Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Litovelský otvírák zve na Mňágu, pivní speciály i rodinný program

Publikováno:před rokemZdroj:Olomoucký deníkAutor:Petra PášováLitovel

Celkem šestnáct druhů piv a více než dvacet kapel a interpretů. To je nabídka letošního už dvanáctého ročníku festivalu Litovelský otvírák.

Tradiční český pivovar v Litovli na Olomoucku letos oslaví už 123 let a při té příležitosti si na sobotu 13. srpna nachystal pestrý program.

„Budeme čepovat tmavý ležák Černý Zázvor, světlý ležák Medový speciál a míchaný nápoj Višňový speciál," prozradil sládek pivovaru Petr Kostelecký.

Mimo speciály se příznivci litovelského piva mohou těšit i na oblíbené značky jako je Moravan, Kvasničák nebo Dark.

Slavnostní naražení soudku se za účasti devátého, aktuálně emeritního sládka Miroslava Koutka a jeho nástupce Petra Kosteleckého, chystá na 14 hodinu odpolední.

Program letošního Otvíráku je opět plný hvězd české hudební scény jako je Mňága a Žďorp, Jolly Joker & PBU nebo Walda Gang, ale také, jako již tradičně představí i kvalitní kapely z regionu.

Program se bude odehrávat opět na třech scénách.

Exkurze i dýdžejové
Brány areálu Pivovaru Litovel se otevřou už v 10 hodin a to velkým rodinným programem, který se uskuteční na scéně Nádvoří.

Na ten od 15 hodin naváže pohádka z produkce olomouckého Divadla Tramtarie, hudební produkci pak ve 13 hodin zahájí kapela Desmod.

„Na Hlavní scéně vystoupí taky Mňága a Žďorp nebo kapela Stracené ráj, která zpívá v hanáčtině. Na scéně Nádvoří zase vystoupí Vojta Kotek se svou kapelou TH!S Praha, Sharkass, známá rapperka Jolly Joker a the PBU," uvedla některá lákadla programu marketingová ředitelka Pivovaru Litovel Markéta Václavková.

Stejně jako loni, i letos se na třetí scéně určené pro mladé publikum představí čeští i zahraniční DJ´s.

Na Young stage se taky bude tančit například na Bassbeat Djs, Peejay nebo mixy největší hvězdy – amerického DJ s přezdívkou Hybris.

Součástí slavností bude i možnost navštívit komentované exkurze přímo v provozu pivovaru a podívat se tak do míst, kde se hanácké tekuté zlato vaří.

Pomyslným vyvrcholením celého večera pak bude ve 22 hodin ohňostroj.

Kyvadlová doprava z Olomouce
Organizátoři doplňují, že nebude chybět ani připravená kyvadlová doprava z Olomouce, Prostějova, Konice, Uničova, Mohelnice a Šternberka.

Návštěvníci se ale nemusí obávat ani rozmarů počasí.

„V případě velkého horka budeme mít k osvěžujícím pivům připravené i zchlazení ve formě vodních spršek. Pokud bude hrozit déšť, lidé se budou moci schovat pod velkými stany," doplnila Markéta Václavková.

Mikulovské pivobraní zve na dobré pivo i muziku

Publikováno:před rokemZdroj:Mikulov.czAutor:Jitka Sobotková

Druhý srpnový víkend bude v Mikulově již tradičně patřit oslavě dobrého piva. Letošní VI. ročník festivalu Mikulovského pivobraní bude kombinací pivního jarmarku s ochutnávkami a odpoledními rockovými koncerty s hvězdami domácí i slovenské hudební scény.

Loňský ročník festivalu se nesl především ve znamení hojné účasti více než čtyř a půl tisíce milovníků rockové hudby, která již tradičně patří k dobrému pivu. Bohatý doprovodný program, nabídka přes osmdesát druhů piv, řízené pivní degustace, moderované pivní soutěže, hry a závody, to vše a hlavně neopakovatelné zážitky si návštěvníci každoročně odnášejí z pivařského festivalu na jižní Moravě. „Letos se však mohou všichni fanoušci dobrého piva a skvělé zábavy těšit na ještě zajímavější program,“ říká Veronika Žuravlova z pořádající agentury Bellato Group.

