Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Pivo na Oktoberfestu opět zdraží, tuplák bude stát od 282 korun

Publikováno:před 2 letyZdroj:Novinky.czAutor:ČTK

Pivo na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest letos opět podraží. Máz nebude možné koupit za méně než 10,40 eura (282 Kč), což byla loni nejvyšší cena za litrovou sklenici chmelového moku, sdělila mnichovská radnice. Pivo tak na Oktoberfestu meziročně podraží o 30 eurocentů.

Zdražování však patří mezi tradice festivalu, byť ty méně oblíbené. Cena zlatavého nápoje nepřetržitě roste už desítky let. Zatímco v roce 1971 bylo možné koupit tuplák za 2,50 marky (zhruba 1,25 eura, podle aktuálního kurzu 34 Kč), před deseti lety to bylo za 6,95 eura (188 Kč). Hranici deseti eur poprvé překročil máz festivalového piva v roce 2014.

Cenu chmelového moku určují provozovatelé jednotlivých pivních stanů, mnichovská radnice však má právo přezkoumat, zda pivo není nepřiměřeně drahé. Vzhledem k tomu, že v celoročně otevřených podnicích v Mnichově se cena mázu piva pohybuje mezi 7,30 a 10,20 eura (198 a 276 Kč), považuje radnice letošní festivalové ceny za přijatelné.

Letos delší
Loni se na Oktoberfestu teprve pošesté za posledních třicet let nepodařilo překonat hranici šesti miliónů litrů prodaného piva. Zatímco někteří komentátoři to připisovali neustálému zdražování, hostinští byli přesvědčeni, že to byl důsledek chladného počasí. Organizátoři festivalu předpokládají, že letos šestimiliónová hranice znovu padne, i díky tomu, že Oktoberfest bude díky státnímu svátku o jeden den delší než obvykle: potrvá od soboty 17. září do pondělí 3. října.

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Pivo na Oktoberfestu podraží. Přesně podle desítky let trvající tradice

Publikováno:před 2 letyZdroj:iDNES.czAutor:ČTK

Pivo na mnichovském Oktoberfest letos opět podraží. Máz nebude možné koupit za méně než 10,40 eura, což byla loni nejvyšší cena za litrovou sklenici. Zdražování patří k tradicím pivního festivalu, ceny rostou už desítky let.

Pivo tak na Oktoberfestu meziročně podraží o 30 eurocentů. Podle agentury DPA o tom informovala mnichovská radnice.

Zdražování však patří mezi tradice festivalu, byť ty méně oblíbené. Cena zlatavého nápoje nepřetržitě roste už desítky let. Zatímco v roce 1971 bylo možné koupit tuplák za 2,50 marky (zhruba 1,25 eura, podle aktuálního kurzu 34 korun), před deseti lety to bylo za 6,95 eura (188 korun). Hranici deseti eur poprvé překročil máz festivalového piva v roce 2014.

Cenu chmelového moku určují provozovatelé jednotlivých pivních stanů, mnichovská radnice však má právo přezkoumat, zda pivo není nepřiměřeně drahé. Vzhledem k tomu, že v celoročně otevřených podnicích v Mnichově se cena mázu piva pohybuje mezi 7,30 a 10,20 eury (198 a 276 korun), považuje radnice letošní festivalové ceny za přijatelné.

Loni se na Oktoberfestu teprve pošesté za posledních třicet let nepodařilo překonat hranici šesti milionů litrů prodaného piva. Zatímco někteří komentátoři to připisovali neustálému zdražování, hostinští byli přesvědčeni, že to byl důsledek chladného počasí. Organizátoři festivalu předpokládají, že letos šestimilionová hranice znovu padne, i díky tomu, že Oktoberfest bude o státním svátku delší než obvykle: potrvá od soboty 17. září do pondělí 3. října.

