Historie a současnost Pivovaru Ovipistán

Pivovar Ovipistán vznikl v roce 2009 jako domácí pivovar v Republice Ovipistán. V současné době funguje na bázi létajícího pivovaru. Podle naší receptury a z našich surovin vaříme ve spřátelených pivovarech. Konkrétní pivovar, kde bylo pivo uvařeno uvádíme u konkrétní várky piva. Dalším krokem ve vývoji pivovaru bude stavba vlastní technologie.

HISTORIE
V druhé polovině první dekády 21. století se skupina přátel ve vedení Reubliky Ovipistán rozhodla založit vlastní pivovar. Nejdříve bylo nutné nabrat zkušenosti z praxe. Několik mezinárodních delegací našich budoucích pivovarodborníku vyrazilo do pivovarů fungujících na území našeho zahraničního souseda v České republice, který dodával naší republice většinu z celkového objemu u nás spotřebovaných piv. Na těchto cestách se naši specialisté seznamovali s technologií vaření piva českého typu. Vysoká škola chemicko technologická v Praze nám dodala přesný postup výroby piva vhodný pro pivovar naší velikosti.

V létě roku 2009 bylo rozhodnuto na nejvyšší vládní úrovni o založení pivovaru. Datum spuštění provozu a vyrobení první várky bylo stanoveno na 17. říjen 2009. Tento termín byl dodržen, a tak se jedné říjnové soboty rozběhla výroba v prvním domácím ovipistánském pivovaru, jenž byl nazván Pivovar Ovipistán.

V prvním roce fungování pivovaru byla vyrobena pouze jedna várka o objemu 15 litrů. Většina tohoto množství byla zkonzumována samotnými zakladateli pivovaru a jejich rodinami.

V průběhu let se naši sládci (president a premiér naší vlasti) zdokonalovali ve výrobě piva na domácí varně. Jejich státním úkolem bylo sestavit a vyladit recepturu na světlý ležák plzeňského pivovartypu President, aby bylo možné navýšit kapacitu pivovaru do produkčních rozměrů. Tento úkol byl splněn v první pětiletce a jako vedlejší produkt testování vznikly i další typy Ovipistánského piva: První dáma, Bojdaš a Březňák.

Začátkem desátých let se o našem pivovaru začalo mluvit i v sousední České republice, kde naše pivo získalo značný věhlas.
Z tohoto důvodu rozhodla v roce 2015 vláda Republiky Ovipistán o založení nadnárodní společnosti s ručením omezeným PIVOVAR OVIPISTÁN s.r.o. Tímto krokem byla definována právní forma našeho pivovaru vůči České republice. Od té doby funguje Pivovar Ovipistán v České republice na bází létajícího pivovaru. 3. 12. 2015 byla firma Pivovar Ovipistán s.r.o. zapsána do Obchodního rejstříku v České republice.
Zdroj:Stránky Pivovaru Ovipistán, 2019


Pivovar Ovipistán je prvním, jediným a posledním národním pivovarem v Republice Ovipistán. Republika Ovipistán vznikla ve východních Čechách a později zakořenila v obci Ledce, kde vybudovala exportní pivovar. Pivovar se zaměřuje především na hořká spodně kvašená piva. Původ pivovaru sahá k mělkým, ale pevným kořenům Republiky Ovipistán.
pivovar
TECHNOLOGIE
Třínádobová varna 10 hl - rmutomladinová pánev s parním ohřevem, scezovací káď a vířivá káď. Otevřené kvasné kádě (2 x 20 hl a 1 x 10 hl). Cylindrokónický tank (1 x 20 hl). Ležácké tanky (10 x 20 hl a 4 x 10 hl). Technologie pochází z Čínské lidové republiky. Původně jsme uvažovali o dodávce z České republiky, ale v této zemi nebyly zrovna dostatečné výrobní kapacity, a tak jsme technologii nakonec pořídili ve státě, který je v abecedě hned vedle.
pivovar
SUROVINY
Piva vaříme pouze ze zahraničních surovin, které jsou do Republiky Ovipistán importovány především z České republiky. Našimi dvorními dodavateli sladu jsou česká sladovna Klusáček z Kounic u Českého Brodu a německá sladovna Weyermann z bavorského Bambergu. Chmel na ovipistánský ležák odebíráme rovněž z České republiky od žateckých chmelařů. Voda k výrobě ovipistánského piva pochází z prameniště Litá ve východních Čechách.
pivovar
EXPORT
Ovipistánské pivo je vyráběno především pro občany Republiky Ovipistán, ale zahraničním návštěvníkům naše piva zachutnala natolik, že jsme se rozhodli naše pivo vyvážet i do okolních států, především do České republiky.
pivovar
LEŽÁK
Základním pivem Republiky Ovipistán je ovipistánský ležák, který charakterově vychází z ležáku českého, ale je hořčejší. Náš president nebyl spokojen s chutí globalizovaného tradičního ležáku z České republiky, a tak se rozhodl založit národní pivovar Republiky Ovipistán, který bude vařit pivo dle jeho chuti.
pivovar
DOMOV
V krásné přírodě Ledeckých borů objevili naši prospektoři starou vesnickou nefunkční hospodu, která si díky své bohaté historii nezasloužila zaniknout, a proto se naše strana a vláda rozhodly jí vdechnout nový život a umístit zde náš národní pivovar.
pivovar
LIDÉ
Základní myšlenkou Republiky Ovipistán je sdružovat přátele. Pivovar Ovipistán tuto krásnou myšlenku podporuje, a to nejen u nás, ale i napříč všemi státy.

Zdroj:Stránky Pivovaru Ovipistán, 2020


Více na stránkách pivovaru

Pivovar Ovipistán

Kdy:17.11.2020do:CovidObec:LedceZdroj:Pivovar Ovipistán

PRVNÍ DÁMA je zpět! 17. 11. máme otevřeno, tak přijďte mimo jiné pro náš černý 14° hořký ležák.