Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Nealkoholická piva obsahují výrazně méně cukrů než slazené nápoje

Publikováno:před rokemZdroj:Novinky.cz

Za nejzdravější nápoj je považována přírodní voda. Ne všichni si ale tento fakt berou za své a raději upřednostňují sladké či ochucené nápoje, případně pivo. Většina těchto nápojů obsahuje nejen vyšší množství cukrů, ale i nejrůznějších aditiv, která organismu ve vyšším množství mohou i škodit. Podívejte se s námi na to, jak si jednotlivé nealko nápoje stojí.

Z pohledu obsahu cukrů obvykle nejlépe vycházejí nápoje s umělými sladidly, jež obsahují 0 g sacharidů a tedy i 0 g cukrů. Ale to neznamená, že je lze doporučit jako zdravou součást pitného režimu.

Z velké části totiž obsahují nejrůznější aditiva (éčka), kam spadají i umělá sladidla, a podle mnohých vědců mají právě tyto přísady na zdraví jedince mnohem horší dopad, než běžný cukr v nápojích.

Z pohledu zdravé výživy přitom hůře než klasický cukr dopadá i dnes u nás tolik využívaný glukózovo-fruktózový sirup v nápojích či jen čistý fruktózový sirup. Fruktóza se totiž ze 40 % v těle mění na tuk, který se ukládá zejména v oblasti břicha jako nebezpečný útrobní tuk, jenž obaluje břišní orgány a je považován za jednu z hlavních příčin vzniku cukrovky 2. typu.

Útrobní tuk se poté přeměňuje na triglyceridy, jež se spolu s cholesterolem ukládají v cévách. Navíc fruktóza velmi významně podporuje chuť k jídlu, což vede k přejídání. [celá zpráva]

Odborníci provedli hned několik srovnávacích testů nealkoholických nápojů, kde se zaměřili na obsah sacharidů (cukrů) a obsažená aditiva, a sami byli překvapeni výsledky.
Pivo jako vítěz

Z pohledu obsahu cukrů a aditiv totiž nejlépe vyšlo nealkoholické pivo. Dokonce obsahovalo méně cukrů, než některé ochucené minerální vody či 100% pomerančové džusy.

Zatímco nealkoholické pivo obsahovalo na 100 ml 3,3 g sacharidů (z čehož cukry tvořily 2,2 g), slazená přírodní minerální voda měla sacharidů 4,5 g (cukrů 4,5 g) a 100% pomerančový džus (z koncentrátu) 10,5 g sacharidů (z toho 8,8 g tvořily cukry).

Pro srovnání, například oblíbená kola obsahuje 11,2 g sacharidů (11,2 g cukru), kofola 8 g sacharidů (z toho 8 g cukrů) a oblíbené energetické nápoje 11 g sacharidů (11 g cukrů).

10 NEJ minipivovarů v Česku. Kde mají skvělé pivo a navíc dobře vaří

Publikováno:před rokemZdroj:iDNES.czAutor:Libor Budinský

Malé pivovary s výstavem do deseti tisíc hektolitrů za rok a se sázkou na řemeslná piva nezvyklých druhů přibývají v Česku raketovým tempem. Většina z nich provozuje také svou vlastní restauraci, takže vedle zlatého moku můžete při pivním výletě ochutnat nejrůznější speciality.

Clock v Potštejně
Malý pivovar na náměstí historického městečka působí jako příjemné zjevení. V moderně pojaté restauraci mají na čepu pět druhů piv, od pěkně chmelené a výrazně hořké osmičky Trudi pro cyklisty, přes desítku Hektor až po čtrnáctistupňový Twist (typově IPA) či silnou šestnáctku No Idols. Potěší příjemné ceny od 27 do 40 korun za půl litru. V nabídce jsou jednoduchá hospodská jídla, třeba vynikající nakládané tvarůžky s feferonkou a chlebem za 37 korun.

Český lev na Národní
Letos v létě se v centru Prahy otevřel nový Pivovar Národní, jehož obrovskou výhodou je krásná a klidná pivní zahrada s kapacitou 200 míst. Vaří se tu pivo plzeňského typu s názvem Czech Lion, a to jako klasický světlý ležák, polotmavý speciál či nefiltrovaná jedenáctka (0,4 litru stojí 35 korun). Od podzimu by měl místní sládek vařit také pivní speciály.
Pivovar Národní má velmi pestrou nabídku jídel, z nichž můžeme doporučit bramborové placky s pivní marmeládou či pečené vepřové koleno marinované v pivu s rozmarýnem a česnekem za 289 korun.