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Pivo opět zdraží, tuplák bude stát přes deset eur

Publikováno:před 2 letyZdroj:Týden.czAutor:ČTK

Pivo na mnichovském pivním festivalu Oktoberfest letos opět podraží. Máz nebude možné koupit za méně než 10,40 eura (282 korun), což byla loni nejvyšší cena za litrovou sklenici chmelového moku. Informovala o tom mnichovská radnice.

Pivo tak na Oktoberfestu meziročně podraží o 30 eurocentů. Zdražování však patří mezi tradice festivalu, byť ty méně oblíbené. Cena zlatavého nápoje nepřetržitě roste už desítky let. Zatímco v roce 1971 bylo možné koupit tuplák za 2,50 marky (zhruba 1,25 eura, podle aktuálního kurzu 34 korun, před deseti lety to bylo za 6,95 eura (188 korun). Hranici deseti eur poprvé překročil máz festivalového piva v roce 2014.

Cenu chmelového moku určují provozovatelé jednotlivých pivních stanů, mnichovská radnice však má právo přezkoumat, zda pivo není nepřiměřeně drahé. Vzhledem k tomu, že v celoročně otevřených podnicích v Mnichově se cena piva pohybuje mezi 7,30 a 10,20 eury (198 a 276 korun), považuje radnice letošní festivalové ceny za přijatelné.

Loni se na Oktoberfestu teprve pošesté za posledních třicet let nepodařilo překonat hranici šesti milionů litrů prodaného piva. Zatímco někteří komentátoři to připisovali neustálému zdražování, hostinští byli přesvědčeni, že to byl důsledek chladného počasí. Organizátoři festivalu předpokládají, že letos šestimilionová hranice znovu padne, i díky tomu, že Oktoberfest bude díky státnímu svátku o jeden den delší než obvykle: potrvá od soboty 17. září do pondělí 3. října.

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Slavnosti svijanského piva zvou na ochutnávku nového piva

Publikováno:před 2 letyZdroj:Pivovar SvijanyAutor:Petra WinklerováSvijany

Pivovar Svijany spolu s obcí Svijanský Újezd pořádají letos už 27. Slavnosti svijanského piva. Legendární akce odstartuje v sobotu 16. července ve 13.00 hodin tradičně v areálu koupaliště ve Svijanském Újezdě. Kromě řady novinek zpříjemňujících návštěvníkům hudební zážitky i orientaci bude možné ochutnat i nové svijanské pivo Zámecký Máz. Malí návštěvníci nebudou ani letos ochuzeni o pouťové atrakce a kolotoče, ale zábava pro děti je nově situována u vstupů v místech mimo hlavní areál. Vstupné je pro dospělé 200 Kč, děti mají pobyt zdarma.

Brány areálu koupaliště ve Svijanském Újezdě se otevřou v sobotu 16. července krátce po poledni, aby si všichni milovníci českého národního nápoje mohli užít oslavu svijanského piva. Organizátoři letos zapracovali na přehlednosti a zlepšení orientace na místě, ze dvou pódií jsou tři, a to „Deník“ pódium, které bude hrát každou sudou hodinu, a „RCL“ pódium, na němž se budou kapely střídat v lichých hodinách. Dvě velká pódia doplní ještě třetí, malé, nabízející prostor menším a alternativním interpretům. Programem budou nově provádět zkušení rozhlasoví moderátoři Lucie Adamcová a Míra Michálek. Velkou změnou prošla i část určená dětem. Kolotoče a pouťové atrakce letos uvolnily místo hudebním pódiím, takže by pohyb v areálu měl být pro všechny příjemnější. Dětské zábavní atrakce jsou nově přesunuty na dvě stanoviště u vstupů do areálu z venkovní strany.

V rámci hudební přehlídky letos vystoupí kapela Buty, která na Slavnostech svijanského piva oslaví 30. narozeniny, Harlej, Škwor, František Nedvěd nebo Sebastian a řada dalších. Kompletní přehled účinkujících je k dispozici na speciálním „slavnostním“ webu www.slavnostisvijanskehopiva.cz.