V sobotu 13. srpna se v poledne otevře brána pivního jarmarku. Bude se točit velké množství tradičních i těch méně tradičních piv především od menších rodinných pivovarů ze všech koutů ČR. Návštěvníci-degustátoři budou moci opět pít z „dvoutinky“ – speciálního památkového pivního krýglu o objemu 0,2 l, do kterého si budeme moct zakoupit, a tak ochutnat ještě více druhů točených stylových pivních delikates!

O zábavu se postará bohatý doprovodný program s pivními soutěžemi, závody v pití piva na různé způsoby a hry. Nebude chybět bohatý dětský program, interaktivní hry, dětský maraton a kouzelnické představení. Třešinkou na dortu bude letošní mini turnaj v beer-pongu a Mistrovství pivobraní ve vodním fotbalu. Tatínci a jejich menší milovníci techniky se budou moci zúčastnit i závodů na minibarech.

„Novinkou letošního jarmarku je velký pivní stan s vlastním doprovodným celodenním programem a krásnými hosteskami, kde všichni milovnici piva zažijí neuvěřitelnou ‚bierfestʻ atmosféru,“ přiblížila Veronika Žuravlova. Ve stanu, kam se dostane každý návštěvník pivního jarmarku, vystoupí rockové kapely, předvede své kouzelnické umění mistr magie (show pro dospělé a děti). Mužské oči potěší večerní soutěž miss mokré tričko a vystoupení tanečnic pole dance. Na závěr až do půlnoci se budou ve stanu hrát a zpívat známé české a světové hity s kapelou Denwer.

Zlatým hřebem večera bude rockový koncert, který začne v 15 hodin. Na velkém festivalovém pódiu vystoupí legendy české i slovenské hudební scény: Argema, Morčata na útěku, Děda Mládek Illegal Band, Penzistor, Metalinda, Krucipüsk.
Vstupné na festival bude opětovně rozděleno. Symbolické vstupné na pivní jarmark ve výši 80 Kč je jistě dobrá zpráva pro všechny milovníky piva. K tomu každý pětistý návštěvník dostane bonus – degustační prohlídku Břeclavského pivovaru.
Vstupenky na rockový koncert včetně vstupu na pivní jarmark můžete zakoupit za předprodejní cenu 199 Kč v TIC Mikulov a na internetovém portálu www.ticketstream.cz. Vstupenky je možné zakoupit i na místě v den konání festivalu za cenu 250 Kč.

Pozor, Grizzly na výčepu! Opavský pivovar sází na medvědí sílu i romantiku

Publikováno:před rokemZdroj:Magazín PatriotAutor:Tomáš SvobodaPanský mlýn

Rozvoj minipivovarů v našem regionu pokračuje. Jen za poslední tři roky se jejich počet zdvojnásobil a blíží se k ještě nedávno jen těžko uvěřitelným čtyřem desítkám. Magazín PATRIOT se rozhodl je mapovat prostřednictvím seriálu, který, jak věříme, bude pro čtenáře objevnou cestou za poznáním historické tradice i současnosti pivovarnictví v Moravskoslezském kraji.

Ne, nemusíte se bát střetu s divokou zvířenou. Vesnická krajina s malebně se kroutícím tokem řeky Moravice kolem opavských Kylešovic opravdu není místem, kde bychom mohli přímo osobně narazit na severoamerického medvědího obra.

Přesto jsme se s ním během našeho putování za krajskými pivy setkali, a to díky návštěvě minipivovaru a restaurace Panský mlýn, kde se pod exoticky působícím názvem Grizzly skrývá představitel klasického českého ležáku. Poctivá dvanáctka, zkrátka další unikát našeho stále bohatšího pivního světa.

Ukrutnou sílu má taky Kodiak
Naším průvodcem byl sládek Daniel Komárek, se kterým jsme se hned zpočátku dali do řeči o tom, jak vlastně na Panském mlýně, což je místo s historií sahající do 15. století, vznikla ona „medvědí pivní abeceda“, v níž se objevuje také Brtník a Kodiak.

Vysvětlení se váže k rodinné tradici majitele pivovaru Stanislava Cimingy, jehož otci se přezdívalo Grizzly, což potvrzoval sportovními úspěchy v hodu kladivem. „Právě díky jeho ukrutné síle vznikly názvy našich piv. Brtník je desítka, Grizzly dvanáctka a Kodiak je patnáctka, náš nejsilnější speciál. Teď ještě nově vaříme Ale, což je slabší pivo se svěží a příjemnou chutí,“ upozorňuje sládek na svůj vůbec první Ale s grepovým nádechem.

