Historie a současnost pivovaru Bohemia Regent

"Chmelovina naše ta božskou má sílu, všechny nás rozehřívá k radostnému dílu"
Jen málokterý pivovar ve střední Evropě se může pochlubit takovou tradicí jako třeboňský pivovar, který byl založen roku 1379. Historicky nejstarší zařízení na výrobu piva zde vlastnila již v roce 1367 augustiniánská řeholní kanonie.

V archivních záznamech se toho roku připomíná pánev na hradě, na níž vařila vrchnost pivo pro vlastní potřebu a pronajímala ji za poplatek i měšťanům. pivovarTehdejší zařízení pivovaru bylo velmi skromné a primitivní.

V roce 1482 dává Vok z Rožmberka pivovar rozšířit a staví nové sklepy vedle zámku. Stoupající spotřebě piva však výroba nepostačuje a proto jsou v roce 1522 provedeny větší přestavby zámeckého pivovaru.

Další přestavba byla uskutečněna vlašskými staviteli r. 1560. Na sklonku 16. století se ocitá třeboňský pivovar mezi 19 rožmberskými pivovary s plánovanou výrobní kapacitou 100 várek ročně, tj. celkem asi 1896 hl.

Třeboňské pivo získávalo postupně na popularitě, starý hradní či zámecký pivovar kapacitně nevyhovoval a tak nový pivovar vznikal přestavbou a přístavbou dřívější rožmberské zbrojnice v místech mezi Svinenskou a Novohradskou branou, kde stojí dodnes. Se stavbou bylo započato v roce 1706 a pivovar byl dokončen italskými staviteli roku 1712. Svou dnešní podobu dostává pivovar až v druhé polovině 19. století, kdy byl zcela přestavěn a v roce 1886-1887 vystavuje na tehdejší dobu neobvyklé množství 50 000 hl piva.

Roku 1888 obdržel třeboňský pivovar na výstavě v Bruselu diplom od belgického krále za kvalitní pivo. Před rokem 1914 dosahuje výroba přes 100 000 hl piva. Po 1. světové válce nastává pokles výroby na polovinu, neboť odpadl vývoz do Vídně.

Pivovar Regent v zahraničí
Jak šla léta, sláva třeboňského piva přerůstala i do zahraničí. Již na začátku 20. století měl dnešní pivovar Regent své sklady nejen v Praze a Brně, ale i ve Vídni, Štýrském Hradci a Lvově. Železniční zásilky byly expedovány i do mnoha evropských zemí včetně částí Rakousko-Uherské monarchie. pivovarMnohá další léta včetně 1. a 2. světové války však dřívějšímu rozvoji tak nepřála.

V době předmnichovské republiky výroba piva kolísá, nejvyšší výroba je zaznamenána v roce 1929, v období konjunktury a činí 65 000 hl. Potom následuje pokles a v době mnichovské zrady činí 43 000 hl. Ve válečných letech výroba pronikavě klesá a počátkem roku 1945 byla zastavena úplně. Výroba byla obnovena až na sklonku roku 1945, kdy se znovu začíná vařit pivo, tentokráte ještě slabé čtyřstupňové.

Až do konce války byl pivovar schwarzenberským vlastnictvím. Po přechodném období v osvobozené republice, kdy byl pod národní správou, přechází jako závod do Jihočeských pivovarů se sídlem v Českých Budějovicích. Samostatnou érou je krátké období od roku 1953 do června 1955, kdy byl utvořen n.p. Třeboňské pivovary se závody Třeboň, Tábor a Jindř. Hradec. Od 1. ledna 1989 byl pivovar součástí s.p. Pivovary České Budějovice a po privatizaci v roce 1992 je pivovar součástí a.s. Jihočeské pivovary.

V roce 1999 se akcionáři rozhodli pivovar Regent prodat. V srpnu 2000 byl pivovar prodán akciové společnosti Bohemia Regent.

Původ názvu Regent
Obchodní název pivovaru Regent je inspirován historickou postavou rytíře Jakuba Krčína z Jelčan (1533-1604), který byl zpočátku rožmberským úředníkem a posléze regentem obrovského dominia pana Viléma z Rožmberka, nekorunovaného krále celého českého království.

