Historie a současnost Pivovaru Karlovy Vary

První pivovar v Karlových Varech byl založen v roce 1520 a stával v blízkosti Vřídla. Byl zničen požárem v roce 1604. Nový, zděný pivovar se sladovnou byl vystavěn nedlouho po požáru pivovara byl uzavřen v roce 1729. Pivovar nedaleko vřídla působil na lázeňské hosty negativně. Radnice vystavěla nový pivovar mimo centrum, v blízkosti dnešních Lázní I. Ten vařil pivo až do konce 19. století.

V roce 1878 začala se souhlasem městské rady stavba nového pivovaru. Lokalita byla tehdy zcela mimo město, v samostatné vsi Rybáře (německy Fischern). Produkce piva nového pivovaru stoupala, podnik byl průběžně renovován a rozšiřován a postupně likvidoval konkurenci v blízkém okolí. Majitel koupil i měšťanský pivovar v Ostrov.

Rybářský pivovar se začal proslavovat výrobou minerálního piva. Výrobní postup zůstal dodnes tajemství. Pivovar měl obchodní pivovarzastoupení v severních oblastech Německa, v Dánsku, Švédsku a Norsku.

Problémy přinesla hospodářská krize a nástup nacismu. Mírné oživení přinesl nástup henleinovců, kteří měli v Karlových Varech jedno z center. Za 2. světové války byl v pivovaru zřízen koncentrační tábor a zařízení bylo zdevastováno.

Po roce 1945 nahradili zaměstnance německé národnosti mnohdy profesně neznalí čeští dosídlenci. V roce 1948 byl pivovar znárodněn. Násilnou pivovarkoncentrací výroby byly definitivně zrušeny všechny okoní pivovary.

Po válce se množství vyrobeného piva zvyšovalo a v roce 1956 byl docílen historický rekord - 130 390 hl. Bohužel kvalita piva utrpěla přetěžováním strojního vybavení a zaměstnanců, cílem bylo pouze splnění plánu. Rekonstrukce a modernizace byly neustále odkládány, až v roce 1969 se začal pivovar modernizovat.

V roce 1966 byla zahájena výroba 11 % světlého ležáku s názvem Karel. Nejprve byla novinka s radostí uvítána, později ale zájem ochaboval. V 90. letech byl pivovarproto využíván především k vaření plzeňských piv. Koncem roku 1999 se všechna výroba piva Primus přesunula do Plzně a pivovar byl zakonzervován.

Na konci roku 2001 měl být znám nový majitel pivovaru, jenže nikdo ze zájemců neučinil společnosti Plzeňský Prazdroj dost zajímavou nabídku. Na podzim 2004 se opět Prazdroj pokoušel areál prodat. Novým majitelem se stala společnost Upmann style, která plánovala v areálu prozatím zřídit sklady a obchodní prostory.

Majitelé pivovaru:
Anton Weber z Hohengrundu, Robert baron Weber-Hohengrund, Robert, Pavel a Siegfried Weber-Hohengrund, v.o.s., Velkoněmecká říše, Robert, Pavel a Siegfried Weber-Hohengrund, v.o.s. - národní správa, Karlovarský pivovar Rybáře - národní správa

Pivovar byl po znárodnění součástí podniků:
1948-1952 Chebsko-karlovarské pivovary n.p., 1953-1954 Karlovarské pivovary n.p., 1955-1959 Chebsko-karlovarské pivovary n.p., 1960-1964 Plzeňské pivovary n.p., 1965-1990 Západočeské pivovary n.p., 1990-2004 Plzeňský Prazdroj a.s.
Zdroj:Správným směrem, 2017


Areál bývalého pivovaru byl tvořen několika nesourodými stavebními celky. Jádro tvořil původní objekt sladovny čp. 142 od pražského stavitele Jiráska. Sladovní blok završoval hvozd, s nímž těsně souvisela původní varna. Ta, ale již v novém provedení (1969–1975), vytvářela spolu s pivovarským komínem druhotnou dominantu areálu. Samostatnými objekty byly chladné hospodářství se spilkou a sklepy čp. 152, které doplňovala novorenesanční správní budova a rovněž strojovna s kotelnou čp. 246. Objekty zaniklého podniku byly od konce roku 1999 pivovarprázdné a bez využití.