Ochutnejte nové pivo
Pivní slavnost by se neobešla bez zlatavého moku. Na Slavnostech svijanského piva poteče pivo tradičně ze 160 píp za jednotnou cenu 20 Kč. Výjimkou bude pouze prémiová Svijanská 450, která bude k dispozici za 25 Kč. V centrální části areálu vyroste improvizovaná restaurace nabízející tankové pivo, ve stáncích bude k dispozici čerstvé pivo stočené ze svijanských sklepů. Pivovar představí i jednu žhavou novinku, kroužkovaný ležák Zámecký Máz. Nové pivo vzniklo na počest Zámku Svijany, který pivovar za podpory EHP a Norských fondů zrekonstruoval a na konci června jej zpřístupní veřejnosti. Pivo vychází ze zdejší nejprodávanější jedenáctky Svijanského Mázu. „Hotové zfiltrované pivo opětovně zakvasíme rozkvašenou mladinou, tzv. kroužky, a necháme krátce rozkvasit v tanku, aby došlo k homogenizaci celé várky a pivo pak kvasilo stejně ve všech sudech. Po dvou až třech dnech ho stočíme do sudů a uskladníme v ležáckých sklepích, kde při teplotě 2° C tři až čtyři týdny znovu dokváší. Takto připravené kroužkové pivo pak putuje rovnou k zákazníkům,“ říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany. Výrobní postup je inspirován starými recepturami, podle kterých se v minulém století vařilo pivo zavážené před zimou na nepřístupné horské chaty. Na Slavnostech svijanského piva budete moci ochutnat Zámecký Máz nejen v tekuté podobě, ale také jako pivní zmrzlinu, jejíž kopeček vyjde na 10 Kč.

Test pivních chutí
Dospělí návštěvníci přesvědčení o své znalosti svijanských piv si mohou vyzkoušet práci profesionálních degustátorů a zapojit se do degustační soutěže. „Zkušenosti z předchozích ročníků říkají, že jen hrstka lidí dokáže jednotlivá piva ve slepé degustaci, tedy jen podle chuti, poznat,“ říká technolog Martin Knytl, pod jehož vedením degustační soutěže na Slavnostech svijanského piva probíhají.

Suvenýr na doma
Každý rok je součástí Slavností svijanského piva i malá prodejna se suvenýry. Letos se prodejna přesune do velkého stanu, takže pojme víc sortimentu. Nakoupit a odvézt domů si můžete malé i větší dárky se svijanskou tematikou i dvoulitrové železné Plechovky pro chlapy v limitované slavnostní edici.

Slavnosti břeclavského piva slavily úspěch. Hlásí rekordní návštěvnost i výtoč.

Publikováno:před 2 letyZdroj:Impuls.czBřeclav

V sobotu 11. června se v prostoru pod břeclavským zámkem uskutečnily Slavnosti břeclavského piva. Další ročník akce opět posunul hranice možností, hlavně co se týče celkové návštěvnosti i vytočeného piva z blízkého Zámeckého pivovaru Břeclav. Celkem si tento svátek hudby, dobrého jídla a pití užilo 3 500 platících návštěvníků. Pro ty se vyčepovalo pivo z celých 160 sudů. Jednoznačným favoritem byl dle prodaných kusů světlý ležák Kanec.