Krčín byl vynikajícím stavitelem monumentálních jihočeských rybníků i hospodářských budov a předním ekonomem českého feudálního velkostatku vůbec. pivovarPostava regenta Jakuba Krčína je opředena i řadou lidových pověstí. Podle jedné z nich přijíždívá o půlnoci na vozíku taženém dvěma kocoury úžinou mezi rybníky Rožmberkem a Kaňovem, které vybudoval pro pana Viléma, a hrozně běduje, neboť prý ani po smrti nemá pokoje. Za svého života údajně zacházel s poddanými velice tvrdě a jeden z nich ho před svou smrtí proklel. Jiná pověst vypráví, že část jeho umělého kanálu Zlaté stoky přes les Hradeček nad Třeboní s ním z těchže důvodů oral čert. Krčín byl zapřažen silnými řetězy do pluhu. Když potom, zmítaje se pod ranami čertova biče, jeden článek z řetězu ztratil, vyrostl z něho za čas v onom místě obrovský dub. Dodnes se tomu místu říká "U dračího dubu". Přes všechny pověsti však zůstává faktem, že rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan se stal svým působením inspirátorem názvu třeboňského pivovaru a jím vyráběného piva, které také kdysi rád pil.
Zdroj:Stránky pivovaru Bohemia Regent, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky pivovaru Bohemia Regent

Kdy:denně, celoročněObec:TřeboňZdroj:Pivovar Regent

Zajímá Vás, jak se v Třeboni vaří pivo? Seznamte se s více než 600 let starou historií vaření piva v jednom z nejstarších pivovarů na světě. Rodinný pivovar Bohemia Regent a.s. pořádá exkurze, při ktrerých si můžete prohlédnout prostory, v nichž se vaří třeboňské pivo zblízka a nejen to. Seznamte se i s jedinečnou schwarzenberskou architekturou, do které je třeboňský pivovar zasazen. Nechte na sebe dýchnout atmosféru jednoho z nejstarších pivovarů ve střední Evropě.

Během cca 70 minutové prohlídky navštívíte nejdůležitější provozní části pivovaru. Začínáme na pivovarském nádvoří, na kterém je nově zrekonstruovaná kašna, ze které při slavnostních příležitostech teče pivo. Dále pokračujeme přes varnu a další technologická zařízení do historického podzemí, kde se projdete i úzkými podzemními chodbami třeboňského pivovaru. Dozvíte se o všech fázích výroby a postupech vaření tradičního českého piva. Končíme návštěvou ležáckých sklepů, kde ochutnáte naše nefiltrované, nepasterizované pivo přímo z ležáckých tanků. Viz ceník.

Po objednání jsme schopni zajistit výklad také v anglickém, německém a ruském jazyce.

Upozorňujeme návštěvníky na celoročně nízkou teplotu ve sklepení cca 6°C. Je třeba se přiměřeně obléci.

VSTUPNÉ:
dospělí bez ochutnávky 110 Kč
dospělí s ochutnávkou piva 130 Kč
Lázeňští hosté s ochutnávkou,pouze v pátek 15.30 100 Kč
noční prohlídka s ochutnávkou pivovarských produktů 160 Kč
noční prohlídka s ochutnávkou pivovarských produktů od 6 do 18 let 80 Kč
dospělí s tlumočníkem ( AJ,NJ ) a s ochutnávkou 200 Kč

děti od 6 do 18 let a školní výpravy (studenti do 18 let)
vždy s doprovodem starší 18 let (doprovod zdarma) 50 Kč
Ojedinělá prohlídka s 2 ochutnavkámi z KAŠNY a z tanku 200 Kč

Speciální nabídky:

OCHUTNÁVKA PIVA Z KAŠNY
Rodinný pivovar Bohemia Regent v Třeboni je jedním z mála na světě, který vám může nabídnout ochutnávku piva přímo z kašny, která stojí na historickém pivovarském nádvoří.

Zažijte s námi prohlídku jednoho z nejstarších pivovarů vůbec, která bude zahájena právě ochutnávkou poctivého českého piva z kašny, poté se přesuneme do prostor pivovaru, kde načerpáte všechny potřebné informace o tom, jak a kdy pivovar vznikl, jaké jsou receptury typické pro české pivo, jak se pivo skladuje atd. Projdete se i úzkými pivovarskými podzemními chodbami a končit budeme druhou ochutnávkou piv přímo z ležáckých tanků v pivovarském sklepení.

