Historie a současnost pivovaru Malý Janek

Jako létající pivovar
Vážení milovníci českého tradičního piva. Jako hostinský z několika restaurací a provozovatel hotelů se snažím dlouhodobě nabízet to nejlepší z malých českých pivovarů. Privátní značka Malý Janek bude zatím tzv. lítající pivovar. Pod touto značkou budeme nabízet opravdové skvosty z malých českých a moravských pivovarů za přijatelné ceny. Malé pivovary jsou dlouhodobě proti velkým korporátním pivovarům v nevýhodě a značka Malý Janek by měla pomáhat v boji proti těmto molochům, kde kvalita piva je až na posledním místě.
Zdroj:Stránky létajícího pivovaru Malý Janek, 2017


Na začátku roku 2020 se z létajícího pivovaru stává pivovar se vším všudy.


Více na stránkách pivovaru

Utraťte PSA! Česko je jako sud s prachem, volá pivovarník Janeček

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:ParlamentníListy.cz

Majitel pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích ve středních Čechách Jiří Janeček si přestal brát servítky. Je přesvědčen, že lidé už mají plné zuby vládních opatření určených na boj s koronavirem. Zvlášť když jsou tato opatření v rozporu se zdravým rozumem. Jako první se proti vládě začali hlasitě bouřit hospodští a restauratéři. A Janeček se bojí domyslet, jak to může skončit...

Bývalý poslanec za ODS a v současnosti majitel pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku Jiří Janeček na blogu iDNES.cz poukazuje na data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), která říkají, že lidé se koronavirem nejčastěji nakazí v domovech pro seniory a v dalších sociálních zařízeních a v nemocnicích. Tatáž data ukazují, že v restauracích je riziko, že se nakazíte, mnohem nižší.

Janeček proto neumí pochopit, proč vláda Andreje Babiše zavírá jako první restaurace a bary a proč žene podnikatele z tohoto odvětví do propasti.

„Česká společnost je jako sud s prachem. Začalo to rebelií hostinských a rolbami na magistrále a může to skončit, ani pomyslet nechci jak,“ napsal varovně.

Vláda by podle jeho názoru měla okamžitě zrušit zákaz provozu restaurací a hotelů. Jen tak prý ještě zachrání zimní sezonu a od podnikatelů dostane do státní kasy peníze, za které bude moci posílit ochranu v domovech pro seniory, které je před koronavirem třeba chránit nejvíc.

Stejné statistiky pak podle Janečka také dokládají, že koronavirus se šíří i mezi policisty, takže pokud tito vstupují do restaurací a kontrolují je, vlastně tím podstatně zvyšují riziko nákazy.

Pokud už vláda chce něco zavírat, měla by podle Janečka zavřít spíš školy – ale jen za předpokladu, že finančně pomůže rodinám dětí ze zavřených škol, protože především rodiče malých dětí budou muset řešit otázku hlídání svých ratolestí.

Vedle toho Janeček doporučil utratit PSA, jinými slovy, zrušit stávající protiepidemický systém v ČR.

„Sice se mi to říká s těžkým srdcem, protože mám jezevčíka, ale musíme utratit PSA. Ministr Blatný včera v médiích hrozí, že kvůli nárůstu počtu nakažených bude muset zpřísnit o další stupeň psa! Aby ne, když dali zdarma testy a lidi se testují jak pominutí! Covid je prostě mezi námi a je mnohem chytřejší než my. Jen se s ním bude hůře bojovat s devastovanou ekonomikou a s lidmi psychicky a finančně na dně!“ rozzlobil se Janeček.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek a poradce premiéra Babiše Roman Prymula se to nejen Janečkovi pokusili vysvětlit. Prymula upozorňuje, že v restauracích sedí lidé blízko sebe a při jídle a pití nemohou mít na ústech roušky, což zvyšuje riziko nákazy. Dušek navíc upozornil, že nemoc se teď může šířit kdekoliv, v restauracích. Hygienici nemají situaci pod kontrolou již celé měsíce.

„Nejde argumentovat tím, že je zachyceno málo klastrů, tak jsou méně nebezpečné. My se tady bavíme o plošném šíření nákazy, která je úplně všude,“ varoval Dušek.

Do Malého Janka dorazil poslanec Volný, bude řešit kompenzace

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:České novinyAutor:ČTK

Do pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku dorazil kolem 14:15 poslanec Lubomír Volný (nez.). S majitelem podniku Jiřím Janečkem, který dnes pozval politiky na oběd, bude diskutovat o podobě vládních kompenzačních balíčků, ale i o fungování restaurací a podnikání v tomto oboru. Dorazit měli také další poslanci, zůstali ale ve Sněmovně, kde se projednával rozpočet na příští rok, řekl ČTK Janeček.

