Novinky a zajímavosti ze světa piva

na 1.stranu

Do sudů se už nestáčí. Tuzemské pivovary hledají cesty k zákazníkům

Publikováno:před 4 letyZdroj:iDNES.czAutor:Filip Horáček

Virus paralyzoval tuzemské pivovary. Uzavření hospod je odstřihlo od velké části zakázek. Vyšší prodej v obchodech nahradí ztráty jen částečně.

V Únětickém pivovaru otevřeli improvizované okénko a snaží se udat navařené pivo alespoň v lahvích. Kromě věrných zákazníků je místo sudů odebírají i některé restaurace. Přesto vyhlášený pivovar kvůli koronaviru prodá jen 1 až 3 procenta objemu.


Pivovarům na jižní Moravě klesl odbyt až o 90 procent. Některé přestaly vařit úplně

Publikováno:před 4 letyZdroj:Brněnská DrbnaAutor:ČTK

Zatímco výrobu plánují několik týdnů dopředu, odbyt jim ze dne na den klesl o desítky procent. Malé pivovary na jihu Moravy zažívají po uzavření restaurací těžké období.

„Pro nás stojí z 85 procent produkce na sudech, což ale s uzavřením hospod skončilo, tržby se úplně zastavily. Zatím tedy aspoň doplňujeme sklad s lahvemi, které kolega třikrát týdně rozváží," uvedl Jan Grmela z Czech Craft Beers, pod které spadají značky Moravia a Lucky Bastard.

Pivovary přestaly vařit
Ani jedna ze značek nové pivo nevaří, dokud nebude jasné, jak dlouho uzavření restaurací a hospod potrvá. Ještě větší podíl měla výroba pro hospody v pivovaru Mazák v Dolních Bojanovicích, více než 90 procent.

„Už dva týdny nevaříme. Podnikovou prodejnu jsme přesunuli do buňky mimo výrobní halu. Snažíme se do lahví stáčet všechny speciály a prodávat, uvažujeme o e-shopu. Ale z prodeje 7000 až 8000 litrů piva týdně jsme minulý týden spadli maximálně na 1000 litrů za týden," poznamenal vedoucí výroby a odbytu Jakub Kondei. Vedení muselo propustit sedm lidí, v podstatě polovinu personálu.

Hauskrecht propouštět nechystá
Propouštění nechystají v brněnském Pivovaru Hauskrecht, i když jim klesly prodeje o 70 procent. „Omezili jsme logicky výrobu a spolupracovníky převedli na jiné činnosti, jako je stáčení, sanitace a podobně. Tento režim jsme schopni udržet v čase řádově týdnů, budou-li vládní opatření trvat delší dobu, budeme nuceni přistoupit k dalším omezením," uvedl jeho majitel a hlavní sládek Petr Hauskrecht.

Ladislav Jakl: Pivovary PMS Přerov válcují zbytek republiky

Publikováno:před 4 letyZdroj:Olomoucké novinky

Napsal jsem je den před uvržením této části Hané do covidové klatby, a pak dlouho váhal, jestli je vůbec zveřejňovat. Ale nakonec jsem si řekl, že nám epidemie nesmí zcela vyplnit naše obzory, protože život se nakonec vrátí, a my máme být připraveni začít tam, kde jsme skončili:

Je škodou, že se to mezi pivaři ví tak málo, ale trojice moravských pivovarů (Zubr, Litovel, Holba), sdružená do skupiny PMS, produkuje poslední léta pravděpodobně nejlepší české průmyslové ležáky.

Svědčí o tom nejen řada domácích i zahraničních ocenění, ale také výsledky, kterých tyhle pivovary dosahují v rámci anonymních degustací pořádaných naší První pivní extraligou. A protože si dobrá práce zaslouží pochvalu, vyjela pětičlenná delegace První pivní extraligy do Litovle, aby předala místním sládkům diplomy přímo u nich.

Loni jsme uzavřeli desátý ročník degustací PPE a nutno říci, že si v nich pivovary PMS dlouhodobě vedou skvěle. Opakovaně se dostávají do finále, opakovaně i na medailové pozice a pivovar Zubr dokonce dva z oněch deseti ročníků celkově vyhrál. Ten jubilejní, desátý, ale vyhráli kolegové z Litovle. A aby toho nebylo málo, loňské „federální“ česko-slovenské Superfinále vyhrál třetí do party, pivovar Holba.

A tak jsme se jednoho rána sešli na Hlavním nádraží, dobře vybaveni a ještě lépe naladěni, a vyrazili na Hanou. Nákupčí Hadži při výjezdech vymění svou obvyklou funkci za roli kůlerníka, a jeho cooler se opět skvěle osvědčil. Co to je? Termotašky, jedna z nich plná ledu. A divte se, toto vybavení fungovalo celou cestu tam i zpět (když v Litovli si odpočinulo v lednici). Hlavním dodavatelem cestovních vzorků byl Bejček, tak si můžete být jisti, že jsme se cestou nenudili.

