Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Lidi si klepali na čelo, jenže pivovar „na mýtince“ pohodově funguje už 11 let

Publikováno:před rokemZdroj:Magazín PatriotAutor:Tomáš SvobodaSlezan

Rozvoj malých pivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a nezadržitelně se blíží ke čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT je pravidelně mapuje prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude pro čtenáře objevnou cestou za poznáním tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

V dnešním 34. díle našeho seriálu se vydáme na objevnou cestu s naprosto unikátním cílem, který se nachází v lesích na trase mezi Bílovcem a Opavou. Právě tam, v končinách, kde vládne „boží klid“ a příjemná ospalost vesnického světa, totiž sídlí minipivovar Slezan.

Přesněji řečeno, už od roku 2006 jej najdete v Leskovci, což je část obce Březová, kde hezky mírumilovně a s úctou k dobrotivým zákazníkům „okupuje“ objekty bývalých kasáren. Přestože jsou situované hned u cesty, kterou nutně musí projet každý řidič či cyklista, říkáte si, že zrovna tady byste asi pivní pochutnání nehledali.

Jenže jak víme, svět je roztodivnou scénou, kde se neuvěřitelné stává skutkem prakticky denně, a tak pojďme směle dál s naším průvodcem, majitelem a sládkem pivovaru René Binarem.

Pivovar na mýtince? Skoro, chodí mi sem lidi!
Nápad provozovat vlastní pivovárek se jej chytil někdy v roce 2005, kdy ochutnal zlatavý mok z tehdy ještě fungujícího pivovaru v Příboře. Dalším impulsem byla uniformita klasických průmyslově vařených piv, která prakticky nedávala jinou možnost než začít s vlastní výrobou.

„Tenkrát nás bylo na celé severní Moravě možná pět nebo šest. Byly to první vlaštovky. Hledal jsem vhodné místo s tím, že hlavním faktorem byl zdroj kvalitní vody. Rozhodně jsem neměl ambici mít restaurační pivovar, ale jen malou výrobu, která by doplňovala sortiment v hospodách, jak se říká, kolem komína,“ vysvětluje Binar svůj počáteční přístup.

Postupem času přešel ve zrekonstruovaných prostorách kasáren na koncepci sezónního restauračního minipivovaru, čímž dokonale vyvrátil prognózy všech škarohlídů, kteří se mu vysmívali, že zakládá leda tak pověstnou „hospodu na mýtince“.

„Dneska je úsměvné, že si tehdy všichni klepali na čelo a říkali, že tady budu pít pivo sám. Teď, když je u nás přes léto na zahrádce sto lidí, si dělám srandu, že jsem si sice postavil hospodu na mýtince u lesa, ale chodí mi sem lidi,“ usmívá se pivovarník, který ve výrobně s 200 litrovou varnou stále zůstává věrný ruční práci v duchu tradičních postupů.

Pivo vaří z „kojenecké“ vody
Investice do aspoň částečné automatizace či třeba linky na mytí sudů by sice dřinu usnadnila, ale vzhledem k nízké kapacitě pivovárku by ekonomicky nešlo o zrovna nejrozumnější řešení. V leskoveckých kasárnách je navíc důležitý ještě jeden faktor. Vaření piva je tady hlavně koníčkem a zábavou podle toho, co dovolí „civilní“ zaměstnání.

Přesto tedy řemeslo žije, chce se říct. „Ve varně se dělá vše ručně od nasypání surovin až po chmelovar. Přečerpává se, zakvašuje a ruční je také sběr pěny nebo mytí sudů. Zůstáváme prostě na svém, protože vaříme sezónně,“ říká Binar, podle kterého se lze i při menší kapacitě věnovat více druhům piv.

Za jejich základ považuje stejně jako mnozí odborníci vodu, kterou v lesích Oderských vrchů mají v mimořádné kvalitě. „Je to opravdu vynikající voda, kterou bereme z hlubinného vrtu. Kvalitou se blíží kojenecké vodě. Ať chceme nebo ne, při vaření to dělá svoje, protože pivo je tvořeno hlavně vodou,“ podotýká zakladatel pivovaru Slezan, jehož sezóna běží obvykle od konce března do října, a to s víkendovou otevírací dobou.