Přijet měl podle Janečka například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, poslankyně Tereza Hyťhová (Trikolóra) nebo Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra). Volný si po příjezdu objednal pivo, dršťkovou polévku a guláš. Následně ho Janeček provede restauračním provozem. "Chceme pana poslance seznámit s provozem, vysvětlit mu, co znamená sezona a mimosezona. Chceme, aby předložil návrh na kompenzaci v podobě 80 procent tržeb z minulého období za předpokladu uzavření restaurací," řekl Janeček.

Janeček zároveň požaduje, aby vláda stanovila jasná pravidla, kdy se jaké podniky budou uzavírat, případně jak rychle přijdou kompenzace a v jaké výši. "Hlavním cílem naší výzvy je ale to, aby zůstaly restaurace otevřené a mohli jsme vydělávat. A nebráníme se třeba ještě zpřísnění hygienických opatření v restauracích," řekl Janeček.

Během oběda s Volným diskutoval také restauratér z jižních Čech, kterému vadí, že podnikatelé musí být vůči státu bezdlužní, dle jeho výkladu zákona nesmějí být ani v insolvenci. Hrozí mu, že bude muset zavřít své dvě restaurace v Českém Krumlově. "Bezdlužnost vůči státu je pro většinu z nás nesplnitelná podmínka, za ten rok už dlužíme skoro všichni. Vždyť si mohou ty dluhy strhávat právě z kompenzací," uvedl Janeček.

Volný ČTK řekl, že je mu sympatická snaha podnikatelů vydělat si peníze a nežít pouze ze státních kompenzací. Návrh, který požadují restauratéři, považuje za jednoduchý a rozumný, osvědčil se podle něj například v Rakousku nebo Německu.

V dalších dnech chce Janeček dodržovat vládní opatření a nechat restauraci zavřenou. Svůj nesouhlas projeví pasivně, například vyvěšenou státní vlajkou či rozsvícenými světly v restauraci po 21:00. Pokud vláda nepřijde s novou podobou kompenzací, plánuje Janeček na 3. ledna další protest. Chce vytvořit řetěz z půllitrů se svíčkami, který se potáhne od Úřady vlády až na Staroměstské náměstí.

Janeček na dnešní 12:00 pozval všechny politiky na oběd, aby se podívali na dopad koronavirových opatření a probrali s ním současnou situaci. "Zveme politiky, senátory, poslance napříč všemi politickými stranami, aby se přišli podívat, samozřejmě za přísného dodržování hygienických pravidel, co způsobují vládní balíčky. Doufám, že najdou odvahu a přijdou," řekl ČTK již dříve Janeček.

Janeček je členem výzvy Chcípl PES, která protestuje proti vládním opatřením. V minulosti například nechal svou restauraci otevřenou i po 20:00, což byla zavírací hodina určená právě vládními opatřeními.

Kdo je Jiří Janeček, majitel restaurace Malý Janek a exposlanec?

Publikováno:před 9 měsíciZdroj:Lidovky.czAutor:Martin Shabu

Poskládat životopis exposlance Jiřího Janečka, který aktuálně vede hospodskou rebelii proti koronavirovým opatřením vlády, vydá na politickou kroniku posledních dvou dekád. První kontakt s politickým životem prodělal u sociálních demokratů. Přes občanské demokraty se pak propracoval až k Občanské konzervativní straně a mimo parlament.

Bojů na politických barikádách zažil Jiří Janeček skutečně mnoho. Nejnověji se dostal do středu dění díky výzvě Chcípl pes, která protestuje proti chaotickému počínání exekutivy v boji s pandemií způsobenou koronavirem. V pátek v poledne kvůli tomu pořádá setkání s politiky ve svém podniku Malý Janek v Jincích na Příbramsku. A počátkem ledna chystá spolu s dalšími protestujícími podnikateli neotřelý happening. Chce spojit řadou půllitrů a skleniček se svíčkami sídlo Úřadu vlády se Staroměstským náměstím v Praze.

Na páteční oběd v restauraci Malý Janek se hlásí první politici

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Na páteční oběd v restauraci Malý Janek v Jincích na Příbramsku, která nechá i přes zákaz otevřeno, se hlásí první politici. Majitel Jiří Janeček (bývalý politik ODS, pozn. red.) v úterý všechny politiky pozval na 12:00 na oběd, aby se podívali na dopad koronavirových opatření a probrali s ním současnou situaci. Pozvánku poslal předsedům parlamentních klubů, aby je rozšířili mezi členy, řekl Janeček.

