Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Lokální piva, která si dáte na stojáka. Jak vypadá nová generace českých hospod?

Publikováno:před rokemZdroj:Lidovky.czAutor:Petra Pospěchová

Českem se už prohnaly módní vlny hamburgerů, fusion gastronomie či vietnamské kuchyně. Teď se hlásí o slovo něco zcela domácího: hospoda v novém kabátě. Svéráz klasických podniků čtvrté cenové skupiny kombinuje s lokálními pivy a chuťovkami z prvotřídních surovin.

Stěží má nějaký jazyk tolik slov pro zemitou hospodu jako čeština: nálevna, kvelb, šenk, lokál, špeluňka, pajzl, putyka, krčma... Z každého z těch zvukomalebných slov prosvítá cosi z podstaty české hospody, totiž že je institucí svého druhu. Není jen pouhým místem, kde se pije pivo, ale dokonale demokratickým prostorem, kde vedle sebe sedávají studenti, kopáči, manažeři, spisovatelé... a všichni jsou si rovni. Česká hospoda je tavicím kotlíkem, kde se nad půllitry vznáší frflání na politiku, debaty o fotbale, filozofické úvahy i bezobsažné tlachy.

Nejpůsobivěji dokázal institut české hospody zpodobnit Bohumil Hrabal: „... měl dojem že je v kostele na velké mši a každý výčepák v tom slunci mu připadal jako kněz ve slavnostním rouchu a můj muž měl dojem, že takhle asi vypadají katolická nebesa, že každý pingl je andělíček a každý výčepák je archanděl Gabriel a andělíčci roznášejí krásná piva, ale to nejsou piva, to je svatá Eucharistie, a takový vedoucí v bílém plášti, to je svatý Petr, který bdí nad kvalitou jídel a nad řízností piva, a můj muž a ostatní pivní hosté a vůbec všichni hosté jsou věřící, jsou sbor blažených, kterého se už netýká ani pobyt v pekle, ani pobyt v očistci, všichni tady jsou vyvolení a všichni jsou Beránci Boží a všichni přijímají tělo i krev Páně v podobě řízného piva a něžné smetanové pěny...“

Současní milovníci hospod jsou v pohledu na svá oblíbená zařízení jen o málo méně poetičtí než Hrabal ve svém spise Vita Nuova. „Jasně že bych mohl chodit s kolegy do nějakého trendy baru. Ale moje oblíbená čtyřka je místo, kam se vracím za jiným světem, rozmanitostí, kde si odpočinu od toho, co žiju pořád. Chodím tam už léta, tohle místo je součást mě samého,“ vysvětluje třicetiletý ekonom Jakub Jiříček.

„Jsem milovník čtyřek, ale nekuřák. Tohle rozpolcení pro mě vyřešila až nová vlna hostinců, které začaly v posledních letech vznikat. Dneska už si můžu v klidu dát pivko mezi normálníma lidma a pak nesmrdět jako uzenáč. Dřív byly nekuřácké spíš lepší restaurace – a to fakt není svět, kde bych chtěl trávit svoje večery. Mě baví různorodost, každodenní poetika – a tu má prostě jen klasická hospoda,“ doplňuje ho pětačtyřicetiletý manažer Jan Suchý.

Na nic si nehrát
Právě rozmanitost osazenstva je jedním z důvodů, proč je česká hospoda tak zajímavým a sociálně atraktivním místem. Ve čtyřkách je tradice přisedávání ke stolům, kde už někdo přebývá, společnosti se tak míchají, stále vzniká přirozený komunikační kvas.

Hostince nové vlny, které vznikají v posledních letech, na tenhle aspekt věci nezapomínají. „Chtěli jsme vytvořit prostor, kde si vedle sebe může stoupnout právník a dělník a ochutnat dobré pivo. V tom, že se stojí, je už obsažena jakási neformálnost, kterou se snažíme dobře namíchat s všudypřítomnou kvalitou,“ vysvětluje Jakub Brezovský, který je jedním z těch, kdo stáli u zrodu brněnského konceptu Na stojáka, krčem, kde je většina interiéru dimenzovaná skutečně jen na postávání s půllitrem. „Stavíme na tradici ochutnávání, nejde nám o to, aby tu lidé seděli celý den. Když jsme otvírali, říkali nám, že do měsíce sem židle dáme. A pořád nic. Naopak se chystáme rozrůst do Prahy,“ načrtává Brezovský plány firmy, která v jihomoravské metropoli provozuje už dvě pobočky Na stojáka.

