Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Kamenický pivovar čeká znovuzrození

Publikováno:před rokemZdroj:Pelhřimovský deníkAutor:Aneta SlavíkováKamenice nad Lipou

Od roku 1947 se v pivovaru 
v Kamenici nad Lipou pivo nevaří.
Už od příštího podzimu by se ale Kameničtí i turisté mohli zlatavého moku po dlouhých letech dočkat. Tradici vaření kamenického piva se pokouší obnovit společnost Pivovar Kamenice, 
za níž stojí rodina Houškova ze Lhoty-Vlasenice na Kamenicku.

Jak prozradila Marie Houšková, takzvaně „na papíře" pilně pracují už několik měsíců. „Jen zaměření stavby byla ohromná fuška, neboť budova je kvůli živelnému přestavování a přistavování v minulosti ohromně členitá. Architekti dokončují návrhy pláště a dolaďují způsob vnitřního fungování. A to všechno je třeba stále koordinovat s dodavateli pivovarské technologie," nastínila Houšková aktuální dění kolem obnovy kamenického pivovaru.

Budova bývalého pivovaru zabírá podle slov Houškové bezmála čtvrtinu kamenického náměstí. „Nápad na obnovu pivovaru se zrodil 
v hlavě Milana Houšky, mého otce, který už léta sní 
o vaření piva. Samozřejmě, že by bylo rozumnější 
a snazší postavit budovu 
na zelené louce, ale zachraňovat starý pivovar je zase dobrodružnější a poetičtější. Je zde také určitá přidaná hodnota – člověka těší, když může navázat na něco, co budovaly předchozí generace," zamyslela se Houšková.

Co se týče technického stavu budovy pivovaru, Houšková zmínila, že po zastavení výroby piva sloužil objekt jako sklad. „Nemůžeme tedy tvrdit, že by vyloženě chátral. Bohužel úpravy provedené za minulého režimu vyšly vstříc skladovacím účelům, takže jsou 
z dnešního pohledu spíše smutné. Například pivovarský hvozd byl nahrazen výtahovou šachtou a původní kamenné podlahy byly zality betonem," poukázala.

Vzápětí dodala, že stavební práce začnou v příštích měsících. „Budou se opravovat střechy, odstraňovat přistavěné rampy, budou se opravovat fasády a výtahovou šachtu alespoň pohledově změníme na hvozd. Prostor původní varny byl přepažen železobetonovým stropem, který odstraníme," řekla Houšková.

Rovněž se bude kopat velká montážní jáma na instalaci pivovarských zařízení. 
„A možná pošleme do sklepa malý bagr, aby odstranil betonové nánosy," zapřemítala Marie Houšková.

Jak podotkla, peníze na rekonstrukci budou čerpat ze soukromých zdrojů. „Na řadu přijde i úvěr," odhadovala Houšková. Na otázku, zda poprosí o finanční pomoc město, odpověděla, 
že radnice je bude podporovat spíše technicky. „Pivovar přímo sousedí se zámeckou zahradou, takže doufáme, že bude během rekonstrukce shovívavý soused," přeje si Houšková.

Pivovar Kamenice má velké plány. „Nejprve otevřeme pivovar, pivnici 
a restauraci. Pivovar bude uzpůsobený na roční výstav deset tisíc hektolitrů, ale než na tento objem dosáhneme, pár let potrvá," přiblížila Houšková.

Kromě „velkého pivovaru" s třicetihektolitrovou varnou otevřou také „malý pivovar" s varnou na pět set litrů. „Zatím mu pracovně říkáme baby pivovar. V něm si zájemci budou moci vyzkoušet výrobu piva, což bude taková kamenická specialita," zmínila Houšková. V další fázi budou uvažovat o ubytování a lázních. V ještě vzdálenější budoucnosti by pak chtěli otevřít obchod s produkty z Vysočiny a třeba i pořádat trhy. „Realizace veškerých plánů se bude samozřejmě odvíjet od financí," uvědomuje si Houšková.

Městu pak prý přislíbili prostory pro expozici věnovanou kamenickému rodákovi, hudebnímu skladateli Vítězslavu Novákovi. Ovšem ani expozice o vaření piva 
v Kamenici nad Lipou by 
v obnoveném pivovaru neměla chybět. „Sháníme jakékoli věci související s provozem pivovaru, například láhve, soudky, cedule, tácky, fotografie, písemnosti a tak dále. Máte-li něco doma, budeme moc rádi, když se nám ozvete na e-mail info@pivovar-kamenice.cz," poprosila Houšková.

