Historie a současnost Pivovaru Kocour

Varnsdorfský pivovar Kocour si vytyčil nelehký úkol – ukázat domácímu konzervativnímu pivaři, že pivo nerovná se jen chlazená desítka v lednici, že pivo je víc než český ležák, že pivo se báječně skloubí s gastronomií, že se pivo dá pít podle ročního období, nálady..že pivo je prostě víc než to, jak je u nás všeobecně vnímáno.
Proto se snažíme nabídnout pestrou paletu pivních speciálů, sahající od silných ležáků po různá svrchně kvašená piva typu weizen, stout, saison, pale ales atd.
Objevte s námi pestrý svět piva, jeho styly, chutě, nuance, speciály různých částí zeměkoule, přijďte k nám degustovat a poznávat...dejte pivu šanci, aby se ukázalo ve své plné kráse. K tomu vám pomáhej Kocour:)
Zdroj:Stránky Pivovaru Kocour, 2016


Více na stránkách pivovaru

Keramičku ve Varnsdorfu proměnili v pivovar a společenský sál

Publikováno:před 8 měsíciZdroj:Aktuálně.czAutor:Magdaléna Medková

Od roku 2007 sídlí v bývalé pobočce bratří Böttcherů ve Varnsdorfu na Ústecku pivovar Kocour. Přestože stojí na odlehlém místě, vede k němu železnice, u které si majitel nechal postavit soukromou zastávku. Před dvěma lety se rozhodl rozšířit kapacitu prostoru rekonstrukcí bývalého skladu. Vzniklo v něm sezení, výčep a společenský sál. Mezi stěny z roku 1912 se po pandemii vejde až 250 lidí.

Autorem sálu s výčepem a hospodou je ateliér DomyJinak, který s přestavbou soutěží v šestém ročníku ceny Interiér roku od Institutu bytového designu. Ten každoročně vybírá nejlepší soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů.

S nejzajímavějšími soutěžícími čtenáře i letos seznamujeme na webu Aktuálně.cz, který je hlavním mediálním partnerem ceny. Stavby a interiéry vytvořené v roce 2020 mohou autoři přihlašovat až do konce února.

Příští zastávka Pivovar Kocour

Publikováno:před 2 letyZdroj:Hospodářské NovinyAutor:Simona Janíková

Venku se čepýří páv, kolem plotu se líně protahuje kočka, uvnitř Pivovaru Kocour se ale čile pracuje. V restauraci obsluhují servírky německé turisty, kterých přijel celý autobus, a v další části budovy dělníci staví sál. "Vejde se sem asi 300 lidí. Do konce roku bychom to chtěli mít hotové," říká Josef Šusta, spoluzakladatel a šéf Pivovaru Kocour, na místě, kde právě rachotí vrtačky a práší se ze všech koutů.

Minipivovaru ve Varnsdorfu takový prostor, třeba pro pořádání velkých svateb, zatím chyběl. Když před 11 lety Šusta spolu s kamarády pivovar zakládal, měl jen malou degustační místnost, kam se stěží vešlo 30 lidí. "Jenže pořád chodili další, tak jsme vybudovali restauraci a neustále ji zvětšovali. Pak jsme udělali ubytování ve vagonech a loni otevřeli hotel," popisuje Šusta.

Ve Varnsdorfu se chystá masopust, proběhne i v pivovaru

Publikováno:před 3 letyZdroj:Děčínský deníkAutor:Jitka Vepřovská

Pivovar Kocour ve Varnsdorfu chystá novou akci s názvem Pivní masopust. Ta bude spojena s masopustem města Varnsdorf.
Varnsdorfský masopust se uskuteční v sobotu 2. března. Na zabijačkové hody se lidé mohou těšit už od osmi hodin na nádvoří před Střelnicí. Maškary se sejdou o hodinu později na nádvoří základní umělecké školy. Po masopustní maškarádě a naražení starostenského sudu piva obsadí sál Střelnice dětský masopustní rej.

Nebude chybět ani vyhlášení nejlepších masek. Zahraje kapela Pavla Zelenky a zatančí soubor Dykyta. Od 13 hodin bude pokračovat masopust v areálu pivovaru. Tradičně se chystá přehlídka silných a ochucených piv a zabijačkových specialit. Hudební doprovod zajistí skupiny P.R.T, U Práži v garáži a Krleš. Po celou dobu akce se budou konat tematické pivní soutěže. Vstupné je 50 korun.