Dalším podstatným momentem české hospody je, že si tu nikdo na nic nehraje. A na nic si nehraje ani sama hospoda. „Z těch klasických kultovních hospod jsme si nebrali nic konkrétního, ale chtěli jsme vytvořit prostor, který bude mluvit sám za sebe, nebude plný haraburdí – prostě jsme nechtěli budovat skanzen. Šlo nám o přirozenost místa i atmosféry. Stačí se podívat třeba k Jelínkům (kultovní pražská Jelínkova pivnice), tam taky nejsou žádná dřevěná kola rozvěšená po zdech. Tradice a prostředí se tam formuje něčím jiným než haraburdím v interiéru. A tuhle cestu jsme si vybrali i my,“ říká Jan Korselt, který je jedním ze spolumajitelů Vinohradského pivovaru.

Naopak záležitost, jež bývá v mnoha tradičních hospodách obvyklá, tedy stůl pro stálé hosty zvaný štamtiš, ve Vinohradském pivovaru nemají. „Vrací se sem hodně lidí, ale snažíme se je nijak nesortovat. Ani já sám tu nemám stůl – když přijdu a je plno, prostě si na místo počkám. Tohle třídění hostů mi vždycky pilo krev třeba u Tygra,“ vysvětluje Jan Korselt.

Příběh o pivu
Vinohradský pivovar otevřel před rokem na zbytcích někdejšího Měšťanského pivovaru, který před časem vyhořel a jehož velká část byla přestavěna na luxusní byty. I tenhle příběh je jedním z důvodů, který sem přitahuje zvědavé hosty.

Na něčem podobném staví také hostinec pivovaru v Úněticích. „Náš příběh je silný i díky vlastnímu pivu, které pivovarské hospodě dává duši a přidanou hodnotu. Podobné věci dnes docela přicházejí do módy,“ říká Lucie Tkadlecová, jedna ze spolumajitelek Únětického pivovaru. „Jsme staromilci, na hospodě je to vidět a hosté na to slyší.“

Vlastní pivo naleznete též v ostravském Hobit Clubu. Místu zařízenému v prvorepublikovém stylu vládne rázná vrchní, která na otázku po heslu na Wi-Fi odpoví „kastrace“. „To, abychom odradili neplatiče... takže žádné nemáme,“ zachechtá se ještě s viditelným potěšením. Její přímočarý styl si během pár piv, která na stole přistávají s neúprosnou rychlostí, oblíbíte a hledáte výmluvy, proč zůstat ještě na jedno. A pak ještě na jedno.

Se jménem Hobit Clubu je neodmyslitelně spjat Jiří Štverka, který zde začal vlastní pivo připravovat v roce 2007. První várku uvařil na svou vlastní svatbu. K původnímu pivu nazvanému Qásek postupně přibyly různé sezonní speciály – na čepu už tu měli pivo ořechové, červené s příchutí chilli papriček i s přídavkem nakuřovaného sladu.

Střídavá pípa
Hobit Club má v nabídce kromě vlastního piva také regionální produkty z konkurenčních malých pivovarů. Nabídka se mění, každý týden můžete ochutnat něco jiného. Na stejný princip vsadil i hostinec U Slovanské lípy na pražském Žižkově.

„Ku potěše těla i ducha ctěného obecenstva se zde s poctivostí vydávají česká jídla připravovaná z čerstvých surovin a čepují výhradně česká piva. Na své důležitosti netratí ani jiné české produkty, kteréžto snahou naší jest zviditelnit, a přispěti tak k podpoře a povznesení domácího průmyslu,“ láká Slovanská lípa na svém webu a vše slíbené pak vyplňuje v praxi. Zdejší bramborové knedle sypané dozlatova upečenou cibulkou, domácí paštiky či nakládaný sýr ve stylových patentních sklenkách jsou skutečně excelentní.