Před olomouckým nádražím jsme byli uvítání pivovarskou delegací, naloženi do limuzín a jelo se do možná nejkrásnějšího průmyslového pivovaru u nás: do Litovle. A protože jsme tam všichni už párkrát byli, těšili jsme se hlavně na mramorovou katedrálu.

Tak totiž bez nadsázky vypadá litovelská varna. A tam také proběhl slavnostní akt předání ocenění a oslavné projevy. Prezident PPE sice málem předal diplomy obráceně, ale nakonec vše dobře dopadlo. Ocenění za vítězství v 10. ročníku První pivní extraligy převzal litovelský sládek Petr Kostelecký, za vítězství v Superfinále pro rok 2019 ředitel pivovaru Holba Hanušovice Vladimír Zíka. Hlavním hostitelem byl ale Miroslav Koutek, někdejší dlouholetý litovelský sládek a nyní předseda představenstva PMS.

Ten se právem pochlubil nejen místním skvělým pivem, ale také tím, jak obdivuhodně společensky funguje jejich nádherná litovelská varna. Konají se tam dokonce i svatby. A také koncerty, protože varna prý nabízí výbornou akustiku. To ovšem bylo třeba okamžitě vyzkoušet, čehož se ujal prezident PPE. Tak to posuďte.

Pak následovala překrásná exkurze technologických provozů pivovaru, kde nás prováděl sládek Petr Kostelecký. Nikoli ze zdvořilosti, ale fakt zcela upřímně jsme sršeli slovy obdivu nad precizní péčí, která byla vidět na každém kroku, hlavně ve spilkách. A ta dokonalá čistota!

Potom na nás už čekala v návštěvnickém centru malá ochutnávka a kotel guláše. Pro ty, co drží předvelikonoční půst, byly k dispozici skvělé tvarůžky. Návštěvnické centrum v pivovaru Litovel je hotovým klenotem. Jsou to vlastně upravené prostory bývalé sladovny, najdete tu restauraci, výčep a dokonce i testovací mikropivovar.

A pak přišel další ze zlatých hřebů programu, prohlídka místního unikátního pivovarského muzea. To vlastnoručně vybudoval Miroslav Koutek, zastavovali jsme se u každého kousku historických pivovarských zařízení, pan Koutek měl každý exponát mockrát v ruce, lepší výklad si nemůžete přát. Ostatně, některé muzeální kousky pamatuje ještě v provozu i náš expert Honza, protože právě v tomto pivovaru zahájil někdy před padesáti lety svou hvězdnou pivovarskou kariéru.

Pak už nastalo loučení a odvoz do Olomouce, kde jsme stihli pár kousků ve Svatováclavském pivovaru. A pak už na vlak. Nejdřív jsme z našeho kupátka museli vystrnadit trochu neomalené squattery, ale pak už jsme se mohli dát do zbylých cestovních kousků. V té nejlepší náladě nás vlak vyplivl opět na Hlavním nádraží, tam ještě rychle koupit kytku partnerce, protože výročí, a výjezd byl za námi.

Stihli jsme ho taktak, než byla Litovel uvržena do izolace. Jsme si ale jisti, že až opadnou aktuální dramatické časy, vynoří se z nich Litovel a celá skupina PMS v ještě lepší formě. Tak zas někdy příště!, končí komentář Ladislav Jakl.

Menší pivovary řeší krizi. Primátor omezil výrobu, Zichovec rozváží pivo lidem

Publikováno:před 4 letyZdroj:Novinky.czAutor:Ludmila Žlábková

České pivovary řeší, jak se vypořádat se skutečností, že hospody a restaurace prakticky osiřely a ze dne na den přestal existovat trh se sudovým pivem. Jak Právu řekl sládek náchodského pivovaru Primátor Petr Kaluža, pivovar razantně omezil výrobu. Pivovar Zichovec na Kladensku zase řeší pokles tržeb z restaurací rozvozem piva mezi lidi.

Pokles tržeb v minulých dnech dosáhl podle jednatele pivovaru Zichovec Ondřeje Husáka 75 procent. Zavedli proto rozvozy domů na standardních závozových trasách.

„Zájem je obrovský, moc za to lidem děkujeme,” uvedl Husák. Pivovar navíc připravuje nový e-shop, který umožní pivo objednat i mimo závozové trasy.

Provozy Zichovce jsou v Lounech a v Zichovci, pivovar zaměstnává zhruba dvě desítky lidí. Podle Husáka zatím nikdo nebyl propuštěn a vedení věří, že ani nebude muset být. Záležet bude především na délce vládou nařízeného uzavření restaurací, které platí od 14. března.

„Bojujeme s tím, že spousta piva zůstala v sudech u našich zákazníků, mnoho ho máme i sami na skladě,“ řekl Právu sládek náchodského Primátora Petr Kaluža a dodal, že trvanlivost sudového piva jsou tři měsíce.