Vzpomínky - Na dlouhá léta strávená v karlovarském pivovaru v Rybářích rád vzpomíná Václav Vejvoda z Karlových Varů - Rybář. Ten zde pracoval jako obsluha a údržbář chlazení a topení. "Škoda, že plzeňský pivovar provoz v Karlových Varech zavřel. Měl jsem solidní práci a hlavně jsem to měl do pivovaru pár metrů. Do dnešního dne jsem se nedozvěděl ten správný důvod, proč zde výroba oblíbeného piva Karel skončila. Majitelé neuvedli žádné podstatné argumenty," řekl v říjnu 2004 muž, který piva nikdy moc nevypil, ale chutnalo mu. "Štamgasti si Karla jedenáctku velice pochvalovali. Kromě Karla se pil i dvanáctistupňový Dukát a ke konci jsme zde zkoušeli vyrábět i kvasnicové pivo. To se ovšem moc neujalo, protože se muselo rychle spotřebovat," pokračoval Vejvoda. Na výrobu desetistupňového piva nesoucího název Primus moc dobré vzpomínky nemá. "Říkali jsme Primus humus." "Škoda jen sládků a dalších odborníků. Ti přišli o práci a v oboru zůstat nemohli," dodal. Použitá lit.: Otto Rykl: Pivovar Karlovy Vary 1879 - 1979, pamětní spis vydaný ke stému výročí založení pivovaru Karlovy Vary
Zdroj:Prázdné domy


Majitel pivovaru v Rybářích má 90 dnů na demolici

Publikováno:před 16 dnyZdroj:Karlovarský deníkAutor:Jana Kopecká

Jeden z vlastníků komplexu pivovaru v Rybářích je kontroverzní Rus. Podle opozičního zastupitele Adama Klsáka by bylo vhodnější, aby nejdříve došlo k demolici a až pak by město mělo vyjít investorovi vstříc.

Ostrá diskuse se strhla na jednání karlovarského zastupitelstva v úterý 9. dubna kolem situace se zchátralým areálem pivovaru v karlovarských Rybářích. Zastupitelé řešili žádost vlastníka komplexu, kterým je společnost AF Company, na změnu územního plánu pozemků, jež na nacházejí ve svahu nad Dolní Kamennou. Společnost se zavazuje, že k demolici dojde do 90 dnů a vedení města věří, že závazek dodrží.

Pivovar obývají bezdomovci a narkomani a nejen obyvatelé Rybář budou rádi, když půjde areál k zemi, což investor, který tam plánuje výstavbu Nového centra Rybáře, slibuje. Jenomže před pár týdny se teprve na veřejnost dostala podstatná informace, že padesátiprocentní podílník této společnosti Felix Ikonnikov nemá právě dobrou pověst. „Člověk jménem Felix Ikonnikov patřil mezi tvůrce finanční pyramidy MMM 2013 a dnes má dům naproti Mlýnské kolonádě,“ uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz ruský protikorupční aktivista Michail Maglov už na začátku roku 2017. „Felix Ikonnikov je Rus. Je to známý účastník ruské finanční pyramidy, je jejím předním členem, který organizoval podněcování vojenských operací v Doněcku a Lugansku,“ napsal někdejší student ČVUT Jan Matoušek, jenž se v roce 2018 zabýval ve své diplomové práci transformací pivovarského areálu.