Slovanská lípa patří k nemnoha místům, kam lze vzít bez obav cizince, aby nasáli autentickou atmosféru prvorepublikové Prahy, ochutnali domácí kuchyni. Slovanská lípa sice otevřela relativně nedávno, navazuje však na tradici stejnojmenného podniku z devatenáctého století. A kontinuita je tu opravdu cítit. Chybí snad jen stůl, kde by se chlapi z okolí pravidelně scházeli u mariáše.

Do časů před první republikou sahá i historie vinohradské restaurace U Bohouše, která patřila k oblíbeným kvelbům Jaroslava Haška. Ovšem zatímco za Haškových časů se tu u stropu vznášel hustý oblak cigaretového kouře, v dnešní době patří Bohouš k průkopníkům nekuřáctví. Majitelé tak nemusejí tak často leštit svou sbírku starých půllitrů, která prostory zdobí.

Na druhé straně Vltavy nejsou hospody téhle nové vlny tak rozšířené, postupně však rostou i zde. Hezkou ukázkou nově rašící tradice je smíchovský hostinec U Terflerů. Zastrčená nálevna svoje kořeny klade do roku 1893, od té doby zažila socialistické přejmenování na hostinec V Koutku a posléze zase návrat ke jménu, jež mu dali první majitelé, i období, kdy byla přebudována na kavárnu.

„V současné době se snažíme vrátit hostinci ráz klasické,normální‘ pivnice, kde si za příznivou cenu dáte dobré pivo v příjemném prostředí,“ říkají o tomhle návratu dnešní provozovatelé. Chutné kácovské pivo, nakládané sýry i hospodské brambůrky v celofánu tuhle definici naplňují chuťově a jednoduchý lehce starosvětský styl ji jen potvrzuje.

Jednoduše, prosím
Jestli mají hostince nové vlny něco společného, je to jistá jednoduchost: vyniká jí brněnský Na stojáka, Vinohradský pivovar a třeba i českokrumlovské Depo. „Chtěli jsme se odlišit od ostatních. Tady v Krumlově jsou to samé katakomby a obloukové klenby. Na náš styl hosté reagují pozitivně, nelíbí se tu akorát ruské klientele. K duchu prvorepublikového hostince, k němuž se vztahuje, čistá a jednoduchý interiér patří,“ říká David Račák, který je manažerem Depa.

Dalším společným prvkem jsou rázní výčepní a číšníci. Nejde o nějakou klackovitost, spíš o rovnocenný vztah, který mezi hostem klasické nálevny a personálem bývá. „Naši číšníci musí být příjemní, ale zároveň v nich budujeme jistou stavovskou čest a pocit, že jsou si s hosty rovni,“ říká Jakub Brezovský z Na stojáka.

Při pohledu na hospodskou krajinu to vypadá, že putyky nové vlny se staly skutečným fenoménem a svébytným českým trendem. A že jsou důstojnými nástupci prvorepublikových lokálů i klasických českých čtyřek.

Svijany otevřely svou první pivnici s tankovým pivem v Praze

Publikováno:před rokemZdroj:Regiony24.czAutor:Petra WinklerováSvijany

Pivovar Svijany představil na konci minulého roku koncept svých značkových pivnic. Po podnicích, které otevřel v severních Čechách, nyní pivovar zrekonstruoval restauraci U Rokytky. Ta se tak stala první pražskou pivnicí čepující svijanské pivo z tanku. U Rokytky drží ještě jeden primát – jedná se o jediný podnik v České republice, který z tanku čepuje Svijanského Rytíře 12%.

Pražská pivnice U Rokytky se zařadila na post jednoho z nejoblíbenějších svijanských podniků už před lety. "O naše pivo tu bylo vždy skvěle postaráno. Majitelé si uvědomují, že pivo, zejména nepasterované a tradiční, potřebuje péči, kterou mu odjakživa poskytují. To se logicky projevilo na oblibě restaurace u zákazníků a přístup hospodského samozřejmě těší i nás," říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany.