Sortiment tvoří výhradně spodně kvašená piva, z nichž vyčnívá světlá třináctka, klasický ležák plzeňského typu, který doplňují tmavým a ochuceným pivem a také jedním speciálem.

„Kdysi jsme začínali jako jedni z prvních s osmnáctkou, kterou každý rok vozíme na ostravské Svatováclavské slavnosti v Zábřehu. Je to speciál, který zraje 150 dní a už tradičně bývá hitem této akce,“ doplňuje Binar, podle kterého však stojí za ochutnání také jejich „flekovské“ černé pivo.

Kvalitu chce mít pod kontrolou
Za více než deset let sbírání zkušeností na pivovarském trhu si sám prošel mnoha úvahami, jak vlastní snažení rozvíjet a zlepšovat. Navzdory současným trendům v podobě zejména svrchně kvašených piv si myslí, že tuzemský pivař sice mnohé rád ochutná, ale nakonec se vždy vrátí k ležáku.

Módní vlny se tedy i kolem piva střídají a střídat budou jako v jiných odvětvích. Co se také mění, je kultura konzumace stále náročnějších zákazníků, kteří dnes už dobře vědí, proč jdou za pivy malých výrobců.

„Doby, kdy k nám lidi přijeli a vypili šest piv, jsou pryč. Když se na to podíváme z hlediska regionu, v Opavě jsou dva pivovary a v Bílovci je další, takže pokud přijedou na kolech, chtějí ochutnat všude. Dají si tady jedno nebo dvě,“ popisuje náš průvodce pivní gurmánství, které se rozmáhá nejen na mýtinkách, ale také ve městech.

Ostatně i tam, konkrétně v Opavě či Hradci nad Moravicí, se najdou hospody, kde lze piva značky Slezan na čepu najít. Ovšem ambice na vytvoření hustější sítě vzaly rychle za své.

„Zkoušeli jsme takových deset patnáct hospod v dobách, kdy jsme byli průkopníky. Jenže jsme se až příliš často zklamali. Buď to bylo špatným skladováním, nebo ošetřením piva, ale setkali jsme se dokonce i s tím, že někdo vydával jiné pivo za naše. Na to jsem neměl sílu. Kvalitu chci mít radši pod kontrolou,“ dodává Binar.

Věří, že pokud si udrží kvalitu dobrého místního piva, lidé k nim „do lesa“ budou jezdit dál jako dosud. „Víkendový“ pivovárek Slezan dávno není nečekanou atrakcí pro turisty, jeho místo na pivní mapě (nejen) Moravskoslezského kraje je už pevně zakotveno. To víte, není nad to mít v životě své spolehlivé jistoty…

Tak „Dej Bůh štěstí!“ a brzy u piva zase na shledanou.

Minipivovar Slezan Leskovec
Místo: Březová – Leskovec (objekt bývalých kasáren)
Druhy piv: vaří spodně kvašená nefiltrovaná a nepasterizovaná piva, stabilně je to světlý ležák Slezan 13° a k tomu v sezóně další piva jako tmavý speciál či Svatováclavský speciál 18° a také piva s ovocnou příchutí
Stáčení a prodej: v pivovaru standardně plní hlavně 5, 30 a 50 litrové sudy a také 1,5 litrové pet lahve
Výstav: v sezóně je to přibližně 100 hektolitrů

Na Vltavě se vaří pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Pražský deníkLoď

Majitelé ve středu zprovoznili Pivovar Loď, umístěný na řece u Štefánikova mostu na konci Revoluční ulice. Pivo, které se v restauraci čepuje, se vaří skutečně na lodi. Hosté mohou ochutnat deseti-, dvanácti- a třináctistupňový mok doplněný o speciály.