Právě tyto okolnosti, které vyplavaly na povrch až nyní, jsou pro opozičního zastupitele Adama Klsáka (KOA) natolik závažné, že by město mělo mít v případu změny územního plánu ze zelené plochy na smíšenou centrální jisté záruky. Jeho argumenty ovšem nebyly při hlasování brány v potaz a změnu zastupitelstvo schválilo bez připomínek. Viktor Florián ze spolku Chraňme Vary navíc zastupitele upozornil, že aktivity tohoto Rusa už prověřuje policie. „Jak jsem se dozvěděl, vlastník má už vydaný demoliční výměr a připadá mi účelové, že ho ještě neuplatnil. Jeden z majitelů je kontroverzní osoba, která může být zařazena na sankční seznam. My mu změnou územního plánu vyjdeme vstříc, a on může následně pozemky někomu prodat, aniž by k demolici došlo. Proto navrhuji, udělejme změnu územního plánu až poté, co bude pivovar odstraněn,“ navrhoval Klsák. „Podařilo se nám získat čestné prohlášení od vlastníka, že k demolici dojde do 90 dnů od odsouhlasení změny územního plánu,“ reagovala primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Radní Petr Bursík (ODS), který má územní plánování ve své gesci, uvedl, že se k problémům kolem Ikonnikova vyjadřovat nebude. Podle něho se danou změnou napraví chyby, které město způsobilo už v roce 2010, kdy byly pozemky označeny jako zeleň. „My jsme znehodnotili soukromému investorovi pozemky a nyní se snažíme tuto chybu odstranit. Z pohledu legislativy na tom nevidím nic špatného,“ konstatoval Bursík. „Pozemky byly převedeny jako zeleň bez toho, aniž by se k tomu vyjádřil. A já nemám důvod investorovi nevěřit, že lhůtu devadesáti dnů nedodrží,“ přidala se primátorka.

Na to se ozvali zastupitelé z řad ANO a SPD, kteří připomněli vážnost situace v Rybářích, za níž podle ní může právě pivovar. „Chápu, že situace je zde strašná. Ale, ale čestné prohlášení ještě neznamená, že to udělá. To mohl už dávno,“ kontroval Klsák.

Kontroverzní osobou se zabývala Česká televize v pořadu Reportéři. „Chtěla jsem od ní informace ohledně investora, ale dodnes nic nevím. My to neděláme pro investora, ale pro občany města,“ prohlásila Pfeffer Ferklová. Vedoucí stavebního úřadu Ladislav Vrbický pak zdůraznil, že pokud by se tato dílčí změna územního plánu vyňala z celé kompletní zprávy, celý proces se tak protáhne i o tři měsíce. „Doporučil bych, aby změna byla pozdržena aspoň do té doby, než budou kolem této osoby vyvráceny pochybnosti,“ uzavřel bouřlivou diskusi Florián ze spolku Chraňme Vary.

Za společnost AF Company vystupuje především projektový manažer Miroslav Příkop, který komunikuje i s redakcí Deníku. V úterý byl ale nedostupný. K Ikonnikovi na začátku únoru uvedl: „Neumím na to adekvátně reagovat, protože já toto jméno neznám. Nikdy jsem ho neslyšel, ani jsem tohoto člověka neviděl. Já jsem v kontaktu jen s panem Kasymovem (Alisher Kasymov je jednatel AF Company – poznámka redakce), který je oprávněnou osobou jednat za investora. Vím, že má nějakého společníka, ale nevím, kdo to je. Finanční prostředky použité na transformaci pivovaru budou standardního charakteru. Těmi by měly být bankovní úvěry. Pan Kasymov si už dělal průzkum. Nejdříve ale musíme mít stavební povolení, abychom mohli o úvěry požádat. Jde o klasický developerský projekt.“

Plány se mění v realitu. Buldozery by mohly najet do pivovaru v Rybářích v únoru

Publikováno:před rokemZdroj:Sokolský deníkAutor:Jana Kopecká

Majitel zchátralého areálu zahájil jednání s dotčenými orgány ohledně možné přestavby.
Záměry a představy společnosti AF Company, která vlastní zchátralý areál pivovaru v karlovarských Rybářích a chce ho přestavět na nové bytové centrum se službami, během posledních dvou let doznaly většího skluzu. Nyní ale to vypadá, že se plány nakonec změní v realitu a nezůstanou, jak tomu u podobných projektů bývá, jen na papíře. Jak totiž tento týden potvrdil Deníku projektový manažer společnosti Miroslav Příkop, majiteli se opravdu podařilo už v prosinci zahájit jednání s dotčenými orgány ohledně výstavby. Tuto zprávu uvítají nejen obyvatelé přilehlé Sokolovské ulice, ale i strážníci městské policie a také hasiči, protože pivovar obývají bezdomovci a narkomani, kteří dělají z Rybářů jedno z nejméně bezpečných míst ve městě.