„Nikdo neví, jak dlouho budou trvat omezení. Lidé se podle toho chovají a ovlivňuje to i strukturu jejich nákupů. Nelze tedy predikovat, že výpadek sudového piva nahradí pivo v lahvích. U sudového má pivovar navíc větší marži,“ upozornil sládek.

Pivovar proto nezačal nadstandardně stáčet do lahví, lahvárna pracuje na jednu směnu. Operativně je však možné znásobit její výkon až na trojnásobek.

„Ale zatím jsem opatrný. Každopádně výrobu jsme výrazně zredukovali,“ dodal Kaluža s tím, že vzhledem k tomu, že pivovar vyrábí potravinu, nebylo potřeba přijímat nestandardní hygienická opatření.

Podle Petra Kaluži bude hodně důležité, jaká nyní budou přijata opatření ze strany vlády.

„V tuto chvílí by opravdu pomohlo, kdyby některé z daní či pojištění typu zdravotní a sociální byly odloženy. My v tuto chvíli potřebujeme hotovost. Když teď státu ty miliony odvedeme, nebudeme mít na mzdy. A přísun peněz do pivovaru je teď skutečně omezený,“ vysvětlil Kaluža.

Pivovar Hradecký klenot zaznamenal propad prodeje a tržeb o více než 95 procent, většina produkce končí v restauracích.

„Sudové pivo se prakticky neprodává. Produkce ale běží dál, protože kdybychom ji zastavili úplně a došlo ke změně situace, neměli bychom co prodávat. Na druhou stranu je riziko, že když to bude trvat déle, pivo se nám zkazí,” řekl ředitel pivovaru Miroslav Miletín.

Královéhradecký pivovar už také navařil 300 až 400 sudů zeleného velikonočního piva. „Škody máme už nyní, ale nejsou existenční. Pokud se stav nezmění do Velikonoc, začneme se dostávat do ztrát v řádech statisíců korun. Těžké škody začneme ale sčítat, pokud to bude pokračovat i potom,” dodal Miletín.
Rozvoz rozjíždějí i regionální pivovary na Moravě

Podobně jako Zichovec řeší krizi regionální pivovary na Moravě. V neděli zkusili poprvé rozvážet pivo pracovníci 1. selského pivovárku v Kroměříži.

„Chtěli jsme vyzkoušet, jaký bude zájem. Měli jsme přes mail čtrnáct objednávek. Během neděle se ještě ozývali další lidé, takže jsme se rozhodli, že spustíme rozvoz dvakrát týdně. V pondělí a ve čtvrtek. Zájem o rozvoz je mezi lidmi velký,“ uvedl kroměřížský sládek Tomáš Váňa.

„Distribuujeme naše piva hlavně v PET lahvích do obchodů, ty jsou otevřeny stále,“ dodal Váňa.

Nové pivo naopak nyní nevaří v Hanáckém pivovaru v Olomouci, zásob se ale zbavuje obdobným způsobem.

„Restaurace budou zřejmě uzavřeny delší dobu. Přemýšleli jsme, jak z toho ven. Nabízíme možnost rozvozu piva až domů po Olomouci a Zlíně. Spustíme i e-shop,“ uvedl sládek Hanáckého pivovaru Pavel Hanuštiak.

Budějovické Masné krámy nabízejí pivo v petkách

Publikováno:před 4 letyZdroj:Českobudějovický deníkAutor:Edwin Otta

Restaurace se přiřadila k těm, které fungují "přes okénko", ale jen s pivem.
Další restaurace se přiřadila k těm, které mají otevřeno přes okénko nebo nabízejí rozvoz zákazníkům.
Tentokrát jsou to Masné krámy v centru Českých Budějovic, které začaly v pondělí přes okénko prodávat zájemcům budvarský kroužek ve dvoulitrových PET lahvích.
Podobnou praxi už před časem zavedly jiné restaurace, které ale mají v nabídce třeba i odnos jídla jako známý budějovický podnik U Černého koníčka.
V Lišově zase na objednávku v minulých dnech zavedli rozvoz piva po domech, které natočili zákazníkům na objednávku.

Koronavirová krize dopadá na Budvar. Linka pro stáčení piva do sudů zastavena

Publikováno:před 4 letyZdroj:EuroZprávy.czAutor:ČTKBudvar

Pivovar Budějovický Budvar zastavil kvůli koronaviru linku na stáčení piva do sudů. Prodeje do řetězců jsou za březen meziročně podobné. Balené pivo pomůže Budvaru vykrýt část ztrát z prodejů sudového piva, které se zastavily. Pivovar by pro zaměstnance potřeboval 1200 látkových roušek, zatím jich má 200. Budvar je schopen vyrobit část potřebné dezinfekce v laboratoři. ČTK to řekl generální ředitel Budvaru Petr Dvořák. Firma zaměstnává 670 lidí.

Druhý týden v řadě omezil Budvar výrobu o 30 procent, protože má plné sklady a klesly mu objednávky. V zásobách má asi 90.000 hektolitrů piva, které postupně rozváží. Je to dvou až třítýdenní zásoba.