„Pan (Marian) Jurečka (KDU-ČSL) se už ozval přes média, takže jsem mu poslal e-mail s pozvánkou. Mám odezvu od Trikolóry, mám odezvu od nezařazených poslanců. Určitě tady v pátek nebudeme sami,“ řekl Janeček. Myslí si, že politici budou svou účast potvrzovat především ve středu a ve čtvrtek.

Pro politiky bude mít Janeček v pátek na 12:00 připravenou rezervaci, účast mají potvrzovat na e-mailu info@malyjanek.cz, aby mohl akci zkoordinovat. „Politici si neuvědomují, co způsobí za strašné tragédie. Ať si tady politici popovídají s těmi deseti zaměstnanci, co tady máme a uvědomí si, že nejde jen o těch deset zaměstnanců, ale třeba dalších 40 rodinných příslušníků, kteří jsou na nich finančně závislí,“ řekl v úterý Janeček.

Předseda KDU-ČSL v úterý v reakci na Janečkovu výzvu uvedl, že přímo pozvání nedostal, ale pokud dorazí, rád ho přijme. „Protože osobně chápu obtížnou situaci nejen v gastro sektoru, ale i v jiných oblastech, které jsou postiženy vládními opatřeními a nemají vůbec adekvátní kompenzaci a pomoc od vlády,“ napsal v úterý Jurečka.

Janeček je členem výzvy Chcípl PES, která protestuje proti vládním opatřením. Janeček v minulosti například nechal svou restauraci otevřenou i po 20:00, což byla zavírací hodina určená právě vládními opatřeními.

Malý Janek v Jincích zůstane v pátek otevřený, zve politiky

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:České novinyAutor:ČTK

Majitel pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku Jiří Janeček nechá v pátek svou restauraci otevřenou navzdory pondělnímu rozhodnutí vlády. Kabinet rozhodl, že od pátku začnou v ČR platit přísnější protiepidemická opatření, která zahrnují i povinnost zavření restaurací. Janeček zve všechny současné i bývalé politiky v pátek ve 12:00 na oběd, aby se podívali na dopad koronavirových opatření a probrali s ním současnou situaci, řekl dnes Janeček ČTK.

"Zveme politiky, senátory, poslance napříč všemi politickými stranami, aby se přišli podívat, samozřejmě za přísného dodržování hygienických pravidel, co způsobují vládní balíčky. Doufám, že najdou odvahu a přijdou," řekl ČTK Janeček. Přijít mohou také vládní úředníci, kteří se podílejí na tvorbě opatření či přípravě kompenzačních balíčků.

Pro politiky bude mít Janeček v pátek na 12:00 připravenou rezervaci, účast mají potvrzovat na e-mailu info@malyjanek.cz, aby mohl akci zkoordinovat. "Politici si neuvědomují, co způsobí za strašné tragédie. Ať si tady politici popovídají s těmi deseti zaměstnanci, co tady máme a uvědomí si, že nejde jen o těch deset zaměstnanců, ale třeba dalších 40 rodinných příslušníků, kteří jsou na nich finančně závislí," řekl Janeček.

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) ČTK napsal, že do restaurace na oběd nepřijde. "Mám Sněmovnu, ale i tak bych se nezúčastnil. V rámci hotelů a restaurací jednáme s jejich zastřešující organizací, a to s Asociací hotelů a restaurací. Jednání jsou tvrdá, ale konstruktivní, nejde jim o zviditelnění, ale o výsledek," uvedl. Asociace se podle něj podílela i na přípravě kompenzačního balíčku pro gastronomické provozy a hotely ve výši deseti miliard korun.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že přímo pozvání nedostal, ale pokud dorazí, rád jej přijme. "Protože osobně chápu obtížnou situaci nejen v gastro sektoru, ale i v jiných oblastech, které jsou postiženy vládními opatřeními a nemají vůbec adekvátní kompenzaci a pomoc od vlády," napsal ČTK. Mluvčí ODS Václav Smolka uvedl, že nemá informace o tom, zda se někdo z občanských demokratů akce zúčastní. Předseda Pirátů Ivan Bartoš věří, že majitel restaurace Janeček vidí opoziční práci jeho strany. Zmínil například, že se jeho straně podařilo dotlačit vládu, aby přestala diskriminovat maloobchod.

Janeček je členem výzvy Chcípl PES, která protestuje proti vládním opatřením. Janeček v minulosti například nechal svou restauraci otevřenou i po 20:00, což byla zavírací hodina určená právě vládními opatřeními.