Sládek kamenického pivovaru by pak měl vařit klasické české ležáky, ale také by se v nabídce měly střídat méně obvyklé druhy piva. „Co se nakonec na čepu ustálí, bude hodně záležet na zákaznících. Sami jsme zvědaví, která piva lidem zachutnají," těší se Marie Houšková.

Jak sama řekla, optimisté uvádějí, že by obnovený pivovar mohl začít fungovat příští rok na podzim. „My pesimisté doufáme v totéž. Ale každý, kdo někdy přestavoval, si snadno dovede představit všemožné komplikace, které mohou nastat," podotkla.

První vzorky z „baby pivovaru" by se podle Houškové mohly ochutnávat na jaře příštího roku.

Půllitry, tupláky i mázy. V Okrouhlé soutěžili v pití piva na ex

Publikováno:před rokemZdroj:Blanenský deníkAutor:Petra Srstková

Tři sekundy a čtyřiaosmdesát setin. To je rekordní čas, za který do sebe kopl jeden litr piva Miroslav Mazáč z Lipůvky. Stává se vítězem Okrouhleckého tupláku, který se v sobotu již po sedmnácté koná v Okrouhlé. „Loni jsem ho vypil za tři sekundy a devětadevadesát setin. Mám radost, že letos je můj výkon ještě lepší," usmívá se muž, který pracuje ve Vídni jako kuchař. Recept, jak vyhrát, ale nemá. A dokonce se na soutěž ani nepřipravuje. „Každoročně se se této soutěže zúčastňuji proto, že je tady legrace a skvělé publikum. Před soutěžením jsem se trochu najedl, dal jsem si kuře s bramborem. Důležité je nebýt střízlivý, ale ani opilý. Vypil jsem asi osm piv," vysvětluje Mazáč.

Milovníci zlatavého moku si ale neměří síly jen v pití tupláku. Pořádající pohostinství Boby pro ně tradičně připravilo i klání v pití půllitru a mázu, tedy dvou litrů piva na ex. Všech kategorií se mohou zúčastnit nejen muži, ale i odvážné ženy. Jen pro ně je dokonce připravená speciální disciplína – Okrouhlecký bavorák. Dámy ale nemusejí pít jen Fernet s tonikem, ale třeba i vodku s džusem. Zkrátka jakýkoliv míchaný nápoj. Velkou základnu fanoušků má Nela Greplová ze Šebetova. „Bavoráka jsem vypila za jednu sekundu a osmapadesát setin a tupláka za osm sekund a osmnáct setin. V obou těchto kategoriích jsem mezi ženami vyhrála první místo," usmála se Greplová. Ani ona ale nemá na to, jak uspět, speciální taktiku. „Fanoušci mě vždy vyhecují, a pak to jde samo. V soukromí dokonce pivo nepiji, spíše si ráda dám víno," dodává žena, která jako jediná z dám konkurovala mužům v královské kategorii – pití mázu na čas.

Rampušák i Zloun. Pivaři měli svůj svátek na náměstí

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřický deníkAutor:Jan Štok

V sobotu 6. srpna proběhl v Litoměřicích další ročník oblíbených Pivních slavností.

Letošní, sedmý ročník proběhl na Mírovém náměstí, kde mohli návštěvníci ochutnat piva od dvaceti osmi výrobců, z nichž žádný nenabízel pouze jeden druh piva – lidé tak měli možnost zkusit různá ovocná, ochucená, svrchně či spodně kvašená nebo pšeničná piva.

K vidění byly například stánky pivovarů Rampušák z Dobrušky, Černá hora z Brna, Krčín ze Sedlčan, Žichovec, Raven z Plzně nebo přímo z Litoměřic Biskupský pivovar a minipivovar Labuť. Akce probíhala od dopoledne za příjemného počasí a solidní účasti zhruba čtyř tisíc návštěvníků, která byla srovnatelná s loňským ročníkem.

Pro ty, kteří nepreferují pití piva z kelímku, byla pro letošní ročník připravena novinka – oplachovací zařízení v areálu a možnost zakoupení skleněného půllitru s logem akce v limitované edici, který si pak mohli návštěvníci odnést domů jako suvenýr. Součástí akce byla i výstava artefaktů litoměřického pivovarnictví spojená s prodejem dochovaných předmětů pro nadšence i fanoušky pivní historie.

„Letošní slavnosti hodnotíme jako velmi povedenou akci. Počasí vyšlo a návštěvnost je také skvělá. Žádnou neplechu jsme také nikde nezaznamenali," pochválila Deníku průběh akce pořadatelka a ředitelka Městských kulturních zařízení v Litoměřicích Věra Kmoníčková.

