Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Maloskalský pivovar nabídne vlastní pivo již tento víkend

Publikováno:před rokemZdroj:Město FrýdlantMaloskalský

O prodlouženém víkendu 25. - 28. září bude pivovar v Malé Skále pod Pantheonem poprvé nabízet pivo v kvalitě a podle receptury, kterou zde výrazně zmodernizovali a upravili z údajů, které byly nalezeny v archivu původního Maloskalského pivovaru.

„Na začátku nabídneme našim hostům dvanáctistupňový Maloskalský ležák. V říjnu pak přibude i jedenáctistupňové pivo a o něco později pivní speciály, tmavá piva, piva typu ALE, pšeničné pivo a další. Do Vánoc chceme návštěvníkům restaurace dát ochutnat jeden či dva pivní speciály,“ vypočítává jednatel pivovaru Václav Řičář.

Prapůvodní recepturu Maloskalského ležáku museli pro potřeby dneška upravit. „Pamětníci nám říkali, že se vlastně původní ležák nedal moc pít. A když jsme to původní pivo v malém zkusili uvařit, dali jsme jim za pravdu (smích). Není se co divit, protože pivní chutě roku 2015 se nedají srovnat s tím, co lidem chutnalo před 60 lety,“ uvádí Řičář. Pivo pro maloskalský pivovar podle originálního receptu a s maloskalským sládkem zatím vaří dodavatel pivovarské technologie, firma Czech Brewmaster, ve svém pivovaru ve Svitavách. Pivovar je v současné době v procesu výstavby, dokončuje se stavební část, technologie by měla být dodána na počátku roku 2016. Vlastní piva uvařená na Malé Skále tak budou k ochutnání v březnu příštího roku.

Původní hospoda pod Pantheonem u hlavní silnice prošla v minulých měsících náročnou rekonstrukcí. V zásadě všechno, na co byli návštěvníci zvyklí, se od základů změnilo nebo zcela zmodernizovalo. Byla postavena moderní kuchyně, která kapacitně zvládne odbavit ve špičce zcela zaplněnou hospodu. Proměnil se interiér restaurace, úpravou prošel i samotný vstup, přibyla moderní vzduchotechnika a celá budova je doslova prošpikována moderními technologiemi. Celková kapacita restaurace se zvýšila na 130 osob, na zahradě vznikl dětský koutek a relaxační posezení na lehátkách. Z nových zvětšených oken a z terasy je krásný výhled na Suché skály, ale i na zápolení vodáků nad a pod známým jezem.

V soutěži České pivo bodoval Zubr a Krušovice, porotě chutnala i Litovel

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:ČTK

O první místo v hlavní kategorii světlých ležáků soutěže České pivo se letos podělila trojice piv - Zubr Premium, Krušovice 12° a Litovel Premium. Informovali o tom organizátoři soutěže České pivo. V pěti kategoriích se letos utkalo 70 druhů piv, o čtyři více než loni.

Výsledky 15. ročníku soutěže byly vyhlášeny ve středu večer na Svatováclavské slavnosti českého piva.

V kategorii světlých výčepních piv zvítězil Gambrinus Originál 10°. Mezi stále populárnějšími jedenáctistupňovými pivy byl jako nejlepší ohodnocen Staropramen. Mezi nealkoholickými pivy patří první místo pivu Litovel Free. Nejlepším tmavým pivem porota určila stejně jako loni Litovel Dark, na první příčce se též umístilo Postřižinské Tmavé.

Degustační soutěž každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven, odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Zatímco loni mohli do soutěže přihlašovat své produkty tuzemské pivovary, které mají roční výstav nad 10 tisíc hektolitrů, letos povinná výroba pro přihlašovatele klesla na polovinu.

Během slavnostního večera v pražském hotelu Ambassador byli zároveň uvedeni do Síně slávy českého pivovarství dlouholetý ředitel sladoven v Nymburku Milan Holý a emeritní sládek Plzeňského Prazdroje Jan Majer.

Cena českého sládka Františka Ondřeje Poupěte byla udělena pivovarskému odborníkovi Pavlovi Dostálkovi, který byl například vedoucím týmu, jenž kompletoval genom průmyslového kmene pivovarských kvasinek českého původu.