Pivovar Krajinská 27
V Českých Budějovicích nedávno otevřeli minipivovar spojený s výtečnou nekuřáckou restaurací. Jmenuje se Krajinská 27 a vaří zde, především z lokálních surovin, špičkový šéfkuchař Petr Hajný. V nabídce jsou například grilovaná játra na pepři (120 korun) či morek s topinkami (85 korun). Z piv můžeme doporučit čtrnáctku Krajinská IPA (india pale ale), svrchně kvašené pivo s citrusovou chutí a vůní (třetinka za 45 korun).

Pivovar Hendrych
V celých Krkonoších získává na oblibě pivo z rodinného pivovaru Hendrych, které je hodně hořké, řízné, svěží a příjemně pitelné, zvláště jedenáctka. V minipivovaru ve Vrchlabí můžete ochutnat také osmičku (32 korun za půl litru) či šestnáctistupňový Ale (třetinka za čtyřicet korun). Nabídka jídla je skromnější, vedle guláše či farmářské klobásy s křenem (65 korun) zaujme hlavně vepřové koleno (165 korun).

Břevnovský klášter
Bohatou kolekci piv připravuje Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, založený v roce 2011. Vedle klasické tmavé jedenáctky a světlé dvanáctky je v nabídce pšeničné pivo bavorského typu, anglická IPA či ruský imperiální stout (21 stupňů) s chutí hořké čokolády (třetinka za 61 korun). A také „trapistická“ sedmnáctka Břevnovské Abbey (0,75 za 100 korun). Většina uvedených piv se prodává v lahvích.
V klášterním šenku můžete ochutnat třeba domácí škvarky se sádlem a cibulí (75 korun), pštrosí játra (89 korun) a spoustu pečených či grilovaných mas.

Tlustý netopýr
Pivovar Antoš ve Slaném posbíral v posledních letech za svá piva celou řadu medailí. Ne čepu je dvanáctistupňový Antošův ležák (29 korun za půl litru) či stejně silné Černé poupě (32 korun). A vaří tu také sedmnáctistupňový speciál s názvem Tlustý netopýr (za třetinku se platí 36 korun).
Z poměrně širokého menu doporučíme bůčkovou či škvarkovou pomazánku (65 korun), buřty na černém pivu s pikantní zeleninovou omáčkou (85 korun) či pivovarský guláš (145 korun).

Laser Beer
Další absolutní novinkou je Olivův pivovar v Dolních Břežanech, který byl společně s restaurací, malým penzionem a pivními lázněmi otevřen letos v létě. Vaří se tu plnější Dolnobřežanská desítka (27 korun za půl litru) či ležák s netradičním názvem Laser beer, to kvůli nedalekému evropskému laserovému centru (32 korun). A také řada svrchně kvašených speciálů, třeba černý stout Theodor.
Z pestré nabídky kuchyně zaujala žebírka na medu (135 korun), bramborové lokše plněné kysaným zelím a uzeným masem (85 korun) či králičí tlačenka (125 korun).

Znovuzrozené Únětice
Znovuzrozený Únětický pivovar se po mnoha letech zapomnění probudil k životu v roce 2011 a brzy si získal početnou řadu příznivců. Nepouštěl se do žádných velkých experimentů, ale vsadil na dvě poctivá piva, desítku a dvanáctku, která také točí ve své pivovarské restauraci (půllitru za 28 respektive 34 korun). Z jídla potěší pivní škvarkové placky se zelím za 49 korun či pivní sýr naložený v oleji s cibulí, česnekem a feferonkou, za který hosté zaplatí 89 korun.

Párování piva s jídlem
V Jeseníkách v obci Branná byl nedávno otevřen minipivovar s hotelem a restaurací Kolštejn, který vyrábí spodně i svrchně kvašená piva s „keltskými“ názvy Dolmen či Menhir (polotmavý patnáctistupňový speciál). Přestože piva jsou spíše standardní, místní restaurace si zakládá na využívání sezónních produktů a vaření pivních speciálů. Zatímco v létě se k lehčím jídlům vařil desetistupňový Bitter Ale, na podzim se ke zvěřině chystá patnáctka Strong Ale.