V rámci programu došlo na křest dvou novinek – nealkoholického piva a světlého vrchně kvašeného ležáku SUMMER ALE. Hodně štěstí mu do vínku popřáli vrchní sládek pivovaru Dušan Táborský a starost města Břeclav Ing. Pavel Dominik. Ten si roli kmotra i celé slavnosti velmi užíval: „Příjemně mě překvapilo, jak velké množství příznivců dobré hudby a břeclavského piva pod zámek dorazilo. Pokřtili jsme nové pivo a věřím, že si stejně jako ostatní lahodné moky břeclavského pivovaru najde rychle cestu k chuťovým buňkám lidí. Spolupráce s místním pivovarem si velmi vážíme a určitě budeme na různých projektech rádi participovat i v dalších letech.“

Hlavním tahákem byl hudební program, který odstartoval už ve 12 hodin vystoupením tří regionálních kapel vybraných samotnými fanoušky. Vrcholem celého večera pak byly koncerty skupin Walda Gang a slovenských Horkýže Slíže. Po celou dobu se také návštěvníci mohli bavit při diskotéce Rádia Jih, hlavního mediálního partnera. Jeho ředitelka Jana Svobodová byla celkovou atmosférou unešená: „Jsem velmi ráda, že se naše rádio takto povedené akce účastnilo, a velmi se těším na další ročník.“

V roce 2017 se slavnosti budou konat v sobotu 10. června. A už nyní jsou potvrzeni první účinkující, kteří v Břeclavi vystoupí. Předprodej vstupenek bude spuštěn na podzim. Člen správní rady pivovaru Jan Svoboda také nastiňuje, co nového hosty slavností čeká: „Protože to příští rok bude pět let, kdy pivovar vznikl, chceme opět připravit bohatý hudební program. O drobných nedostatcích v organizaci víme a do příštího června je napravíme. Velký zájem ze strany našich fanoušků je zavazující. Jsme velmi vděční městu Břeclav za partnerství, stejně tak všem organizačním složkám. Největší poděkování patří návštěvníkům, kteří vytvořili úžasnou atmosféru.“

Zámecký pivovar Břeclav obnovil výrobu piva v květnu roku 2013. Do jeho portfolia patří značky Kanec, Podlužan, Beran, Pivín, Delegát, Zámecká desítka, Summer Ale 11o, Red Ale 16o a nealkoholické pivo.

Na Slavnostech pivovaru Ostravar vystoupí dvacet kapel

Publikováno:před 2 letyZdroj:Týden.czAutor:ČTKOstravar

Návštěvníkům Slavností pivovaru Ostravar, které se konají v Ostravě od 24. do 25. června, se představí dvacet kapel. Připraven je pro ně i doprovodný program v podobě soutěží, pivovarské školy nebo exkurze s degustací v ležáckém sklepě. Oproti předchozím ročníkům se letošní slavnosti rozšířily z jednoho na tři dny.

Od nové koncepce si organizátoři slibují větší komfort pro návštěvníky i více prostoru pro hudbu a doprovodný program. "Jednotlivé dny jsou koncipovány tak, aby slavnosti oslovily co možná nejširší publikum. Věříme, že každý návštěvník si vybere podle svého hudebního vkusu a zbude mu i více času na pivní a doprovodný program," uvedla za organizátory manažerka Zuzana Cieciotková.

Šestnáctý ročník akce začne v pátek 24. června, kdy po 15.00 zahrají na dvou pódiích kapely jako Pipes & Pints, Horkýže Slíže nebo legenda českého punku skupina Plexis. Sobotní program vedle koncertů doplní pivovarská škola či exkurze. Hudební program, v němž se představí například kapely UDG, Vypsaná fixa či Buty, vyvrcholí v sobotu koncertem Marie Rottrové.Hlavní strana > Relax > Apetit > Pivo
UDG, Fixa i Kryštof
Na Slavnostech pivovaru Ostravar vystoupí dvacet kapel
Letos se slavnosti Ostravaru rozšířily z jednoho na tři dny.

16.06.2016 16:00
Sdílejte:

Návštěvníkům Slavností pivovaru Ostravar, které se konají v Ostravě od 24. do 25. června, se představí dvacet kapel. Připraven je pro ně i doprovodný program v podobě soutěží, pivovarské školy nebo exkurze s degustací v ležáckém sklepě. Oproti předchozím ročníkům se letošní slavnosti rozšířily z jednoho na tři dny.