Probíhala také soutěž o pivního favorita a stánek, kde se nejlépe pilo. Návštěvníkům nejvíce chutnala světlá 10° z litoměřické Labutě a nejlépe se milovníkům piva pilo u stánku pivovaru Zloun z Loun. Pro děti byl připraven dětský koutek s aquazorbingem, střelnicí nebo kolotoči a po celý den akci doprovázely kapely především rockového ražení – vystoupily Lety mimo, Argema, Other Way, John Dovanni, Sebastian, O5 a Radeček, Blue Rocket a Petr Kalandra memory band.

V Zámeckém pivovaru Chyše dostanete českou kuchyni jako od maminky

Publikováno:před rokemZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Aneta ŠtefánkováChyše

● Pivo se v Chyších vařilo od 16. století, manželé Lažanští se tuto tradici rozhodli obnovit.
● Už deset let na zdejším zrekonstruovaném zámku můžete ochutnat zlatavý mok podle staročeské receptury.
● K tomu se přidává poctivá česká kuchyně - přesně taková, jak má být.

Šlechtická rodina Lažanských vlastnila nejen stejnojmenný pražský palác, v kterém dnes sídlí FAMU nebo vyhlášená kavárna Slavia, ale také novorenesanční zámeček v Chyších na Karlovarsku. Za komunismu zámek chátral, v roce 1996 ho koupil potomek rodu Vladimír Lažanský s manželkou a kompletně ho zrekonstruovali. Posledních 10 let v něm také vaří pivo. Vždyť pivovar fungoval v Chyších od 16. století. Součástí areálu je i pivovarská restaurace, kde dostanete českou kuchyni jako od maminky. A to skoro doslova, vaří tu totiž žena, šéfkuchařka Jaroslava Stenglová. Pokud budete mít štěstí, potkáte i žokeje Josefa Váňu, který ve městečku žije a u Lažanských je častým hostem.

Chcete vědět, kdo ovládá trh s pivem?

Publikováno:před rokemZdroj:Roklen24.czAutor:Jaroslav Průcha

Světový trh s pivem ovládá pět firem. Dohromady vlastní stovky nejznámějších značek zlatého moku z celého světa. Ať už je to ležák, světlé pivo, tmavé pivo, stout nebo jakékoli jiné pivo, tento nadnárodní oligopol poptávku určitě pokryje. V infografice serveru Visual Capitalist jsou i tři čeští zástupci – Plzeňský Prazdroj, Krušovice a Staropramen.

Až do nedávna světový pivní trh ovládalo šest značek – AB InBev, SABMiller, Molson Coors, Heineken, Diageo a Carlsberg. Za několik týdnů to ale nebude pravda. Dvě největší firmy, AB InBev a SAB Miller, se sloučí do jedné pivní megafirmy. Obchod, jehož hodnota je kolem 107 miliardy dolarů, má být uzavřen letos v říjnu.

Až bude vše černé na bílém, bude mít sloučený podnik portfolio značek, které mu budou ostatní závidět. Namátkou je to třeba Budweiser, Corona, Stella Artois, Hoegaarden, Pilsner Urquell, Foster´s, Shock Top, Elysian, a Beck. To jsou jen některé ze značek, které budu tvořit vlajkovou loď nové firmy.

Největší světový pivovar AB InBev se na převzetí svého hlavního rivala SABMiller dohodl již loni. Transakci v květnu schválila Evropská komise. Podmínkou jejího souhlasu je ale prodej pivovarnických aktivit SABMilleru v Evropě, mezi které patří i Plzeňský Prazdroj.

Jak se připravit k provozování minipivovaru

Publikováno:před rokemZdroj:ČeskéMinipivovary.cz

Od rozhodnutí o pořízení vlastního minipivovaru až po uvaření Vašeho prvního piva neuběhne více než půl roku. Ještě předtím je ale potřeba připravit se na výrobu vlastního piva několika legislativními kroky.

Jak probíhá nákup minipivovaru ?
1.Sdělíte nám Váš záměr – stačí vyplnit jednoduchý poptávkový formulář
2.Zašleme Vám k vyplnění podrobný dotazník, v němž nám sdělíte podstatné údaje, důležité pro správný návrh minipivovaru
3.Zpracujeme pro Vás optimální nabídku, respektující Vaše provozní dispozice, prostorové, ekonomické a personální možnosti
4.Uzavřeme s Vámi smlouvu o výrobě a prodeji pivovaru, uhradíte zálohu 50% ceny
5.Vyrobíme minipivovar v naší výrobní továrně
6.Mezitím připravíte místo k instalaci pivovaru (úprava terénu, přípojná místa elektřiny, vody a kanalizace, příjezdová cesta)
7.Zkontrolujete vyrobený komplet pivovarské technologie a zaplatíte dalších 40% ceny.
8.Dovezeme, namontujeme a oživíme pivovar
9.Uvaříme společně s Vámi první várku vašeho piva
10.Uhradíte zbylých 10% ceny
11.Vaříte si vlastní pivo ve vlastním pivovaru