Letos prošla "Rokytka" kompletní proměnou. "V průběhu pětitýdenní rekonstrukce byl ve spolupráci s architektkou ing. Ladislavou Havrdovou upraven interiér, zásadní změny se dočkal výčep, který teď poskytuje obsluze i hostům mnohem větší pohodlí a přehled," říká Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany. Hned na první pohled je patrné, že se jedná o svijanskou pivnici. Na čepu je kompletní svijanské portfolio čítající aktuálně 10 piv, v interiéru jsou k nepřehlédnutí také 3 pivní tanky, z nichž každý pojme 5 hl piva. Další zásoba piva je uskladněna v chladném sklepě v sudech. Zajímavostí je, že pivní tanky mají chlazení v plášti, proto nemusí být umístěny v chladicím boxu. "Správnou teplotu piva kontrolují na vstupu i výstupu sondy, uvnitř tanků je pivo navíc chráněno speciální fólií tak, aby nápoj nepřišel do kontaktu s tlačným plynem, jako se děje v sudu. Výčepní zařízení minimálně jednou týdně sanitujeme, a i když je někdy nutné sanitaci udělat v otvírací době, zákazníci si na dobré pivo rádi počkají," říkají Miloš Provazník a Robert Franke, provozovatelé pivnice.

Restaurace U Rokytky je první pražskou pivnicí nabízející tankové Svijany a zároveň se stala první pivnicí v České republice, která z tanku čepuje ležák Svijanský Rytíř 12 %. Jedná se o extra hořké pivo z jednoho z posledních českých pivovarů, které si letos odvezlo titul "Nejlepší pivo plzeňského typu" z mezinárodní degustační soutěže Meiningers International Craft Beer Award. Ta se koná každoročně v Německu a hodnotí řemeslně vyrobená piva z celého světa.

Loučí se nejdéle sloužící český sládek. U Fleků vařil pivo 44 let

Publikováno:před rokemZdroj:Lidovky.czAutor:Miroslav PetrU Fleků

Celých 44 let vařil v pověstném pražském pivovaru U Fleků vyhlášenou polotmavou třináctku. A je nejdéle sloužícím sládkem nejenom na jednom pracovišti, ale u nás vůbec. Koncem ledna bude Ivanu Chramosilovi 70 let a ukončí tím i práci pro legendární pivovar.

Chramosila střídá mladý nástupce Michael Adamík z rodiny Brtníkových, majitelů pivovaru, kterým ho komunisté v roce 1949 znárodnili a kteří ho od restituce na začátku devadesátých let vlastní dodnes.

„V žádném případě se nechystám důchod trávit u televize. Od řemesla neuteču, chtěl bych pokračovat v poradenské práci,“ zamýšlí se Chramosil nad svým dalším působením.

U Fleků začínal v roce 1971 po studiích a krátké kariéře ve Staropramenu, který tehdy patřil stejně jako flekovský pivovar pod Pražské pivovary. Hned po nástupu přilákal stovky nových zákazníků tím, že flekovskou polotmavou třináctku (jiné pivo se U Fleků nevaří) zbavil přídavků, které do tradičního českého ležáku nepatří.

Upravil poměry sladu, přestal pivo po svém předchůdci „vylepšovat“ cukrem a chmelovým extraktem. Zůstaly jen klasické domácí suroviny. „Zkrátka předělal jsem třináctku tak, jak to vyhovovalo mně,“ říká Chramosil.

Když pivo, tak od Chramosila
Jeho pivo tak přispělo k tomu, že pivovar a restaurace U Fleků byl a stále je domácími i turisty hojně navštěvovaná a v zahraničních bedekrech zmiňovaná památka.

V tomhle duchu držel tradici vařené flekovské třináctky celou svou kariéru. Během té doby si vysloužil záplavu ocenění a vyznamenání.

Z poslední doby třeba titul Sládek roku 2011 od Sdružení přátel piva, vstoupil do Síně slávy Českého svazu pivovarů a sladoven, minulý týden získal od magazínu Pivo, Bier & Ale titul Český pivní patriot, udělovaný výhradně osobnostem, které celý svůj život, respektive déle než 30 let, pracují pouze v jednom pivovaru.