V kotvišti u Štefánikova mostu v Praze byl zprovozněn pivovar s restaurací na palubě lodi Pivovar.

Ve čtvrtek 9. března otevírá Loď Pivovar

Publikováno:před rokemZdroj:České nápojeLoď

Loď PIVOVAR je v českých vodách naprostým unikátem. Minipivovar, kvalitní staročeská kuchyně, designová restaurace, originální palubní bar, relaxační lůžka i sprchy -to vše čeká návštěvníky na našich třech palubách.

„Tímhle projektem jsem si splnil hned několik klukovských snů,“ říká autor netradičního pivovaru český podnikatel Vojtěch Ryvola. „Vždycky jsem toužil mít loď. Taky jsem chtěl restauraci, kde si můžete po dobrém jídle lehnout a odpočívat. Leta jsem snil o tom jak jednou uvařím várku na Vltavě. Jsem totiž
patriot a české pivo považuji za náš národní poklad. Navíc je z naší lodi nádherný
výhled na Pražský hrad, což je moje srdeční záležitost. Přijďte se podívat a určitě
mě pochopíte -zvlášť máte-li rádi pivo.“

Zahraniční klientele nabízíme vyhlášenou českou pohostinnost a díky přátelským cenám si u nás přijdou na své i tuzemští štamgasti. Kapacita lodi poskytuje přibližně 260 míst k sezení a její dispozice je velmi vhodná pro konání firemních i soukromých akcí.

Na čepu jsou připravena tři stálá piva. Pro příznivce hořkého piva je určená 10stupňová LEGIE svýraznou plností. Pro ty, kdo mají raději vyváženou chuť, vaříme dvanáctistupňový ležák REPUBLIKA. Našim speciálem je tmavý
ležák MONARCHIE (13 stupňů), který chutná po praženém sladu a kávě s čokoládovým dozněním. Můžete se těšit také na další pivní speciály, které budeme na čepu pravidelně střídat. Například irské stouty, varianty anglického stylu Indian Pale Ale či nejsilnější pivo v České republice s celými 34 stupni a s příhodným názvem TITANIC.

Celé zařízení pro vaření piva se nachází na dvou lodních palubách, včetně dvounádobové varny o objemu 500 litrů, šrotovníku na slad a čtyř kvasných kádí. Na spodní palubě se nachází 16 tanků. Předpokládaný roční výstav je 1500 hl. Vaříme čtyři až pět várek týdně.

Restaurace na hlavní palubě podává staročeskou kuchyni. V podpalubí naleznete pivnici se studenou a teplou kuchyní s nabídkou z naší lodní udírny. (Jíte-li ryby určitě ochutnejte naši netradiční specialitu - nakládaný rybí karbanátek.) V letních měsících budeme na palubě grilovat.

Mysleli jsem i na vaše děti, pro které jsme na terase zařídili minihřiště s pískovištěm a skluzavkou.

Pro ty nejvíce společensky unavené anebo jen dychtící po netradičním nadstandardu čeká šest pohodlných lůžek.

53 metrů dlouhá loď prošla kompletní rekonstrukcí, kterou realizovalo přední architektonické studio ACHT, vedené Václavem Hlaváčkem. Loď provozuje společnost Vltavská plavební s.r.o. a kotví na svém stálém místě u Štefánikova mostu.

Vyplutí na Vltavu je možné v případě soukromé akce.

Během posledních let roste v ČR počet minipivovarů

Publikováno:před rokemZdroj:COTAutor:ČTK

Počet minipivovarů v Česku v posledních letech stále roste, aktuálně je jich kolem 350. Vznikají většinou na místech zaniklých pivovarů, ale také na horských boudách nebo na lodi, řekl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Turisticky atraktivní pivovary podle Šuráně vznikají často na místech, kam přes mnohdy těžší přístupnost chodí hodně lidí. Příkladem může být krkonošská Sokolská bouda na Černé hoře nebo pivovar v hotelu Luční bouda. Nyní otevřel asi nejextrémnější minipivovar – jde o pražský lodní pivovar Pivovar, který je na Vltavě u Štefánikova mostu, pivo se v něm vaří i konzumuje na lodi. Na rekonstrukci lodě a na vybavení šlo skoro 50 milionů korun, řekl spolumajitel projektu Vojtěch Ryvola.