Co budete muset zařídit pro legální provoz minipivovaru ?
Pro provoz minipivovaru musíte splnit a zajistit několik legislativních a organizačních náležitostí. Je již na Vašem rozhodnutí, zda je zařídíte sami, anebo je svěříte nám a využijete některé z našich.

Musíte zajistit především tyto povinnosti :
1.Získání živnostenského oprávnění pro řemeslnou živnost „pivovarnictví a sladovnictví“. Nesplňujete-li předpoklady pro získání této živnosti, využijte naší služby garanční servis.
2.Získání stavebního povolení nebo územního rozhodnutí pro umístění pivovaru anebo přestavbu objektu restaurace na minipivovar.
3.Zajištění pitné vody, splňující parametry vyhlášky č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, ve znění pozdějších předpisů. Při použití vody z vlastního zdroje je nutná četnost a rozsah kontroly vody dle §4 výše jmenované vyhlášky.
4.Kontaktovat Generální ředitelství cel, kvůli spotřební dani z alkoholu. Informace lze získat přes webové stránky Celní správy http://www.celnisprava.cz/cz/Stranky/default.aspx
5.Při výrobě musí být dodrženy hygienické požadavkydle nařízení 852/2004, v platném znění – nařízení stanoví, mimo jiné, požadavky na potravinářské prostory a jejich vybavení. Seznam základních právních předpisů :
●nařízení Komise (ES) č. 2073/2005 ze dne 15. listopadu 2005 o mikrobiologických kritériích pro potraviny, v platném znění
●nařízení Evropského parlamentu a Rady 178/2002/ES ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin, v platném znění
●nařízení Komise (ES) č. 1881/2006 ze dne 19. prosince 2006, kterým se stanoví maximální limity některých kontaminujících látek v potravinách, v platném znění
●nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 ze dne 16. prosince 2008, o potravinářských přídatných látkách, v platném znění
●nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1334/2008 ze dne 16. prosince 2008, o látkách určených k aromatizaci, v platném znění
6.Pokud bude pivo i stáčeno a prodáváno, musí být splněn i požadavek na označování. Všechny potraviny uváděné na trh v rámci EU musí splňovat obecné požadavky na označování dané směrnicí 2000/13/ES, v platném znění. V České republice byly požadavky směrnice na označování zapracovány do zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, ve znění pozdějších předpisů. Dále komoditní vyhlášky č. 335/1997 Sb., pro nealkoholické nápoje a koncentráty k přípravě nealkoholických nápojů, ovocná vína, ostatní vína a medovinu, pivo, konzumní líh, lihoviny a ostatní alkoholické nápoje, kvasný ocet a droždí, ve znění pozdějších předpisů.
7.Výsledné pivo musí splnit požadavky na pivo dle již zmiňované vyhlášky č. 335/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
8.Při výrobě i prodeji piva musí být použity materiály vhodné pro styk s potravinami. Obaly řeší: Zákon č. 477/2001 Sb., o obalech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Dále vyhláška č. 38/2001 Sb., o hygienických požadavcích na výrobky určené pro styk s potravinami a pokrmy, ve znění pozdějších předpisů.
9.V zájmu splnění všech výše uvedených předpisů se doporučujeme obrátit na místně příslušný inspektorát SZPI

Kašperský pivovar

Publikováno:před rokemAutor:František KohoutKašperskohorský

Kašperské Hory jsou známé především jako východisko k návštěvě hradu Kašperk, který převyšuje ostatní okolní kopce. Od letošní letní sezóny je v tomto šumavském městečku obnoveno právo várečné. Na adrese Náměstí 5 naleznete restaurační pivovar - Kašperskohorský pivovar . Navštívili jsme ho včera v podvečerních hodinách. Zrovna začalo pršet, takže ostatní kašperskohorská lákadla zůstala nepovšimnuta.

Před restaurací se nachází zahrádka, stejně tak pak krytá zahrádka ve vnitrobloku. My volíme posezení uvnitř. Moc místa tu ale nemají, ve spodní části jsou jen tři stoly hned vedle kuchyně, kam lze bez problémů nahlédnout - někde je to pohled nevábný, zde je však vše nové a čisté a vůně by mohla navodit chuť k nějakému tomu soustu. My tu ale dnes jíst nebudeme, nemáme to naplánováno a ani jídelní lístek nás neoslovil - dnes - jindy to může být jinak.