Šumavský pivovar
Na snoubení piva s jídlem se zaměřil také Šumavský pivovar ve Vimperku. Vedle klasického světlého ležáku, který se čepuje nefiltrovaný a nepasterizovaný, zde připravují polotmavou dvanáctku (půl litru za 35 korun) či třináctistupňový speciál, svrchně kvašený a výrazně hořký Ale s názvem Generál Patton (půllitr za 50 korun). Za zkoušku stojí pivovarské placky s mlátem (65 korun) či vepřová líčka na pivu a rozmarýnu za 175 korun.

Letošní Slavnosti pivovaru Ostravar nabídnou i pivní speciál ALE Ruby

Publikováno:před rokemZdroj:Moravskoslezský deníkAutor:Klára KohutováOstravar

Vrchní sládek pivovaru Ostravar Roman Richter říká: „Mladí lidé rádi zkouší nové chutě i druhy piva".

Patnáctý ročník Slavností pivovaru Ostravar nabídne vedle hudebních zážitků i pivní speciál ALE Ruby.

Představte pivo, které jste pro slavnosti vytvořili.
Na jubilejní ročník jsme chtěli uvařit úplnou novinku, takže jsme připravili ALE. Jedná se o polotmavý svrchně kvašený ležák, který se v České republice často nevyrábí.

Kde se tedy tradičně vaří?
V receptuře jsme se inspirovali postupy z Anglie i Irska, kde má tento pivní speciál své kořeny. Pivo je uvařeno ze tří druhů sladů moravského ječmene a ze tří pečlivě vybraných odrůd chmele. ALE je chmelen natřikrát ve varně a ještě jednou za studena na spilce.

Přiblížil byste laikům onu spilku?
Fermentační a kvasný proces u nás v pivovaru probíhá v takzvané spilce, tedy soustavě místností s otevřenými kvasnými nádobami, kde naše pivo získává svou tradiční chuť. Právě svrchní kvašení a kvašení na spilce jsme skombinovali u ALE Ruby.

Které chutě u piva převládají? Komu je určeno?
U ALE Ruby dominují ovocné tóny a citrusové aroma, které podtrhuje střední hořkost piva. Chceme touto novinkou oslovit hlavně mladé lidi. Ve světě se rozšiřuje nabídka piv a i my jsme chtěli ozvláštnit sortiment.

Proč právě ALE?
Přemýšleli jsme o více verzích, ale nakonec jsme sáhli po tomto netradičním ležáku, chtěli jsme vyzkoušet, zda tento typ zvládneme uvařit.

Kolik za pivo návštěvníci slavností zaplatí? Budou ho moci ochutnat i po nich?
Tradičně budou všechny druhy piv stát dvacet korun, přičemž vstupenka na slavnosti platí i jako lístek na jeden půllitr piva zdarma. ALE chceme přiblížit lidem, takže jsme připraveni reagovat na poptávku a zařadit jej do distribuce.

Za jakých podmínek by se měl speciál čepovat?
Právě aromatické složky piva lépe vyniknou za vyšších teplot, než je u jiných ležáků běžné. Takže něco mezi deseti až dvanácti stupni Celsia.

Čím se při vymýšlení speciálů inspirujete?
V pivovaru Ostravar jsem třetím rokem a pokaždé jsme sáhli po odlišných variantách. V loňských ročnících jsme vycházeli z tradičních metod a historie, zatímco letos jsme chtěli vyzkoušet nové postupy.

Co vás na pivovarnictví baví?
Nechci, aby to znělo jako klišé, ale práci sládka musíte dělat srdcem. Můj otec byl sládkem, takže jsem k tomuto povolání „přičichl" jako malý a zamiloval si ho. Moc se mi líbí, že uvařit dobré pivo je stále kumšt.

Pocházíte ze Slovenska. Dají se nějak srovnat chutě slovenských a českých pivařů?
Máme společné kořeny a to je vidět i v historii pití piva. Myslím, že v obou zemích je stále vysoká podpora tradičních ležáků. Nicméně se mi líbí, že mladí lidé rádi ochutnávají nové chutě i druhy piv.

Slavnosti Ostravaru nabídnou tři hudební scény, zazpívají David Koller i Aneta Langerová

Publikováno:před rokemZdroj:iREPORT.czOstravar

V sobotu 29. srpna se v Ostravaru uskuteční patnácté Slavnosti pivovaru. Ostravští pivovarníci pro jubilejní ročník připravili nové interprety v line-upu, nové pivo i nové zážitky. Vystoupí Aneta Langerová, David Koller nebo Michal Hrůza.

