Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Výroba piva klesne o dva miliony hektolitrů, odhaduje svaz

Publikováno:před 4 letyZdroj:České novinyAutor:ČTK

Prodeje piva od března do konce května klesnou podle odhadů pivovarského svazu meziročně o 40 procent. Protože se prodej čepovaného piva prakticky zastavil, produkce se sníží o 1,5 až dva miliony hektolitrů. ČTK to dnes sdělila za Český svaz pivovarů a sladoven jeho výkonná ředitelka Martina Ferencová. Šlo by tak zhruba o necelou desetinu celkové předloňské výroby, která byla 21,3 milionu hektolitrů. Loňské výsledky zatím svaz nesdělil.

Podle svazu je za poklesem výroby nejenom uzavření hospod, ale také prudký propad exportu. "Pivovary také stále řeší, co s už vyrobeným pivem v objemu stovek milionů velkých piv," dodala ředitelka. Pokles domácí spotřeby podle ní bude činit milion až 1,3 milionu hektolitrů.

"Pivovary, které prodávají větší část své produkce v lahvích a plechovkách situaci ustojí, i když všichni mají velké poklesy prodejů. Nejvíc ohrožené jsou pivovary a minipivovary, které jsou závislé na prodeji čepovaného piva v restauracích," uzavřela.

Ferencová v minulém týdnu uvedla, že pivovary rozvolnění pravidel uvítaly, byly by ale rády za plné otevření hospod a restaurací již 11. května, kdy budou moci otevřít předzahrádky. Vláda by podle ní měla zvážit další podporu gastronomického segmentu.

Na 11. května počítá nový vládní plán s otevřením restaurací se zahrádkou či výdejním okénkem a kadeřnictví, muzeí, galerií či výstavních síní. V poslední fázi 25. května by mohly v běžném provozu fungovat nejen restaurace, ale také ubytovací zařízení, počítá se i s uvolněním kulturních či společenských akcí.

"Předpokládáme, že návrat lidí do hospod bude pozvolný a může trvat týdny i měsíce, než se situace vrátí do normálu. Proto i nadále trvají naše obavy, že část restaurací a minipivovarů nemusí současnou situaci ustát a budou nuceni natrvalo zavřít," sdělila ČTK Ferencová. Podle ní by se při otevření vnitřních prostor mohli lidé rozmístit na větším prostoru, hygienická pravidla by tam platila stejná jako pro zahrádky.

"Je také důležité, aby vláda zvážila další podporu gastronomie, ať už ve formě náhrady škod, které restauracím a pivovarům vznikly kvůli nouzovému stavu, nebo formou přímé podpory tohoto silně zasaženého sektoru," dodala ředitelka. Svaz vyzval obce a města, aby se připojila k metropoli, a umožnila rychlé otevírání venkovních zahrádek s odpuštěním nájmů a poplatků.

Budvar podporuje v televizi a na internetu nový ležák

Publikováno:před 4 letyZdroj:MediaGuru.czBudvar

Pivovar Budějovický Budvar odstartoval kampaň na svůj hořký ležák Budvar 33. Novinka chce svým chuťovým profilem i positioningem oslovit současné nekonzumenty Budvaru. I proto je vizuálně odlišná od zbytku portfolia.

Kampaň, jež běží v televizi a na internetu, je vizuálně výrazná a hraje si s opakovanými záběry v rytmu hudebního podkresu.

Za nápadem a kreativní supervizí stojí opět agentura Kaspen/Jung von Matt, produkci zajišťovalo duo Wolfberg.

Novinku uvádí Budějovický Budvar v době, kdy se zároveň rozhodl ke změně etiket. Z některých zmizel název Budweiser, ponechán byl jen český Budvar.

Otevření hospod a restaurací: Kdy a jak si konečně dáme čepované pivo?

Publikováno:před 4 letyZdroj:Život v ČeskuAutor:Vítězslav Papoušek

Nový vládní harmonogram rozvolňování restrikcí urychluje i otevření hospod a restaurací. Podniky, které mají zahrádky, se otevřou už 11. května.

Vláda představila zrychlený plán uvolňování opatření ve čtvrtek. Týká se nejenom zmírnění omezení pohybu lidí, ale také hospod, restaurací a ubytovacích zaření.

Restaurace a hospody se zahrádkou nebo výdejním okénkem mohou otevřít už 11. května. Společně s nimi začnou fungovat i kadeřnictví, muzea, galerie nebo výstavní síně. Znamená to, že za dva týdny už si Češi konečně dopřejí čepované pivo i s posezením.

