Historie a současnost Pivovaru Miletín

Historie pivovarnictví v Miletíně
Pivo bylo v Čechách již ve středověku nedílnou součástí jídelníčku, ať již to bylo pivo bílé (pšeničné) nebo hořké (ječné). Vařilo v domácích podmínkách, statky a městské obce si již zřizovaly vlastní pivovary.

Pivovar v Miletíně vznikl nejpozději ve 14. století na statku řádu německých rytířů. První písemná zpráva o vaření piva je pak z roku 1410 – tehdy řád německých rytířů prodal miletínský statek pivovarBeneši z Choustníka. Jednou z důležitých položek předávaného majetku byla rovněž pivovarská pánev (die Bräupfanne).

Jakou měl pivovar tehdy podobu, nevíme. Již tehdy ale stál pravděpodobně na místě, kde se pivo vařilo ještě ve druhé polovině 19. století – na okraji statku, v sousedství mlýna nad rybníkem Košem (dnes Komenského čp. 126). Jeho vybavení bylo nepochybně primitivní, vodu bral z tzv. panského vodovodu, kterým se pro potřeby zámku a statku vedla do Miletína voda z vodárny pod Želejovem.

Významné přestavby se pivovar dočkal v roce 1706, tehdy dostal podobu známou z nejstarších fotografií. Z té doby také pocházela kamenná nádrž na vodu o obsahu 55 hektolitrů – takový byl tedy limit jedné várky. Pivovar byl provozován ve vrchnostenské režii, zásoboval takřka výhradně miletínské hospody. Tak tomu bylo až do poloviny 19. století, poté již v konkurenčním prostředí význam miletínského pivovaru upadal. Majitelem velkostatku byl většinou pronajímán, výroba v zastaralém provozu se pozvolna omezovala a výstav piva klesal. V roce 1894 se přestalo vařit docela. Zpustlá budova byla nakonec v roce 1897 prodána královédvorskému pivovaru Františka Klazara, který zde zřídil sklad svého piva.

Na celé jedno století pak vaření piva v Miletíně zcela ustalo. Teprve v roce 1997 zřídil soukromý minipivovar v přístavbě na dvoře Sousedského domu zkušený sládek Svatopluk Ďupal z Hradce Králové, jemuž vztah k tomuto moku vložily sudičky již do kolébky. Pocházel z Tábora, narodil se přímo pod pivovarským komínem. Sice nepamatoval, že by se někdo z rodiny živil vařením piva, ale protože dřív bývaly pivovary v každé vesnici, byl by div, kdyby se k tomuto řemeslu nikdo z předků nenachomýtl. pivovarSvatopluk Ďupal se nejprve vyučil v Budvaru, pak absolvoval potravinářskou průmyslovku v Plzni, časem znalosti prohloubil na vysoké škole v Praze. Nejdříve “sládkoval” v Táboře, pak v Podkováni u Boleslavi, nakonec se stal na ředitelství Východočeských pivovarů technologem a na chvíli sládkem v Nymburce. Některé pivovary v nových podmínkách 90. let 20.století neobstály. Rozhodl se tedy vařit pivo sám. “Připadalo mi to zajímavé i v souvislosti s turistikou. Jsme pivní národ, který ocení regionální speciality,” řekl Svatopluk Ďupal. A jaké je to pivo? Nymburské, jako v jeho posledním působišti? Kdepak, chuť piva prý závisí nejen na zkušenosti sládka, ale také na místních podmínkách. Sousedský pivovar v Miletíně není velký. Jedna várka byla 8 hektolitrů (nyní 10hl), pod kotlem topil sládek pevnými palivy. Vlastní sladovnu pivovar neměl, nakupoval v obchodní sladovně. “Nejdřív slad rozemelete, zamícháte do vody a podle určité technologie vaříte,” vysvětlil sládek postup naprostým laikům. Pak se přidá chmel, který je dnes buď granulovaný, nebo ve formě pasty. Devadesátiminutovým vařením vznikne sterilní sladkohořký roztok, kterému se v odborné terminologii říká mladina. Tu je třeba během 60 minut zchladit na 6 až 8 stupňů, pak se přidá kvasinková kultura. Následuje proces kvašení: jednofázový, kdy je pivo po 14 dnech hotové, nebo dvoufázový jako v Miletíně. Kvasí se v kádích, dokvašuje v ležáckých tancích.