Známe vítěze soutěže České pivo

Publikováno:před rokemZdroj:Svět potravinAutor:ČTK

Porota v hlavní kategorii světlých ležáků udělila hned tři první místa

O první místo v hlavní kategorii světlých ležáků soutěže České pivo se letos podělila trojice piv - Zubr Premium, Krušovice 12° a Litovel Premium. ČTK o tom dnes informovali organizátoři soutěže České pivo. Výsledky 15. ročníku soutěže byly vyhlášeny dnes večer na Svatováclavské slavnosti českého piva. V pěti kategoriích se letos utkalo 70 druhů piv, o čtyři více než loni.
V kategorii světlých výčepních piv zvítězil Gambrinus Originál 10°. Mezi stále populárnějšími jedenáctistupňovými pivy byl jako nejlepší ohodnocen Staropramen. Mezi nealkoholickými pivy patří první místo pivu Litovel Free. Nejlepším tmavým pivem porota určila stejně jako loni pivo Litovel Dark, na první příčce se též umístilo Postřižinské Tmavé.

Degustační soutěž každoročně vyhlašuje Český svaz pivovarů a sladoven, odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Zatímco loni mohli do soutěže přihlašovat své produkty tuzemské pivovary, které mají roční výstav nad 10.000 hektolitrů, letos povinná výroba pro přihlašovatele klesla na polovinu.
Během slavnostního večera v pražském hotelu Ambassador byli zároveň uvedeni do Síně slávy českého pivovarství dlouholetý ředitel sladoven v Nymburku Milan Holý a emeritní sládek Plzeňského Prazdroje Jan Majer.
Cena českého sládka Františka Ondřeje Poupěte byla udělena pivovarskému odborníkovi Pavlovi Dostálkovi, který byl například vedoucím týmu, jenž kompletoval genom průmyslového kmene pivovarských kvasinek českého původu.

Dny českého piva představí nové pivní speciály

Publikováno:před rokemZdroj:Mediář.cz

Pivovary představují v souvislosti s třetím ročníkem akce Dny českého piva speciály svých značek, v některých případech v úplné premiéře. Jejich zavedení podpoří zejména zvýšenou in-store podporou přímo v restauracích, ale také novými mediálními kampaněmi.

Dny českého piva pořádá Český svaz pivovarů a sladoven. Letošní třetí ročník začíná v neděli 27. září a poprvé poběží celý týden (předchozí dva ročníky byly jednodenní a konaly se pod názvem Den českého piva). Následné oslavy spojené s doprovodnými aktivitami zapojených pivovarů potrvají až do soboty 3. října. Ta byla v letošním roce označena organizátorem akce jako Den otevřených pivovarů. Zúčastněné pivovary po celém Česku tak budou tento den přístupné veřejnosti a většinou připravují i doprovodný zábavný program.

Projektu se podle očekávání organizátorů desítky pivovarů a minipivovarů reprezentujících téměř 95 % produkce pivovarského trhu a kolem 6.000 restaurací a podniků. Proti loňskému roku by to mělo představovat narůst o polovinu.

„Gambrinus není jen desítka“
Pivovar Gambrinus uvádí k letošním Dnům českého piva limitovanou várku piva z čerstvého chmele, označenou jako ležák První chmel. Pivovar představí tento ležák celkem ve třech tisícovkách hospod pod celém Česku a navíc jej bude čepovat na vybraných pivních slavnostech. Od příštího týdne jej pak stejně jako loni nabídne v limitované edici jednolitrových lahví s prémiovým vystavením v hypermarketech Albert.

Uvedení nového ležáku podporuje reklamní kampaň, jejíž základ tvoří televizní spot, nasazený od pondělí 21. září. Ten je dalším ze série kampaně Boření mýtů, kterou Gambrinus odstartoval letos v červnu kampaní fiktivní značkou „nezávislého malého pivovaru Patron“ a v níž zatím nadále pokračuje.