Stále však platí povinnost nosit na veřejnosti roušku, vláda zatím neřekla, jakým způsobem bude možné pivo nebo jiné nápoje a jídlo na zahrádce konzumovat.

Poslední fáze, která nastane 25. května, už počítá s běžným provozem restaurací, zřejmě ale bude omezen počet hostů. Vláda bude muset vyřešit i režim s rouškami, které mají být povinné až do léta, jak řekl epidemiolog Roman Prymula. Vicepremiér Hamáček prohlásil, že to nechá na expertech.

Nelejte to pivo z oken: Pivovary už začaly

Publikováno:před 4 letyZdroj:ePeníze.czAutor:Radek Štěpán

Kdo by si nepamatoval slavnou hlášku, kterou jsme parafrázovali v nadpisu tohoto článku? Asi každý. Přesto se aktuálně do jisté míry naplňuje. Pivovary totiž začaly vylévat doslova hektolitry zlatavého moku. Šlo o pivo určené do restaurací a hospod. Jedná se především o piva nepasterovaná, nefiltrovaná a speciální. Všechna mají jedno pojítko v podobě minimální trvanlivosti. Nejvíce piva bude muset zlikvidovat Plzeňský Prazdroj.

Nahrazení prošlého piva novým
Ředitel Prazdroje Tomáš Mráz hovořil o tom, že se postupně musí zlikvidovat desítky tisíc litrů zlatavého moku. Prazdroj se také zavázal vůči restauracím, že veškeré pivo, které jim kvůli nouzovému stavu a uzavření provozů projde, nahradí novým čerstvým. Určitá část piva je přímo touto společností stahována z konkrétních provozů. Podobně se vyjádřila také mluvčí Staropramenu Denisa Mylbachrová.

Rozdat pivo by bylo neekonomické
Člověka by napadlo, že piva je škoda a mohlo by se rozdat spotřebitelům. Konzumenti by to pochopitelně přivítali. Pivovary to ale neudělají a důvod je vcelku logický. Z darovaného piva by byly nuceny odvádět DPH. Už tak mizerná ekonomická situace většiny z nich by se tak ještě více zhoršila, což si pochopitelně nikdo nepřeje. Není to tak dlouho, co to vypadalo, že spotřební daň budou muset pivovary zaplatit i v případě vylitého piva. Od poslanecké sněmovny naštěstí dostaly výjimku.

Absurdita u spotřební daně
Se spotřební daní se u piva, jež bude rozléváno, počítalo. Na absurditu upozornil až Český svaz pivovarů a sladoven. Poté se začalo jednat. Aktuálně je možné spotřební daň nárokovat pouze tehdy, když restaurace reklamuje pivo u samotného pivovaru.

Ať už na rozlévání piva pohlížíme jakkoli, je to škoda. Milovníci zlatavého moku se drží za hlavu. Lidé bojující proti alkoholu mají možná radost.

Proměny etiket benešovského pivovaru Ferdinand

Publikováno:před 4 letyZdroj:Mělnický deníkAutor:Miroslav ElsnicFerdinand

Pivní etikety. Pro někoho jen bezcenný kousek papíru nalepený na lahvi s chmelovým mokem s údaji o výrobku. Pro jiné kus historie, vzpomínek a cenný artefakt. V dnešním díle seriálu Retro, který redakce Deníku pro vás čtenáře připravuje ve spolupráci s Drahoslavem Brabcem, sběratelem pivních etiket, vám dáme možnost podívat se, jak vypadaly etikety benešovského pivovaru Ferdinand v letech minulých.

Písemné prameny zmiňují, že se pivo v Benešově vařilo již od roku 1495. V roce 1887 pak zakoupil arcivévoda František Ferdinand d´Este Konopiště se všemi hospodářskými provozy od Františka Eugena.

Kulturní centrum Pivovar v Domažlicích bude hotovo v červnu

Publikováno:před 4 letyZdroj:Průmyslová automatizaceAutor:ČTKDomažlice

Domažlice dokončí v červnu přestavbu svého pivovaru na multifunkční kulturní centrum s novým městským minipivovarem s restaurací. Rekonstrukce památkově chráněné budovy z roku 1720, která se mírně posunula a prodražila kvůli statickým problémům podlah, si dosud vyžádala 133 milionů korun. ČTK to řekl starosta Zdeněk Novák (Sdružení pro město Domažlice).

"Pokud se nestane nic mimořádného, tak bychom mohli celé Kulturní centrum Pivovar zkolaudovat do poloviny června," uvedl. Na přestavbu pivovaru, kde už byl v roce 2015 za 27 milionů opravený hvozd, tedy pivovarská věž, dá EU asi 40 milionů Kč. Dokončeno už je jižní křídlo, v jehož přízemí bude pivnice, v prvním patře komunitní centrum a nad ním víceúčelový sál. Hotovo už je také téměř západní křídlo, kde bude pivovarská technologie, muzeum sklářství a pivovarnictví, v prvním patře restaurace a ve druhém a třetím knihovna, v podkroví výstavní sál.

