl Dvořák, jde o období předtím, než vláda vyhlásila nouzový stav. Celkově čeká podnik pokles poptávky.

„Sudové pivo, tam bude razantní pokles, minimálně polovinu sudového vyvážíme. V zahraničí jsou velmi podobná opatření. Vídeňský Schweizerhaus, naše největší budvarská restaurace na světě, měl tuhle neděli otevírat a nebude. Zákazníků tohoto charakteru bude spousta. Sudové pivo půjde určitě dolů a nemyslím si, že se to dramaticky přesune do lahvového,“ řekl ředitel. Schweizerhaus je podnik pro 1500 lidí v zábavním parku Prater.

S cash flow Budvar problémy nemá. Kapitálově je podle ředitele stabilní. „V tomto období máme velikánskou výhodu, že nejsme závislí na bankovních úvěrech. Spíš přemýšlíme, jak podpořit naše byznys partnery,“ řekl Dvořák. Budvar by jim mohl dočasně snížit ceny či odložit splatnost faktur.*

Pohlednice z minulosti: Pivní etikety a jejich proměny

Publikováno:před 4 letyZdroj:Kladenský deníkAutor:Miroslav ElsnicHerold

Pivní etikety. Pro někoho jen bezcenný kousek papíru nalepený na lahvi s chmelovým mokem s údaji o výrobku. Pro jiné kus historie, vzpomínek a cenný artefakt. Dnešní díl seriálu Retro, který redakce Deníku připravuje ve spolupráci s Drahoslavem Brabcem, sběratelem pivních etiket, dá možnost podívat se, jak vypadaly etikety pivovaru Herold koncem minulého století.
Pivovar Herold se nachází ve městě Březnice na Příbramsku, první zmínka o vaření piva v obci pochází z roku 1506, kdy podle wikipedie Václav Zmrzlík ze Svojšína prodal zdejší panství i s pivovarem nejvyššímu písaři království českého Zdenku Malovcovi z Chejnova.

Pohlednice z minulosti: Pivní etikety a jejich proměny

Publikováno:před 4 letyZdroj:Mělnický deníkAutor:Miroslav ElsnicBakalář

Pivní etikety. Pro někoho jen bezcenný kousek papíru nalepený na lahvi s chmelovým mokem s údaji o výrobku. Pro jiné kus historie, vzpomínek a cenný artefakt. V dnešním díle seriálu Retro se čtenáři podívají na vývoj papírových etiket pivovaru z Rakovníka.
Lány chmelnic, jako tomu bylo ve druhé polovině dvacátého století, jsou sice na Rakovnicku již minulostí, a zejména rodiče a prarodiče si pamatují

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.04.2024 07:1810.660/10.660