Bojuje proti uzavírání restaurací. Nedovedu si to dál představit, říká

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Příbramský deníkAutor:Jakub Šťástka

Řada restaurací protestovala proti nutnosti zavírat své provozy v 20 hodin, jak vyžaduje vládní nařízení kvůli boji s koronavirem. Mezi nimi byla i pivovarská restaurace Malý Janek, která sídlí v Jincích. Při středečních protestech zůstala otevřená i po osmé hodině večer.

„Dneska už je to pravdu boj o holé přežití. Bohužel tato vláda nepochopila včerejší vzkaz. Nikdo se během dne nevyjádřil k naší situaci, mimo siláckých řečí, že nás začnou zavírat,“ okomentoval výsledek protestu majitel Jiří Janeček, který prý skutečně čekal, že vláda vyšle vzkaz, že problematiku bere na zřetel a začne se jí zabývat. „Místo toho se zavedly restrikce a pokuty, což vnímám velmi negativně,“ řekl.

Hovoří se přímo o tom, že by se kvůli koronavirové situaci mohla řada provozoven opět zavřít – a mezi nimi právě i restaurace. „Jestli nás opět zavřou bez jasných pravidel, kdy dostanou podnikatelé nějakou pomoc, tak to je problém. Nevěříme vládě a opatřením, je to strašně chaotické. Vezměte si to, jak se předevčírem smělo točit pivo do PET lahve, potom ne, potom opět ano. To přece není normální,“ popsal majitel restaurace.

Během protestu, kdy nechal restauraci otevřenou i po 20. hodině, přišla Policie ČR i hygiena. „Byli ale velmi korektní. Vědomě jsme porušili nařízení vlády, že jsme neuzavřeli provoz. Jestli si vláda myslí, že uzavřením restaurací na dvě hodiny zarazila koronaviru zdrcující úder, tak je to k smíchu,“okomentoval Janeček, který podobná restriktivní nařízení již nechce nadále snášet.

Policisté opravdu kontrolují dodržování vládních nařízení a případná zjištění jejich porušení řeší v souladu se zákonem převážně oznámením příslušnému správnímu orgánu. „Policisté se každodenně v rámci běžného výkonu služby zaměřují na kontroly dodržování krizových opatření vlády a mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví,“ řekla policejní mluvčí Veronika Čermáková.

V restauraci v obci Jince se prý v době kontroly nacházelo přes třicet hostů a obsluha restaurace. „Na kontrole se podílelo sedm policistů a psovod se služebním psem. Přítomni byli také dva pracovníci příbramské hygienické stanice,“ doplnila.

Jiří Janeček má rozmyšlený i další plán. „Vyzveme rebelující restaurace i ostatní živnostníky a podnikatele k setkání, na kterém si sladíme další postup. Samozřejmě se setkáme podle současných protiepidemických opatření a doufám, že budou platit i v neděli,“ poznamenal a poděkoval také fanouškům Malého Janka, kteří nabízejí pivovarní restauraci finanční pomoc. „Nechceme nic zadarmo, chceme pracovat ve stabilním podnikatelském prostředí,“ sdělil majitel.

Pouze upozorňuje na to, že příznivci si mohou zakoupit v internetovém obchodě dárkový poukaz. „Na jaře ho přijďte propít,“ dodal.

Prohlášení zaměstnanců Malý Janek – pivovar v Jincích: Vládo, máme toho dost!

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Pravý prostor


My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, jsme dle Listiny základních práv a svobod, jež je součástí naší Ústavy, lidé svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Přičemž základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné. Ty nám ale, vládo, nyní svévolně bereš právo pracovat a živit naše rodiny. Za těchto okolností máme dle článku 23 Listiny právo postavit se na odpor.