V idylickém prostředí starého mlýna, jehož interiér vyniká přiznanými staletými trámy a venkovní prostor láká mimo jiné na chytání pstruhů včetně následného grilování, se pivo vaří podle receptur mistrů svého řemesla.

„Nepoužíváme žádné výtažky nebo chemikálie. Vaření piva je u nás založeno na přírodních surovinách, což je pracnější, ale výsledek stojí za to. Používáme metodu na jeden rmut,“ objasňuje náš průvodce s tím, že jednotvárnost jej v jeho práci rozhodně neprovází.

„Hodně záleží na surovinách. Slad nebo kvasnice jsou pokaždé trochu jiné, proto je každá várka specifická. Chce to stále sledovat, ať je všechno v pořádku a zákazníci spokojení. Kvalita se hodně odvíjí od potřebné délky ležení piva, na kterém hodně záleží, pokud se nefiltruje a nepasterizuje,“ říká Komárek.

Po roce provozu panuje spokojenost
Abychom vše uvedli do patřičných časových souvislostí, minipivovar Panský mlýn patří mezi nováčky moravskoslezského pivního trhu. První várku tady uvařili v červnu loňského roku, až poté byl zahájen provoz restaurace a nyní ještě pokračuje zkrášlování celého areálu, který v okrajové části Opavy nabízí romantický úkryt před ruchem městského života.

„Z mého pohledu si myslím, že můžeme být spokojení, protože se nám u našich piv povedlo najít chuť, která lidi oslovuje,“ pokračuje sládek. Nejvíce se podle něj čepuje desítka, ale oblíbená je kromě dvanáctky i silná patnáctka, kterou se na základě pozitivních ohlasů rozhodli vařit celoročně.

Nabídku tří základních piv nedávno obohatili o svrchně kvašený Ale, což souviselo s rozšířením kapacity spilky a ležáckého sklepa. Na pivo z Panského mlýna je však možné vyrazit také v samotné Opavě, kde jej čepují ve dvou restauracích.

Na kterém z medvědů si nejvíce pochutná pan sládek? „Mně chutnají všechna piva. Jinak záleží na tom, jestli si chce člověk na pivu pochutnat či si jich dát více. Po dobrém obědě si dám dvanáctku, na žízeň naopak dvě tři desítky,“ dodává s úsměvem zástupce opavského minipivovaru.

Pamětníkům se hrnou slzy do očí…
Přestože stojí na místě s velkou historií, nenavazoval na přímou lokální tradici vaření piva. Je tedy pochopitelné, že samotný pivovar byl do působivého interiéru mlýna dodán kompletně na klíč tuzemským výrobcem pivovarské technologie.

U něj se také zaučoval sládek, kterého k vaření piva ponoukla zřejmě osudová cesta na mnichovský Oktoberfest, kam vyrazil společně s majitelem Panského mlýna. Každodenní praxe mu jen dokazuje, že vaření piva se rovná učení na celý život.

A ten, jak známo, přináší pestré příběhy. Když jsme se na závěr bavili s personálem Panského mlýna, dostali jsme se k tomu, že někteří z návštěvníků jej po letech objevují s dojetím nad citlivou proměnou chátrající historické stavby, kterou si pamatují z mládí.

Inu, nový život opět vstoupil do míst, kde se málem jednou pro vždy zastavil čas, a to je celkem fajn zjištění…

Takže na závěr se loučíme s lehkou nostalgií a mírně upraveným mottem „Dej Bůh štěstí nám i budoucím!“ a za týden u piva zase na shledanou.

Minipivovar Panský Mlýn
Místo: Opava – Kylešovice, U Panského mlýna 267/28
Druhy piv: Brtník světlé výčepní pivo 10°, Grizzly světlý ležák 12°, Kodiak jantarový speciál 15°, Ale s grepovým nádechem
Stáčení: pivo čepují přímo z ležáckých tanků, dále pivo stáčí do 30 a 50 litrových sudů a také do 1 litrových pet lahví
Výstav: přibližně 700 hektolitrů za rok

Brno pije ležáky, v Praze vládne desítka

Publikováno:před rokemZdroj:Deník.czAutor:Vilém Janouš

Češi stále častěji chodí na ležáky. Podíl vypitých ležáků a výčepního piva se loni téměř vyrovnal.