"Dokončili jsme projektovou dokumentaci, kterou jsme v prosinci předali orgánům. Ty nyní mají zákonné lhůty, aby se k nim vyjádřily. Pokud nenastanou komplikace, v únoru bychom mohli požádat o územní řízení," konstatoval manažer společnosti. Jak dodal, znamená to tedy, že v únoru by do areálu mohly najet už buldozery, které zchátralé objekty srovnají se zemí. Vize AF Company z konce roku 2020 přitom byla, že územní řízení chtěli zahájit už v létě roku 2021.

Současná doba s sebou nese problémy. Nejdříve přišel covid, který plány majitelů pivovaru zpomalil. Pandemii vystřídala další krize doprovázená rekordní inflací. Podle Příkopa ovšem projekt není ohrožen kvůli financím. "Někdy na podzim bychom mohli začít s přípravnými pracemi, jako jsou například přípojky," dodal.

Přestavba areálu, jejímž smyslem je vytvořit nové městské centrum v Rybářích, má být rozdělena do několika etap. V rámci té první by mělo být postaveno 140 bytů. V komplexu, který se nazývá Nové centrum Rybáře, se počítá i se službami, supermarketem či parkovištěm. Má tam vzniknout i náměstíčko. Investoři také uvažují o propojení centra komunikací s Dolní kamennou, na což by mohl navázat i nově plánovaný most do Charkovské ulice.

Nelegální obyvatelé pivovaru ale tomu, že by se s rozpadlým areálem mělo začít něco dít, příliš nevěří. "Bydlím v pivovaru asi dva a půl roku. Bydlet se tam dá. Tady žádný majitel není, nevěřím tomu, že to půjde k zemi. Deset let už to bourají. A pokud by na to skutečně došlo, kam půjdu? Kamkoliv," řekl Deníku vloni v říjnu jeden z obyvatel pivovaru.

"Už bylo na čase. S demolicí se mělo začít už dávno. Vadí nám, že tam opakovaně hoří, že tam jsou bezdomovci. Co se denně děje na té Sokolovské ulici, je prostě katastrofa," komentovala situaci místní obyvatelka a zaměstnankyně trafiky.

Zpustlý karlovarský pivovar půjde k zemi, místo něho vyroste nová čtvrť

Publikováno:před 4 letyZdroj:Impuls.czAutor:Petr Kozohorský

Město Karlovy Vary ladí společně s investorem podobu zcela nové obytné čtvrti, která vyroste na místě bývalého pivovaru v Rybářích. Takzvané Nové centrum Rybáře nabídne byty i domy s výhledem na řeku i prostory pro podnikatele.

„Musíme koordinovat postup v rámci územního plánu a územního řízení,“ konstatoval náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek. Podíl města je podle jeho slov jasný. Přes pozemky investora totiž vede propojení zamýšleného mostu, který by měl být prodloužením Charkovské ulice se Sokolovskou ulicí.

Vedoucí projektu bytové výstavby v Rybářích Miroslav Příkop už v minulosti na toto téma s karlovarskými radními jednal. „Tato možnost se přímo nabízí,“ uvedl k možnému propojení obou břehů Ohře.

Radnice vidí podle Trtkových slov celý projekt Nového centra Rybáře pozitivně. „Po urbanistické stránce bude investor spolupracovat s Kanceláří architektury města. Naším zájmem je posunout projekt dál, aby mohla začít jeho realizace,“ naznačil náměstek.

Dořešit je podle jeho slov nutné také napojení chystaného bytového komplexu na stávající komunikace v Rybářích.

Podporu města už dříve naznačoval náměstek Petr Bursík. „Zpracovatel studie má reálný a citlivý přístup k danému území,“ pochvaloval si projekt letos v létě, kdy jej investor představil radním (podrobněji v článku V bývalém karlovarském pivovaru vznikne nová bytová čtvrť).

Areál bývalého karlovarského pivovaru se po dlouhá léta objevoval v anketách jako jedna z největších ostud lázeňské metropole. Majitelem zdevastovaného objektu je od začátku loňského roku podnikatel Alisher Kasymov.

„Šli jsme do toho, protože jsme viděli potenciál toho místa. Jednali jsme o tom už dlouho, zvažovali jsme, co nám projekt přinese a co to bude stát. Ve finále jsme dospěli k názoru, že bychom z areálu pivovaru mohli v budoucnu udělat velice krásné místo,“ vysvětlil podnikatel důvod, proč se pustil do přeměny zpustlého areálu.