Pivo dodával do sousední restaurace, příležitostně do dalších hospod v okolí. Tehdy tedy vznikla 10° Chmelka i ležák Pytlák. Renomé nového miletínského pivovaru, který přijal název Pivovar U bojiště 1866, začalo rychle stoupat v novém tisíciletí. Přelomovým pak byl rok 2006, kdy byla ve dvoře Sousedského domu otevřena na restauraci nezávislá pivovarská zahrádka. pivovarTéhož roku se zde také na konci května konaly první miletínské pivní slavnosti, které se rychle staly jednou z nejnavštěvovanějších kulturních akcí v Miletíně.

V Pivovarské zahrádce tak vzniklo další centrum společenského života, vyhledávané nejen kvůli miletínskému pivu, ale často i pro kvalitní kulturní vyžití. Na minipódiu se již vystřídaly desítky umělců, nechyběla ani známá jména jako Ivan Mládek nebo Marek Ztracený. Naživo se zde hraje hudba všech žánrů, nechybí jazz, rock ani taneční hudba swingových orchestrů. Můžete tu vidět pantomimu, stand-up comedy i autorské divadlo domácího souboru.

V únoru roku 2020 převzala provoz pivovaru parta kolem Pivovarské zahrádky, založila firmu Pivovar Miletín s.r.o. a pokračuje v tom co započal v roce 1997 sládek Svatopluk Ďupal.

Pivovar Miletín je jeden z nejstarších minipivovaru založených po roce 1990.
Zdroj:Stránky Pivovaru Miletín, 2021


Více na stránkách pivovaru

Miletínský minipivovar

Publikováno:před 8 letyZdroj:Region Krkonoše

Nevelké východočeské městečko Miletín se může chlubit nejen slavným rodákem, K. J. Erbenem, ale také pivovarnickou tradicí, jejíž historie sahá hluboko do minulosti. Vždyť jedním z vlastníků tehdejšího šlechtického pivovaru byl dokonce sám slavný Albrecht z Valdštejna.

Tradičními postupy až k ocenění
V roce 1994 zde vznikl nový minipivovar a na pivovarskou tradici navázal zkušený sládek Svatopluk Ďupal. Začátkem roku 1997 zde byla uvařena první várka výčepního piva Chmelka. Klasické a tradiční postupy při výrobě zdejšího piva mu zajistily v roce 2008 ocenění Pivní Pečetí GP Tábor.

Od Chmelky po Battalion Salve
V současné době je v sortimentu pivovaru několik piv, včetně již zmíněné Chmelky. Při její výrobě se používají jen suroviny v nejvyšší kvalitě, tato výčepní desítka je silně chmelená a má správný říz. Prémiová dvanáctka Pytlák, vychází z praxe sládků 60. – 70. let ve spojení s kvalitním českým polabským sladem představuje pivo, na kterém si skutečně pochutnáte. Překvapením jsou piva s příchutí. Ochucené medové tmavé pivo Medula si pro jeho výjimečnou chuť oblíbily i mnohé ženy, stejně tak, jako ochucené pivo Jahodová kočka, které se vyrábí výhradně v době sklizně jahod. A „peckou“ na závěr je Battalion Salve, 13° tmavé prémiové pivo, jehož duši tvoří kvalitní slady a upravený chmel. Výrobní postupy u tohoto piva se přibližují dobám 1866. Všechna piva v Miletíně jsou vařena pod dohledem profesionálů a s láskou.

Do Miletína za pivem i za zábavou
V letní sezóně si můžete zdejší piva vychutnat na Pivovarské zahrádce a dát si k nim i něco dobrého k snědku. Děti si zatím mohou pohrát na pískovišti a užít si na klouzačce. Pivovar rovněž pořádá Miletínské pivní slavnosti. Ty nejbližší se budou konat v sobotu 28. května 2016. Zdejší slavnosti sice nedosahují monstróznosti podobných akcí, které pořádají velké pivovary, ale to hravě vyváží téměř domácí přátelská atmosféra, která je pro Miletín a jeho minipivovar typická. A pozor: v okolí pivovaru si budete v létě moci připomenout i 150. výročí světové bitvy u Sadové 3. července u roku 1866.



Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.16.02.2016 13:351