Dáte si raději desítku, nebo dvanáctku? Co region, to jiný vkus. Čísla poradenské společnosti Data servis ukazují, že v Praze lidé raději vyrážejí především na desítku, naopak Brňanům nebo Ostravanům více chutnají ležáky (viz grafika). Jihomoravská metropole má přitom ještě jednu zvláštnost – lidé tam nejčastěji pijí jedenáctku. „Brněnští patrioti pijí rádi pivo uvařené v Brně. Jedenáctka, tedy ležák, je senzoricky vyváženější, proto jí zřejmě Brňané dávají přednost," přemítá Věra Hönigová z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.

Podíl vypitých ležáků v Brně tvoří 69 procent, přičemž 40 procent se jich zkonzumuje v hospodách. „Prvenství v pití dvanáctek drží Ostravané s podílem 62 procent vypitých ležáků," přibližuje sládek pivovaru Gambrinus Pavel Zítek. Vysvětluje to tím, že horníci, hutníci a chlapi z těžkého průmyslu mívali nadprůměrné příjmy a mohli si tedy dražší piva dovolit. Přestože se v Ostravě společenská situace v posledních letech změnila, lidé v tomto kraji u dvanáctky zůstali.

Úplně jiná situace je ale v Praze. Mnozí by zřejmě tipovali, že i Pražané rádi mlsají ležáky a v centru města, které je navštěvováno převážně turisty, tomu tak opravdu je. Ale pokud se přesuneme do okrajových částí hlavního města, Data servis zjistil, že v místních hospodách jde na odbyt zejména desítka.

Pro mnohé by byly překvapivé výsledky z Mekky českého pivovarnictví – Plzně. Stejně jako v Praze i tento region dává přednost zejména výčepním pivům. „Teď se ale preference pivařů i v našem kraji mění a pije se stále více ležáků. Vaříme v Gambrinusu pořád více nepasterizované dvanáctky, nefiltrovaného ležáku nebo jiných limitovaných várek ležáků," doplňuje sládek Zítek.

V podstatě tak potvrzuje už několik let trvající trend pozorovaný Českým svazem pivovarů a sladoven. „Poklesla spotřeba výčepního piva, naopak vzrostla u ležáků. Loni se tak křivky poprvé téměř setkaly a vyrovnaly na úrovni 47 procent trhu. Čeští spotřebitelé si pivo více vybírají a zaměřují se na kvalitu," zhodnotil před časem loňský rok pivovarníků předseda svazu František Šámal.

Spotřeba stagnuje
Loni každý Čech vypil v průměru 143 litrů piva, to znamená, že spotřeba stagnuje. Pivovarníci ale s obavami sledují, že lidé si pivo stále častěji dopřávají doma a opouštějí hospody.

Největší výrobci piv se tak snaží různými způsoby tento pro ně neblahý vývoj zvrátit. Mnozí proto podporují přechod větších restaurací na tankové pivo, které by mělo být podle odborníků čerstvější.

Možná je to ale boj s větrnými mlýny. Podle analytika a bývalého ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého se odchod lidí z hospod zvrátit už nepodaří, ale tankové pivo jej může alespoň zpomalit.
Zdroj: http://www.denik.cz/ekonomika/brno-pije-lezaky-v-praze-vladne-desitka-20160810.html

Češi nejraději pijí Plzeň, Radegast, Gambrinus a Velkopopovického Kozla

Publikováno:před rokemZdroj:Zboží&Prodej

Čtyři z deseti Čechů pijí pivo alespoň jednou týdně nebo častěji, vedou přitom jednoznačně muži. Nejoblíbenější značkou je Pilsner Urquell. Vyplývá to z výzkumu internetové populace starší 18 let, který uskutečnila společnost Nielsen Admosphere v červenci. Jak výzkumná agentura dále zjistila, v období dubna až června za reklamu nejvíce zaplatil výrobce Staropramenu – více než 63 milionů korun.

Z celkého počtu 456 dotázaných pije pivo alespoň jednou týdně 42 procent, denně osm procent. Výrazně více pijí pivo muži: alespoň jednou týdně si ho dopřává 59 procent z nich, zatímco žen jen čtvrtina. Z výzkumu dále vyplývá, že čím je člověk starší, tím má pivo raději: například ve skupině 25 až 34 let si ho dá alespoň jednou týdně 36 procent dotázaných, zatímco mezi lidmi nad 55 let je to polovina. Mezi respondenty se ale najdou i tací, kteří pivo nepijí vůbec, mezi českou internetovou populací jich je necelá pětina.