"Kegová linka stojí, sudy jsou na nule. Řešíme se zákazníky, co budeme dělat, když mají obrovské zásoby sudů a mohly by začít procházet, co budeme dělat u tankového piva (v restauracích), které je nejcitlivější, zachází se s ním jako s čerstvou potravinou, tam neprodáváme vůbec nic," řekl ředitel.

V českobudějovické restauraci Masné krámy, která spadá pod Budvar, je 1700 litrů tankového piva kroužek. Pivovar tam pořídil pet lahve a za symbolickou cenu prodává přes okénko. Podle ředitele ale lidé rozhodně nekoupí stejný počet baleného piva, jako by ho vypili v hospodě.

Prodeje do řetězců budou v březnu podobné jako loni. "Prodeje baleného a lahvového piva nejdou razantně dolů, spíš bude balené pivo schopné posbírat nějaké ztráty ze sudového piva. Podobný vývoj vidíme na všech zahraničních trzích: jedna země za druhou omezuje hospody, sudy začínají celosvětově padat, zastavujeme naší kegovou linku. Export sudů se postupně zastavuje, každý den řešíme zrušené objednávky na sudové pivo. Ale balené pivo se zpomaluje nebo zůstává na loňských číslech a plechovková linka jede naplno," řekl Dvořák. Vývoz za březen dopadne téměř podle plánu.

Budvar spustil zkušební provoz třetí linky na stáčení do lahví. V největší zátěži zvládne za směnu 350.000 lahví. Jednu linku má Budvar na plechovky. Pivovar dokáže sudy skladovat zachlazené do pěti stupňů a bude schopen prodloužit záruky na sudové pivo, zhruba o dva měsíce.

Zhruba stovce zaměstnanců umožnil Budvar kvůli koronaviru pracovat z domova. Složité je shánět ochranné pomůcky pro řidiče, kteří vozí pivo na export. Pro nejkritičtější pozice je má, potřebuje jich ale násobně víc, tisíce jednorázových roušek. "Kdybych měl zajistit všem, kdo jsou v pivovaru, alespoň tři textilní roušky, aby si je mohli prát, tak bych potřeboval 1200 látkových roušek, a dnes jich mám dvě stě. S dezinfekcí je to lepší, část jsme schopni si vyrobit v naší laboratoři," řekl Dvořák.

Budvar loni vyvezl do zahraničí téměř 70 procent z prodaného piva. Loni uvařil rekordních 1,679 milionu hektolitrů a tržby poprvé překonaly tři miliardy korun.

Pivní zásobování v časech krize: minipivovary vám dovezou zásilku až ke dveřím

Publikováno:před 4 letyZdroj:Olomouc.cz

Když dojde pivo, není to v časech zákazu vycházení nic příjemného. Naštěstí některé místní minipivovary drží pivní pohotovost. A zásobu nápoje, který vám pomůže zažehnat žízeň i chmurnou náladu, vám rádi obnoví. Pivo vám přivezou až před dveře.

Minipivovar Kosíř
"Momentálně sbíráme objednávky. Pivo budeme zákazníkům rozvážet v pátek a sobotu. Minimální objednávka je 300 korun, po Olomouci rozvážíme zadarmo," sdělil sládek pivovaru David Kapsia. Nechat si dovézt Kosíř není nic složitého. "Stačí nám napsat mail, na facebook, případně zavolat," upřesnil Kapsia. K mání jsou litrové lahve piva jednáctistupňového (za 70 korun), dvanáctistupňového (za 75 korun), či černého čtrnáctistupňového (za 79 korun). "Pokud by měl někdo opravdu velikou žízeň, můžeme nabídnout i třicetilitrový sud naší jedenáctky," dodal Kapsia. Zaplatíte za něj 1050 korun. Pivovar dlouhodobě spolupracuje i s populární Tvarůžkovou cukrárnou. "Po dohodě můžeme k zásilce přidat i něco z jejich sortimentu. Stačí se ozvat," uzavírá Kapsia.
Objednávky přes mail napivo.kosir@email.cz, telefon 723 939 167 či přes facebook.

Hanácký pivovar
Na dovážku piva se chystá i Hanácký pivovar. "Začneme příští týden. Prozatím máme v plánu rozvoz piva v úterý a pátek odpoledne. Objednávky přijímáme do předchozího dne prostřednictvím mailu či facebooku," sdělil Pavel Hanuštiak, sládek pivovaru. Objednat si můžete jedenáctku, dvanáctku či jedenáctispupňový višňový ležák (vše v litrových lahvích za 55 korun). V nabídce je i jedenáctitupňový Syndikátní IPL s novozélandských chmelem (v lahvích 0,75 l za 65 korun) či čtrnáctka Oatesánek Pale Ale (v lahvích 0,75 l za 75 korun). "Pivo vám napraví pochroumanou psychiku," vzkazuje Hanuštiak. Minimální odběr je šest lahví.
Objednávky přes mail hanustiak@hanackypivovar.cz či facebook.