Podnik chce Ryvola provozovat jako tři oddělené provozy, na horní palubě se budou v létě udit uzenky, ve střední části se budou servírovat speciality české kuchyně a ve spodku lodi je pivnice. Na čepu chce mít tři piva pojmenovaná po českých lodích, chce také vařit speciály. Roční výstav má mít Pivovar až 1500 hektolitrů.

Nový Pivovar je 33. pivovarem v Praze. V Praze každoročně vzniká několik pivovarů. Podle Šuráně nové pivovary nevznikají jenom na kraji Prahy. Jen v okruhu půl kilometru od Národní třídy je podle něj 11 pivovarů, minimálně dva by letos měly otevřít. Jeden z nich by měl být projektem majitelů nového minipivovaru U Dobřenských, který v blízkosti Betlémské kaple. Tam se čepují horně kvašená bylinná piva, nový provoz by měl být na Žižkově.

Češi s oblibou zakládají další a další minipivovary

Publikováno:před rokemZdroj:Deník.czAutor:ČTK

Počet českých minipivovarů se blíží hranici 350. Každým dnem však přibývají další. Pivo z nich tvoří zhruba dvě procenta trhu.

Objem trhu vypočítal na základě údajů celní správy, kdy podle něj minipivovary platí přibližně procento spotřební daně z piva. Protože jejich kategorie platí polovinu její výše, odhaduje, že minipivovary zabírají dvě procenta trhu. Ve svazu je přibližně třetina ze všech minipivovarů.

"Jestliže je to nyní 350, tak v červnu jich už může být 400," uvedl viceprezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Kočka. Počet se podle něj zastaví na zhruba 600 minipivovarech, podle dřívějších Šuráňových vyjádření by se jich uživila v ČR i tisícovka.

Některé minipivovary ale také zavírají nebo se přeprodávají, jiné zvětší svůj výstav a kategorii minipivovarů tak opustí. Loni šlo například o Únětický pivovar.

Co je minipivovar
Minipivovar je definovaný daňovou sazbou, kdy se nejnižší spotřební daň vztahuje na roční produkci do 10 000 hektolitrů.

Šuráň bude letos v březnu obhajovat funkci prezidenta svazu, skončí mu tříleté funkční období. Alespoň částečná obměna vedení svazu se očekává, například Kočka již do předsednictva svazu kandidovat nebude, věnuje si mimo jiné pivovarnictví v Indii.

Finanční úřady si došlápnou na klubové pivnice, hrozí jim pokuta až půl milionu

Publikováno:před rokemZdroj:Pravý prostor

Takže už je to tady. Zoufalí hospodští na malých městech a vesnicích chtěli zachránit svoji práci tím, že zkusili obejít tyrana v podobě státu, který jim v podstatě zlikvidoval jejich živnosti byrokratickou a regulační šikanou, zakládáním klubů, kde by vše fungovalo na základě pravidel zdravého rozumu a bez účasti eráru. Pivo bez EET účtenky, členské příspěvky, pivo i cigarety. Tedy tradiční atmosféra, jak jsme ji v normálních hospodách znali od nepaměti. Bylo jen otázkou času, kdy některý z finančních drábů začne těmto lidem vyhrožovat z pozice mocenské síly.