Do pivovaru Kocour jezdí zákazníci vlakem

Publikováno:před 4 letyZdroj:IZDoprava.cz

Pivovar Kocour je umístěn na severním okraji Varnsdorfu v blízkosti silnice II/265 a železniční tratě 828, kde jezdí vlakové spoje trilex. Provozovatelem vlaků je společnost Vogtlandbahn-GmbH, která má sídlo v Neumarku v Sasku. Od prosince 2010 jezdí vlaky trilex na lince L7 Seifhennersdorf –/Rybniště – Zittau – Liberec.

Zastávka je unikátní svým designem, na kterém spolupracovala architektonická kancelář Domyjinak, která navrhla její výjimečnou výzdobu. Autorem návrhu zastávky jsou Ing.arch. Petr ŠIKOLA, Ph.D. , Ing.arch. Jan ČERNOCH, Ing. Jan PUSTĚJOVSKÝ, Ing.arch. Hana STAROŇOVÁ . Investorem stavby byl majitel pivovaru Kocour, pan Josef Šusta. Stavbu nástupiště zajistila firma Chládek a Tintěra a nástupištní objekt vznikl svépomocí.

Zastávka je nápaditá a zeleň kolem je udržovaná. Že se zastávka vyplatí, to ocení patrně majitel pivovaru, protože hosté z Německa jezdí často a rádi. Čepuje se tu několik druhů piv a je tu veselo. K pivovaru je možné dojet autem i na kole. Parkovací plochy jsou nezpevněné, ale je zde dostatek místa. Cyklisté jsou vítáni. Více o pivovaru http://www.pivovar-kocour.cz/cs/o-pivovaru

Z pivního orloje vyjíždí půllitr piva. Pivovar Kocour 
chystá ještě pivní lázně

Publikováno:před 5 letyZdroj:Dečínský deníkAutor:Alexandr Vanžura

Nové lákadlo na turisty by mohl mít 
v brzké době Varnsdorf. 
V tamním pivovaru Kocour by totiž mohly vyrůst pivní lázně.

Hrádek, několik kostelů a pak dlouho nic. Největšímu městu Šluknovského výběžku s přibližně šestnácti tisíci obyvateli chybí velký tahák pro turisty. Například v Rumburku je mohou přitáhnout na Loretu nebo historické náměstí. Ale i ve Varnsdorfu by se to brzy mohlo změnit.

„Chceme zde vybudovat pivní lázně. Jde to ale pomalu, financujeme to jen ze svých peněz, z toho, co vyděláme. Nemáme na to žádné dotace," říká majitel pivovaru Kocour Josef Šusta, který si pro inspiraci jezdí do jiných podobných zařízení, například do Chodové Plané. Právě v pivovaru, kde je možné se již dnes ubytovat, by pivní lázně měly vyrůst.

Podle Šustových představ by měly pivní lázně ve Varnsdorfu nabízet několik procedur. Nabízí se i další propojení s pivovarem a restaurací.

„V pivních lázních se lidé samozřejmě nekoupou přímo v pivu. Ale v pivním roztoku. Pivo dává lázni vůni a řadu pro tělo zdravých látek," vysvětluje Josef Šusta s tím, že přesný termín otevření lázní zatím jasný není.

PIVNÍ ORLOJ
Již nyní se ale mohou návštěvníci pivovaru pokochat pivním orlojem, který je v Kocourovi v provozu několik měsíců.

„Podobnou věc jsem měl 
v plánu už delší dobu. Dělal jsem ho asi rok a čtvrt. Spolu s Josefem nás to napadlo, jak jinak, u piva. V pivovaru byl takový prázdný roh. A já si říkal, že by to tam něco chtělo," popisuje vznik pivního orloje jeho tvůrce Josef Kestler.

Ten celý orloj, s výjimkou elektronického modulu řízení, který mu udělal kamarád, dělal sám.

Každých patnáct minut se orloj rozsvítí a rozehraje. Každou celou hodinu z něj vyjede půllitr plný piva.

„Lidé vykřikovali: Vyjel bůh! Je bezvadné vidět reakce lidí, kterým se orloj líbí," říká Josef Kestler.