Ležák První chmel má aktuálně vyvracet vžitou představu, že v Pivovaru Gambrinus se vaří pouze desítka. Spot značka doplňuje silnou podporou na internetu, lokální rozhlasovou kampaní a out-of-home médii. Kampaň připravila agentura McCann Praha.

Heineken představí polotmavý speciál
Heineken představí v souvislosti se Dny českého piva přibližně v tisícovce svých provozoven v celé republice speciální polotmavé pivo Březňák originální Märzen v objemu celkem 700 hektolitrů. Značku propaguje přímo ve zmíněných provozovnách pomocí speciálních POS materiálů, konkrétně plakátů, stojánků na stolech a visaček (wobblerů). Jejich kreativní podobu vytvořila agentura VCCP.

V rámci Dne otevřených pivovarů chystá speciální prohlídky všech pivovarů, které v Česku provozuje, tedy ve Velkém Březně, v Královském pivovaru Krušovice i v pivovaru Starobrno, většinou spojené s degustací.

Staropramen s extra várkou
Také Pivovary Staropramen společnosti Moolson Coors Company uvedou v souvislosti se Dny českého piva extra várku – v jejich případě má jít o nepasterizovanou dvanáctku Staropramen s novou recepturou, která je v tomto týdnu poprvé rozvážena do restaurací.

„Ve vybraných hospodách proběhne za přítomnosti našich sládků slavnostní naražení sudů a bude se podávat menu, které se hodí k Nepasterizované 12. Například síť restaurací Potrefená husa připravila speciality z vepřového kolene,“ říká Petra Doležalová, manažerka značky Staropramen. Co se týče ATL aktivit, Dny českého piva podpořil pivovar podle jejích slov v outdooru, soutěží v rádiu a prostřednictvím PR aktivit. „Pro on-line média jsme natočili seriál videí Jak připravujeme várku pro Dny českého piva 2015,“ dodala Doležalová.

Václav je patron pivovarníků
Cílem Dnů českého piva je podle organizátorů této akce připomenout českou pivovarskou tradici, posílit hrdost k našemu národnímu nápoji a nalákat veřejnost k oslavě přímo v hospodách a restauracích, které tvoří základ české pivní kultury. Datum 27. září vybrali pivovarníci za Den českého piva z toho důvodu, že jde o předvečer svátku nejvýznamnějšího českého patrona sv. Václava. Ten je zároveň i patronem sládků a pivovarníků.

Ležáky roku se v soutěži České pivo staly Krušovice, Zubr a Litovel

Publikováno:před rokemZdroj:Aktuálně.czAutor:ČTK

O první místo v hlavní kategorii světlých ležáků soutěže České pivo se letos podělila trojice piv - Zubr Premium, Krušovice 12° a Litovel Premium. Informovali o tom dnes organizátoři soutěže České pivo. Výsledky 15. ročníku soutěže byly vyhlášeny dnes večer na Svatováclavské slavnosti českého piva. V pěti kategoriích se letos utkalo 70 druhů piv, o čtyři více než loni. V kategorii světlých výčepních piv zvítězil Gambrinus Originál 10°. Mezi jedenáctistupňovými pivy byl jako nejlepší ohodnocen Staropramen. Mezi nealkoholickými pivy patří první místo pivu Litovel Free. Nejlepším tmavým pivem porota určila stejně jako loni pivo Litovel Dark, na první příčce se též umístilo Postřižinské Tmavé.

Alma mater - návštěva pivovaru Plzeňský Prazdroj

Publikováno:před rokemAutor:Václav RokytaPrazdroj

Ačkoliv jsem velký milovník piva, návštěvě české pivní „Mekky“ jsem se dlouho vyhýbal. Mezi moje oblíbené pivovarské cíle totiž patří hlavně menší tuzemské pivovary, které ještě nepatří (a pevně doufám, že nikdy patřit nebudou) do chřtánu gigantických západních korporací. Na druhou stranu jsem si ale sám pro sebe říkal - co bych to byl za správného znalce piva, kdybych alespoň jednou v životě nenavštívil Plzeňský Prazdroj. A tak jsem se tedy po dlouhém odkládání na konci srpna do metropole západních Čech vypravil.