Vedle piva bude mít hlavní roli při Slavnostech pivovaru samozřejmě i hudba. Pořadatelé letos pozvali 15 kapel, které budou vystupovat celkem na třech pódiích. Na hlavním pódiu Ostravar stage se ukážou všechny hlavní hvězdy, tedy Aneta Langerová, David Koller, Michal Hrůza, Pipes & Pints nebo bosenská Dubioza kolektiv.

"Do loňského ročníku bylo zvykem, že druhou scénu na Slavnostech tvořila stáčírenská rampa. To se letos změní," přibližuje event manažer Jan Vošta a dodává: "Na nádvoří pivovaru letos postavíme regulérní velkou druhou hudební scénu, která bude zdatně konkurovat hlavní stage. Její dramaturgie se opět ujal Richard Krajčo a očekáváme, že především osloví mladší návštěvníky."

Za budovou vrchního sládka vyroste u nákladní vrátnice ještě jedna stage. Bude se jmenovat "Ostrava žije stage" a svůj název získala po novém projektu ostravského pivovaru s názvem "Ostrava žije", kterým se Ostravar letos v létě snažil oživit dění v ostravských ulicích i hospodách. Kapely, které zvítězily v hlasování návštěvníků akcí, budou vystupovat právě zde.

A na co se mohou těšit pivaři? "Pro mě jako vrchního sládka je pochopitelně nejdůležitější novinkou letošního ročníku naše nové pivo. Jmenuje se Ostravar Ruby a jedná se o svrchně kvašený ALE," říká vrchní sládek pivovaru Ostravar Roman Richter. Je prý uvařeno ze 3 druhů sladů moravského ječmene a ze 3 pečlivě vybraných odrůd chmele.

Součástí doprovodného programu bude opět oblíbená pivovarská škola. Ani letos samozřejmě nebudou chybět prohlídky pivovaru. Loni se návštěvníci měli možnost podívat na spilku, letos budou zase moci ochutnat ryzí Ostravar přímo z tanku v ležáckém sklepě. Dalšími lákadly budou bubenická škola a soutěž v držení tupláků na čas. Dále nebude chybět oblíbený fotokoutek nebo možnost nechat si nakreslit vlastní karikatur

Prohlídky Budvaru připomenou dějinné okamžiky

Publikováno:před rokemZdroj:Českobudějovický deníkAutor:Luboš DvořákBudvar

Sto dvacáté výročí založení Budějovického Budvaru si pivovar připomíná na všech frontách. Pro veřejnost podnik připravil několik kulturních akcí. Mezi ně se řadí i divadelní večerní prohlídky pivovaru v historických kostýmech, které prostřednictvím hraných scén návštěvníky realisticky přenášejí do doby založení firmy i do dalších klíčových okamžiků v její historii

První večerní prohlídka se konala ve středu v 19.30 hod. Další čtyři divadelní prohlídky jsou připraveny na září a počátek října. Vstupné pivovar stanovil na 200 korun.

První várku originálního piva pouhých 200 hektolitrů uvařil sládek Antonín Holeček dne 7. října 1895. Tomu předcházel 15. duben 1895 a ustavující valná hromada akcionářů „Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích" (ČAP), který je právním předchůdcem dnešního Budějovického Budvaru. ČAP navázal na historickou tradici vaření originálního piva v Českých Budějovicích, která je 750 let stará. Budějovický Budvar tradici rozvíjí a uchovává pro příští generace.

Při výrobě Budějovického piva budvarští sládkové dodnes dodržují osvědčené postupy a používají původní suroviny. V rámci oslav významného výročí se na trhu letos objevilo několik limitovaných edic piva značky Budweiser Budvar.

„Večerní divadelní prohlídky jsou kombinací odborného výkladu o pivovaru a hraných scén v realistických historických kostýmech. Návštěvníci mohou doslova cestovat časem a přenést se do doby založení pivovaru a do dalších klíčových okamžiků v jeho dlouhé historii," řekl Tomáš Olejník, vedoucí divize Gastro z Budějovického Budvaru, který odpovídá za služby návštěvnického centra.