Ten chce pivní orloj ještě vylepšit. Navíc by rád varnsdorfský pivovar vyzdobil dalším podobným strojem. Tentokrát by se mělo jednat o symbol pivovaru, kocoura, na létajícím kole.

Kocour hostí pivní 
Ale Festivale!

Publikováno:před 7 letyZdroj:Dečínský deníkAutor:Jaroslav Zeman

Milovníci dobrého, svrchně kvašeného piva by měli zbystřit. Areál pivovaru Kocour ve Varnsdorfu v sobotu 25. října totiž pořádá již 5. ročník Ale Festivale.

„Čeká nás soutěžní festival svrchně kvašených piv, hojná účast minipivovarů a pivovarníků, více než padesátka svrchně kvašených speciálů 
a samozřejmě bohatý kulturní program.

Postupně vystoupí hudební formace Broky Františka Kanečka, Cosmomolitan, Surovej Stefan a celou akci uzavře Replay band Prague," láká návštěvníky majitel pivovaru 
a organizátor Josef Šusta na akci, která startuje od 14.00 hodin. Vstupné vyjde na 50 korun.

K dobrému pivu patří také vybrané kulinářské pochutiny. Návštěvníci budou moci ochutnat mimo jiné z bohatého menu zabíjačkových hodů, jako například poctivou prdelačku, lahodnou tlačenku, chutné jitrničky, skvělý gulášek a chybět nebude ani tradiční prejt a ovárek.
„Chybět nebude ani volba nejlepšího piva, do které se může zapojit opravdu každý. Opět k nám bude vypraven speciální vlak," dodává Šusta.

Vlak pojede z Prahy přes Českou Lípu a staví přímo 
u pivovarské zastávky. Jednotná cena zpáteční jízdenky je 380 korun. V ceně je vstup na celý festival a také dvě piva, která budou k dispozici přímo ve vlaku.

Přesný seznam zastávek 
a další podrobnosti k akci najdete na webové stránce www.vlakemzakocourem.cz.

Jízdenky na speciální Ale Festivale vlak můžou zájemci také objednávat na telefonním čísle 605 233 934, anebo zakoupit v restauracích Kulový Blesk (Sokolovská 13, Praha 2) a Zlý časy (Čestmírova 5, Praha 4).

A na jaké pivní speciality se můžou návštěvníci celé akce těšit?

Primátor, Křinický pivovar, Benedikt, Antoš, Kocour Varnsdorf nebo Zvíkov. Chybět nebudou ani pivotéky Čerstvé pivo, Zlý časy, nebo Kulový blesk.

Vaříme tolik, kolik se vypije

Publikováno:před 7 letyZdroj:ekonom.cz

Varnsdorfský pivovar Kocour sází na české ležáky i na pivní exotiku. Na receptech spolupracuje se sládky z celého světa.

Mám rád pivo a potkal jsem správné lidi, kteří mi na začátku pomohli. A také jsem chtěl najít nové využití pro opuštěný areál keramičky. Takové jsou hlavní důvody, proč se Josef Šusta rozhodl v severočeském Varnsdorfu založit minipivovar Kocour.

Nejsevernější český pivovar se nachází na okraji města vedle železniční tratě, hned za výrobnou je česko-německá hranice. Kromě vaření piva nabízí také ubytování v odstavených lůžkových vagonech, nechybí zde ani prostorná restaurace.

Pivní masakr ovládl Pivovar Kocour ve Varnsdorfu

Publikováno:před 8 letyZdroj:Deník.cz

I letos se ukázalo, že Valentýnský pivní masakr v Pivovaru Kocour ve Varnsdorfu je velmi oblíbený.

Návštěvníky letos čekala přehlídka silných a ochucených piv, zabíjačkové pochoutky všeho druhu i soutěž s vyhlášením nejlepší jitrnice, jelítka a tlačenky.

4. ročník Valentýnského pivního masakru

Publikováno:před 8 letyZdroj:Pivovar Kocour

Zdravíme všechny příznivce piva a varnsdorfského pivovaru. Připomínáme,že zítra 15. února v 14 hodin začíná ( stánky budou otevřeny od 10. hodin ) v areálu pivovaru první letošní festival a to už 4. ročník Valentýnského pivního masakru.Kromě přehlídky silných piv z Čech a zahraničí vás čeká spousta pochoutek a masopustních specialit a samozřejmě kulturní program. Jsou připraveny různé soutěže pro děti, tak se nebojte je vzít sebou.
Festivalu se účastní pivovary a prodejci Radniční minipivovar Jihlava, Zlý časy, Primátor, Antéňák, Konrád, Mordýř, Pivovarský dvůr Zvíkov, Kulový blesk, krásnolipský Křinický pivovar.