Bývalý pivovar půjde k zemi
V příštím roce by už mohla začít výstavba první etapy celého projektu. Ta zahrnuje dva polyfunkční objekty, v nichž budou kromě bytů i prostory pro podnikání, menší bytové domy a řadové rodinné domy. Pokračovat by se mělo ve druhé etapě v dolní části areálu, kde by měly vyrůst další bytové domy nabízející přímý výhled na řeku.

O budoucnosti druhé etapy však rozhodne obchodní úspěch první části projektu. „V souvislosti s druhou etapou zatím neplánujeme žádný časový harmonogram. Navíc se dá tato výstavba rozložit do postupných kroků,“ naznačil postup prací vedoucí projektu Miroslav Příkop.

Ještě předtím ale půjde k zemi bývalý objekt pivovaru. Autoři projektu dostali pro tento krok zelenou od všech zainteresovaných orgánů včetně památkářů. „S nimi budeme spolupracovat i nadále. Jejich názory a stanoviska jsou pro nás vždy důležitá. Chceme ale brát v úvahu i názor samotných lidí, kteří v dané lokalitě žijí, aby se podařilo projekt do daného území opravdu dobře zasadit,“ komentoval první krok k Novému centru Rybáře Alisher Kasymov.

V konečné fázi by v Centru nové Rybáře mělo vzniknout 250 bytů. Podle nejoptimističtějších odhadů Kasymova by celý areál mohl být hotový do roku 2023.

„Zatím jsme nerealizovali stavbu tak mohutného rozsahu. Bude samozřejmě záležet na poptávce. Záleží ale také i na postupu úřadů. Doufáme i v maximálně možnou podporu města,“ naznačil v minulosti duchovní otec celého projektu.

Studie na pivovar je hotová. Už za rok by se mohlo stavět

Publikováno:před 4 letyZdroj:Karlovarský deníkAutor:Jana Kopecká

Společnost AF Company, za níž stojí podnikatel Alisher Kasymov, už má hotovou studii, podle níž se bude připravovat dokumentace pro územní řízení na přestavbu zchátralého pivovaru v karlovarských Rybářích.

Tato studie řeší zásadní přeměnu lokality, kterou vlastní právě AF Company, v rámci první etapy. Během ní mají zmizetz areálu zchátralé objektya vznikne tam asi 140 bytů.

„Místo hlavní vysoké budovy pivovaru plánujeme velký bytový dům, kde budou v podzemní části garáže, v přízemí obchody včetně nějakého hypermarketu. Už jednáme s možnými řetězci,“ říká projektový manažer Miroslav Příkop. V rámci první etapy bude postaven ještě jeden velký bytový dům, i v něm se počítá s obchody a službami. Zmíněné dva objekty mají mít zelenou střechu a pět až šest pater. Ve studii se je naplánovánoi nové náměstíčko uprostřed Nového centra Rybáře, jak je přestavba pivovaru nazvána. „Počítáme, že by mělo být propojené komunikací s Dolní kamennou, na což by mohl navázat i nově plánovaný most do Charkovské ulice,“ upřesňuje Příkop. Ve druhé etapě se mají postavit řadové domy poblíž ulice Kosmonautů.

„Děláme vše pro to, abychom skutečně mohli začít stavět. Prostředky na to jsou,“ dodává Příkop. Pokud vše půjde podle plánu, na jaře by mohl mít investor územní rozhodnutí a za rok touto dobou by se mohlo začít stavět. Investor doufá, že přestavbou dostanou Rybáře lepší pověst.

Pivovar nyní obývají narkomani a bezdomovci, což se řádným obyvatelům této čtvrtě nelíbí. „Už, aby byli pryč, po přestavbě pivovaru určitě zmizí,“ doufá jedna z místních obyvatelek. „Areál má na starosti správce, který ho má střežit. Je velký a je obtížné ho uhlídat. To, že nám do něj lezou cizí lidé, by mělo být věcí policie,“ dodává Příkop.