Na čepu jsou zatím dva druhy piva - Kašperk 10% EPM a Cikánka 13% EPM. Přesně takto jsou piva definována v jídelním lístku. Já bych snad doplnil, že desítka je světlá a třináctka, jak už název napovídá, tmavá. Osobní dojem? Desítka naprosto luxusní pivo, krásně jemné, voňavé. Tohle pivo bych mohl pít celý večer. Cikánka byla podobná, ale samozřejmě v těle silnější a byla zde dost patrná "černá příchuť". Navařen je již 12% Šibeničák, ale ten ještě na čepu není. Pro mne tedy jasný vítěz - Kašperk.

Mají zde nastavenu zajímavou cenovou politiku. Kašperk v půllitru pořídíte za 29 Kč, třetinku pak za korun 24. Cikánka je na tom podobně (36 - 32 Kč). Třetinka se tady tedy opravu nevyplatí :( V nabídce jsou i dva druhy balení s sebou - 1l zřejmě v PET (neověřeno) a 0, 4l v kelímku. V nealko nápojích vévodí nabídce módní domácí limonády - ochutnal jsem sladovou a už to opakovat nebudu (zlatá Sládkova od Staropramenu ). Jinak prý používají regionální suroviny od místního pekaře, řezníka, mlékárny a pražírny kávy. Ostatní prý vlastní výroba. Pokud je tomu opravdu tak, pak palec nahoru.

Pod pivo jsou připravené keramické tácky bez loga. Ptáme se i na tácky papírové. Na jejich cenu slečna reaguje nechápavě a každému přináší tři druhy zdarma. To jim asi moc dlouho nevydrží, protože nájezdy sběratelů jsou jistě již za humny.
Interiér ještě není úplně do detailů dokončen, ale dojem na mne tento nový pivovárek zanechal, zejména svým zlatavým mokem, velmi kladný. Určitě se sem rád někdy vrátím. Třeba i na návštěvu hradu Kašperk.
Podle čeho jsou pojmenována kašperskohorská piva se dozvíte z rubu tácků.

Kašperk: Naše desítka nese název po nejznámějším turistickém cíli v okolí města. Hrad byl založen Karlem IV. a dnes patří městu. Od našeho pivovaru se k němu přiblížíte autem nebo zkratkou přes les po zelené; není to ani hodinka a půl :) (3, 2 km a kousek do kopce lesem). S naším Kašperkem v batohu tam budete cobydup
Šibeničák: 805 m.n.m. má kopec krásně viditelný z náměstí směrem na jihozápad. Na jeho vrcholu stávala šibenice. Město získalo právo hrdelní již roku 1345 a popravy oběšením se vykonávaly právě zde. Dnes je to místo s krásným výhledem na město i okolí a na cestu sebou i pro lepší rozhled doporučujeme náš chlazený Šibeničák
Cikánka: Část města ležící po levé straně silnice směrem na Vimperk nedaleko kaple dvanácti apoštolů - zde měli cikáni po příjezdu do Kašperských Hor právo nocovat. Místní říkají, že díky specifickému proudění vzduchu je to v zimě jedno z nejchladnějších míst ve městě; oproti tomu je naše Cikánka nachlazená tak akorát.

Centrum Litoměřic patří pivu

Publikováno:před rokemZdroj:Litoměřický deníkAutor:Pavla Jiřičová

Již sedmý ročník Pivních slavností se uskuteční v sobotu 6. července na Mírovém náměstí v Litoměřicích.

Návštěvníci budou mít možnost ochutnat desítky lahodných moků. Na slavnosti je zatím přihlášeno 27 pivovarů, z nichž některé se představí vůbec poprvé. Jde například o pivovar Žichovec, Raven či Zloun. Žádný z pivovarů se nebude představovat pouze s jedním druhem piva. Návštěvníci tak budou mít možnost ochutnat různá ovocná, ochucená, svrchně či spodně kvašená nebo pšeničná piva.

Chybět nebudou ani ležáky. Každý rok se počet pivovarů, které se pivních slavností účastní zvyšuje. Je tedy pravděpodobné, že počet 27 pivovarů ještě není konečný. V minulém roce navštívily Pivní slavnosti necelé čtyři tisíce návštěvníků. Ti loni zvolili nejlahodnějším speciálem teplický Monopol.