Hrané scénky vycházejí z reálných skutečností. „Podklady pro ně jsme našli v zápisech z jednání správní rady Českého akciového pivovaru. Pokusili jsme se přiblížit i reálné podobě pokud nám byla známa historických osobností, které ve scénkách vystupují. Myslím, že v některých případech jako je například osobnost prvního sládka pivovaru Antonína Holečka se nám to opravdu podařilo," řekl Ivo Hajn z Budějovického Budvaru, který se na projektu podílel.

Scénář a produkci zajistila českobudějovická agentura Kultur-Kontakt, která již řadu let pořádá pořady s názvem Vycházky za historií.

Nádvoří Plzeňského pivovaru obsadí v pátek obří loutky

Publikováno:před rokemZdroj:Regiony24.czAutor:Kateřina KrásováPrazdroj

Pět obřích loutek se poslední srpnový pátek zabydlí na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Chodící a mluvící marionety o velikosti až dvacet metrů zpestří nádvoří pivovaru až do 17:00. Pak se vydají průvodem do plzeňských ulic a na náměstí, kde předvedou speciální show.

Nádvoří plzeňského pivovaru bude v pátek 28. srpna patřit obřím loutkám. Pět z osmi robustních loutek španělské divadelní skupiny Carros De Foc, které poprvé zavítají do České republiky, si zde budou moci návštěvníci zblízka prohlédnout celý den od 8:00 až do 17:00. Bude to nejdelší doba, kdy budou loutky k vidění společně na jednom místě. Pak vyrazí z pivovaru do centra Plzně a stanou se hlavními hvězdami speciálního site-specific představení La Nina, kde společně s desítkami akrobatů, tanečníků a muzikantů promění historické centrum Plzně v divadelní jeviště.

"Jsme rádi, že právě pivovar, který byl a je často zdrojem inspirace pro řadu umělců, místem kulturního dění i čilého turistického ruchu hostí těchto pět unikátních obřích loutek. Pivovarské nádvoří je vhodným místem, kde se loutky po celý den - než zahájí svůj velký pochod městem -- mohou představit Plzeňanům i mnoha návštěvníkům ze zahraničí. Obří loutky jsou nepřehlédnutelnou ukázkou lidského důvtipu a krásného řemesla, a právě tím se propojují s tradičními plzeňskými symboly, tedy s tradicí pivovarskou i se slavnou plzeňskou tradicí loutkářskou," řekla Jindřiška Eliášková, manažerka rozvoje cestovního ruchu a péče o historického dědictví Plzeňského Prazdroje.

Pivovar oživí v pátek jednadvacetimetrový drak, nejdelší loutka celého souboru, nebo vlčice Chrtka, která na svém hřbetu uveze až 8 osob. Chybět nebude ani rytíř Emil, první a tedy nejstarší velká loutka Carros de Foc. Je to obří socha vážící 500 kg podobající se člověku. Unikátní bude také loutka koně, na rozdíl od ostatních nemá vlastní motor, takže 1200 kg živé váhy musí pohánět lidská síla. Jeho výška se pohybuje od 4 do 6 metrů, když se postaví na zadní. Pětici uzavírá velbloud Kamil. Svůj hlas loutkám přislíbili zapůjčit například vynikající dabéři Martin Stránský, Jiří Lábus či Antonín Procházka.

Večer všechny loutky ožijí a promění historické centrum Plzně a blízký areál DEPO2015 v divadelní jeviště. Začátek průvodového představení La Nina je ve 20:30 na náměstí Republiky, odkud se loutky vydávají na cestu městem. Představení se opakuje každý den po celý víkend.

Pivovar Chodovar chystá pivní speciál. Do piva se přidá čerstvě sklizený chmel

Publikováno:před rokemZdroj:QAP.czChodovar

I když se zdá, že do zimy je ještě hodně daleko, v Rodinném pivovaru Chodovar se už na ni připravují. V příštím týdnu se do výrobního programu pustí várka světlého vánočního speciálu Mr. Albi. Důvod je jasný. Do vařeného piva se totiž přidává čerstvě sklizený chmel a ten se sklízí právě na přelomu srpna a září.

Konec léta je v Rodinném pivovaru Chodovar v Chodové Plané spojený se slavnostními okamžiky už tradičně. Nejen že jsou na programu pivní slavnosti, ale zároveň také vaření limitovaných edicí speciálních piv. Ty se následně dostanou na trh až v předvánočním čase.