Ze zchátralého pivovaru vznikne městské centrum

Publikováno:před 5 letyZdroj:Karlovarský deníkAutor:Jana Kopecká

Než bude klid v okolí opuštěného areálu pivovaru v karlovarských Rybářích, v němž v současnosti pobývají narkomani a bezdomovci, ještě nějakou dobu potrvá. Areál už ale koupila společnost AF Company, za níž stojí podnikatel Alisher Kasymov, a má s ním velkolepé plány.

Pokud bude vše, jak si investor a projektanti představují, na konci příštího roku by se mohlo začít stavět. „Záměrem investora je tento „brownfield“ přeměnit na nové městské centrum, tak se také první etapa celého záměru bude jmenovat. Investor si vloni nechal zpracovat koncepty možného urbanistického řešení od několika architektonických ateliérů, ze kterých vybral ateliér CONSEQUENCE FORMA,“ informoval Miroslav Příkop za společnost AF Company.

Vlastník chce, aby v této části města vznikl kvalitně vyřešený veřejný prostor pro příjemný život. „Projekt obsahuje několik vícefunkčních objektů, které budou mít v podzemí parkování, v přízemí obchody, lékárnu, kavárnu či čistírnu oděvů a v dalších podlažích byty. Součástí bude také skupina řadových rodinných domů s menšími zahrádkami,“ upřesnil Příkop. Do konce letošního roku chce investor předat stavebnímu úřadu dokumentaci k územnímu řízení, předpokládá, že rozhodnutí by mohl dostat už v únoru. „V září příštího roku bychom chtěli obdržet stavební povolení a do konce roku bychom mohli začít s výstavbou první etapy,“ dodal Příkop.

Pivovar si v posledních měsících oblíbili bezdomovci a narkomani, kteří to mají mít údajně blízko k distributorům tvrdých drog v Buchendwaldské ulici. Státní i městská policie v areálu bývalého pivovaru podnikají častější kontroly, což potvrzuje i Příkop. „Od zakoupení areálu je území odborně spravováno se snahou o alespoň částečný úklid a udržování pořádku ve spolupráci s Policií České republiky a městskou policií,“ uzavřel. Místní obyvatelé říkají, že zajištění areálu je nedostačující, i když ho má střežit bezpečnostní agentura.

Podnikatel Kasymov v červenci plány na přestavbu pivovaru představil vedení města. „Kdyby se podařilo z tohoto území vytvořit, co nám prezentoval, tak by to bylo ideální, protože to respektuje danou lokalitu. Problémy, které nyní v pivovaru panují, by zmizely,“ uvedl před časem náměstek primátorky Petr Bursík (ODS).


Bývalý pivovar přestane hyzdit Vary, nový majitel plánuje bytový komplex

Publikováno:před 6 letyZdroj:iDNES.czAutor:Petr Kozohorský

Areál bývalého pivovaru v Rybářích je jednou z lokalit, které ne neprávem figurují na seznamu ostudných míst Karlových Varů. Skutečně není místem, kterým by se lázeňská metropole mohla pyšnit. Od začátku letošního roku má budoucnost pivovaru v rukou podnikatel Alisher Kasymov. A plány s ním má velkolepé.

„Náš optimistický názor je, že by za pět let mohlo být hotovo,“ tvrdí sebevědomě podnikatel.

Uvědomujete si, že jste koupil třetí největší ostudu v Karlových Varech?
Ano. Bohužel, na tento areál pivovaru, který se v minulosti proslavil výrobou piva Karlsbader, byl dlouhá léta smutný pohled.

A přesto jste šel do koupi absolutně vybydleného objektu?
Ano. Šli jsme do toho, protože jsme viděli potenciál toho místa. Jednali jsme o tom už dlouho, zvažovali jsme, co nám projekt přinese a co to bude stát. Ve finále jsme dospěli k názoru, že bychom z areálu pivovaru mohli v budoucnu udělat velice krásné místo.

Jak vzdálená ta budoucnost je?
Když jsme objekt koupili, začali jsme výběrovým řízením na architekta. Přihlásilo se nám pět studií. Nakonec s námi zůstala architektonická kancelář z Brna. Mladá společnost, jejíž zaměstnanci dlouhá léta působili ve Vídni a teď se osamostatnili. Mají obrovské zkušenosti s moderními urbanistickými projekty, protože ve Vídni dělali zakázky pro město. Právě kvůli těmto zkušenostem jsme brněnskou kancelář vybrali.

