Historie a současnost pivovaru Neumann

První záznam pochází z roku 1756, kdy si místní farář v Mělnickém Vtelně stěžoval hejtmanovi v Mělníku na místní židovskou palírnu alkoholu, protože si místní věřící místo nedělní bohoslužby nalévají a po té se v opilosti motají po obci. Stížnost byla prošetřena a do protokolu zakreslený plánek obce kde byla upřesněna palírna a katolický kostel. pivovarZ tohoto plánku je zřejmé, že ono alkoholické doupě byla tato hospoda. Od roku 1842 je již vedena pod popisným číslem 93 a jako majitel je uvedem Marcus Pick. Jeho děda Izrael Pick zde provozoval výčep a kořalnu. Dalším majitelem je přibližně od roku 1880 pan Syrový, který hospodu provozoval až do roku 1920, kdy jí pronajal místnímu legionáři panu Zbrojovi. Pan Zbroj ji v plné úctě provozoval až do roku 1927 kdy pan ji pan Syrový prodal rodině Krajových, kteří sem přišli z Lysé nad Labem. Rodina Krajových jí pak vedla pod názvem Hospoda u Krajů až do 50. let minulého století, kdy jim byla vyvlastněna komunisty. V rámci komunistické kolektivizace se stala součástí Lidového družstva Jednota. V roce 1972 prošla rekonstrukcí a byla přestavěna na venkovskou hospodu IV. cenové kategorie dle tehdejších požadavků. Do roku 1972 byla provozována rodinou Sovových z Citova a od roku 1972 po přestavbě byla též pod Jednotou provozována rodinou Vitkových z Mělnického Vtelna. V roce 1992 byla hospoda v rámci restituce vrácena zpět rodině Krajových.

Už krajovic vnoučata se hospody ujala a provozovala jí jako rodinný podnik do roku 2009. Od roku 2009 se stala majetkem rodine Aleny a Václava Neumannových, kteří jí od Krajových koupili a tak opět navázali na rodinnou tradici v provozovéní této hospody. V roce 2011 byla hospoda přestavěna na rodinný pivovar Neumann, kteřý zahájil oficiální provoz 17.2.2012. Tento provoz nejen že navazuje na rodinnou tradici, ale v plné míře také splňuje požadavky pro tradiční vesnickou hospodu. Pivo vám zde vaří syn Václav Neumann a syn Jakub vaří v kuchyni. Paní Alena Neumannová má na starost obsluhu a výrobu, vedení celého podniku pan Václav Neumann starší.
Zdroj:Stránky rodinného pivovaru Neumann, 2015


Více na stránkách pivovaru

Prohlídky pivovaru Neumann

Kdy:dle dohodyObec:Mělnické VtelnoZdroj:Rodinný pivovar Neumann

Prohlídka obsahuje:
● Prohlídka třech místností (varna, spilka, ležácký sklep)
● Historie piva a pivovarnictví
● Popis a rozdělení surovin pro výrobu piva
● Ochutnávka sladů a dozrávajících piv v ležáckém sklepě
● Maximálně 10 osob
● Cena za 1 osobu 100,-Kč
● Nutná rezerveace předem

Aktualizováno: před 3 lety

Václav, Karel, Bivoj a Adolf v jedné hospodě. Dobře!

Publikováno:před 12 letyZdroj:Aktuálně.czAutor:Jan Lipold

Minipivovarů stále přibývá, a to je správné. Tady je jeden z nich a tip na výlet.

Mělnické Vtelno leží v půli cesty mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví. Vyjdete za humna, a když je hezky, spatříte v dálce zasněžené vrcholky Krkonoš. Jestli se vydáte druhým směrem, skončíte v Kropáčově Vrutici, což také není k zahození.

Letos v zimě otevřel ve Vtelně rodinný minipivovar Neumann, opatřený restaurací. Což je, můžeme potvrdit už teď, víc než dobrá zpráva.

Neumannovi, jako většina jejich kolegů z minipivovarské branže, nemají peněz na reklamu nazbyt, takže jim teď trochu pomůžeme. Byli jsme v jejich hospodě inkognito dvakrát a naše zážitky jsou veskrze příjemné.

Především, výtečný dojem v nás zanechala podstata hospody: pivo. Z opojení „malými" a „nezávislými" už jsme mírně vystřízlivěli - když je pivo z minipivovaru, ještě to automaticky neznamená, že bude skvělé. U Neumannů to ale platí. 11° světlý Václav, 12° pšeničný kvasnicový Karel, 13° tmavý Bivoj a 14° světlý speciál Adolf - tohle portfolio by mělo uspokojit i hodně zmlsané degustátory.

Klidně začněte od toho „nejobyčejnějšího", i ta jedenáctka stojí za to. (Pro pořádek: nekonzumovali jsme všechno v jeden den.)

Pan Neumann si zakládá na kvalitě originálu natolik, že pivo - jak říká, „pivečko" - raději nedodává do žádné jiné hospody, aby se mu (pivu) po cestě něco nestalo. Takže putuje jen z ležáckého sklepa přes pípu do půllitrů, což je i s cestou k vašemu stolu maximálně nějakých deset, patnáct metrů. Nepasterizované, nefiltrované, ovšemže, přírodní proces. A vychlazené akorát. Nenatrefili jsme na várku ani sklenici, která by se nám zdála horší, než jiné.

V chuťových buňkách se rozplývá sládkova přesná práce s chmely - tradičním červeňákem, ale i aromatickými novozélandskými a americkými odrůdami. Když v lokále narazíte na pana Neumanna (což není zas tak nepravděpodobné), rád vás vezme na prohlídku pivovárkem a možná vám dá i přivonět přímo ke chmelovému pokladu.

Za zmínku stojí lidová cena: jedenáctka za 21 korun, třináctka za pětadvacet. Být restaurace v nějakém turistickém bedekru, patřila by k ní douška „zde se můžete setkat s místním obyvatelstvem". Vůbec se domorodcům nedivíme, že se jim tu líbí. Myslíme, že na Krušovice, které se tu čepovaly předtím, šťastně zapomněli.

Pivovar se nezastaví. Sotva jsme otevřeli - a budeme muset rozšiřovat, bilancuje pan Neumann dosavadní poptávku. Ano, vždyť minule chyběl na čepu Adolf… podcenili jsme to trochu, pomrkává šéf.

Hospodu i sál v prvním patře zdobí myslivecké trofeje. Štamgasti rozebírají rozflákané silnice, včerejší večer, sport a počasí (hlavně aby bylo dost ječmene, přidává se pan majitel). Skrze záclony se dere ještě nízké jarní slunce, ale už si sem našli cestu i výletní cyklisté. Restaurace je kuřácká (patří přece hlavně místním); těm, co to vadí, snad postačí, když usednou k otevřenému oknu. Směrem k létu se chystá posezení na venkovním dvorku, s autonomní pípou.

Kuchyně i o víkendech nabízí několik hotovek, minutky, a studenou hospodskou klasiku.

Před Neumannovými podnik dlouhá léta patřil rodině Krajů, kterou proslavil hlavně boxer Rudolf (stříbro ze Sydney 2000). Za první republiky hospodu koupil jeho pradědeček. Takže kdyby Neumannovi přece jen někdy chtěli, celebritu do reklamy už mají - Rudymu Mlátičkovi by to s půllitrem určitě slušelo. Dej Bůh štěstí!

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.01.04.2012 15:111