Vy, ministři, jste zaměstnanci nás občanů, ale namísto toho se chováte jako naši vládci. Nezodpovědní, svévolní, alibističtí vládci. Ale my nejsme Vaši podřízení ani otroci. Už jste poztráceli naši důvěru a nyní jste ztratili i soudnost. Už toho máme dost!
.
Naším vzdorem chceme upozornit na nerovné podnikatelské podmínky, chceme upozornit na devastující dopad vládních nařízeních na drobné podnikatele a živnostníky. Bez podobného záchranného programu, jako je v Německu či Rakousku, prostě nepřežijeme. Omezením otevírací doby do 20:00 nebráníte šíření koronaviru, naopak mu pomáháte. Lidé mohli sedět podle pravidel v restauracích, teď se ale bez pravidel přesunou do garáží. Vaše opatření jsou chaotická a nepřehledná, více škodí, než pomáhají, ba dokonce ohrožují životy a majetky. Je to jen Vaše alibi, aby to vypadlo, že něco děláte.
.
Po jarní vlně pandemie, během které jsme všechna opatření poctivě dodržovali, se Vaše vláda na pomoc a kompenzaci postiženým firmám zcela nezodpovědně vykašlala, a hlavně, promarnila čas na přípravu na další pandemickou vlnu. Poztráceli jste důvěru. Jak můžeme věřit vládě, jejíž opatření porušují sami nejvyšší vládní funkcionáři? Jak můžeme věřit vládě, která záměrně lže o kompenzacích pro podnikatele? Tyto programy jsou natolik složité a podmíněné různými těžko splnitelnými podmínkami, že jsou prakticky nedosažitelné. Jak můžeme věřit vládě, jež ignoruje složitou situaci drobných podnikatelů a zároveň na odměnách rozdává přes půl miliardy státním úředníkům, kteří vegetují doma za 100 procent svých platů?
.
Namísto, abyste chránili ty nejohroženější, totiž seniory v sociálních zařízeních, zavřeli jste dětem školy. Malé provozovny jsou zavřené, ale nadnárodní řetězce, jež nabízejí stejné zboží, si mastí kapsu. Přeplněné tramvaje nevadí, ale hospody úspěšně likvidujete. Místo siláckých řečí pánů Zaorálka a Havlíčka o navýšení pokut, ba dokonce o 48hodinovém vězení, potřebujeme pomoc, a především jasná pravidla, jež se nemění každý druhý den. Jestli si Ty, vládo, myslíš, že uzavřením restaurací o dvě hodiny dřív zasadíš koronaviru zdrcující úder, pak nezbývá než konstatovat: Pánbůh s námi!
.
Musí zvítězit zdravý rozum, nikdo z nás nechce bojovat s policií, nikdo z nás nechce, aby komanda zakuklenců beranidlem rozrážela dveře našich provozoven. Namísto represe potřebujeme pomoc. Ty, vládo, můžeš začít třeba tím, že u žádostí o různé podpůrné programy zrušíš podmínky o bezdlužnosti. Pomoc totiž potřebují nejvíc právě ti, kteří kvůli Tvým opatřením, nařízením a omezením, už nemají odkud brát a dluží, kam se podíváš.
.
Vládo, máme toho dost! Náš odpor je zatím stále ještě jenom pasivní, ale tlak v papiňáku roste.

Řada hospod na protest vyvěsila české vlajky a fungovala i po 20. hodině

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Lidovky.czAutor:ČTK

Nejen adventní věnec na dveřích, ale i česká vlajka vítaly hosty pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku. S jídlem a pitím nemusel nikdo spěchat, podnik zůstal otevřený i po 20:00. Zaměstnanci tak protestovali proti vládnímu omezení provozní doby kvůli pandemii. Akci zhruba do hodiny ukončila policie, která hosty vyzvala k ochodu. Otevřené však zůstaly i jiné podniky.

Majitel jinecké hospody Jiří Janeček řekl, že protest splnil svůj účel. Doufá, že pokuta, kterou dostane, nebude likvidační. V restauraci byly po nařízené zavírací době všechny stoly obsazené, jeden z hostů přišel i se psem. Nedlouho poté na místo dorazili i policisté, zkontrolovali hosty a vyzvali je, ať restauraci opustí. Ti, kteří měli na stole jídlo, ho mohli v klidu dojíst.

Podle Janečka všichni požadavky policie respektovali. „Je to v přátelské rovině, nikdo nedělá žádné potíže. My chápeme, že jak hygiena, tak Policie České republiky vykonávají svou povinnost,“ řekl Janeček kolem 21:00. „Vyklidili jsme prostor, chováme se kultivovaně, je tady s námi udělán nějaký zápis a půjdeme všichni domů. Účel to snad splnilo a doufám, že se vláda chytne za nos,“ dodal.

Podle Janečka, který byl v minulosti mimo jiné pražským radním pro sociální věci, bylo cílem upozornit na nerovné podnikatelské podmínky v Česku a dopad vládních nařízeních na drobné podnikatele a živnostníky. Omezením otevírací doby na 20:00 podle něj vláda ničeho nedosáhla, naopak významně přispěla k šíření viru.

„Lidé mohli sedět podle pravidel v restauracích, teď se přesunou do garáží bez pravidel. Vládní rozhodnutí působí polovičatě a chaoticky, jsou nepřehledná a vzbuzují mnoho otázek, na které sama vláda neumí odpovědět,“ míní.

Kabinet podle něj nemá dlouhodobý plán na boj proti epidemii a dělá jednu chybu za druhou. Janečkovi není například jasné, jaký je rozdíl mezi malou prodejnou, která musela být uzavřena, a nadnárodním obchodem se stovkami nakupujících nebo mezi přeplněnou tramvají a malou restaurací s deseti stoly. Proto je přesvědčen o tom, že vládní opatření nepomáhají, a naopak ničí životy lidí. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby vláda všechno otevřela a ochranu zaměřila na nejohroženější skupiny.