I pro letošní rok má moderátor programu Olda Burda přiravenu řadu soutěží o nejlahodnější speciál. Součástí programu slavností bude také výstava artefaktů litoměčického pivovarnictví a komentovaná ukázka pivních kuriozit. Návštěvníci budou mít zároveň příležitost zakoupit si skleněný půllitr s logem slavností, do kterého si následně budou moci nechat u stánků čepovat pivo.

Tato novinka by měla přispět ke snížení množství odpadů o plastové kelímky. Parkování na náměstí bude kvůli slavnostem v sobotu omezeno.

Program:
12.00 hod. SEBASTIAN
13.30 hod. O5 A RADEČEK
15.00 hod. ARGEMA
16.30 hod. LETY MIMO
18.00 hod. OTHER WAY
19.30 hod. PETR KALANDRA MEMORY BAND
21.00 hod. JOHN DOVANNI
22.30 hod. BLUE ROCKET

Velký test nealko piv: Kolik jich můžete vypít a nenadýcháte?

Publikováno:před rokemZdroj:Auto.cz

Prodeje nealkoholického piva stoupají. Rozhodli jsme se s odbornou porotou prověřit kvalitu zlatavého moku nabízeného českým řidičům.

Minulý rok oslavila výroba nealkoholického piva na našem území čtyřicetiny. Spojení pivo a auto není tabu už od roku 1975, kdy vznikl nápoj jménem Pito. Obliba tekutého chleba pro automobilisty přitom roste – vždyť v současnosti naleznete na trhu přes čtyři desítky tuzemských produktů a další se k nám dovážejí. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se u nás jen v loňském roce vyrobilo 54 milionu litrů nealka. Jen pro porovnání – proti roku 2000 to představuje bezmála pětinásobný nárůst. Rozhodli jsme se proto oslovit odborníky, kteří by nám pomohli otestovat kvalitu nabídky na trhu.

Půl procenta je v pořádku
Podle legislativy se za nealkoholická piva mohou označovat sladové nápoje s obsahem alkoholu maximálně do půl procenta. „V alkoholu se rozpouštějí některé chuťově aktivní látky,“ vysvětluje Jaromír Fiala z Českého svazu pivovarů a sladoven, proč je i malá část lihu pro výslednou chuť důležitá.

„Jeho obsah je však spíše než chutí dán technologií výroby. Zatím neexistuje postup, který by jej zcela odstranil. I u destilačních metod vždy nějaký alkohol zůstane,“ popisuje Martin Slabý z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského (více o výrobě i porotě v boxu vpravo). Nealko tak většinou není zcela bez alkoholu. Nejen v arabských zemích koupíte nápoj tvářící se jako pivo, kde není po lihu ani památky. Jenže chuťově už se hodně vzdaluje našemu pojetí zlatavého moku a liší se i technologie výroby.

Není to pouze obsah etanolu, čím se liší alkoholické a nealkoholické pivo. „Během kvasného procesu vzniká například spousta těkavých a dalších látek spoluvytvářejících typickou chuť,“ vysvětluje Jaromír Fiala, proč nemůže nealko zcela věrně napodobit běžné ležáky.

Patnáct masových
Hospodské spory se většinou točí spíše kolem točeného alkoholického piva.My jsme však pozvali odbornou porotu, abychom zjistili, jak si stojí nealka.

Jak degustace čtrnácti tuzemských a jednoho dovezeného piva dopadla, zjistíte na následující v další kapitole.

Důležité však je, že se celá komise nakonec shodla na zvyšující se kvalitě produktů. „V minulých degustacích jsem narazil i na podstatně slabší vzorky. Dnes nebylo nic vyloženě špatné,“ podělil se s námi Jaromír Fiala ze svazu pivovarů. „Trend toho, co jsme zde pili, byl velice slušný,“ souhlasil s kolegou Aleš Potěšil – sládek nejstaršího pražského pivovaru v břevnovském klášteře. „Také jsem většinou zažil výrazně slabší vzorky. Nevím, jestli to způsobil výběr láhví, protože předtím šlo o vzorky před koncem trvanlivosti, nebo byly opravdu horší,“ popsal po degustaci výzkumník Martin Slabý. Ostatně odborníci se shodli, že u nealkoholických piv více než kde jinde ovlivňuje chuť stáří vzorku a hlavně správné skladování. A to může být u masově vyráběných a prodávaných piv problém. Proto při nákupu jako my hledejte mladší láhve, ať není pití nealkoholického piva zklamáním. Jak říká otřepaná hláška: „Pijme pivo, dokud žijeme, po smrti se nenapijeme.“ Na zdraví!