Pivovar Chomout
"Protože víme jak důležité je míti plnou lednici piva, rádi vám to umožníme. Otevíráme náš pojízdný e-shop s pivem Chomout a dalšími lahůdkami, které zaženou všechny chmury a vykouzlí vám úsměv na tváři navzdory situaci, ve které se právě nacházíte," prozradila za pivovar Barbara Omelková. Objednávky je možno uskutečňovat už od dnešního dne, první rozvoz proběhne v pátek. V nabídce jsou UP Ale Blondýna či desítka (6 litrových lahví za 350 korun). Speciály jako Režná či Něžná Bára jsou pak součástí různých variant pivních balíčků. Rozvoz po Olomouci je zdarma.
"Kdo to neví, tak chmel obsahuje látky, které vyvolávají pocit štěstí a přesně to teď všichni potřebujeme," usmívá se Omelková.
Objednávat můžete přes eshop na webových stránkách pivovaru.

Proměny etiket zlatavého moku z pivovaru Nymburk

Publikováno:před 4 letyZdroj:Kladenský deníkPostřižinský

Pro někoho jen bezcenný kousek papíru nalepený na lahvi s chmelovým mokem s údaji o výrobku. Pro jiné kus historie, vzpomínek a cenný artefakt. V dalším díle seriálu Retro, který vzniká ve spolupráci s Drahoslavem Brabcem, mají čtenáři možnost podívat se, jak v minulých letech vypadaly etikety pivovaru Nymburk.

Pivovar Nymburk vznikl v roce 1985, ovšem pivo se ve zdejších končinách vařilo už dávno před tím. První písemná zmínka pochází z roku 1327, kdy král Jan Lucemburský vydal listinu s privilegii, mezi nimiž bylo i mílové právo zaručující městu pivovarnický monopol.

Zeptali jsme se hospodských: Jak přežijou malé hospody karanténu?

Publikováno:před 4 letyZdroj:FloweeAutor:Zdeněk Strnad

Vydržíme asi měsíc, pak to bude opravdu hodně těžký, říkají lidé z craftových pivovarů a hospod. A milovníky piva prosí, ať přijdou aspoň na jedno přes okénko.
Malé řemeslné pivovary a restaurace, které po celé naší zemi rostly za poslední roky, zažívaly skvělé časy. Až do vyhlášení výjimečného stavu a jejich uzavření. Karanténa v důsledku pandemie koronaviru na ně dopadá daleko hůř než na zavedené velkokapacitní hospody, proto jsme se hospodských zeptali, jak jejich podniky vlastně žijí či přežívají.

S nařízenými opatřeními většinou souhlasí, obávají se ale toho, že karanténa bude trvat dlouho. A těší se na to, až rozdají zase pivní tácky před své zákazníky. Nejlépe už v situaci, kdy zákazníci nebudou mít roušky, se kterými se pivo nepije zrovna nejlíp.

●Vláda zakázala lidem chodit do hospod. Jak se s tím vyrovnáváte? Jak trávíte čas?
●Nouzový stav má trvat měsíc. Co to pro vás bude jako pro hospodu či pivovar znamenat? A co kdyby se to protáhlo?
●Jsou z vašeho pohledu opatření dostatečná, nebo spíš nadbytečná?
●Co byste na místě zodpovědných činitelů udělali jinak a které rozhodnutí naopak plně podporujete?
●Co byste vzkázal milovníkům piva a vašim štamgastům?

Dušan Makovec Makovský, hospoda Dno Pytle
●Mám co dělat. Od dvanácti je otevřený prodej lahví, petek, piva a nějaký polívky do kelímku a misek. Po večerech rozvoz craftových piv po Praze. Nic jinýho dělat nelze.
●Finanční dopad na hospodu to má velkej. Hlavně na zaměstnance. Díky žíznivýmu oknu a rozvozu se pokryjí alespoň základní náklady, jako je nájem, elektřina a podobně, takže nějakou dobu se přežít dá. Nerad bych, až to odezní, měl na krku hromadu dluhů, takže alespoň základní náklady je nutné pokrýt.
●Opatření jsou dostatečný, ale provedení na facku. Pevně doufám, že odkládání řešení před časem v parlamentu a absolutní nedostatek empatie a katastrofální stav zásobování nemocnic spojený s hromadou lží, fabulací a mlžením bude důvod pro konec současné vlády. Takže řešení jsou správná, ale nekoncepčnost provedení je katastrofa.
●Současnou karanténu bych vyhlásil hned na začátku. Postupné utahování jen ještě víc uškodilo všem. Před každým městským úřadem měl stát zřízenec a rozdávat od počátku lidem roušky, které stát měl zařídit promptně. Mělo být víc mobilních testovacích stanic a měla by být nepoměrně větší péče o seniory a rizikové skupiny v domácnostech. Je krásně vidět, jak moc na huntě je za současné vlády stav ekonomiky, když nejsou rezervy na okamžitou reakci.
●Držte hospodám, pivovarům a vlastně úplně všem bez ohledu na cokoliv palce. Jo a až to skončí, líbejme zdravotníkům ruce a važme si jich. Jestli má tohle tisíciletí nějaký hrdiny, jsou to lidi ve zdravotnictví.