Fajnšmekři, jako jsem já, kteří vyhledávají spíše již zmíněné lokální pivovary, budou ze samotné exkurze po Prazdroji zřejmě lehce zklamaní. Provází vás sice mladá, hezká slečna, od které ale nečekejte o nic víc, než nazpaměť naučený výklad, který se tu a tam zadrhne, to když z něj dotyčné vypadne nějaké slovo. Zkrátka jako kdyby člověk byl na tuctové prohlídce nějakého hradu nebo zámku. Jenže co se někomu nemusí líbit, může zaujmout někoho jiného. Moderní prvky expozice - třeba pohyblivé kino s příběhem o místním pivu - výrobu zlatavého moku jednoduše vysvětlí i úplným laikům, byť k tomu může mít zkušený pivař výhrady.

Exkurze po Prazdroji na mě pak celkovým dojmem působí jako do detailů připravená návštěva moderního zábavního parku nebo spíš muzea, která ničím neurazí, ale také ničím zvláštním nezaujme. Nejzáživnější z celé asi 80 minut dlouhé prohlídky je z mého pohledu návštěva historických sklepů, kde pivo pro návštěvnické ochutnávky stále kvasí v původních dubových sudech. Řekl bych, že tak dobrou Plzeň, jakou dostanete na konci prohlídky na historické spilce, jste určitě ještě neměli. Navíc si tu můžete třeba i vyzkoušet, jaké to je prolézt úzkým otvorem v dubovém sudu, když ho bednáři museli vyčisti a nebo vysmolit.

Samotnou návštěvu Plzeňského Prazdroje vám určitě doporučuji spojit s obědem nebo večeří v restauraci Na Spilce, kterou najdete na nádvoří pivovaru. Z tradičních českých specialit a výtečného piva si tu vybere určitě každý. Nejen milovníci piva pak ocení i prohlídku plzeňského historického podzemí a Pivovarské muzeum, které najdete v centru města. Obě prohlídky jsou poměrně bohaté, zábavné a zaujmou i ženy. A pokud navíc Plzeň navštívíte ještě do konce tohoto roku, kdy tomuto městu patří titul „Evropské hlavní město kultury“, můžete se těšit na bohatý kulturní program, ať už přímo v pivovaru, nebo někde ve městě. V Plzni si na své přijde zkrátka každý.

Speciál Litovel Václav 12% ochutnáte nejen na slavnostech

Publikováno:před rokemZdroj:Olomoucké novinkyLitovel

Den českého piva je opět za dveřmi a při jeho příležitosti uvařili v Litovli stejně jako loni speciál Václav 12%. Jedná se o světlý nefiltrovaný ležák, který bude ve vybraných restauracích na čepu do konce října.

Zájemci ho budou moci rovněž ochutnat, spolu s dalšími produkty Pivovaru Litovel, na Svatováclavských slavnostech konaných na kroměřížské Florii ve dnech 26. a 27. září.

Tento speciál, uvařený na počest patrona všech našich pivovarníků svatého Václava, se vyznačuje zlatavou barvou a vzácnými hořkými chuťovými tóny, které jsou garantovány trojitým chmelením vybranými chmely s převahou žateckého poloraného červeňáku. Petr Kostelecký, sládek pivovaru, dodává: „U Václava 12% ctíme tradiční varné receptury z českého sladu. Ten navíc obohacujeme sladem bavorským a karamelovým.“

Litovel Václav 12% bude k dostání také v areálu Floria Kroměříž, kde o víkendu 26. a 27. září proběhne již druhý ročník Svatováclavských slavností. Letošní událost nabídne návštěvníkům více než čtyřicet druhů piv a pivních speciálů a program pro celou rodinu.

„Kromě produktu Litovel Václav 12% bude k dostání bohatá nabídka speciálů ze sortimentu pivovarů Litovel, Zubr a Holba,“ láká Petr Hermély, manažer marketingu skupiny pivovarů PMS, pod kterou tyto tři značky spadají. V areálu Floria Kroměříž nebude o posledním zářijovém víkendu nouze ani o kulturu. V rámci programu vystoupí například kapely MIG 21, Mandrage, Horkýže Slíže nebo Olympic a dvoudenním programem bude provázet moderátor Železný Zekon. Olomouckénovinky.cz informovala Gita Jílková.