Pilsner Urquell uvedl jako svou nejoblíbenější značku největší podíl respondentů (16 procent). Přes deset procent získaly v žebříčku nejoblíbenějších značek ještě Radegast (11 procent), Gambrinus (10 procent) a Velkopopovický Kozel (10 procent). Pilsner je zároveň značkou, kterou respondenti pijí nejčastěji. Jako nejvíce konzumovanou značku piva jej uvedli zejména lidé s vyšším odborným či vysokoškolským vzděláním.

Nejvíce do reklamy investoval Staropramen
V druhém čtvrtletí většinou roste pivní inzerce. V roce 2015 bylo z celkového reklamního prostoru v kategorii pivo 44 procent využito právě v období duben až červen.

V období dubna až června tohoto roku se nejvýrazněji projevila značka Staropramen, která využila reklamní prostor v hodnotě 63,1 milionů korun. Na druhém místě byla značka Budweiser Budvar, která dokonce zvýšila objem investovaných peněz v tomto období o 53 procent na 52,4 milionů korun. Zadavatel reklamy Budějovický Budvar přitom kromě značky Budweiser Budvar ještě inzeruje i značky Pardál, Budějovický Budvar a Carlsberg. Hodnota reklamního prostoru v případě Velkopopovického Kozla byla 48,2 milionů a Pilsneru Urquellu 40,5 milionů korun. Skupina TOP 10 značek využila dohromady v tomto období reklamní prostor v hodnotě přes 85 procent celé kategorie Pivo a nealkoholické pivo.

Moře piva v Krkonoších. Na pivních slavnostech ve Vrchlabí roztočí pípy 20 pivovarů

Publikováno:před rokemZdroj:Reflex.czAutor:Jiří Štefek

Tolik druhů piv na jednom místě se obvykle nachází pouze v lepším supermarketu. Nadcházející sobotu to však bude i platit pro náměstí ve Vrchlabí, na němž vypukne již 19. ročník Krkonošských pivních slavností. Své pípy zde totiž roztočí své hned dvacet tuzemských pivovarů. Celodenní hudební program ozdobí koncert Jaroslava Uhlíře či vystoupení kapely Rockset, která je považována za nejlepší evropskou revivalovou skupinu čerpající z tvorby slavných Švédů Roxette.

Krkonošské pivní slavnosti ve Vrchlabí jsou nejstarší akcí svého druhu v celých Krkonoších a každoročně se konají druhou srpnovou sobotu. Patří mezi hlavní magnety letní turistické sezony a za svoji historii už přivítaly řadu zvučných hudebních jmen. V minulosti zde už vystoupila například Lucie Bílá, Marta Kubišová, Věra Martinová, Václav Neckář, Petr Kolář či kapely Arakain, Brutus, Žlutý pes, Těžkej Pokondr či Banjo band Ivana Mládka.

Letos pořadatelé chystají jako hlavní trumf koncert Jaroslava Uhlíře, spoluautora písní jako Není nutno, Severní Vítr či Dělání, na kterých vyrostly celé generace Čechů. „Za ta léta jsme si potvrdili skutečnost, že největší ohlas mají české hudební legendy, které nás také pravidelně překvapují svou pokorou a pozitivním vztahem k horám a pivu,“ říká pořadatel akce Petr Ticháček.

Kromě piva na návštěvníky čekají tradiční krkonošské speciality a pro ty nejmenší „Pirátský rodinný park“. Akce startuje v sobotu 13. srpna v 10 dopoledne a návštěvníky z okolí budou po 23. hodině rozvážet k domovům speciální „pivní autobusy“.

Z Čechmánkova pivovaru je po brankářově bankrotu vybydlený dům

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Milan LibigerČechmánek

Bývalý zlínský minipivovar s restaurací někdejšího hokejového brankáře Romana Čechmánka, který je v insolvenci, se stal opakovaně terčem zlodějů. Za zhruba půl roku z něj ukradli veškeré vybavení, které se dalo zpeněžit. Nemovitost půjde brzy do dražby.

Ještě před necelými dvěma lety bývalo ve zlínském minipivovaru s restaurací každý den plno, dnes už je kdysi luxusně vybavený podnik téměř vybydlený.