Od nové koncepce si organizátoři slibují větší komfort pro návštěvníky i více prostoru pro hudbu a doprovodný program. "Jednotlivé dny jsou koncipovány tak, aby slavnosti oslovily co možná nejširší publikum. Věříme, že každý návštěvník si vybere podle svého hudebního vkusu a zbude mu i více času na pivní a doprovodný program," uvedla za organizátory manažerka Zuzana Cieciotková.

Šestnáctý ročník akce začne v pátek 24. června, kdy po 15.00 zahrají na dvou pódiích kapely jako Pipes & Pints, Horkýže Slíže nebo legenda českého punku skupina Plexis. Sobotní program vedle koncertů doplní pivovarská škola či exkurze. Hudební program, v němž se představí například kapely UDG, Vypsaná fixa či Buty, vyvrcholí v sobotu koncertem Marie Rottrové.Dramaturgie programu posledního dne se po hudební stránce ujal frontman skupiny Kryštof Richard Krajčo. Novinářům dnes řekl, že vybíral kapely, s nimiž skupina spolupracuje nebo jim pomáhala prosadit se na hudební scéně. Zahraje tak například Thom Artway nebo uskupení Mirai, Nebe či Light & Love. Slavnosti pak uzavře koncert kapely Kryštof. Podle Krajča to bude i jedna z posledních příležitostí vidět ji v Ostravě, kam se kapela nevrátí zřejmě dříve než v roce 2019.

Pivovar už tradičně představí návštěvníkům slavností nové pivo. Letos to bude jedenáctistupňové pivo Mustang, které je připraveno kombinací tří sladů a má tmavší barvu, než je u světlého piva běžné.

Dny českého piva

Publikováno:před 2 letyZdroj:PrimaŽena.cz

Již tradičně v září odstartuje čtvrtý ročník Dnů českého piva, do kterého se aktivně zapojí na 6 000 hospod a restaurací po celé České republice. Kromě speciálních pivních menu bude ústředním tématem letošního celonárodního svátku všech milovníků zlatavého moku spojení piva a gastronomie. Návštěvníci se mohou těšit na kančí se šípkovou omáčkou, které je pro Dny českého piva 2016 vyhlášeno hlavní kulinářskou specialitou.

Dny českého piva pořádá Český svaz pivovarů a sladoven. V letošním roce proběhnou v termínu od 23. 9. do 1. 10. 2016. Kromě piva budou věnovány především gastronomii, samotným hospodám a hospodské tradici. „Dny českého piva jsou svátkem všech milovníků piva, hospod a gastronomie. Naším cílem je prostřednictvím této akce podpořit konzumaci čepovaného piva a zároveň připomenout a podpořit unikum tradiční české hospody,“ uvádí František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven.
Vedle pivních speciálů si budou moci návštěvníci pochutnat i na kulinářských specialitách, a to především na kančím se šípkovou omáčkou. „Pivo má v gastronomii nezastupitelné místo a nabízí širokou škálu chuťových kombinací. Pro letošní rok jsme zvolili tak trochu jinou českou klasiku, a to kančí se šípkovou omáčkou,“ doplňuje Titus Eliáš, který pro Dny českého piva 2016 vytvořil i speciální recept na tuto zvěřinovou pochoutku. Týden oslav vyvrcholí Dnem otevřených pivovarů v sobotu 1. října 2016, kdy dostanou zájemci ojedinělou příležitost poodhalit tajemství řemesla pivovarských mistrů.
Dny českého piva odstartují v pátek 23. září symbolickým narážením sudů a přípitkem. Ve vybraných podnicích se slavnostního zahájení zúčastní také samotní sládci, starostové či další představitelé měst a obcí. Hosté budou moci po celou dobu ochutnávat výběr pivních speciálů, pivní menu nebo zažít setkání s místním sládkem. Součástí akce budou opět oslavy svátku sv. Václava, který je patronem českého piva.
Seznam podniků zapojených do Dnů českého piva 2016 a jejich speciálních nabídek bude průběžně aktualizován na webu www.dnyceskehopiva.cz.