Nenechte si ujít Pilsner Fest: Oslavu první várky ležáku

Publikováno:před rokemZdroj:JenProMuže.czPrazdroj

Zajímá vás, kdy, kde a jak se zrodil věhlasný plzeňský ležák?

Chcete se přiblížit klasické pivovarské atmosféře, ochutnat originální pivo a k němu dobré jídlo z široké nabídky restaurací, vyzkoušet si některá z tradičních řemesel a poslechnout si přitom kvalitní hudbu?

Pak vyrazte v sobotu 3. října 2015 od 11:00 do plzeňského pivovaru na tradiční Pilsner Fest – oslavu 173. narozenin piva Pilsner Urquell.

Nenechte si ujít v sobotu 3. října 2015 jedinečnou oslavu uvaření první várky piva Pilsner Urquell. V tento den totiž ožije Plzeň pivovarským duchem a město si opět připomene historický okamžik, který se odehrál před 173 lety, když sládek Josef Groll uvařil v místním pivovaru první várku slavného plzeňského ležáku. Pro všechny příchozí je připraven nevšední program, jenž se odehraje v areálu Plzeňského Prazdroje, ale také na plzeňském náměstí Republiky. Dvě hlavní centra Pilsner Festu – pivovar a náměstí, pak propojí ještě speciální koridor s dobrým jídlem i pivem, žongléry a dalšími tradičními artisty či autentickou hudbou v podobě průvodové dechovky a flašinetářů.

Protože se jedná o oslavu narozenin plzeňského piva, právě nefiltrovaný ležák Pilsner Urquell bude samozřejmě hlavní hvězdou výčepů. Načepují vám ho dokonce vítězové soutěže o nejlepšího českého výčepního – Pilsner Urquell Master Bartender.

Doplní jej pokrmy tradiční i moderní gastronomie. Ve speciálních venkovních restauracích na nádvoří pivovaru i na náměstí představí to nejlepší, co se hodí k plzeňskému pivu například restaurace Na Spilce, U Salzmannů, Malostranská beseda či Lokál Pod Divadlem. Jejich kuchaři vybrali pro oslavu zrození ležáku pečlivě degustační menu. Vyrazte proto na Pilsner Fest už před obědem a užijte si dobré jídlo, které můžete ochutnávat od 11 hodin. Návštěvníky čeká také spousta menších stánků s občerstvením, které byly vybrány ve spolupráci s kulinářským FRESH FESTIVALEM v Plzni.

Gurmánský zážitek doprovodí samozřejmě také kvalitní hudba. Znít bude ze dvou pódií, jedno bude umístěno přímo v areálu pivovaru a druhé na zmíněném plzeňském náměstí. Program je pro návštěvníky připraven už od 11:00, od 13:00 pak zahrají hudební kapely Xindl X a Come and Play, následované vystoupeními takových hvězd, jakými jsou Monkey Business, No Name, Divokej Bill, Michal Hrůza, UDG nebo Poletíme?.

Návštěvníky Pilsner Festu pak určitě přímo na místě zaujmou i řemesla, která jsou bezprostředně spojena s pivovarnictvím. Svůj um předvedou bednáři, sladovníci, sládci nebo formani a dokážou tak, že i v dnešní době je jejich profese stále živá. Všichni, kdo si řemesla vyzkouší, můžou v těchto stanech soutěžit a získat tematické dárky.

Na Pilsner Festu také nebudou chybět speciální festivalové prohlídky pivovaru. Návštěvnické centrum se otevře v 9:00 a každých 15 minut od 10:00 do 21:00 vyrazí průvodci se skupinou na prohlídku bednárny a sklepů s ochutnávkou nepasterizovaného a nefiltrovaného ležáku. Ve sklepích se setkají s jedním ze zakladatelů pivovaru Václavem Mirwaldem nebo plzeňským purkmistrem Martinem Kopeckým.