„Profese sládka je úžasné řemeslo a nikdo ji u nás nezosobňuje tak výrazně jako Ivan Chramosil,“ říká vydavatel Pivo, Bier & Ale Pavel Borowiec. Připomíná i Chramosilovo dlouholeté členství v porotách dvou nejprestižnějších světových degustačních soutěží - World Beer Cup a European Beer Star.

„Během uplynulých deseti let si v Americe i Německu získal mimořádně velkou autoritu a respekt. Zosobňuje tradici české ho pivovarnictví,“ dodává Borowiec.

Vzor pro další pivovarníky
Chramosil má ale na české pivovarnictví vliv i tím, že ho za vzor považují generace dalších sládků a pivovarnických odborníků.

Mnoho z nich k němu ke Flekům chodilo za dob studií na praxi. Pivovarnictví se od něj učili třeba nynější generální ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček nebo starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

„Pro mě je Ivan velká legenda a skvělý člověk, který si váží řemesla,“ říká Berka. Boček zas vzpomíná, jak ke Chramosilovi chodil na praxi ještě jako student střední školy. „Za něj mluví to pivo. Má kromě toho všeho také hodně velkou zásluhu na tom, že v osmdesátých letech nebyl pivovar U Fleků zrušený, ale naopak se rekonstruoval,“ oceňuje Boček.

Koledy rozezpívaly pivovar v Žamberku

Publikováno:před rokemZdroj:Orlický deníkŽamberecký kanec

I v Žambereckém pivovaru se opět rozezněly koledy. Již tradiční akci neohrozil ani déšť, který se těsně před šestou spustil. V sále pivovaru děti i učitelé z místní ZUŠ, společně s hojným počtem návštěvníků, vytvořili pravou vánoční atmosféru. Zavoněl punč, sál se rozezpíval a v tu chvíi nikdo nechtěl věřit, že venku neleží sníh. Účastníků bylo na osm desítek.

České pivo Weizenbier si z Bruselu přivezlo zlatou medail

Publikováno:před rokemZdroj:Týden.czAutor:ČTKPrimátor

Zlatou medaili na mezinárodní soutěži Brussels Beer Challenge 2015 získal svrchně kvašený pšeničný Weizenbier z Náchodského pivovaru Primátor. Již druhé prvenství ve významné světové soutěži během dvou let dokazuje kvalitu tohoto speciálního piva s nezaměnitelnou chutí a vůní.

Na čtvrtém ročníku soutěže Brussels Beer Challenge (BBC) testovalo 75 odborných posuzovatelů více než 1100 vzorků piv ze třiceti zemí světa. Z českých zástupců uspěl tentokrát pouze Náchodský pivovar a nebylo to pouze zlaté vítězství piva Weizenbier, ale bronzovou medaili také získal další speciál Primátor Premium Dark.

Náchodští pivovarníci mají z úspěchu velikou radost a dalšího zahraničního titulu si velice váží. "Zlato Náchodského Weizenbieru získané v pivovarské Mekce je pro nás chloubou a oceněním naší práce. Je to pro nás současně i potvrzením, že jsme se vydali správnou cestou kvality bez kompromisů," okomentoval vítězství sládek pivovaru Petr Kaluža.

"Belgii vnímáme, jako zemi pyšnící se odbornou pivní znalostí a mezinárodním renomé. Proto je pro nás účast v soutěži Brussels Beer Challenge výzvou a zároveň úžasnou příležitostí poměřit se s pivovary z různých zemí. Právě mezinárodní úspěchy oceňují naši zahraniční partneři nejvíce. Weizenbieru se daří, meziročně nám stoupl prodej o 30 procent a spolu se světlým ležákem zůstává vlakovou lodí exportu," uvedla exportní manažerka Romana Jansová

Jihomoravské pivovary vyhlížejí Vánoce. Bude zázvor i karamelový slad

Publikováno:před rokemZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Pivovary na jižní Moravě navařily speciály na svátky. Novinky na trh uvádějí menší podniky i průmyslový gigant Starobrno, který po dvou letech oprášil speciál Reserva.