Kdy myslíte, že by se na projektu mohlo začít pracovat?
Již jsme se pustili do příprav. Začali jsme projektovat a připravujeme podklady pro územní řízení. Předpokládáme, že do konce roku bychom je předali úřadům. Jednáme s potencionálními subjekty, které by tam chtěly umístit své provozovny. Zájem projevil jeden z obchodních řetězců působících v České republice. I tento fakt nás přesvědčuje o tom, že tento projekt má smysl. Jednáme ještě s dalšími pěti či šesti firmami, které by mohly malé obchodní centrum zaplnit. Celý náš projekt je ale bytovým komplexem, obchodně chceme využít jen přízemní prostory některých objektů. Myslím si, že podoba, kterou jsme zvolili, se nejlépe hodí ke stávající zástavbě v okolí pivovaru.

Znamená to tedy, že původní objekty pivovaru čeká demolice?
Tam nic nezbylo. A to, co zbylo, je v katastrofálním stavu.

Nemáte problémy s památkáři?
Ještě předtím, než jsme areál koupili, byla vydána stanoviska, podle kterých nikdo nemá s demolicí stávajících objektů problém. Samozřejmě budeme nadále spolupracovat i s památkáři, jejichž názor a stanoviska jsou pro nás vždy důležitá, ať pracujeme na jakémkoli projektu. Chceme ale brát v úvahu i názor samotných lidí, kteří v dané lokalitě žijí, aby se podařilo projekt do daného území opravdu dobře zasadit.

Není trochu riskantní v současné době, kdy je v Karlových Varech spousta nevyužitých bytů, budovat bytový komplex?
Od doby panelové výstavby nikdo tak velký projekt v Karlových Varech nerealizoval. Proto předpokládáme, že se najde dost lidí, kteří budou mít zájem byty koupit. Počítáme s cenou na místním bytovém trhu zcela obvyklou, která by měla být dosažitelná pro široký okruh veřejnosti. S ohledem na současný vývoj hypotečních úvěrů chceme myslet i na ty, jejichž finanční možnosti by jim dovolily zajímat se jen o nájemní byty. Rádi bychom například mladým rodinám nabízeli takzvané startovací nájmy s delší dobou trvání. Chceme ale postavit nejen samotné bytové objekty, ale i zázemí pro ně. Vedle malého obchodního centra to bude například i školka. A samotné byty budou energeticky méně náročné, což znamená, že jejich provoz nebude stát tolik. Chceme, uvidíme, jestli se nám povede vybudovat samostatný areál.

Takže taková čtvrť ve čtvrti?
Přesně tak. Lákadlem má být právě dostupnost veškerého zázemí.

Kolik bytů by mělo vzniknout?
Podle současné varianty 250. To ale neznamená, že budeme stavět všechny najednou. Projekt je rozdělený na několik etap. Nejdřív je ale zapotřebí zbourat chátrající objekty a vše připravit pro budoucí výstavbu. To bude krok číslo jedna. Pak přijdou na řadu dva objekty s komerčním využitím. A nad nimi vzniknou první byty, které budeme prodávat.

Máte představu, kdy by mohl projekt definitivně skončit?
Zatím jsme nerealizovali stavbu tak mohutného rozsahu. Bude samozřejmě záležet na poptávce. Náš optimistický předpoklad je, že do pěti let by celý areál mohl stát. Záleží ale také i na postupu úřadů. Doufáme i v maximálně možnou podporu města.

Nebojíte se trochu toho, že zájem lidí nebude takový, jaký předpokládáte, a pozemek nakonec zůstane ležet ladem?
Myslím si, že nic takového se nestane. Část bytů je už dokonce nyní zamluvena dopředu.

Jsou potencionálními kupci Rusové, nebo i Češi?
My jsme nikdy nedělali byznys pro určitou klientelu. To v dnešní době není produktivní a s tím musíte počítat při všech projektech. Každý náš dosavadní projekt byl určen obyvatelům Karlových Varů nebo jim vždy nějak prospíval, například vytvořením pracovních míst. Projekt obnovy areálu pivovaru do této filozofie také zapadá. Například byt o přibližné výměře 60 metrů čtverečních by měl vycházet na nějaké dva miliony korun, což je dnes na Karlovy Vary normální cena. A za kvalitu služeb, které chceme nabídnout, je tato cena odpovídající.