Ladislav Vrtiš, pivovar Raven
●V pivovaru jsme otevřeli žíznivé okénko a zavedli rozvoz jídla i piva do domácností po Plzni a Praze. Snažíme se při tom dodržovat odstupy mezi lidmi a používat veškeré dostupné ochranné pomůcky. Zatím se nám to daří a děkujeme našim zákazníkům, že k celé věci přistupují rozumně.
●Vše nasvědčuje tomu, že se nebavíme o měsíci, ale o řadě měsíců. Otevření restaurací bohužel očekáváme nejdřív v červenci. Pivovary i hospody přestaly vydělávat a majitelé je začínají dotovat. Nyní záleží na tom, kdo má kolik zaměstnanců, jak se k nim zachová a kolik má úspor. Řada podniků vyhazuje lidi na hodinu. My se rozhodli, že podržíme všechny zaměstnance včetně těch ve zkušební době a společně si utáhneme opasky na životní minimum. Doufáme, že to bude stačit. V podstatě u nás dnes pracuje pět lidí a živí dalších patnáct. Každopádně v porovnání s tím, čím si prochází a ještě projde personál nemocnic, si opravdu nemáme na co stěžovat. Až bude po viru, tito lidé budou mít na oslavě čestná místa u stolu.
●Opatření jsou správná. Bohužel přišla pozdě. Chybí plošné nařízení nošení roušek či jejich náhražek. Chybí zpětná karanténa občanů, kteří se vraceli z Itálie. Chybí koncepční zásobování seniorů a omezení jejich vycházení. Je z toho bohužel cítit pachuť PR kampaně, kdy vláda například neumí otevřeně říct, že selhala při obstarávání roušek, a lidé si je proto mají urychleně ušít doma.
●Podporujeme všechna doposud učiněná opatření. Každopádně vláda těžce selhala, když v lednu zamítla jednání o připravenosti na virus, ačkoliv odborné veřejnosti bylo jasné, že do Česka pravděpodobně dorazí. Nyní vláda selhává v tom, že vyzývá občany k nošení roušek nebo čehokoliv, ale není je schopna dodat. Zejména však není ze strany vlády dostatečný tlak na seniory, aby zůstali doma. V tom musí vládu suplovat města a jde přitom momentálně asi o to nejdůležitější opatření.
●Budeme moc rádi, pokud nepřestanete kupovat pivo z malých pivovarů i v době této krize. Piva máme plné sklady a vy tak máte náš osud doslova ve svých půllitrech. Při návštěvě žíznivých okének se prosím chovejte odpovědně, noste roušky, dodržujte rozestupy a hlavně se nehromaďte před svými oblíbenými podniky.

Jakub Rendl, pivovar a hospoda Crazy Clown
●My jsme na to byli docela připraveni, hned jsme měli hotový e-shop, přes který si lidé mohou objednat jak pivo, tak burgery a my je zdarma rozvážíme. A pak je tu samozřejmě možnost prodeje přes dveře. Ale do hospody nikoho nepouštíme.
●Bude to pro nás znamenat hlavně hodně práce, abychom se uživili jen hospodou. Stejně jako ostatní pivovary, máme na skladě spoustu piva a to se prostě neprodává. A navíc máme bohužel práci i se sousedkou, která se rozhodla, že situaci využije a posílá na nás všemožné úřady a policii a dělá vše pro to, aby nás zavřela. Je psychicky velmi náročné. Ale víte co? My to zvládnem. Nějak se s tím musíme vyrovnat. I kdyby to mělo trvat 3 měsíce nebo déle.
●I když máme hospodu a pivovar a znamená to pro nás hodně problémů, nemám problém s opatřeními. Možná bych ještě přitvrdil (ale rozvozy bych samozřejmě zachoval ;) ), protože spoustu lidí to bere ještě dost ležérně. Nejvíc mě mrzí to, že se všechny ty opatření dělají hlavně kvůli starším ročníkům a těch je na ulici bez nějaké ochrany nejvíc.
●Tohle je velmi ošemetná otázka. Nejsem odborník na epidemie a na to, co by měl dělat stát ve stavu nouze a proto tohle přenechám odborníkům. Jedna věc mi ale chybí – plán. Rád bych věděl, jaké budou další kroky a kdy nebo v jakém případě k nim vláda přikročí.
●Chraňte se, chovejte se zodpovědně a všichni to ve zdraví přežijeme. Děkujeme za přervávající podporu.