Jeho majitel spadl kvůli stomilionovému dluhu do insolvence a za posledního půl roku bývalou restauraci už třikrát vykradli zloději. Naposledy teď v létě.

„Pachatel se dostal dovnitř přes dveře. Prohledal budovu a odnesl nerezové stoly z kuchyně, nerezový dřez, potom stoly, židle a lavice. Způsobil tak škodu kolem 80 tisíc korun,“ přiblížila mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Zloději většinou vypáčí dveře v bočním vchodu, protože ten hlavní je v průčelí, které směřuje k hlavní silnici, a je na něj velmi dobře vidět.

Už dříve odsud odnesli drahé vybavení, jako jsou myčky, sporáky, mikrovlnné trouby. Hodnota tohoto majetku byla v řádech statisíců korun.

„Škody jsou v těchto případech vysoké. Pachatelům hrozí za trestný čin krádeže až dva roky vězení,“ uvedla Javoříková.

Chystá se dražba minipivovaru s pozemky
Přitom minipivovar s restaurací stále ještě nenašel nového majitele a věřitelé čekají na to, zda po rozprodání veškerého Čechmánkova majetku dostanou alespoň část peněz, jež jim náleží. Tratí například firmy, které budovu opravovaly.

Insolvenční správce už ale dostal souhlas od soudu, že může minipivovar i s přilehlými pozemky vydražit.

Zájem o něj dříve měla hazardní společnost Synot, jež už získala Čechmánkův rozestavěný bytový dům v centru Holešova, několik pozemků v tomtéž městě, dále vilu a byt na Jižních Svazích ve Zlíně a apartmá v golfovém areálu v Čeladné. Dohromady za tyto nemovitosti zaplatila přes 25 milionů korun.

Čechmánka také stále vyšetřuje policie kvůli podezření z toho, že firmám, které pro něj pracovaly, od začátku nechtěl zaplatit. Případ ještě není uzavřen.

Postižené firmy ale nepochybují, že to tak skutečně bylo a někdejší olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa by měl za své počínání pykat.

„Moc dobře věděl, že nám nezaplatí. Nechce se mi o tom už vůbec mluvit,“ reagoval majitel firmy, která požaduje asi půl milionu korun. Chtěl zůstat v anonymitě, ale redakce zná jeho jméno.

Část úspor mu prý zpronevěřil právník Holomek
Někdejší slavný reprezentační brankář si i díky kariéře v NHL vydělal čtvrt miliardy korun. Podle právníka Petra Bernátka nechtěl jeho klient nikoho napálit, ale doplatil na nezkušenost.

„Chyba byla v tom, že špatně investoval,“ tvrdí právník.
Navíc podle něj Čechmánek přišel o 21 milionů korun, jež si chtěl nechat zúročit u advokáta Milana Holomka, který byl odsouzen na devět let za mříže za zpronevěru více než 200 milionů korun.

Mezi Čechmánkovými věřiteli jsou také známí hokejisté Petr Čajánek či Miroslav Blaťák nebo někdejší šéf vsetínského hokeje a současný sportovní manažer Slovanu Bratislava Oldřich Štefl.

Experti vybrali 20 nejlepších piv letošního roku

Publikováno:před rokemZdroj:Zet.cz

V pátek 5. srpna se slavil kromě začátku olympijských her i jiný svátek - Mezinárodní den piva. V souvislosti s tím zveřejnil webový portál RateBeer.com žebříček dvaceti nejlepších piv roku 2016. V TOP dvacítce dominují bruselské a americké minipivovary. Experti ale ocenili i piva z Polska nebo Švédska.

UMÍSTĚNÍ/NÁZEV/PIVOVAR/TYP/CHARAKTERISTIKA

20.
Stigbergets Gbg Beer Week 2016
Stigbergets Bryggeri (Švédsko)
IPA Ovocná a svěží IPA s citrusovým aroma, chutí šťavnatého chmele a vyváženě hořkým závěrem.

19.
Thicket
Side Project (USA - Missouri)
Missouri Wild Ale Pivo je intenzivní, ovocné. Má tmavě fialovou barvu.

18.

Prairie Bomb! - Barrel Aged


Prairie Artisan Ales (USA - Oklahoma)
Imperial stout Dozrávalo ve whiskey sudech s čokoládou, vanilkou, kakaovými boby a chilli papričkami. Jedinečná balance sladkého a ostrého.
17.