Protest na Teplicku
Přes dvacet restaurací, hospůdek a pivnic zůstalo otevřeno také na Teplicku i po 20:00. Hosté si jejich seznam vyhledali na sociálních sítích nebo poznali podle vyvěšené české vlajky. Společně se provozovatelé rozhodli vyjádřit porušením vládního nařízení nesouhlas s opatřeními přijatými proti šíření koronaviru. Považují je za likvidační. Teplicemi večer projížděly policejní hlídky, policisté ale zatím v restauracích nezasahovali.

„V obchodních centrech je plno a nikdo to neřeší. Vše se hází jen na nás (restaurace), už to pro nás začíná být existenční otázka,“ řekla Ivana Laclová z krčmy Tři Karafiáty. Uvnitř zůstaly obsazené po 20:00 tři stoly.

Hospůdka u veselýho mandlu hostila po 20:00 také několik zákazníků. „Vláda nemá žádnou vizi, v opatřeních není žádný systém,“ řekl majitel Radek Jakubka. „Přijdeme o kompletní večerní tržby. Nestane se, že by lidi přišli ve čtyři a šli v osm domů,“ uvedl. Obvyklá zavírací doba v této restauraci je půlnoc. „To, že nám vláda přispěje na výplaty, nás nezachrání. Musím platit pojištění, energie, leasing,“ řekl s tím, že si zatím všechny zaměstnance udržel. „Ale nevím, jak dlouho to vydržíme,“ dodal.

Kuřáci postávali dnes po 20:00 před pivovarem Monopol. „Zůstáváme, protože chceme podpořit poctivé podnikatele,“ řekl muž z hloučku. Pivovar hosty upozornil, že pokud zůstanou, hrozí jim pokuta, kterou budou muset uhradit ze svého.

K protestu se Monopol podle sládkové Martiny Valterové připojil, aby se pokusil zachránit pivovarnictví. „Jsme vyčerpaní. Pivo vyrábíme a potřebujeme ho prodat. Pokud tu nejsou hosté, neprodáme nic,“ řekla. „Respektujeme opatření, zavřeli nás, pak podruhé, aniž bychom to čekali. Počítali jsme s tím, že se otevře v lednu, najednou jsme se dozvěděli, že už teď. Museli jsme nakoupit suroviny na pivo, do kuchyně. Byli jsme natěšení a pak se najednou dozvíme, že se něco zhoršilo a že za to můžou restaurace,“ řekla.

Provozovatelé restaurací podle zveřejněného prohlášení respektují přijatá opatření v boji proti šíření koronaviru, ale vadí jim nekoncepčnost. „Pomalu, ale jistě tato chaotická nařízení naše živnosti likvidují. Systém podpory sice zachrání na čas pracovní místa, ale v dlouhodobém horizontu je udržitelnost našeho podnikání nemožná,“ uvedli v prohlášení provozovatelé 22 restaurací.
Vyhlášená ostravská pivnice

Ani majitel restaurace U Rady v centru Ostravy Marián Bavlšík svůj podnik ve 20:00 nezavřel. Symbolicky ho nechal na protest proti vládním opatřením otevřený o půl hodiny déle. Připojil se tím k akci občanské neposlušnosti, kterou iniciovali zaměstnanci pivovaru Malý Janek. Do vyhlášené ostravské pivnice, jejíž fasádu zdobila česká vlajka, v závěru protestu dorazili policisté a strážníci.

„Protest je jen symbolický. Dohodli jsme se tak s lidmi z Malého Janka, se kterými jsem byl v kontaktu. Chceme jen ukázat, že tady jsme. Že nesouhlasíme s tím, jak vláda postupuje,“ řekl Bavlšík. Dodal, že třicet minut protestu by nemělo vyvolat větší problémy. „Nechci, aby se tady třeba někdo nakazil,“ řekl.

Krátce před 20:30 do restaurace přišli dva policisté a několik strážníků. Od majitele si vyslechli informace o protestu, nechali ho, aby poskytl médiím rozhovor. Mezi tím většina hostů zaplatila a podnik opouštěla. „Jsme rádi, že jsme mohli alespoň o půl hodiny posedět déle,“ řekl jeden z hostů. Policisté si od Bavlšíka vzali jeho údaje. „Událost řešíme. Vše zadokumentujeme a podstoupíme jako přestupek správnímu orgánu,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Otevřené supermarkety a uzavřené restaurace vadí i Bavlšíkovi. Říká, že se omezením provozu restaurací dostává do velkých ekonomických problémů. Několik jeho zaměstnanců už skončilo. „Jeden kuchař už z gastra úplně odešel. Nyní se tady snažím pracovat hlavně já. Tržby nejsou na to, abych mohl najímat nové lidi,“ řekl. Dodal, že i kompenzace státu jsou nedostatečné.