Své výrobky představí řezníci, uzenáři a cukráři z okolí a i od sousedů z Německa.
Festival doprovodí kapely Malvas ( odpoledne ) a večer Všecek písek - Krutý sudetský býkbýt.

Takže určitě přijďte ...

První soukromá zastávka byla otevřena ve Varnsdorfu

Publikováno:před 8 letyZdroj:Deník.czAutor:ČTK

U varnsdorfského pivovaru Kocour vznikla nová železniční zastávka. Je jedinečná tím, že ji postavil soukromý investor.

Jde už o třetí železniční zastávku ve městě. K zastávce Varnsdorf tu vloni přibyla nová Varnsdorf staré nádraží. Všechny tři leží na česko-německé trati spojující Liberec, Žitavu (Zittau), Varnsdorf a Seifhennersdorf.

Nejnovější zastávka má pomoci zvýšit počet cestujících v úseku mezi Varnsdorfem a Seifhennersdorfem, německá strana totiž uvažuje, že tu vlaky zruší. Na dnešním slavnostním otevření zastávky to zmiňovali zástupci samospráv jak z české, tak německé strany.

Zastávku nedaleko pivovaru nechal vybudovat jeho majitel Josef Šusta.

"Měla by sloužit veřejnosti, širokému okolí," řekl Šusta. Podle jeho slov se pivovar připojil k radnici, jejíž představou bylo vybudovat ve městě dvě nové zastávky. "Spoustě lidem se to zdálo jako bláznovství, bylo i spousta fandů," dodal.

"Je to jedno z míst, které se v budoucnosti doufám stane vyhledávaným turistickým cílem. Nejen zastávka, ale i pivovar. Jediný problém, který zatím máme, je ten, že zatím není zcela uzavřená záležitost, zda se tato zastávka nestane konečnou, zda bude trať i v budoucnu pokračovat do Seifhennersdorfu. Je to otázka peněz na německé straně," komentoval celou věc starosta Varnsdorfu Martin Louka. Dodal, že město by naopak přivítalo, kdyby trať ze Seifhennersdorfu pokračovala dále do Eibau, kde je také pivovar. "Tato spojnice by byla turisticky velice zajímavá," podotkl.

Šusta je železničním nadšencem a po rozjezdu svého podnikání v autodopravě si začal plnit své klukovské sny. Koupil chátrající keramičku a proměnil ji v pivovar s restaurací. Do přilehlého bývalého kaolinového lomu nastěhoval celou řadu domácích zvířat, která tu dnes obdivují děti. Do keramičky vedla železniční vlečka. Šusta si obstaral dva lůžkové vlakové vozy, vyřazené z moskevského rychlíku, nechal je zrenovovat a oba dnes slouží pro přenocování hostů.

"Jakmile jsme se dozvěděl, že se na blízkém starém nádraží chystá stavba nového nástupiště, napadalo mě, že by nová zastávka mohla usnadnit cestování obyvatelům v okolí pivovaru a zároveň by k nám vlakem mohli jezdit lidé na pivo," uvedl Šusta. Kolik ale vybudování zastávky stálo, neprozradil.

Zastávku navrhla architektonická kancelář DOMYJINAK.

"Inspirací formy zastávky nám byly historické pivní bedny, které navozují souvislost stavby s pivovarem, pro materiálové řešení z rezavého plechu pak industriální charakter areálu," vysvětlil motivaci tvůrců architekt Petr Šikola. Přístřešek je vyroben z masivních dvoucentimetrových plátů rezavé oceli se zamýšlenou patinou, v nichž je vyvrtané množství otvorů. Ty tvoří logo pivovaru Kocour.

Na zhruba 60 kilometrů dlouhé trati z Liberce přes německou Žitavu do Varnsdorfu jezdí od prosince 2013 jediný dopravce - německý Vogtlandbahn. Nasadil nízkopodlažní soupravy, zvýšil komfort pro cestující a vlaky jezdí rychleji.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.31.01.2021 11:5012