Pivovar budou provozovat Domažlické městské lesy, které už nakupují z úvěru technologii za více než deset milionů korun. Roční kapacita výroby 3000 hektolitrů nebude v počátku plně využitá. Pivovar, jehož provoz by měl být ziskový, chce výhledově prodávat pivo i za branami. Tradice vaření piva ve městě sahá až do roku 1341.

Do konce června město dodělá úpravy Základní a mateřské školy Msgre Staška. "Odborné učebny, bezbariérové úpravy, vybavení nábytkem a IT vyjdou na 22 milionů," řekl Novák. Brzy také začnou podobné úpravy Základní školy Komenského. "Pokud vše klapne, tak letos vydáme asi 15 milionů," řekl.

Pro Domažlice bude letošek kvůli koronavirové krizi investičně úspornější, už započaté stavby ale nezastaví. "Pracujeme na redukci plánu investic, máme pouze předběžný nástřel, neboť pracujeme s nejistými čísly," řekl Novák. Kvůli nižším příjmům z daní připravuje úpravu rozpočtu. Město zřejmě sníží investiční rezervu a uspoří na provozu.

Minipivovary startují výrobu, pomoci mají i gratis kvasnice od Bernarda

Publikováno:před 4 letyZdroj:Lidovky.czBernard

Možná už za dva týdny by mohly restaurace otevřít své zahrádky a za necelý měsíc i interiéry. Pro minipivovary je nejvyšší čas začít vařit, případně výrobu z omezeného provozu zvýšit na větší objem. Týká se to ovšem jen těch, kteří virem a vládou vynucený stop stav přežili.

Několik desítek minipivovarů z celkového počtu pěti set už provoz své restaurace neotevře. Ti ostatní mají nejvyšší čas začít vařit, aby měli pivo nachystané na předpokládané otevření zahrádek 11. května, případně vnitřních lokálů 25. května. Pokud stát tento termín ještě nezmění.

„V našem pivovaru začínáme naplno vařit teď v posledním dubnovém týdnu,“ uvedl prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň. Většina varen, které nemají vlastní restaurace, podle něj dobu nuceného uzavření přežije.

Kdo provozuje vlastní hospodu, trpí nejvíc
Horší to je ale s těmi, které kromě výroby piva provozují i vlastní restauraci. „Tam jsou náklady nejvyšší a propad příjmů je drtivý,“ říká Šuráň.

Kdo úplně nezavřel nebo dokonce neukončil živnost, vařil jen „udržovací“ várky piva, které se daří částečně prodat přes okénka. Část produkce, navařené před vyhlášením nouzového stavu a zavřením hospod 14. března, musely minipivovary, ale i ty velké průmyslové, vylít.

Restart výroby je drahý a s pomocí se už mezi prvními přihlásil humpolecký pivovar Bernard, který loňskou produkcí přes 400 tisíc hektolitrů patří ke středně velkým průmyslovým výrobcům.

Jeho spolumajitel Stanislav Bernard získal v roce 2015 díky dlouholeté podpoře minipivovarů i tomu, že v roce 1995 prosadil u tehdejších politiků snížené sazby spotřební daně pro menší pivovary, funkci čestného prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů.

Kvasnice od Bernarda
Humpolec už také devět let dodává části minipivovarů kvasnice, jejichž vlastní produkce v propagačních (výrobních) stanicích je pro nejmenší pivovary technologicky prakticky nedostupná a musejí je nakupovat. Nynější pivní restart Humpolec podpoří dodávkou kvasnic zdarma.

„Minipivovary patří k těm, na které opatření proti šíření koronaviru dolehla velmi tvrdě. Věříme, že jim naše podpora umožní zachovat výrobu a nastartovat novou sezónu,“ přeje provozovatelům Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard.

„Dnes jsme partnery pětiny minipivovarů v Česku a několika v zahraničí. Z Humpolce odebírají kvasnice a také kvalitní humnový slad z naší sladovny v Rajhradě u Brna,“ vysvětluje vrchní sládek a generální ředitel pivovaru Josef Vávra.

Humpolecký Bernard patří k těm průmyslovým pivovarům, které uzavření hospod postihlo nejvíc. Na rozdíl od většiny konkurentů totiž větší část produkce z Humpolce byla určena v sudech do hospod než v lahvích do obchodů.