V Ostravě byl Bavlšík podle informací ČTK jediným provozovatelem restaurace, který se takto k protestu připojil. Některé další restaurace ale vyvěsili na své podniky vlajku. Klid byl po 20:00 i ve Stodolní ulici s řadou barů.

Pražská tankovna či Šeberák
Povinnou zavírací dobu ve 20:00 v Praze nerespektovaly nejméně dvě restaurace. Jednou z nich byla smíchovská tankovna U Zlatého Jelena, druhou restaurace Šeberák v Kunraticích, odkud většina hostů odešla po příjezdu policie. Do tankovny přijeli kolem půl desáté policisté také a podle provozního podniku hosty vykázali. V centru hlavního města restaurace a hospody zákaz otevření po 20:00 podle zpravodaje ČTK respektovaly.

Podle číšníka smíchovské tankovny U Zlatého Jelena bylo v restauraci před 20:00 pouze několik hostů, a byl tak připraven zavřít. Provozní podniku Oldřich Tlustý ale na dotaz uvedl, že má informace, že se ještě nějací zákazníci v dalších hodinách objeví. Je připraven mít otevřeno nejenom dnes, ale i další dny minimálně do 22:00, jak ukládá třetí stupeň protiepidemického systému PES. V dalších dnech se plánuje spojit s iniciátory výzvy Chcípl PES a jednat také s právníky ohledně možností protestu. Je čas ukázat vládě drápky, řekl Tlustý.

Otevřeno zůstalo po 20:00 také v restauraci na pražském Šeberáku. Její provozovatelé na facebooku uvedli, že zavírat budou až ve 22:00. „Důvodem naší neposlušnosti je ztráta důvěry v naší vládu, která bez jasných, prokazatelných podkladů manipuluje s naší svobodou a našimi právy,“ napsali.

Kolem 20:00 přijelo k restauraci Šeberák několik policejních aut a policisté začali lidem domlouvat a vyzývat je k odchodu, řekl ČTK majitel restaurace Jakub Olbert. Většina hostů podle něj skutečně odešla, kolem 20:45 zůstaly obsazené jen tři stoly.

Policie dorazila i na Smíchov, řekl po 22:00 Tlustý. Policisté podle něj vykázali hosty, říkali jim podle něj, že už mají být dávno doma. Kromě zavírací doby restaurace podle něj dodržovala protiepidemická opatření, jako jsou maximálně čtyři lidé u stolu. „Myslím si, že to ti chlapi brali jako nucenou povinnost,“ dodal provozní. Nadále počítá s tím, že po schůzce s právníkem bude mít otevřeno po 20:00 i v dalších dnech.

Naprostá většina podniků v Praze ale svůj provoz uzavřela, zjistil zpravodaj ČTK. V restauraci U Balbínů se obsluha hostům omlouvala, že musí zavírat. K protestu se nehodlá přidat ani hospoda U Pinkasů. „V tuhle chvíli, byť jsou pro nás ty nastavené podmínky zoufale neatraktivní, tak je hodláme respektovat,“ řekl ČTK za podnik Karel Doubek.

V centru Prahy viděl zpravodaj ČTK několik podniků, kde se krátce po 20:00 loučili s hosty, bylo ale jasné, že zavírají.

Desítky miliard
Od středy musí restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20:00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů, kdy do nich znovu mohli po několika týdnech přijít hosté. Vláda zpřísněním reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření.

Podle odhadů Českého svazu pivovarů a sladoven gastronomie letos přijde na tržbách až o 80 miliard korun. „Doposud měly podniky aspoň nějakou šanci, že si trochu vylepší bilanci v průběhu prosince a připraví se na tradičně nejslabší období začátku roku. To se ale bohužel nestane, protože omezení provozní doby do 20:00 znamená propad tržeb o desítky procent - tímto krokem přijdou znovu o možnost servírovat večeře,“ připomíná ředitelka Martina Ferencová. O stovky milionů korun týdně pak podle ní přicházejí také pivovary.