Starobrno uvařilo Reservu pro balení v „sedmičkové“ lahvi. Prodává se s korkovým uzávěrem v papírové krabici. „Kromě toho se letos bude v premiéře i čepovat, a to ve vybraných restauracích v Brně a okolí,“ popisuje Jana Pikardová, mluvčí Heinekenu, pod který Starobrno patří.

Starobrno poprvé Reservu udělalo v roce 2013, tehdy šlo o pivo polotmavé. Letos má sytě zlatavou barvu. Novinka je ze tří druhů výběrových moravských sladů: světlého a mnichovského z Prostějova a karamelového z Litovle. Sládci použili i chmel z Tršic.

Nabídku rozšířil i Zámecký pivovar Břeclav. „Mimo klasickou výčepní Zámeckou desítku a světlé medium pivo Podlužan jsme začali vařit i polotmavou verzi dnes už celorepublikově uznávaného ležáku Kanec. Sortiment v listopadu doplnila nová pivní značka Pivín, se kterou se široká veřejnost mohla seznámit v populárním televizním seriálu Vinaři,“ vysvětluje Jan Svoboda z pivovaru. K tomu Břeclav přidává speciály Vánoční dědictví a první svrchně kvašený a tmavě-rubínový Red Ale.

Hauskrecht přidal zázvor
Brněnský minipivovar Hauskrecht, který začal vařit loni, přichystal jantarově červený bock se špetkou zázvoru. Pivo zrálo tři měsíce. Obsahuje kromě tradičního plzeňského sladu z humnové sladovny i slad mnichovský a karamelový, stejně jako kořen zázvoru. Nový pivovar kromě několika desítek hospod, restaurací a pivnic v Brně a okolí od listopadu exportuje i na Slovensko.

Sládek Petr Hauskrecht řekl, že po roce odchodu ze skupiny Heineken nelituje. „Bylo to jistě jedno z nejvážnějších rozhodnutí v mém životě - opustit vysoký post v nadnárodní společnosti a začít budovat novou značku zcela od píky,“ prozrazuje Hauskrecht. Podle něj obdobných pivovarů vzniká celá řada. „Příští léta ukážou, kdo z nich si vydobude trvalé místo na trhu,“ dodává.

Zlato pro české pivo v Bruselu

Publikováno:před rokemZdroj:Naše voda

Zlatou medaili na mezinárodní soutěži Brussels Beer Challenge 2015 získal svrchně kvašený pšeničný Weizenbier z Náchodského pivovaru PRIMÁTOR. Již druhé prvenství ve významné světové soutěži během dvou let dokazuje špičkovou kvalitu tohoto speciálního piva s nezaměnitelnou chutí a vůní, uvedla za pivovar Ivana Bednářová Častvajová.

Na čtvrtém ročníku soutěže BBC testovalo 75 odborných posuzovatelů více než 1100 vzorků piv ze 30ti zemí světa. Z českých zástupců uspěl tentokrát pouze Náchodský pivovar a nebylo to pouze zlaté vítězství piva Weizenbier, ale bronzovou medaili také získal další speciál PRIMÁTOR Premium Dark.

Náchodští pivovarníci mají z úspěchu velikou radost a dalšího zahraničního titulu si velice váží. Sládek pivovaru Petr Kaluža vítězství v kategorii pšeničných piv okomentoval slovy: „Zlato Náchodského Weizenbieru získané v pivovarské Mekce je pro nás chloubou a oceněním naší práce. Je to pro nás současně i potvrzením, že jsme se vydali správnou cestou kvality bez kompromisů.“

Na Vánoce si otevřete silný pivní speciál. Nabídka je široká

Publikováno:před rokemZdroj:Plzeňský deníkAutor:Martin Švec

Už se stalo zvykem, že k Vánocům patří asi jako kapr s bramborovým salátem, koledy a televizní pohádky. Pivovary si na nich dávají záležet a stane se, že vaří až tři. Řeč je o vánočních pivních speciálech, které obsahují vyšší procento alkoholu než klasické pěnivé moky.