Litovel produkuje nové pivovarníky. Poprvé po dlouhých 40 letech

Publikováno:před 2 letyZdroj:Česká televizeAutor:ČTK

V Česku stále přibývá minipivovarů. Pro ty moravské a východočeské pivovary teď mají v Litovli dobré zprávy – ze zdejšího odborného školství totiž vzešlo v červnu deset nových absolventů oboru pivovarník – sladovník. Stalo se tak po více než 40 letech, kdy bylo učení ve městě opět otevřeno. Poslední absolventi pivovarnictví a sladovnictví se zde vyučili v roce 1974.

V příštích letech by se k nim mělo přidat 15 dalších odborníků, které vyprodukuje zdejší školství. Přestože má výroba piva ve městě staletou tradici, zájemci o studium pivovarnictví museli ve druhé polovině dvacátého století dříve jezdit až do Plzně.

„Absolventi oboru pivovarník–sladovník zde nebyli 30 až 40 let,“ potvrdil emeritní sládek Miroslav Koutek. Byl přitom jedním z posledních, kdo před desítkami let v Litovli pivovarnické řemeslo vystudoval. „Pamatuji si dřevěné transportní sudy a dřevěné kádě. Od té doby ale došlo ke změnám. Změnily se částečně kádě, které nahradily nerezové sudy,“ dodal s tím, že se litovelský pivovar stále snaží dodržovat tradiční receptury i zachovávat stejnou chuť piva.

Jedním z absolventů litovelského potravinářského oboru je také Veronika Zapletalová. Zatím pracuje na sladovně jako brigádník. „Šéf pivovaru mi od září slíbil stálé místo,“ sdělila. „Teď přijímám slad, v plánu mám také udělat si degustační zkoušky a kurzy,“ doplnila.

Češi jsou milovníci pěnivého moku. Ročně vypijí v průměru 145 litrů na osobu včetně kojenců.
I díky tomu stále roste produkce nejmenších českých pivovarů. Přestože je jich asi šestkrát více než velkých pivovarů, jejich podíl na výrobě piva v Česku je odhadován zhruba na 1,5 procenta. Podle prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Šuráně je těžké odhadovat, na jakém čísle se počet minipivovarů zastaví.

V České republice by se podle něj uživila i tisícovka minipivovarů, nyní jich je zhruba 305. Šuráň podotkl, že by se mohlo jednat i o takzvané restaurační pivovary, které vaří pouze pro spotřebu například v přidružené restauraci. „Doopravdy si nekonkurují a můžou být třeba tři v jedné ulici,“ uvedl.

Ročně otevře 50 nových minipivovarů
Počet minipivovarů v Česku stále roste, každoročně se jich v posledních letech otevře kolem 50. Některé ale následně zavřou, či se v lepším případě zvětší jejich produkce a zmizí z kategorie minipivovarů. To se například stalo Únětickému pivovaru, který nyní vaří kolem 11 000 hektolitrů ročně.

Minipivovar je definovaný daňovou sazbou, kdy se nejnižší spotřební daň vztahuje na roční produkci do 10 000 hektolitrů. K otevření minipivovaru stačí základní investice okolo pěti milionů korun, řekl dále Šuráň.

Obnova a otevírání pivovarů podle šéfredaktora časopisu Pivo, Bier & Ale Pavla Borowiece zvyšuje zaměstnanost v regionech. Pivovary podle něj nabízí i možnost kulturního vyžití, jako je pořádání bálů či plesů. Mají také pozitivní přínos pro cestovní ruch, dodal.