Prohlídku lze objednat pro větší skupinu osob individuálně dle počasí.

DALŠÍ NABÍDKA
● privátní prohlídka pro 8 osob s neomezenou degustací do 2 hodin včetně výkladu 2900 Kč
● prohlídka pro dva s ochutnávkou a se speciálním dárkem pro každého ( půllitr Regent ) 380 Kč
● možnost zakoupení dárkového poukazu dle vašeho přání na jakýkoli druh prohlídky

ČASY PROHLÍDEK:
V zimním období ( září - červen) denně po-ne vždy v 15h, kromě pátku, kdy je prohlídka v 15.30h
Při skupině větší jak 5 osob je možné prohlídku domluvit individuálně i v jiný čas.
V letním období (červenec-srpen) denně 10 - 18 každou hodinu

Noční prohlídky probíhají :
Každý PÁTEK A SOBOTA od 21h nebo po domluvě kdykoliv na objednání pro skupiny

Jiný termín prohlídky je možné domluvit individuálně po předchozí tel. domluvě.

CHCETE SI OBJEDNAT EXKURZI?
Kontaktujte nás
● telefonicky na čísle 777 357 090
● emailem na exkurze@pivovar-regent.cz
● osobně na vrátnici pivovaru

Při urgentním požadavku nás kontaktujte prosím telefonicky.

Minimální počet účastníků je 5 osob, maximální pak 50 (dle dohody).V jiném případě musí účastník zaplatit 700 Kč.

KDE NÁS NAJDETE?
Bohemia Regent, a. s.
Trocnovské náměstí 124
Třeboň 379 01
Najdete nás podle mapy nebo na 49°0'8.03"N, 14°46'17.51"E

TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ
Návštěvu pivovaru Bohemia Regent můžete spojit s prohlídkou lázeňského města Třeboň, jehož hlavními lákadly jsou:
● Renesanční zámek, honosné sídlo, jenž se v období historie stalo domovem šlechtického rodu Rožmberků a Schwarzenbergů.
● Schwarzenberská hrobka v novogotickém stylu, která je jednou z architektonicky nejpozoruhodnějších památkových staveb v jižních Čechách.
● Děkanský kostel sv. Jiljí a Panny Marie královny, který je zmiňován jako farní již roku 1280.
● Přirozeným centrem města je Masarykovo náměstí. Je obklopeno měšťanskými domy s renesančními a barokními štíty.
● Světoznámé lázně léčící pohybové ústrojí se slatinnými koupelemi Berta a Aurora.
● Rybářství Třeboň, soustava vyhlášených starobylých třeboňských rybníků a sádek s rybniční soustavou založenou Jakubem Krčínem.

Aktualizováno: před 5 lety

Pivovar Regent zvýšil výstav a připravuje investice do lahvárny i sudárny

Publikováno:před rokemZdroj:Průmyslová automatizace

Třeboňský pivovar Regent měl loni výstav přes 77.500 hektolitrů, meziročně téměř o 1000 hektolitrů vyšší. Výstav roste posledních pět let. Loni pivovar se 45 zaměstnanci začal prodávat i plechovkové pivo. Investovat bude letos Regent deset milionů Kč do lahvárny i sudárny. ČTK to řekl sládek Jaromír Čeleda. Pivovar patří akciové společnosti Bohemia Regent ze skupiny Stasek.

"Jsem s výstavem spokojený, byl tam nárůst, což je v dnešní těžké době na tuzemském trhu velmi pozitivní. Plánovali jsme nárůst vyšší, ale situace to neumožnila, ať už EET nebo protikuřácký zákon, celkově lobby ze strany vlády a vedení státu, který, byť si to nemyslí, bojuje proti fenoménu česká hospoda," řekl Čeleda, jenž dělá v Regentu sládka 14 let. Loni v létě zavedl pivovar prodej v plechovkách, zatím tvoří pod jedno procento výstavu, pivo stáčí do plechu externě. Majitel pivovaru Ferdinand Stasek zvažuje, že koupí malou poloautomatickou plničku.