Barrel Aged Abraxas


Perennial (USA - Missouri)
Imperial stout Pivo dozrávalo 12 měsíců v sudu s kakaovými zrny, skořicí, vanilkou a chilli papričkami. Plná, hladká a zároveň těžká chuť s nádechem koření.

16.


Noa Pecan Mud Cake - Double Barrel


Omnipollo (Švédsko)
Imperial stout Dozrávalo v rumovém sudu. Má pražené. ořechové a sladké tóny.
15.

Mexican Cake Imperial Stout - Bourbon Coconut


Westbrook (USA- Jižní Karolína)
Imperial stout Chuť čokolády, kokosových ořechů, bourbonu, karamelu, koření, a sladu.
14.

Veritas 15


The Lost Abbey (USA - Kalifornie)
Ale Toto kyselé pivo zrálo v dubových sudech s broskvemi, meruňkami a nektarinkami. Výsledkem je ostrá ovocná příchuť s došmakem kyseliny citrónové.
13.

Kormoran Imperium Prunum


Browar Kormoran (Polsko)
Imperial porter Je vyroben z ječných sladů a uzených sušených švestek. Je jedinečné ve svých vůních a chutích po kávě, čokoládě a kakau, stejně tak po čokoládových pralinkách a ovocném likéru.
12.

Imperial Purple Raz Bu


De Garde (USA- Oregon)
Berliner Weisse (pšeničné) Pivo tmavě fialové barvy, kterou daly pivu malin a ostružin. Dozrávalo v dubovém sudu.
11.

Wednesday


Cycle Brewing (USA - Florida)
Imperial stout Těžké pivo s tóny lískových oříšků, skořice a čokolády.
10.

Always in Life


Sante Adairius (Belgie)
Belgian style Tripel Další pivo z rumového sudu, které také ovlivňují jeho chuť. Ta je ostrá a zároveň ovocná.
9.

DIPA V3


Cloudwater (Anglie)
IPA Šťavnatá dvojitá IPA. Kvasnice a chmel Citra dávají pivu silně citrusovou chuť.
8.

Mornin' Delight


Toppling Goliath (USA - Iowa)
Imperial stout Chuť espressa, javorového sirupu a vanilky.
7.

Song of Joy


Hill Farmstead (USA- Vermont)
India pale lager Květinové a citrusové tóny v travnaté chmelové chuti.
6.

Närke Kaggen Stormaktsporter Börb’n å Hallon


Närke Kulturbryggeri (Švédsko)
Imperial stout Vaří se s malinami v dubových sudech. Najdete tam ale i chutě čokolády a kávy, tmavých bobulí, kakaa a bourbonu.
5.

Lambic d'Aunis


Cantillon (Belgie)
Lambic style Tento belgický pivovar spolupracuje s belgickým vinařem. Vaří se tak z červených hroznů, které dávají pivu mlhavě červenou barvu. Moštová, květinová a lehce pikantní chuť.
4.

Pliny the Younger


Russian River (USA- Kalifornie)
IPA Dvojitá kalifornská IPA s vyváženou a šťavnatou chutí s hořkým závěrem.
3.

Dark Lord Imperial Stout


Three Floyds (USA - Indiana)
Imperial stout Vaří se s kávou, vanilkou a indickým cukrem. Je velmi silné. Obsah alkoholu je 15 %.
2.

Cuvée Armand & Gaston


3 Fonteinen (Belgie)
Gueuze Zlatavě oranžové pivo s příchutí bílého hroznového vína, zeleného jablka, citronu, starého dřeva a nádechem citrusů.
1.

Westvleteren XII


Abdij St. Sixtus (Belgie)
Quadrupel Toto pivo vaří skupina trapistů a je prodáváno pouze v klášteře Abdij St. Sixtus v Belgii. Má jedinečnou chuť po hořké marmeládě doplněné čokoládou a karamelem.

Turisté do Plzně jezdili hlavně kvůli pivovaru

Publikováno:před rokemZdroj:Plzeň.czPrazdroj

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem roku 2015 v Plzeňském kraji byl Plzeňský pivovar. Vyplývá to z žebříčku návštěvnosti turistických cílů, který sestavila agentura CzechTourism.