První havířovský minipivovar: Na výčepu čeká Magdon i s Maryčkou

Publikováno:před 2 letyZdroj:Magazín PatriotAutor:Tomáš SvobodaPrvní havířovský

Rozvoj minipivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a blíží se k ještě nedávno jen těžko uvěřitelným čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT se rozhodl je mapovat prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude pro čtenáře objevnou cestou za poznáním historické tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

V pořadí třetí zastávkou našeho seriálu je po Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí tentokrát Havířov, kde jsem navštívil První havířovský minipivovar, který funguje od loňského roku a vznikl doslova na zelené louce. „Nazýváme se první z toho důvodu, že jsme jako první náš minipivovar zaregistrovali. Než se vyřídila veškerá povolení a dokončila stavba, vznikly paradoxně další dva pivovary, ale název už zůstal,“ vysvětluje na úvod provozní manažer Josef Štangel.

Majitel Ladislav Němeček v minulosti provozoval rekreační středisko u Žermanické přehrady, kde se seznámil s renomovanými a zkušenými sládky. Ti jej následně přivedli a inspirovali k tomu, jak realizovat moderní minipivovar, ve kterém nabídne milovníkům zlatavého moku celou škálu poctivě a profesionálně vařených piv bez průmyslové filtrace a pasterizace.

Stabilně se vaří Magdon a Maur
„Momentálně máme v nabídce čtyři piva. Základ je jedenáctka světlá, třináctka polotmavá, na léto se dělá lehké pivo devítka a protože měla velký úspěch čtrnáctka, uvařila se ještě várka, kterou teď doprodáváme. Je to svrchně kvašené pivo typu Ale,“ říká Štangel, který upozorňuje, že některé názvy piv vycházejí vzhledem k patriotismu majitele z ostravského nářečí. Takže na výčepu je jedenáctka zvaná Magdon a devítka je pojmenovaná po jeho dcerce Maryčka.

„Nejvíce se u nás pije jedenáctka, to je základ, který frčí. Hodnotíme ji jako nejlepší pivo na žízeň,“ doplňuje provozní. Přestože minipivovar začal vařit teprve před rokem, zaznamenal podle něj velký úspěch. Poptávka překvapila i samotné sládky, kteří čekali pozvolnější zájem pivařů. Možná i proto, že v Havířově během krátké doby začaly fungovat hned tři minipivovary.

„Nemyslím si, že by vzájemná konkurence měla zásadní vliv. Snažíme se držet úroveň kvality piva, ale i kuchyně, kterou máme založenou na našich surovinách. Pečeme si třeba vlastní chleba, při jehož výrobě se používá pivovarské mláto, ale děláme taky domácí knedlíky či bulky na hamburgery,“ zdůrazňuje kombinaci kvalitního piva i jídla provozní minipivovaru.

Piva jsou tady kulatější, co to znamená?
Základem pivní palety havířovského minipivovaru je jedenáctka a třináctka. První z těchto piv je klasický spodně kvašený světlý ležák s poctivou hořkostí, druhé je speciální pivo s chutí karamelového sladu. „Je to speciál, který leží měsíc a půl, než se narazí. Je to víc odležené pivo s přídavkem karamelu. Přestože je silnější, hlavně dámy si ho u nás velmi oblíbily,“ pokračuje ve vyprávění můj průvodce.

Na zimu se pak dělají silnější piva, speciály jako třeba vánoční patnáctka, v nabídce však bývá i medové pivo. Jak se ovšem zákazníci staví k netradiční devítce? „Je faktem, že to není úplně obvyklé, protože minipivovary většinou dělají těžší piva. Devítka je svěží, lehké pivo na letní sezónu, které se dobře pije a člověk ho rychle vstřebá, aby mohl po občerstvení vyrazit třeba někam na kole,“ objasňuje Štangel.