Pivovary začaly vylévat pivo. Rozdat ho nechtějí, musely by platit DPH

Publikováno:před 4 letyZdroj:iDNES.czAutor:Filip Horáček

Pivovary v Česku začaly vylévat tisíce hektolitrů piva, určeného pro restaurace a pivnice. Tento osud nejčastěji potkává piva, která rychle stárnou, jako jsou nepasterovaná, nefiltrovaná, tanková a speciály.

Největší množství piva, pro které není kvůli uzavřeným restauracím odbyt, se chystá postupně zničit lídr trhu Plzeňský Prazdroj, který už začal s likvidací sudového a tankového piva po expiraci.

Jak vaří pivní nomád? Létající pivovary jsou zkratkou k vlastnímu pivu

Publikováno:před 4 letyZdroj:E15.czAutor:Vít Schmarc

Malé pivovary zažívají v posledních dvou dekádách nebývalý boom. Nicméně začít vařit ve vlastním je stále obrovská investice. K vlastnímu pivu ale vede i kratší cesta – nomadic brewing neboli létající pivovar. Jak startuje svůj byznys takový český „pivní nomád“ zjišťoval Pivní skaut.

Pivní skaut se vydal do Prachatic, kde svojí pivovarskou kariéru rozjíždí Václav Strnad. Jak se z IT dostal k varně, co ho motivovalo zkusit podobný podnik, jak je létající pivovar složitý na rozjetí a kde se člověk v Česku nejlépe naučí pivovarskému řemeslu?

Hnutí „flying breweries“, které se těší stále větší oblibě, odstartoval kodaňský učitel Jeppe Jarnit-Bjergsø v roce 2010. Vedle práce provozoval pivní stánek a malou pivní distribuci. Zákazníkům nabízel i svoje doma vařené pivo. Poptávka byla velká a záhy přesáhla možnosti domácího pivovaru.

Když dostal objednávku na dvě stovky sudů, došlo mu, že hrnce už stačit nebudou. Dohodl se se skotským pivovarem BrewDog, který mu poskytl své kapacity a technologii. Pivo pak Jeppe prodal za jediný den a zjistil, že tenhle obchodní model má obrovský potenciál. Jeho značka Evil Twin tak odstartovala úspěšný trend.

V Česku již funguje řada létajících pivovarů, která využívá volnou kapacitu kamenných provozů. Mezi vyhlášené patří např. Falkon, Nomád, Crazy Clown, Černý potoka či Sibeeria.

Bernard nabídl dodávku kvasnic zdarma skoro stovce minipivovarů

Publikováno:před 4 letyZdroj:Seznam ZprávyBernard

Rodinný pivovar Bernard v Humpolci chystá před létem bezplatnou dodávku pivovarských kvasnic skoro stovce jejich současných odběratelů z řad minipivovarů.
Článek

Jak dnes uvedl spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard, firma jim chce pomoci zachovat výrobu a nastartovat novou sezonu. Kvasnic, které patří mezi základní suroviny pro výrobu piva, by podle předpokladu pivovaru mohlo být vydáno několik stovek litrů.

Restaurace, v nichž se prodává čepované pivo, jsou zavřené od 14. března. Oživení v prodeji sudového piva se očekává s otevřením restauračních zahrádek, které zatím vláda avizovala na 25. května. Naplno by hospody mohly fungovat od 8. června. Na výpadek jejich prodeje doplácejí výrobci piva, pivovar Bernard je tento měsíc v porovnání se stejným loňským obdobím na padesáti procentech produkce.

„Minipivovary patří k těm, na které opatření proti šíření koronaviru dolehla velmi tvrdě,“ uvedl Bernard. V roce 1995 Stanislav Bernard prosadil diferencovanou spotřební daň pro pivovary, což podle dnešní tiskové zprávy pivovaru pomohlo malým a středním průmyslovým výrobcům piva. Následoval také boom minipivovarů, jichž je nyní v Česku okolo 500.

„Dnes jsme partnery pětiny minipivovarů v ČR a několika v zahraničí,“ uvedl Josef Vávra, vrchní sládek a generální ředitel pivovaru Bernard. Minipivovary z Humpolce odebírají kvasnice a slad ze sladovny, kterou má Bernard v Rajhradě u Brna, uvedl.

Pivovar Bernard v minulém roce uvařil okolo 400 000 hektolitrů piva, výrobu meziročně zvýšil o 4,9 procenta. Podle mluvčího pivovaru Radka Tulise se teď daří prodávat lahvové pivo. Zvedá se podle něj zájem o sudové pivo, které se prodává přes výdejní okénka.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.04.2024 07:1810.660/10.660