Jiří Stehlíček, hospoda První Pivní Tramway
●Jde o to, jak dlouho to bude trvat. Teď jsem na chalupě. Prodávání do petek mi nepřijde jako smysluplné, smysl by mělo, pokud to bude trvat jen nějakých dní... I naražená piva to deset dní vydrží. Samozřejmě že všechny žíly mám teď na vodě a hlavy jak sudů, tak i narážecí jsem pořádně omyl... Po deseti dnech má přijít sanitace a můžeme čepovat.
●Sakra, měsíc je už asi za hranou rozčepovaných sudů, to už mají namále i ty, které mám v chlaďáku celou tu dobu. To bych tedy začal prodávat asi za nákupku plus pár drobných, do petek... Přece to nenechám zkazit! Protažení na víc jak měsíc je opravdu hodně špatně.
●To nedokážu posoudit. Od začátku špatně je to, že je tento stát řízen pomateným diletantem a vláda jako taková zcela selhala při přípravě na tuto pandemii. Teď se tedy snaží dělat, co se dá, ale všechno už přichází pozdě...
●Jinak to mělo být již od začátku! Měli zkušenosti z Číny, jak šíleně rychle se to šíří, přitom všechno odkládali a ubezpečovali lidi, zdravotníky, prodavače a všechny v první linii, že je všeho dost a že není potřeba se před virem chránit rouškou a podobné nesmysly.
●Vydržať! A pomoct hospodám tím, že si budete sice "přes okénko či stůl" chodit pro pivko aspoň do těch petek. Tím pomůžete nám, hospodskejm, aspoň trochu minimalizovat ztráty, které pro mnohé malé z nás, budou asi i tak likvidační...

Jiří Chroustovský, pivovar Chroust
●Klasické prodejní kanály nám teď doslova vyschly. Včera jsme tedy zavedli Chroust Rozvoz, kdy dovezeme naše pivo lidem z Prahy až do domu. Musím říct, že zájem nás opravdu mile překvapil. Je pořád hodně lidí, kteří i v takovéto situaci rádi a nejen od nás pivo koupí, a tím nás všechny podpoří.
●Bude to pro nás zcela jistě znamenat finanční ztrátu. Oproti některým jiným máme teď paradoxně výhodu tím, jak malá firma jsme. Nemáme tolik zaměstnanců, nájmů a splátek, takže situaci bychom naštěstí ustáli, i kdyby měla trvat déle než měsíc.
●S opatřeními obecně souhlasíme. Myslíme si, že je třeba pandemii co nejvíce zpomalit, aby nebyl přetížen náš zdravotní systém. Kapacity lůžek a zdravotníků bohužel nejsou neomezené.
●Velice nešťastná nám přijde neschopnost včasného zajištění zdravotnických a ochranných pomůcek. Co se týče opatření v gastronomii, tak apelujeme, aby byla zachována hladová okýnka a možnost rozvozu jídla nebo piva. Hodně podniků to teď zachraňuje před krachem. Mohou alespoň částečně pokrýt náklady a zaplatit své zaměstnance.
●Rád bych jim především poděkoval za obrovskou podporu, kterou nám na sociálních sítích i jinak projevují. Pivovarské a hospodské odvětví teď dostává opravdu velkou ránu a právě díky milovníkům piva se nebojíme o budoucnost.

Tomáš Křemen, hospoda Once Upon A Beer
●Nutnost těch opatření samozřejmě chápeme. Máme otevřené výdejní okénko s čepovaným pivem do kelímku a širokou nabídkou lahvového piva, které je k dispozici non-stop. Vedle toho pečlivě uklízíme a dezinfikujeme a doděláváme věci, na které v běžném provozu nezbývá čas.
●Propad tržeb je sice drastický, ale první měsíc zvládneme z rezerv. Kdyby se situace prodlužovala, budeme si muset na udržení provozu půjčit.
●To nejsme schopni kvalifikovaně posoudit a nezbývá než doufat, že aspoň do nějaké míry jsou kroky vlády řízené radami odborníků. Určitě je v pořádku, že jsou uzavřené školy a omezeny další formy společenského kontaktu, byť v našem řemesle zblízka vidíme, jak moc lidem chybí život v komunitě, a pociťujeme to sami na sobě. Z první linie na nás dopadají chaos a nekoncepčnost vládních kroků, což omezuje možnost pružně reagovat jak nám, tak celé společnosti.
●Co naprosto zásadně chybí, jsou informace. Jasné instrukce k provozu jsme dostali až po několika dnech nejistoty, při návštěvě státní policie. Státní správa má spoustu kontaktů na odborníky z vědecké i podnikatelské sféry, tak proč je nevyužívá k předávání konzistentních rad a uklidnění veřejnosti? Naprosto zřejmé je pochybení současné vlády v oblasti testování na přítomnost viru a zásobení rouškami a jejich distribuce. Ještě že se jejich dostupnost díky úžasné vlně svépomocné výroby tolik rozšířila. Je opravdu nevyhnutelné, aby společnost řídili lidé, kteří se i krizi těchto rozměrů viditelně snaží v první řadě kapitalizovat?
●Děkujeme všem za dosavadní podporu! Věřme, že se brzy život vrátí do normálních kolejí a budeme se zase moct normálně sejít na baru. Doufejme, že nás nastávající globální ekonomická krize všechny nesemele. Na všechny hosty se vážně těšíme!

