Historie a současnost minipivovaru Stará škola

Minipivovar byl dokončen r. 2012 v prostorách restaurace Stará škola v Chudenicích.
Skutečně, ještě nedávno se v této budově vyučovalo, ještě v roce 1986. Topilo se v kamnech v každé místnosti, dupalo se po dřevěných podlahách a chodilo na suchý záchod.
pivovarVýuka již nebyla provozována ve vyhovujících podmínkách a chudeničtí následně budovu využili mnohem rozumněji – spodní patro přebudovali na restaurační zařízení. Budova Staré školy je známa a proslulá na celém Klatovsku i dále. Tajemno a duchovno, které ji obestírá se dostalo i do novin! Nejen, že půdorys školy zasahuje do bývalého hřbitova (při opravách se v základech našly lidské kosti), ale hlavně osobní zkušenosti předchozích obyvatel tradují nevysvětlitelné záhady, které se zde děly a dějí...
I každé pivo, které odchází z našeho pivovaru, má v sobě malé tajemství a nevysvětlitelný požitek.
Zdroj:Stránky minipivovaru Stará škola, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky minipivovaru Stará škola

Kdy:dle dohodyObec:ChudeniceZdroj:Minipivovar Stará škola

Pokud to dovolí čas, pokusíme se vyjít vstříc každému zájemci o prohlídku pivovárku. Větším skupinám a návštěvníkům z daleka doporučujeme možnost prohlídky prodiskutovat na tel. 603 542 263 (pan Oldřich Vlasák).

Aktualizováno: před 4 lety

V Chudenicích straší, a tak ve zdejším pivovaru vaří Pivo s duchem

Publikováno:před 10 letyZdroj:iDNES.czAutor:Barbora Němcová

Fantom, Bubák, Houwárek. To jsou druhy piva, které od poloviny července nabízí k ochutnání nový minipivovar Stará škola v Chudenicích na Klatovsku. Podnik se pyšní mottem Pivo s duchem, tak trochu i proto, že v bývalé škole straší.

První pivovar v Chudenicích byl postaven ale už v roce 1564, a to pod záštitou rodu Černínů z Chudenic. "Dvanáctka Houwárek je naše hlavní pivo. To budeme mít na čepu vždycky. K němu bude ještě navíc další jedno až dvě piva," láká Oldřich Vlasák, který je spolumajitelem restaurace a pivovaru.

"Klasický český ležák je určitě pivo, které by měl český sládek zvládat nejlépe. Já jsem ale nakloněn všem netradičním pivním stylům a zajímají mě různé technologické postupy," konstatuje sládek Jan Ilgner, jehož otec provozuje minipivovar Radouš ve Šťáhlavech na Plzeňsku.

Podle Ilgnera se tak mohou návštěvníci těšit i na svrchně kvašená piva typu Ale, pšeničná piva, ale i nejrůznější speciály.

Restauraci Stará škola začal provozovat Oldřich Vlasák s Pavlem Štulcem před dvěma lety, kdy se do Chudenic přestěhovali z Prahy. "Ani jeden jsme neměli s pohostinstvím žádné zkušenosti. Já jsem dělal profesionálně trenéra volejbalu, Olda byl a stále je zástupcem firmy vyrábějící dráty do betonu. Nicméně postupně jsme získávali zkušenosti, i když to někdy bylo dost bolestné," líčí Štulc začátky.

O tom, že by restauraci oživili ještě minipivovarem, začali uvažovat loni na podzim. "Já jsem si pořídil domácí pivovárek, ve kterém se vaří pivo z koncentrátu. Ten se smíchá s vodou, přidají se kvasnice a vše se nechá kvasit. Překvapilo mě, jak se první várka podařila," popisuje Oldřich Vlasák. Napadlo jej tedy, že by pravidelně speciální pivo připravoval i pro restauraci.

Základní vybavení pivovaru stálo dva miliony korun
Když začal pátrat na internetu, zjistil, že minipivovarů je spousta a že by možná stálo za to, ubírat se spíš tímhle směrem. "Minipivovary jsou dnes opravdu v oblibě. Lidé o ně mají zájem. I přesto, že jejich pivo často nepatří k těm nejlevnějším," přibližuje situaci Vlasák.

V současné době jich je v Česku na sto padesát. "A podle odhadů jich může ještě další padesátka přibýt. Pak už si ale začnou vzájemně konkurovat," nastínil Vlasák a dodal, že do té doby si chce pivovar v Chudenicích získat své jméno a stálou klientelu, aby obstál i poté. Ročně by rádi dosáhli výtoče kolem tří set hektolitrů.

Základní vybavení pivovaru vyšlo majitele na dva miliony korun, mají ale příslib dotace z Evropské unie. Stavební úpravy začaly ve Staré škole na začátku února, v polovině července byla uvařena první várka piva a minipivovar mohl slavnostně otevřít.

A proč zvítězilo jako jméno právě Pivo s duchem? Vysvětlení je více. "Každé pivo z minipivovaru má mít své specifické vlastnosti, svého ducha," říká sládek Jan Ilgner. Oldřich Vlasák dodává, že mají zkušenosti s tím, že v budově straší.

Půdorys školy zasahuje do bývalého hřbitova a i předchozí obyvatelé hovořili o nevysvětlitelných záhadách. "Ty zážitky tady máme všichni. Já jsem třeba šel narazit první várku dvanáctky a v ten moment začalo najednou blikat světlo. Během chvilky zase přestalo," popisuje Vlasák.

"Vymyslet zajímavé jméno pro minipivovar není navíc jednoduché. Duchařská tematika je ale poměrně široká, a snadno tedy vymyslíme jména i pro naše speciály," konstatuje Oldřich Vlasák.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.04.08.2012 16:341