Hosté v jinecké restauraci nemuseli spěchat, podnik nezavřel

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:České novinyAutor:ČTK

Nejen adventní věnec na dveřích, ale i česká vlajka dnes vítaly hosty pivovarské restaurace Malý Janek v Jincích na Příbramsku. S jídlem a pitím nemusel nikdo spěchat, podnik zůstal otevřený i po 20:00. Zaměstnanci tak protestovali proti vládnímu omezení provozní doby kvůli pandemii. Akci zhruba do hodiny ukončila policie, která hosty vyzvala k ochodu. Majitel podniku Jiří Janeček ČTK řekl, že protest splnil svůj účel. Doufá, že pokuta, kterou dostane, nebude likvidační.

V restauraci byly po nařízené zavírací době všechny stoly obsazené, jeden
ADVERTISEMENT
z hostů přišel i se psem. Nedlouho poté na místo dorazili i policisté, zkontrolovali hosty a vyzvali je, ať restauraci opustí. Ti, kteří měli na stole jídlo, ho mohli v klidu dojíst.

Podle Janečka všichni požadavky policie respektovali. "Je to v přátelské rovině, nikdo nedělá žádné potíže. My chápeme, že jak hygiena, tak Policie České republiky vykonávají svou povinnost," řekl Janeček ČTK kolem 21:00. "Vyklidili jsme prostor, chováme se kultivovaně, je tady s námi udělán nějaký zápis a půjdeme všichni domů. Účel to snad splnilo a doufám, že se vláda chytne za nos," dodal.

Podle Janečka, který byl v minulosti mimo jiné pražským radním pro sociální věci, bylo cílem upozornit na nerovné podnikatelské podmínky v Česku a dopad vládních nařízeních na drobné podnikatele a živnostníky. Omezením otevírací doby na 20:00 podle něj vláda ničeho nedosáhla, naopak významně přispěla k šíření viru. "Lidé mohli sedět podle pravidel v restauracích, teď se přesunou do garáží bez pravidel. Vládní rozhodnutí působí polovičatě a chaoticky, jsou nepřehledná a vzbuzují mnoho otázek, na které sama vláda neumí odpovědět," míní.

Kabinet podle něj nemá dlouhodobý plán na boj proti epidemii a dělá jednu chybu za druhou. Janečkovi není například jasné, jaký je rozdíl mezi malou prodejnou, která musela být uzavřena, a nadnárodním obchodem se stovkami nakupujících nebo mezi přeplněnou tramvají a malou restaurací s deseti stoly. Proto je přesvědčen o tom, že vládní opatření nepomáhají, a naopak ničí životy lidí. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby vláda všechno otevřela a ochranu zaměřila na nejohroženější skupiny.

Ode dneška musí restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20:00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů, kdy do nich znovu mohli po několika týdnech přijít hosté. Vláda zpřísněním reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření. Kromě pivovaru Malý Janek zůstaly po 20:00 na protest otevřené i některé další restaurace, například v Teplicích.

Pivovar v Jincích na protest nezavře. Otevřeno bude mít i po vládní zavíračce

Publikováno:před 10 měsíciZdroj:Náš REGIONAutor:Jan Štoll

Pivovar Malý Janek v Jincích na Příbramsku nechá ve středu 9. prosince svou restauraci otevřenou i po 20:00 a vyvěsí českou vlajku. Jeho zaměstnanci tak budou protestovat proti vládnímu nařízení, s nímž nesouhlasí. Přidat se mají i další provozovatelé restaurací.

„Začíná se to trošku houfovat, lidé přemýšlejí co dál. Zatím se ke mně dostávají informace, že definitivně prostory uzavírají a končí. Někteří se k nám připojí,“ uvedl majitel Jiří Janeček. Konkrétní být ale nechtěl, informace se podle něj budou teprve postupně objevovat na facebooku.

Bary, restaurace a další stravovací zařízení včetně výdejních okének budou muset od středy 9. 12. zavírat ve 20.00 místo 22.00 hodin. Zakázána bude po celý den konzumace alkoholu na veřejnosti a na trzích se nebude smět prodávat občerstvení a alkohol. Vláda zpřísněním reagovala na častá porušování protiepidemických opatření.

Uzavření restaurací a pivovarů ve 20:00 v předvánoční době je ale podle Janečka stejné jako je zavřít úplně. Míní, že vláda není situaci schopná řešit a restaurace a pivovary si vybrala jako obětního beránka, naopak nacpané obchody, metro a děti ve školách jí nevadí. Provoz restaurací přitom podle Janečka nepředstavuje ohrožení. „My jsme nebyli přeplnění. Návštěvnost se zvýšila, ale lidé mají před svátky jiné priority,“ namítl.

Malý Janek uvaří 20.000 litrů piva měsíčně, zásobí jím hlavně vlastní restauraci. Dodává ho také do okolí a jedné restaurace v Praze.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.20.12.2020 11:3612