Například Klub labužnických pohodářů má přes 7000 členů sdružených v 62 klubovnách po celém Česku. „Dříve se k nám ročně přidávalo kolem pěti nových spolků. Předloni to bylo asi 12 spolků, letos to jsou už desítky,“ řekla pro Zpravodajský web Českého rozhlasu předsedkyně Klubu labužnických pohodářů Dagmar Krylová. Spolek původem z Vrbky v Posázaví založila před 11 lety. „Labužnickou klubovnu“ tak mají třeba v Horním Bradlu, Rejčkově, Sušici, Třebíči, ale také ve Vyškově, Chomutově nebo v Ostravě. Jedním z důvodů je často právě zavedení elektronické evidence tržeb. „Obrátili se na mě teď například z vedlejší vesnice, kde trvale žije okolo 64 lidí. Nic moc tam není, je to taková zapadlá vesnička. Chtěli tam mít hospodu oficiálně, ale neudrželi to. Takže se z toho stala klubovna a členy jsou všichni z vesnice,“ popsala Krylová pro ČRo.

Pro založení nové klubovny je podle šéfky klubu nutné doložit nějaký společný zájem. Stačí prý i takové klasické hospodské aktivity, jako jsou hra kulečníku nebo házení šipek. Vedle toho se v klubovnách čepuje pivo a nechybí ani občerstvení. „To se často donese z domu. Jeden připraví chlebíčky, druhý třeba zákusky. A co si nakoupíme, to zkonzumujeme. Koupíme si třeba prase, opečeme si ho a u toho vypijeme sud piva. Když je zima, zalezeme do klubovny a zahrajeme si nějaké hry,“ pokračovala Krylová. Aby se člověk mohl stát členem spolku, musí souhlasit s klubovými stanovami a zavázat se k jejich dodržování. V některých případech se platí i členský příspěvek. Například klub trampů v Třebíči od svých asi 130 členů vybírá měsíčně příspěvek 20 korun.

Rostoucí zájem o klubové pivnice souvisí s elektronickou evidencí tržeb (EET) a hlavně zákazem kouření.

Podle Aleny Schillerové, náměstkyně ministra financí pro daně a cla, nelze paušálně říci, že jejich provozovatelé obcházejí zákon, ale v mnoha případech tomu tak podle všeho bude. Kontroloři z finančních úřadů proto tyto zájmové spolky prověří. Nepoctivcům hrozí pokuta až půl milionu korun, upozornila Schillerová v rozhovoru pro ČRo.

„Samozřejmě záleží na okolnostech. Ale pokud se skutečně „převleče“ za klub hospoda, která bude dále fungovat podnikatelským způsobem, pak jde o obcházení zákona, které bude tvrdě postihováno. Upozorňuji, že za porušování evidenční povinnosti hrozí pokuta až do výše půl milionu korun. Případně i uzavření provozovny,“ pokračovala Babišova náměstkyně a uzavírá: „Zde by se jednalo nejen o obcházení zákona o evidenci tržeb, ale pravděpodobně i další předpisy, které se týkají podnikání, například hygienické předpisy nebo zákaz kouření. I z tohoto důvodu rozhodně neponecháme tento typ zařízení bez kontroly.“

Tedy jak vidno třídní boj graduje. Likvidace podnikatelských či občanských aktivit nezávislých na státu však v dnešní podobě eurosocialismu neprobíhá po linii politických procesů, ale po linii ekonomické. Kontrola, likvidační pokuta, konec. Kdy asi příjde financkomando i do vaší garáže, kde jste si s přáteli na oslavu pěkného dne narazili malý soudek piva? Kdy vám za to dají pokutu půl miliónu a předhodí vás exekutorské mašinérii?

Minipivovarů stále přibývá. Na horských boudách i na lodi

Publikováno:před rokemZdroj:Týden.czAutor:ČTK

Počet minipivovarů v Česku roste, aktuálně je jich kolem 350. Vznikají většinou na místech zaniklých pivovarů, ale také na horských boudách nebo na lodi. Uvedl to prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Turisticky atraktivní pivovary podle Šuráně vznikají často na místech, kam přes mnohdy těžší přístupnost chodí hodně lidí. Příkladem může být krkonošská Sokolská bouda na Černé hoře nebo pivovar v hotelu Luční bouda, kde se vaří pivo Paroháč. Některé minipivovary podle něj ještě topí dřevem, například Dědkův mlýn u Unhoště ve Středočeském kraji.