Právě na příští týden tak připadá další milník. Ve středu 2. září se do výrobního programu spustí slavnostní várka vánočního speciálu Mr. Albi. Dojde k tomu v pravé poledne. "Toto unikátní pivo se každoročně vaří s dávkou zeleného chmele, který je brzy ráno sklizen na chmelnici nedaleko Žatce a v pravé poledne přidán do várky piva v Chodovaru." Stejně jako odbijí hodiny na věži v Chodové Plané poledne, vhodí se slavnostně chmel do nové várky.

Speciál s čerstvým chmelem se musí vařit s předstihem právě kvůli období sklizeň. Do pivovaru se musí dostat ve velmi krátké době po tom, co se sklidí. A taková možnost je právě jen několik dnů v roce, na přelomu srpna a září, kdy se chmel sklízí. Dohled a patronát nad česáním chmele a jeho transportem do pivovaru v Chodové Plané bude mít stejně jako v loňském roce Chrám Chmele a Piva v Žatci a jeden z předních chmelařských odborníků Ing. Jiří Vent.

Zimní speciál se bude díky použití čerstvého hlávkového chmele "Žateckého červeňáku“ vyznačovat nejen skvělou chutí, ale i výrazným aroma typickým pro tento druh českého chmele. V prodeji bude tento unikátní světlý speciál od začátku listopadu v limitované edici 40.000 lahví.

Mr. Albi Zimní speciál

Charakteristika: Světlý speciál připravený originálním způsobem chmelení várky zeleným hlávkovým chmelem z nové sklizně. K jeho přípravě bylo požito výhradně českého aromatického chmele – Žateckého poloraného červeňáku. Toto pivo je vhodné např. jako aperitiv, nebo ke studeným předkrmům. Velmi dobře ladí k rybám s výraznější úpravou, nebo bílým masům se smetanovou omáčkou. V prodeji vždy od začátku listopadu.

Nymburský pivovar zažije poprvé v historii dočesnou a oslaví 120 let

Publikováno:před rokemZdroj:Nymburský deníkAutor:Milena JínováPostřižinský

Pamětníci si budou moci v nymburském pivovaru připomenout staré časy česání chmele do věrtelů.

Velká sláva se chystá v nymburském pivovaru na sobotu 29. srpna. Oslaví 120 let od svého vzniku a poprvé v historii pořádá také dočesnou, protože poprvé na zahradě pivovaru roste ukázková chmelnice, kterou ředitel Pavel Benák nechal založit letos na jaře.

„Začínáme už v pátek se zaměstnanci, ale pro veřejnost někdy kolem tři čtvrtě na deset večer uděláme z pivovarské zahrady ohňostroj. Pro širokou veřejnost jsme v sobotu připravili od 13 hodin oslavy sto dvaceti let pivovaru. Bude to takové kulturní odpoledne se třemi kapelami. A je to poprvé, co budeme sklízet náš chmel," uvedl Pavel Benák.

Chmelnice byla založena
v březnu. Nyní čeká pivovarské první panenská sklizeň. „Trochu nás zklamalo to počasí, protože je sucho a na rostlinách je to vidět. I na Žatecku publikovali, že chmelnice, které byly založené vloni a letos, nejsou zakořeněné, takže s tím výnosem to bude hodně slabé. Ale narostlé to je, něco sklidíme," těší se ředitel. Chmelnice má čtyři řádky, takže pivovar nakoupil čtyři věrtele, aby si mohli ti, co česání chmele nikdy nezažili, vyzkoušet, jak se kdysi česal. Nebo naopak ti, co si chtějí na své chmelové brigády zavzpomínat, se přesunou o třicet let zpátky. „Budeme tady mít dva lidi z Žatce, kteří nám to ukáží, řeknou o tom ještě víc, než víme my. Každý, kdo bude česat, dostane rukavice," doplnil Pavel Benák.

Odpoledne nebudou chybět soutěže, jejichž vítěz bude mít možnost získat zájezd na závod Formule 1 do Monzy. Další atrakcí pivovarských oslav bude od ČSAP otevřený autobus, kterým se budou moci návštěvníci projet po areálu pivovaru a po Nymburce.

Ve slavnostní den se budou podle Pavla Benáka pít spíše silnější piva, jako je Jubilejní 
a Sváteční ležák nebo nefiltrované pivo.