Některé pivovary už spustily prodej vánočních speciálů, jiné se na to chystají v co nejbližší době. „Od prvního prosince prodáváme černou čtrnáctku Kapr vánoční. Pivo má karamelovou chuť, je sladší a hodně tmavé. Obsahuje pět a půl procent alkoholu," řekl Miroslav Kapr, sládek minipivovaru Groll.

Půllitr Kapra vánočního stojí 37 korun a sládek ho uvařil pět hektolitrů. V případě přání zákazníka načepuje minipivovar pivo do PET lahve.

Pokud chcete poznat chuť světlé třináctky s jemným nádechem vanilky a skořice, měli byste zajít do minipivovaru U Pašáka, kde jsou vánoční piva k mání také od 1. prosince. Minipivovar uvařil dvě piva. Tím druhým je polotmavá Vídeňská dvanáctka. „Je to hutnější pivo z vídeňských sladů a originálního štýrského chmele," popsal sládek Václav Ebrl.

Minipivovar U Pašáka udělal menší změnu, protože vloni nabízel pivo s příchutí pomeranče a skořice. „Letos jsme pomeranč nahradili vanilkou, protože vanilka více patří k Vánocům," vysvětlil.

Vánoční speciál vyjde na 39 korun, v lahvi s patentním uzávěrem stojí 70 Kč.

Šťáhlavský pivovar Radouš uvařil třináctistupňový Amber Ale, který se vyznačuje tím, že je svrchně kvašený, má ař červenou barvu a méně chmelené. Druhým pivem je takzvaný Single hop – světlý ležák z žateckého chmele Premiant. „Vánoční speciály půjdou do prodeje těsně před Vánoci. Uvařili jsme 500 litrů od každého druhu. Stát bude 30 korun," uvedl sládek pivovaru Radouš Jan Ilgner.

Největší nabídku vánočních speciálů se za dva týdny chystá představit pivovar Purkmistr v Plzni-Černicích. Čtrnáctistupňové pivo s názvem India Pale Ale, které je hořčí a má citrusové aroma, čtrnáctistupňový hutnější a sladší Vídeňský speciál připravený z vídeňského sladu a déle skladovaný. „Třetím pivem je sedmnáctistupňový vánoční speciál, který se hodí pro sváteční chvíle pohody," pověděl Petr Míč z pivovaru Purkmistr.

Po Vánocích chce pivovar uvést na trh šestnáctku Bok polotmavý. Toto pivo původně vařili mniši v klášterech, aby se nasytili až do večera.

Frýdlantské pivo je pohádkovél

Publikováno:před rokemZdroj:Liberecký deníkFrýdlant

Titul Pohádkové pivo roku získalo pivo IPA 15 ze Zámeckého pivovaru Frýdlant. Zvítězila v druhé nejobsazenější kategorii spodně kvašených piv. Frýdlantský pivovar byl sice v soutěži nováčkem, ale mezi 42 pivovary uspěl hned dvakrát.

Kromě piva IPA 15 totiž bodovalo i pivo Kateřina 12 skončilo druhé v kategorii tmavých ležáků. „Dalším milým překvapením bylo čtvrté místo v kategorii polotmavý ležák pro našeho Albrechta 12, " raduje se podsládek Pavel Palouš.

8. ročník tradiční akce Pohádkové pivo proběhl za přítomnosti sládků z českých a moravských pivovarů, aby si společně promluvili o uplynulém roce, představili si novinky a neformálně probrali, na co v sezóně nebyl čas. A vybrali Pohádkové pivo roku, jímž se letos ve své kategorii stala frýdlantská IPA 15.

Vánoční speciál Kvarc z Prvního havířovského pivovaru

Publikováno:před rokemZdroj:První havířovskýAutor:Vendula NěmečkováPrvní havířovský

Sváteční speciál je těžší pivo se stupňovitostí nad 15°. Pivo je charakteristické opravdu výraznou plností, vyšším obsahem alkoholu a příjemnou doznívající hořkostí. Toto pivo je svou povahou určeno k rozvážnému ochutnávání a ocení jej zejména opravdoví znalci výjimečných piv.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.18.10.2017 08:385.613/5.613