Kdo však bude chtít zažít pivovarskou atmosféru a navštívit místo vzniku plzeňského originálu dříve, může si užít narozeninový nefiltrovaný Pilsner Urquell v kombinaci s výborným jídlem už v pátek 2. října večer na pivovarském nádvoří. V rámci předvečera oslav zde totiž návštěvníky na sobotní hlavní program naladí vybrané pokrmy, nefiltrované pivo a lokální muzika.

Vstup na festival je zdarma, více informací o festivalu naleznete na www.pilsnerfest.cz.

Kdy:
pátek 2. října od 16:30, předvečer oslav
sobota 3. října od 11:00, hlavní oslavy

Kde:
Areál Plzeňského Prazdroje v Plzni, náměstí Republiky v Plzni a koridor mezi nimi, vstup zdarma

Velká oprava pivovaru Lorec v Kutné Hoře začne na jaře

Publikováno:před rokemZdroj:Kutnohorský deníkAutor:Irena BlahníkováKutná Hora

Obnova pivovaru v Lorci v Kutné Hoře stále ještě nezačala. Kroměřížská společnost Smart estate, která komplex odkoupila za téměř 16,4 milionu korun od města Kutná Hora, ale již podnikla potřebné kroky, aby se s ní mohlo začít co nejdříve. Potvrdil to starosta Kutné Hory Martin Starý.

„Převod budov a pozemků byl dokončen, nový majitel je již zapsán v katastru," řekl starosta. Firma, která stojí i za obnovením provozu v břeclavském pivovaru, bude muset nejdříve investovat do rekonstrukce areálu. Zástupce nového vlastníka Jan Svoboda uvedl, že práce by mohly začít příští rok na jaře. „Určitě se tam nebude nic dít minimálně do začátku příštího roku," řekl. Celý projekt včetně harmonogramu prací chce firma ale představit již v říjnu.

Prodej Lorce zastupitelé Kutné Hory schválili na svém zasedání již na začátku léta, kde zástupci firmy prezentovali svůj záměr s pivovarem. Lorec je v dezolátním stavu. Podle vedení města jsou v budově zasypané kanály a zatopené sklepy. Až jej firma Smart estate opraví, založí dceřinou společnost, která bude pivovar provozovat. Podle podmínek, které byly stanoveny v tendru na nového majitele, by měl pivovar vařit ročně nejméně 30.000 hektolitrů piva.

Jihlavský pivovar koupili Číňané. Může to pomoci i Dukle, věří radnice

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Radek Laudin, František JirkůJihlava

Lidé v Jihlavě si pomalu zvykají na fakt, že místní pivovar patří Číňanům. Pomůže nový investor z východu víc i hokejové Dukle, když je Ježek jejím generálním partnerem? Čínské téma z dalšího úhlu v úterý odpoledne proberou i zastupitelé na radnici.

„Ano, čínské peníze nám potečou do Dukly. S tím se teď snažím nějak vnitřně sžít. I Slavia už je Číňanů. Začíná se nám to tady trochu měnit.“

Tak uvažoval před jednáním jihlavského zastupitelstva architekt David Beke, radní za ODS. Zastupitelé totiž v úterý odpoledne projednají memorandum o vzájemné spolupráci Jihlavy s čínským městem Wuhan.

„Takto veřejně deklarované partnerství je pro mě nepřijatelné. Spolupráce tak velkého města jako je Wuhan s Jihlavou je úplně nesmyslná,“ odmítá Beke.

Wuhan má deset milionů obyvatel, Jihlava přes padesát tisíc. Případný větší přítok čínských peněz přes pivovar do Dukly ovšem Beke předem neodmítá. „Pokud by to bylo na ekonomické bázi, čistá podpora sportu a nemotala se do toho politika, tak s tím problém nemám. Nechci ale, aby to byla vstupenka Číny do Evropy,“ dodal architekt.

„Kdyby se miliony Číňanů daly na pochod...“
Naopak jihlavští komunisté vítají podle očekávání upevnění kontaktů s Čínou. S memorandem budou souhlasit.

„Spolupráce mezi národy je potřebná, ideologické problémy v tom nevidím. Můžeme být rádi, že je Čína konsolidovaná země. Kdyby se miliony Číňanů daly na pochod, to by byl konec světa,“ uvedl zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM).