Nyní otevřel asi nejextrémnější minipivovar - jde o pražský lodní pivovar Pivovar, který je na Vltavě u Štefánikova mostu, pivo se v něm vaří i konzumuje na lodi. Na rekonstrukci lodě a na vybavení šlo skoro 50 milionů korun, řekl novinářům spolumajitel projektu Vojtěch Ryvola.

Podnik chce Ryvola provozovat jako tři oddělené provozy, na horní palubě se budou v létě udit uzenky, ve střední části se budou servírovat speciality české kuchyně a ve spodku lodi je pivnice. Na čepu chce mít tři piva pojmenovaná po českých lodích, chce také vařit speciály. Roční výstav má mít Pivovar až 1500 hektolitrů.

Loď může plout, takže se může přemístit během případných povodní, nebo si někdo může objednat soukromou akci s projížďkou po Vltavě.

Nový Pivovar je 33. pivovarem v Praze. V Praze každoročně vzniká několik pivovarů. Naposledy byl před Pivovarem otevřený zrekonstruovaný Pivovar U Supa v Celetné ulici, kde je sládkem Ivan Chramosil. Ten loni oslavil 70. narozeniny, 44 let pracoval v pivovaru U Fleků.

Podle Šuráně nové pivovary nevznikají jenom na kraji Prahy, jak je tomu například u bohnického Šediváka nebo proseckého Beznosky. Jen v okruhu půl kilometru od Národní třídy je podle něj 11 pivovarů, minimálně dva by letos měly otevřít. Jeden z nich by měl být projektem majitelů nového minipivovaru U Dobřenských, který v blízkosti Betlémské kaple. Tam se čepují horně kvašená bylinná piva, nový provoz by měl být na Žižkově.

Indický ale z Velkých Popovic dorazil na výčepy

Publikováno:před rokemZdroj:Regiony24.czAutor:Zuzana PlecitáVelké Popovice

V hospodách se v březnu objevilo pod značkou Master jedno z nejpopulárnějších piv zahraničí zvané India Pale Ale neboli IPA. Zatímco za hranicemi se IPA těší vysoké oblibě, u nás toto pivo ochutnal zatím jen každý desátý konzument. V březnu to však milovníci tradičních českých piv Plzeňského Prazdroje ve své oblíbené hospodě mohou změnit a získat novou pivní zkušenost.

„Pro značku Master sládci velkopopovického pivovaru uvařili svrchně kvašené pivo měděné barvy, které se vyznačuje krémovou bílou pěnou, jež se v zahraničí čepuje pouze v tenké vrstvě, ale může se podávat i takzvaně na hladinku. Master IPA s obsahem alkoholu 6,0 % má výrazné chmelové aroma a příjemnou, vyšší hořkost,“ popisuje speciál Vojtěch Homolka, sládek pivovaru Velké Popovice. Březnový speciál z Volby sládků ve více než tisícovce podniků je možné ochutnat po celé České republice a pro zájemce je připravena interaktivní mapa se všemi hospodami a restauracemi na adrese www.volbasladku.cz.

IPA je svrchně kvašené pivo vyšší hořkosti a chmelového aroma, patří k nejpopulárnějším druhům piv typu Ale ve světě. Nejčastěji se uvádí, že IPA vznikla během druhé poloviny 18. století, když britští mořeplavci potřebovali pivo, které vydrží dlouhou plavbu z Anglie do koloniální Indie. To kdysi zvládlo pouze pivo druhu Porter, které však mělo výrazně vyšší podíl alkoholu. Pak ale přišel George Hodgson s nápadem uvařit silný Pale Ale s dobu zrání dva roky. Nakonec se ukázalo, že drsné podmínky při převozu na moři pivu svědčí. Během plavby Ale dozrál ve zrychleném procesu o něco dříve a do cíle dorazil ve skvělé kondici, podle cílové destinace pak dostal název India Pale Ale.