Sládek míní, že podíl piva v plechovkách bude růst, sudového ubývat. Tržby pivovaru loni stouply o čtyři procenta, nárůst je podle Čeledy přes 3,5 milionu korun. Číslo neuvedl. Tržby z prodeje výrobků a služeb byly v roce 2016 96,3 milionu korun, zisk před zdaněním 6,28 milionu Kč.

Více než 30 procenty se na výstavu podílí sudové pivo. Část tvoří i cisterny, jež Regent vozí do Anglie dvěma velkoodběratelům, kteří si pivo sami stáčí do sudů či lahví: jedním je pivovar, který si doplnil nabídku piv 'ale' o staročeský ležák Regent, druhým řetězec Marks and Spencer. Převážnou část výnosů tvoří tuzemský trh, dodávky řetězcům Kaufland, Tesco, firmám jako Jednota, Coop, Flop a do distribučních skladů. Loni začal Regent spolupracovat s Normou, je i v části pražských Globusů.

Každý rok roste export, loni šla do zahraničí čtvrtina produkce. Pivovar nejvíce vyváží do Polska, Itálie a Velké Británie, dále do dalších evropských zemí, do Číny, Ruska, USA a Vietnamu. "Loni byl nárůst na polské straně, narůstalo Slovensko a Rusko. Chystáme Thajsko, Francii, rozbíhá se Švédsko, loni začali Slovinci," řekl sládek.

Regent nabízí 12 druhů piv, v Třeboni vede pětiprocentní ležák, v kempech polotmavý třináctistupňový Petr Vok. Loňskými novinkami byly IPA z amerických aromatických chmelů a velikonoční pivo z bylinek. Pivovar má 45 zaměstnanců. "Loni ti, kteří si to zasloužili, dostali přidáno víc než deset procent," řekl Čeleda.

Třeboňský pivovar byl založen roku 1379. Před rokem 1914 vyráběl přes 100.000 hektolitrů. Do konce druhé světové války patřil Schwarzenbergům. Poté přešel pod závod Jihočeské pivovary, z nějž se v roce 1992 stala akciová společnost. V srpnu 2000 koupila pivovar firma Bohemia Regent. Patří do skupiny Stasek, pod niž dále spadají firmy Skloform, České sklo a porcelán SF i zdravotnické zařízení Salvus v Suchdole nad Lužnicí.

To tu ještě nebylo! Speciální pivní edice Má vlast myslí také na Ostravu

Publikováno:před 3 letyZdroj:Moravskoslezský deníkAutor:Radek Luksza

„Jde o jedinečnou příležitost přiblížit historii a krásu našich měst prostřednictvím nejoblíbenějšího moku české země," říká Magdalena Wernerová

Ostravským patriotům se dostalo povzbuzení takřka z opačného konce republiky.

Třeboňský pivovar Bohemia Regent uvedl na trh originální a časem bezesporu i sběratelsky zajímavé třetinkových lahví s vyobrazením panoramat českých měst, včetně moravskoslezské metropole.

„Jde o jedinečnou příležitost přiblížit historii a krásu našich měst prostřednictvím nejoblíbenějšího moku české země. Věříme, že osloví našince i zahraniční turisty," uvedla obchodní zástupkyně pivovaru Magdalena Wernerová. V edici pojmenované příhodně Má vlast se tedy na lahvích kromě Ostravy objevily Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Zlín, Jihlava, Ústí nad Labem, Hradec Králové, Karlovy Vary, České Budějovice, Pardubice. „Města dominující v jednotlivých krajích doplňuje také ztvárnění pivovaru v Třeboni," upřesnila Wernerová.

Pivovar do těchto třetinek začal stáčet více značek svého portfolia od světlého ležáku až po speciály v čele s Knížetem s obsahem alkoholu 7,2 procenta. „Velmi kladné reakce přicházejí na tento nápad od návštěvníků našeho města i zahraničních obchodních partnerů," poznamenala Wernerová s tím, že jako bonus doplnili edici Má vlast takzvaným systémem twist-off. To znamená, že k otevření lahve stačí pootočit uzávěrem, není potřeba klasického otvíráku.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.21.02.2018 17:032