Plzeňský pivovar navštívilo za uplynulý rok 756 tisíc lidí, druhé místo v kraji pak obsadila plzeňská ZOO, která měla o více než 300 lidí méně. Třetí centrum Techmania pak na pivovar ztrácí 500 tisíc návštěvníků.

„Česká republika má mnoho zajímavých míst, které se stávají lákadlem turistů z celého světa, a zájem o tyto turistické cíle stále roste. Celá naše země, tedy zdaleka ne jen Praha, je atraktivní destinací, která má návštěvníkům co nabídnout,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem roku 2015 byl tradičně Pražský hrad, kam zavítalo celkem 1,9 milionu návštěvníků. Druhé místo obsadila lanová dráha na Petřín (1,5 milionu návštěvníků), na třetí příčce skončila s 1,3 miliony návštěvníků pražská ZOO.

Mikulovské pivobraní zve na dobré pivo i muziku

Publikováno:před rokemZdroj:Listy JMAutor:Jitka Sobotková

Druhý srpnový víkend bude v Mikulově již tradičně patřit oslavě dobrého piva. Letošní VI. ročník festivalu Mikulovského pivobraní bude kombinací pivního jarmarku s ochutnávkami a odpoledními rockovými koncerty s hvězdami domácí i slovenské hudební scény.

Loňský ročník festivalu se nesl především ve znamení hojné účasti více než čtyř a půl tisíce milovníků rockové hudby, která již tradičně patří k dobrému pivu. Bohatý doprovodný program,nabídka přes osmdesát druhů piv, řízené pivní degustace, moderované pivní soutěže, hry a závody, to vše a hlavně neopakovatelné zážitky si návštěvníci každoročně odnášejí z pivařského festivalu na jižní Moravě.

„Letos se však mohou všichni fanoušci dobrého piva a skvělé zábavy těšit na ještě zajímavější program,“ říká Veronika Žuravlova z pořádající agentury Bellato Group.

V sobotu 13. srpna se v poledne otevře brána pivního jarmarku. Bude se točit velké množství tradičních i těch méně tradičních piv především od menších rodinných pivovarů ze všech koutů ČR. Návštěvníci-degustátoři budou moci opět pít z „dvoutinky“ – speciálního památkového pivního krýglu o objemu 0,2 l, do kterého si budeme moct zakoupit, a tak ochutnat ještě více druhů točených stylových pivních delikates!

O zábavu se postará bohatý doprovodný program s pivními soutěžemi, závody v pití piva na různé způsoby a hry. Nebude chybět bohatý dětský program, interaktivní hry, dětský maraton a kouzelnické představení. Třešinkou na dortu bude letošní mini turnaj v beer-pongu a Mistrovství pivobraní ve vodním fotbalu. Tatínci a jejich menší milovníci techniky se budou moci zúčastnit i závodů na minibarech.

„Novinkou letošního jarmarku je velký pivní stan s vlastním doprovodným celodenním programem a krásnými hosteskami, kde všichni milovnici piva zažijí neuvěřitelnou ‚bierfestʻ atmosféru,“ přiblížila Veronika Žuravlova. Ve stanu, kam se dostane každý návštěvník pivního jarmarku, vystoupí rockové kapely, předvede své kouzelnické umění mistr magie (show pro dospělé a děti). Mužské oči potěší večerní soutěž miss mokré tričko a vystoupení tanečnic pole dance. Na závěr až do půlnoci se budou ve stanu hrát a zpívat známé české a světové hity s kapelou Denwer.

Zlatým hřebem večera bude rockový koncert, který začne v 15 hodin. Na velkém festivalovém pódiu vystoupí legendy české i slovenské hudební scény: Argema, Morčata na útěku, Děda Mládek Illegal Band, Penzistor, Metalinda, Krucipüsk.

Vstupné na festival bude opětovně rozděleno. Symbolické vstupné na pivní jarmark ve výši 80 Kč je jistě dobrá zpráva pro všechny milovníky piva. K tomu každý pětistý návštěvník dostane bonus – degustační prohlídku Břeclavského pivovaru.

Vstupenky na rockový koncert včetně vstupu na pivní jarmark můžete zakoupit za předprodejní cenu 199 Kč v TIC Mikulov a na internetovém portálu ticketstream.cz. Vstupenky je možné zakoupit i na místě v den konání festivalu za cenu 250 Kč.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.20.06.2018 20:286.372/6.372