Když přijde řeč na charakteristiku jejich piv, padne slovo kulatější. Jakožto pivní turista pochopitelně váhám, co si pod tímto nezvyklým označením vůbec představit. „Naše pivo leží po celou dobu v tancích při teplotě jeden až dva stupně. Kvasnice si nesedají tak rychle, piva jsou vyváženější a plnější. Může se říct, že jsou kulatější neboli chuťově lahodná, v jiných pivovarech jsou zase ostřejší, více hořká,“ popisuje na závěr našeho setkání provozní Prvního havířovského minipivovaru, který 24. června oslaví svoje první narozeniny.

I třetí zastávka na pouti za moravskoslezskými pivy potvrdila, že pivo není nikde stejné, přestože například výroba z těch nejlepších tuzemských chmelů a sladů je společným rysem většiny minipivovarů. Stačí však trošku jiná voda nebo prodleva při technologickém postupu a vznikne zcela svébytná chuť, kterou bezpečně rozezná každý správný pivař.

První havířovský minipivovar
Místo: Havířov, Selská 8a
Druhy piv: Maur polotmavý speciál 13º, Magdon světlý ležák 11º, Maryčka světlá výčepní 9º (kromě toho bývají v nabídce také vánoční speciál Kvarc 15º, svrchně kvašený Hutman 14º, velikonoční zelené či medové pivo)
Čepování: z tanků v přirozené nefiltrované formě
Stáčení: do sudů i do pet lahví
Výtoč: předpokládá se 1000 hektolitrů za rok

Gambrinus představuje svůj pivní festival Gambrinus den.

Publikováno:před 2 letyZdroj:FeedIT.czGambrinus

Na konci června (25. 6.) pořádá značka piva Gambrinus první ročník festivalu nesoucí název Gambrinus Den, který se koná v centru Plzně. V kampani se spoléhá především na digitál, který doplní radiospot a venkovní plochy. Digitální část kampaně včetně hlavního spotu vyrobila agentura TRIAD Advertising, klíčový vizuál a radiospot vznikl v McCann Erickson Prague.

V sobotu 25. 6. se centrum Plzně promění na jednu velkou pivní zahrádku. „Pivo Gambrinus je s Plzní spojeno stejně jako skvělý fotbal. Právě 25. června, což je datum založení pivovaru, si chceme se všemi Plzeňáky připomenout, že Gambrinus je v Plzni doma. Připravujeme proto velký pivní festival, na kterém se návštěvníci můžou těšit na největší pivní zahrádku v České republice, na které bude až 5 000 míst k sezení, na čepování piva hlavně do skla, všechna piva za stejnou cenu a také na speciální festivalovou várku, uvařenou jen pro tuten den“, řekl Marek Dvořák, Marketingový Manažer značky Gambrinus.

Hlavní část kampaně se odehrává v digitálním prostředí a její pozornost je soustředěna na úvodní videoklip TUTEN DEN VŠICHNI SEM! od kapely SEMTEX. Jak pozvete Plzeňáka na pivní festival v Plzni? Tak aby se s pozvánkou ztotožnil a aby ho bavila! Festival se nese v duchu oslavy piva za doprovodu plzeňských kapel. Proto jsme napsali, zhudebnili a natočili klip k festivalové hymně. Text písně je v plzeňském dialektu, hraje jí plzeňská kapela Semtex. V klipu mimo jiné uvidíte i bývalého kapitána FC Viktoria Plzeň – Pavla Horvátha. Zároveň se nám společně s kapelou Semtex podařilo vytvořit melodii tak chytlavou, že si ji lidé budou broukat ještě dlouho po skončení festivalu“, popsal Martin Mareš, Creative Director ve společnosti TRIAD Advertising.

Videoklip vznikl v produkčním týmu agentury TRIAD Advertising a režie se chopil David Chvátal za asistence Martina Lysého z produkční společnosti Riot. Text k písni napsal Matouš Hekela a hudbu složil Michal Röhrich z kapely SEMTEX.

Kromě videoklipu uvidí lidé na internetu i pozvánky od známých plzeňských osobností. Celá komunikace je dále protažena do rádia a OOH ploch.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.18.06.2018 15:336.353/6.353