Boom pokračuje. Počet českých minipivovarů atakuje hranici 350

Publikováno:před rokemZdroj:Zet.czAutor:ČTK

Boom minipivovarů přetrvává. Počet českých minipivovarů se blíží hranici 350. Každým dnem však přibývají další. Pivo z nich tvoří zhruba dvě procenta trhu, řekl na tiskové konferenci prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň.

Objem trhu vypočítal na základě údajů celní správy, kdy podle něj minipivovary platí přibližně procento spotřební daně z piva. Protože jejich kategorie platí polovinu její výše, odhaduje, že minipivovary zabírají dvě procenta trhu. Ve svazu je přibližně třetina ze všech minipivovarů.

„Jestliže je to nyní 350, tak v červnu jich už může být 400,“ dodal viceprezident svazu Jan Kočka. Počet se podle něj zastaví na zhruba 600 minipivovarech, podle dřívějších Šuráňových vyjádření by se jich uživila v ČR i tisícovka.

Některé minipivovary ale také zavírají nebo se přeprodávají, jiné zvětší svůj výstav a kategorii minipivovarů tak opustí. Loni šlo například o Únětický pivovar.

Minipivovar je definovaný daňovou sazbou, kdy se nejnižší spotřební daň vztahuje na roční produkci do 10.000 hektolitrů.

Šuráň bude letos v březnu obhajovat funkci prezidenta svazu, skončí mu tříleté funkční období. Alespoň částečná obměna vedení svazu se očekává, například Kočka již do předsednictva svazu kandidovat nebude, věnuje si mimo jiné pivovarnictví v Indii.

V klubech "labužnických pohodářů" se pije bez EET a kouří o sto šest!

Publikováno:před rokemZdroj:Reflex.czAutor:Zdeněk Matyáš

Klubovnu zapřisáhlých trampů U šesti strun najdete kousek od třebíčského náměstí a dýchne na vás neopakovatelnou atmosférou. Je jedním ze spolků, které našly útočiště pod hlavičkou Klubu labužnických pohodářů. Díky tomu se nemusí trápit s EET pokladnami ani omezovat kouření.

Pivo je tady bez účtenky, členové se na provoz skládají. Jídlo si přinese každý sám. Část prostor je vyhrazena kuřákům, poblíž výčepu zase sedí odpůrci nikotinu. V klubovně se ladí hudební nástroje všeho druhu. Spontánní muzicírování je totiž vášní a zároveň podle stanov zájmovou činností drtivé většiny ze 130 registrovaných členů.

Vše před lety »spískala« čiperná důchodkyně Dagmar Krylová (69). Vadilo jí, jak lidem ubývá možností se někde scházet. „Žiji na vesnici a vidím, jak krachují i hospody, poslední ostrůvek zábavy. Tak jsem vymyslela Klub labužnických pohodářů,“ vysvětluje Krylová. V třebíčské klubovně ji bez ustání zdraví jeden tramp za druhým. Nejen pro ně je totiž Máma labužníků!

Máma labužníků se vším poradí
Paní Krylovou napadlo jednoduché řešení. Nadšenci, které spojuje zájmová činnost, založí spolek. Přijmou stanovy, zaevidují členy, získají registraci u rejstříkových soudů, doloží konkrétní činnost. A začnou se scházet v objektech, které v místě jejich bydliště zejí prázdnotou. Někdejší kulturní domy, kluby, hospůdky na vesnicích, ale i ve městech.

Dnes má Klub labužnických pohodářů více než sedm tisíc členů a pod jeho křídla míří další a další spolky z celého Česka. Dagmar Krylová coby předsedkyně a zakladatelka klubu ve všem poradí tak, aby zákonu bylo učiněno za dost.

„Platí třeba, že nelze v klubovně načepovat pivo cizí osobě. Musí jít o člena. Kdo chce vstoupit, musí se zaregistrovat a zaplatit příspěvek. A spolek má právo rozhodnout, zda ho příjme,“ upozorňuje na jednu z podmínek Krylová.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.20.06.2018 20:286.372/6.372