Hrad Špilberk zve na Víkend s brněnskými pivovary

Publikováno:před rokemZdroj:Novinky.czAutor:Jiří Smutný

Víkend s brněnskými pivovary se uskuteční jako doprovodná akce letošní hlavní výstavy Muzea města Brna Žít pivo ve dnech 29. a 30. srpna. Představí se při ní osm brněnských pivovarů.

Návštěvníkům budou na jednom místě nabídnuty výrobky pivovarů Starobrno, Pegas, Richard, Magistr, Lucky Bastard, Parní pivovar Hauskrecht, Létající pivovar Albert a Líšeňský pivovar.

Zájemci budou mít možnost zvolit nejlepší pivo. Každý z pivovarů nabídne jeden ze svých výrobků, který považuje za mimořádně kvalitní a všichni, kteří se podívají na výstavu, obdrží zdarma poukázku na bezplatnou ochutnávku vzorku od každého pivovaru. Hlasuje se vhozením lístku do urny příslušného pivovaru. Hlasující mohou vyhrát celoroční vstupné na hrad Špilberk a balíček pivních suvenýrů.

Mimo současná piva bude možné ochutnat i pivo, jaké se dnes už nesežene. Jeden z pivovarů totiž vyrobil nápoj podle starobylé receptury s přiléhavým názvem Středověk. Zájemci tak mohou poznat chuť piva, jaké se pilo v dobách dávno minulých.

Víkend s brněnskými pivovary se koná 29. srpna od 13 do 22 hodin a 30. srpna od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Budvar připravil večerní prohlídky pivovaru v historických kostýmech

Publikováno:před rokemZdroj:Regionální novinyBudvar

Pivovar Budějovický Budvar, n. p., si letos připomíná 120. výročí svého založení. Dne 15. 4. 1895 proběhla ustavující valná hromada akcionářů "Českého akciového pivovaru v Českých Budějovicích" (dále jen ČAP), který je přímým právním předchůdcem dnešního Budějovického Budvaru. Dne 7. 10. 1895 uvařil sládek Antonín Holeček první várku piva o objemu 200 hektolitrů. ČAP přímo navázal na historickou tradici vaření originálního Budějovického piva v Českých Budějovicích, která je 750 let stará. Budějovický Budvar tuto tradici dále rozvíjí a uchovává ji pro příští generace. Při výrobě Budějovického piva budvarští sládkové dodnes dodržují osvědčené řemeslné postupy a používají výhradně původní suroviny. V rámci oslav významného výročí se na trhu letos objevilo již několik limitovaných edic piva značky Budweiser Budvar. Pro veřejnost připravil pivovar i několik kulturních akcí. Mezi ně se řadí i večerní prohlídky pivovaru v historických kostýmech.

"Večerní divadelní prohlídky jsou kombinací odborného výkladu o pivovaru a hraných scén v realistických historických kostýmech. Návštěvníci mohou doslova cestovat časem a přenést se do doby založení pivovaru a do dalších klíčových okamžiků v jeho dlouhé historii," říká Tomáš Olejník, vedoucí divize Gastro z Budějovického Budvaru, který odpovídá za služby Návštěvnického centra.

Hrané scénky vycházejí z reálných skutečností. "Podklady pro ně jsme našli v zápisech z jednání správní rady Českého akciového pivovaru. Pokusili jsme se přiblížit i reálné podobě - pokud nám byla známa - historických osobností, které ve scénkách vystupují. Myslím, že v některých případech - jako je například osobnost prvního sládka pivovaru Antonína Holečka - se nám to opravdu podařilo," říká Ivo Hajn z Budějovického Budvaru, který se na projektu podílel. Scénář a produkci zajistila českobudějovická agentura Kultur-Kontakt, která již řadu let pořádá například oblíbené Vycházky za historií.

První divadelní prohlídka Budějovického Budvaru začne ve středu 26. srpna v 19:30. Zájemci budou očekáváni ve vestibulu Návštěvnického centra Budějovického Budvaru. Další divadelní prohlídky proběhnou 16. 9., 23. 9., 30. 9. a 7. 10. 2015. Vstupenky je nutno předem rezervovat. Objednat je lze na exkurse@budvar.cz, na telefonu 387 705 347, na e-shopu Budweiser Budvar a také na webových stránkách www.visitbudvar.cz a www.cbsystem.cz. Cena vstupenky je 200,- Kč.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.17.08.2017 07:355.314/5.314