Podle něj i německý Heidenheim, který je partnerským městem Jihlavy, má „družbu“ s čínským městem.

Šlechtický by uvítal, kdyby čínské peníze pomohly přes pivovar Dukle Jihlava. „Ale to je zatím běh na dlouhou trať,“ dodal.

Čína a hokej? Proč to neprozkoumat, ta myšlenka se nabízí
Proti bratření s čínským městem naopak dlouhodobě vystupuje náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Ten byl před vstupem na radnici sládkem v jihlavském pivovaru. A bere jako fakt, že je dnes Ježek v čínských rukou.

„S tím já nic nenadělám. Uvidíme, co to přinese,“ popsal Kalina. Podle něj teď leckoho napadne, že by linka Čína - investor - Ježek mohla pomoci Dukle.

„Pokud ta možnost bude, tak proč tu cestu neprozkoumat. Ta myšlenka se logicky nabízí. Nevylučuji, že se o tom bude jednat,“ dodal.

Velkým zastáncem užšího spojení s Čínou je náměstek primátora Vratislav Výborný z ČSSD. Navíc je jako slávista rád, že má nyní slavný fotbalový klub majitele z Číny. Zatím ale považuje za předčasné stejné spojování s Duklou.

„Oni mají dost peněz. Projevil jsem v Číně zájem o jejich investice tady v Jihlavě. Oni to nezavrhli,“ dodal Výborný.

Pokud zastupitelstvo vše schválí a podá Číně ruku, tak svoje kontakty náměstek oživí a bude do města přitahovat investice. Výborný ví, že bez pořádné finanční podpory se Dukla do extraligy nevrátí. Je i příznivcem plánu, aby Číňané ve městě podpořili výstavbu kongresového centra.

Pro schválení memoranda je i opoziční hnutí ANO. „Čína je ekonomická velmoc, tak proč se tomu bránit,“ popsal Radek Popelka (ANO). Obává se ovšem, že přes čínského investora v pivovaru Ježek nevede přímá cesta k prodeji Dukly Jihlava.

Nemůžeme Čínou pohrdat. Takový názor je v ODS v menšině
Jaroslav Huňáček (ODS) nedávno v Číně byl jako člen krajské delegace. Podle něj není Vysočina v situaci, aby mohla pohrdat investorem tohoto typu. V ODS je se svým názorem v menšině.

„Chápu, že je tam otázka lidských práv, vím o ní a mám s ní problém. A čínská strana to o mně věděla, proklepli si mě předem slušně. Ale musím říct, že to v Číně nefunguje až tak, jak se tady deklaruje,“ popsal Huňáček.

Když se dozvěděl, že Číňané začnou ovládat v rámci Pivovarů Lobkowicz i Ježka, byla jeho první reakce: „Fajn, konečně bude v Číně pořádný pivo, protože to, co oni tam mají, se nedá moc pít. Teoreticky by to mohlo mít dobrý dopad na export. Protože oni umí leccos obšlehnout, ale uvařit dobrý pivo, to ne,“ zasmál se.

Podle něj je prostor pro jednání, aby Číňané pomohli hokejové Dukle. Nejprve je ale nutné schválit memorandum. „Pak můžeme přijít a říct: budeme si pomáhat. Pivovar dlouhodobě podporuje Duklu, tak pojďme najít ještě lepší způsob nebo větší peníze. Ale bez dohody o spolupráci je to jalové,“ doplnil architekt, který chodí na zápasy hokejistů odmalička. Považuje se za dukláka tělem i duší.

„Měl bych asi trochu mentální problém, že by byl hlavní sponzor Dukly Číňan. Ale pokud by se Dukla dostala do extraligy a hrála, co jí náleží, byl bych ochotný to překousnout. Horší by pro mě bylo, kdyby klub připadl ruskému oligarchovi,“ dodal zastupitel ODS.

Poznal, že soukromý sektor je v Číně s politikou významně provázaný. S memorandem se tam našim podnikům lépe jedná.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.19.08.2017 12:085.330/5.330