Pavel Domničev, hospoda Galerie Piva
●Točené pivo jsme zastavili, ale máme i lahve, které aktuálně prodáváme přes "okno". To nás drží nad vodou. Na FB stránky jsme navíc dali seznam téměř 250 druhů piv, z nichž si u nás aktuálně zákazníci mohou vybrat, objednat přes messenger a vyzvednout ve smluvený čas. Zároveň se snažíme v co nejkratší době připravit e-shop a zajistit doručování alespoň pro zákazníky z Vršovic a okolí. Nicméně sám za sebe raději ochutnávám nová piva společně se zákazníky a přáteli. Z tohoto hlediska se situací bohužel nic neuděláme a musíme počkat, jak se dál vyvine.
●Samozřejmě to bude finanční ztráta. V tomto úsporném režimu můžeme fungovat nějaké dva měsíce, kdy bude na nájem. Nejpozději v červnu se snad situace uklidní a my začneme znovu od začátku.
●To se teprve ukáže v nejbližších dnech a týdnech.
●Všechna rozhodnutí v této situaci jsou velmi složitá. Přál bych si ale, aby opatření a nařízení vlády fungovala koncepčněji než doposud. Změny ze dne na den nic neřeší, ba naopak, působí zmatečně. To jsme si ostatně sami vyzkoušeli při kontaktování příslušných orgánů ohledně možnosti mít otevřené výdejní okno. Odpovědi se lišily i během jednoho dne...
●Hlavně aby to všichni ve zdraví přečkali! Až to bude za námi, všechno si vynahradíme...

Martin Čurda Juřík, hospoda Zelenáčova Šopa (Zlín)
●Vzhledem k tomu, že provozuji hospodu s ženou, tak je to pro nás oba stav bez práce. V tuto chvíli se stará doma o děti a jako bývalá krejčová šije roušky pro rodinu a známé. Já uklízím hospodu, rád bych i něco opravil, žel obchody pro kutily jsou zavřené. Takže čekáme a přemýšlíme, co dál.
●Už teď začínáme žít na dluh. Zaměstnancům a brigádníkům jsem vyplatil únorové mzdy, ještě mají u mě rezervu z kousku března a pak konec. Zaplatím z úspor DPH, daň z příjmu, odvody raději v čas, protože mi nikdo negarantuje, že se po nás živnostnících nezačnou vozit, jakmile se situace zlepší. Přístup k drobným podnikatelům v posledních letech je toho důkazem.
●Opatření jsou hlavně zmatečná, tiskovky, tiskovky, premiér mele páté přes deváté. Musím říct, že když byly na Zlínsku před lety povodně, tak to na místní a krajské úrovni fungovalo. Prostě to byli lidi na svém místě. Opravdu tu dnes není žádný krizový štáb, a pokud už vznikl, tak hodně zaspal. Abych nekřivdil všem, zachraňují to kraje. Jednají a dávají jednoznačná rozhodnutí. Ale vláda, ta opravdu ne, je to cirkus. Stačí jedno téma: „roušky“.
●Nejsem na jejich místě, nemám tu dobře placenou odpovědnost. Nejsem ani odborník na řízení či zdravotnictví. V každém případě bych informoval lidi srozumitelněji, bez nějakých neustálých variant, podivných změn co 12 hodin a spousty keců kolem v podobě PR, „co všechno jsme udělali“.
●Hosté moji drazí, mám vás rád, asi stejně jako já budete řešit spíš svou existenci než to, co si dát za dobré pivko. Nebude to lehké, musíme se postarat každý sám o sebe, nečekejme, že nám stát něco dá. Já proto zatím dělám to, že si dám roušku a každé odpoledne od tří otevřu pivní okýnko, kde mám pro vás nachystáno nějakých deset různých piv z minipivovarů v láhvi nebo petce. Tak pokud vám zbudou kačky, přijďte podpořit svého hospodského a kupte si něco malého domů. Alespoň tak si můžete zpříjemnit tu karanténu.

Pozn. vyjímečně zprostředkovávám celý text článku z flowee.cz. Snad za to nebudu popotahován...

Spor o pivovar je u konce. Budoucí využití? Kulturní dům nebo obnova vaření piva

Publikováno:před 4 letyZdroj:Vyškovský deníkAutor:Jakub DostálVyškov

Vleklý soudní spor, kvůli kterému je areál pivovaru ve Vyškově už tři roky opuštěný, se chýlí ke konci. Informoval o tom vyškovský senátor Ivo Bárek. „Od ministra zemědělství Miroslava Tomana jsem dostal informaci, že je už vyřešen,“ prozradil Bárek.

Areál je podle něj připravený k možnému prodeji, zájem projevilo vedení Vyškova. „Máme slíbené zprostředkování schůzky se zástupci ministerstva, na kterou vyrazím s celým týmem,“ potvrdil starosta Karel Jurka.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.25.04.2024 07:1810.660/10.660