Pivo + Auto = Pito
Zrod nealko piva v tehdejším Československu byl úzce spojený s rozvojem automobilismu. Aut na silnicích v sedmdesátých letech přibývalo a mezi řidiči byl stále větší hlad, tedy přesněji žízeň, po pivu bez alkoholu. Jako první se roku 1975 v regálech samoobsluh objevil produkt pivovaru Most jménem Pito. Jeho název vycházel ze záměru, pro který byl nápoj vyroben: „PIvo a auTO“. S vařením nealkoholického piva se začaly přidávat další pivovary až v 80. letech. I když spotřeba nealko piva rostla, jeho podíl na pivním trhu byl zanedbatelný.

Změny přišly s rokem 1989. Nabídka nealkoholických piv se výrazně rozšířila a se změnou životního stylu začala přicházet i větší poptávka. Například v roce 1992 byl v nošovickém pivovaru uvařen první mok Birell, který v roce 2009 ovládal přes 60 procent trhu

Jak se vaří nealko pivo
1. Receptury omezující tvorbu alkoholu
Při tomto způsobu vaření probíhá kvašení při nízkých teplotách, nebo je pivo smícháno s nezkvašenou sladinou či mladinou. Používá se i oddělené zakvašení dvou mladin různých koncentrací a následné smíchání podílů mladého piva z obou várek. Výhodou je rychlý proces vaření a nízké náklady. Nevýhodou může být silná mladinová příchuť nevyzrálého piva. V Česku receptury omezující tvorbu alkoholu používá většina pivovarů.

2. Postupy odstraňující alkohol z běžného piva
Alkohol se z klasického piva odebírá pomocí fyzikálně-chemických procesů – například destilací, osmózou, dialýzou, extrakcí fluidním oxidem uhličitým či frakční krystalizací. Výhodou je, že nealko pivo neztrácí látky obsažené v klasickém pivu. Nevýhodou pak, že náročné fyzikální procesy mohou ovlivnit výslednou chuť. Náklady jsou ve srovnání s předchozí metodou o dost vyšší. I proto se v Česku příliš nepoužívá.

3. Užití speciálních kvasinek
Nealko pivo prochází stejným varným procesem jako klasické pivo. Speciální kvasinky jsou citlivé na alkohol a při jeho vzniku kvašení ukončí. Proces vaření je tak úplný. Výhodu představuje plná chuť velmi blízká klasickému pivu. Nevýhodu pak náročná péče o kvasinky i složitý proces jejich získání. V Česku tuto metodu používá například Birell.

Honosný žďárský hotel Veliš ožívá. Budou v něm byty i pivovar

Publikováno:před rokemZdroj:Impuls.czAutor:Jiří BártaRevolta

Hotel Veliš býval jedním z nejhonosnějších domů na náměstí ve Žďáru nad Sázavou. Noví majitelé nyní chtějí z barů a hospod udělat atraktivní bydlení. Ze všeho nejdřív se však otevře kavárna a malý pivovar.

Bývalý slavný hotel Veliš čeká velká rekonstrukce. Největší od doby, kdy měšťanský dům na žďárském náměstí do secesní podoby upravil jeho tehdejší majitel Otokar Veliš, který zde hostil i profesora T. G. Masaryka.

Noví vlastníci mají po 110 letech velké plány - hospoda, bar i většina dalších provozoven už je zavřená, budoucnost bude víc nóbl. Majitelé lesnické firmy Ulrich-Šplíchal z Poličky, kteří koupili chátrající nemovitost před rokem a půl, v Rezidenci Veliš chtějí vybudovat čtrnáct bytů a jedno studio, v přízemí zůstanou komerční prostory. Ve hře je navíc využití velkých podkrovních prostor.

Stavební práce by měly začít ještě letos. „Máme architektonickou studii, stavební povolení i prováděcí dokumentaci, vybíráme dodavatele,“ řekl k aktuálnímu stavu spolumajitel Veliše Zdeněk Ulrich.

„Rádi bychom začali na podzim, přes zimu budeme pracovat uvnitř, celá rekonstrukce by měla trvat rok,“ nastínil. Příští podzim by se mohli stěhovat noví nájemníci.

Dům vyniká na první pohled fasádou, do které národovec Veliš promítl svůj politický názor. Na průčelí jsou vyobrazení Jan Amos Komenský, Petr Chelčický i Karel Havlíček Borovský a také Jan Hus na hranici. Štítu dominuje lev trhající řetězy jako symbol vzdoru proti rakousko-uherské monarchii.

„Víme, že omítka byla smetanově bílá, zdobné prvky byly okrové, okna měla secesní zelenou barvu a některé prvky byly pozlacené. Chceme se vrátit k původní barevnosti z roku 1906,“ řekl Ulrich.

Secesní prvky se v určitém množství obnoví také uvnitř. „Budeme například vracet identické zábradlí, jehož část se zachovala. V jedné plzeňské slévárně dokonce objevili původní formu, připadal jsem si, jako bychom našli poklad,“ podotkl majitel. Restaurovat se budou i vrata pasáže.

Dům je kulturní památkou, proto noví majitelé od začátku spolupracují s památkáři. „Hodně jsme probírali restaurování fasády, ještě řešíme nějaké interiérové dispozice v patře,“ uvedl Zdeněk Ulrich.

Majitele uchvátil příběh
Není to poprvé, co majitelé lesnické firmy investují do nemovitostí. Rekonstruovali například dům v Plzni.

Proč si vybrali zrovna žďárský Veliš? „Kromě podnikatelského záměru jsme tady viděli nadstavbu v historii domu. Je úžasná. Měli jsme vytipovaný měšťanský dům v Hradci Králové, ale to byl dům bez příběhu, ten žďárský nás uchvátil, má něco navíc,“ líčí nadšeně Ulrich.

Hodně času strávili majitelé v archivu, muzeu i sháněním historických fotografií. Další dokumenty získali od posledních majitelů - rodiny Pličžkovy a Karenovy.

Nový záměr zaujal i znalce místních dějin. „Asi každého historika potěší, pokud majitelé přistoupí k rekonstrukci s citem pro historii a zachovají ducha budovy,“ poznamenal Stanislav Mikule z Regionálního muzea.

Bar ani hospoda už nějaký čas nefungují. Co bude se zbývajícími nájemci?

„Dům jsme koupili i se závazky. Herna v přízemí má být v provozu do roku 2021. Jinak už je v provozu jen psí salon ve druhém patře. Když jsme objekt přebírali, byla většina prostor prázdná. Bývalí majitelé už na takový objekt neměli sílu a nájemci odcházeli,“ popisuje nový vlastník.

Ve městě platí sice zákaz hazardu, ale podle radnice jsou v klubu Rubi’s takzvané „kvízomaty“, na které se omezení nevztahuje.

Místo herny by mohla v budoucnu fungovat stylová restaurace, Velišovi v těch místech za první republiky provozovali oblíbenou výletní restauraci, před kterou měli „štafl“ taxikáři.

Prvně pivo a káva
Veliš však ožije mnohem dříve než po celkové rekonstrukci. První komerční prostory se oficiálně otevřou už letos. V zadním traktu za pasáží se dokončuje kavárna (naposledy tu byla cukrárna), nový minipivovar Revolta už dokonce jede ve zkušebním provozu.

Jeho zakladatel David Dvořák se snaží po devadesát let trvající pauze zařadit Žďár na mapu malých pivovarů. Na území dnešního Žďáru nad Sázavou bývaly v minulosti dokonce dva pivovary. „Jsem patriot a nechci, aby se nám v jiných městech smáli, že nemáme v Šakalově (hanlivé označení Žďáru – pozn. red.) vlastní pivo,“ říká s úsměvem David Dvořák.

Točit vlastní nefiltrované a nepasterizované pivo chce i v protější kavárně podle konceptu „beer café“.

Bydlení na náměstí přibývá
První nájemníci do bytů by se mohli stěhovat za rok na podzim. „Zatím registrujeme předběžný zájem, dělali jsme si předem průzkum, podle nás nebude problém s obsazeností,“ věří majitelé.

Na náměstí se vrací život. Nedávno vznikly byty také v bývalé první základní škole na horním konci náměstí. Rozlehlý objekt, který dlouho ležel ladem, koupil od města za 4,5 milionu korun brněnský podnikatel Marek Žák. Během dvou a půl roku jej postupně přestavěl na obchody, kanceláře a také byty. „Zájem byl velmi dobrý, všech čtrnáct bytů je obsazeno,“ řekl Žák, který objekt nedávno zkolaudoval. Obsazené jsou i všechny další prostory.

Na náměstí je ještě jedno problematické místo - „díra“ vzniklá zbouráním Bílého lva hned vedle Veliše. K demolici ruiny došlo na konci roku 2014. „Ještě letos se začne stavět,“ uvedl předseda představenstva VHS Bohemia Libor Havlík.

Podrobnosti prozradit nechtěl, takže není jasné, nakolik se změní původní záměr. V případě Lva se naposledy mluvilo o projektu podnikatelského inkubátoru s kancelářemi, restaurací či zasedací místností a terasou.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.04.2018 21:506.160/6.160