Projektů máte v Karlových Varech více. Jak do nich zapadá pivovar?
Jsme manažerská firma, která se nezaměřuje jen na jeden sektor ekonomiky. Organizujeme a realizujeme rozmanité projekty podle obchodních příležitostí a aktuální poptávky na trhu. To znamená, že připravíme projekt, který nabídneme investorům, a pak pro ně zajišťujeme veškerý servis.

A kdo bude investorem?
Jednáme s několika bankami, které o něj projevily zájem. Věříme, že vložené investice se určitě vrátí, a to i ve spokojenosti lidí.

Proč byl zničen karlovarský pivovar?

Publikováno:před 11 letyZdroj:Stopař.czAutor:Frank Nykl

Po mém předešlém článku o karlovarských krčmách, jsem dostal mnoho dotazů z různých stran i ze zahraničí o tom, proč byl zlikvidován Karlovarský pivovar. Našel jsem jen málo odpovědí a ty vám zde předkládám.

V roce 1994 zahájil Plzeňský Prazdroj svou smrtelnou likvidaci západočeských regionálních pivovarů. Jako první doplatil na vylhaná a líbivá slova plzeňských boháčů v roce 1994 pivovar v Chebu. Druhým v řadě byl v roce 1996 pivovar v Domažlicích, kterému nepomohl ani v té době i v zahraničí oblíbený pivovar Purkmistr. Likvidaci regionálních pivovarů Prazdroj úspěšně ukončil v roce 1999 zavřením a likvidací posledního pivovaru Karlovy Vary.

Nikdo dodnes neví proč zde výroba oblíbeného piva Karel skončila. Noví majitelé neuvedli žádné podstatné argumenty. (Jaké by taky mohli uvést – prostě zničit konkurenci a otevřít dveře pro skupování pozemků ruským podnikatelům.) Pivo Karel bylo vždy velice chutné a oblíbené. Kromě Karla se pil i dvanáctistupňový Dukát a ke konci se zde zkoušelo vyrábět i kvasnicové pivo. Později to bylo desetistupňové pivo Primus, ale to už nemělo tu správnou chuť.

Bývalý pivovar , dnes už Plzeňského Prazdroje v Karlových Varech se má během dvou let změnit v polyfunkční obchodní areál. (To se říkalo roku 2005). Projekt hodlá uskutečnit karlovarská firma Upmann Style, která v závěru loňského roku (2004) koupila objekty od Prazdroje za nezveřejněnou cenu. O prodeji areálu o rozloze zhruba deseti tisíc metrů čtverečních jednal Prazdroj s různými zájemci tři roky. Upmann Style jako nový majitel areálu v městské části Rybáře nepočítá s tím, že by se zde ještě někdy vařilo pivo. Z pivovaru zůstaly pouze budovy, veškerá technologie byla odstraněna, zničena a rozkradena.Podle informací vedení radnice koupila areál
Ruská společnost, jež má být investorem celého projektu. Areál někdejšího pivovaru v Rybářích hodlá zahraniční investor přeměnit na centrum zábavy a postavit zde i byty. Kromě šestipatrových rezidencí mají být v areálu bývalého pivovaru v Rybářích také restaurace, garáže a parkovací plochy. Ruští investoři chtějí areál rozšířit do svahu za pivovarem a kromě zábavního parku zde mají vyrůst i byty, restaurace, aquapark, dětské koutky a parkování. Prostě další ruské město v Rybářích obehnané ploty. Dnes, kdy se turisté jezdí dívat a ochutnávat dobrý mok v malých regionálních pivovarech a je o jejich lokální pivo velký zájem, se snad plzeňští manažeři chytají za hlavu. Ale opak bude pravdou! To, že nedokázali pochopit jaká bude za pár let tržní poptávka, je nediskriminuje, stejně dostanou nějakých pár stovek tisíc navíc. To není jako u dělníků – dělník když něco udělá špatně, tak se mu to strhne z platu a při nejhorším bude propuštěn. Neschopní manažeři Plzeňského Prazdroje budou povýšeni a bude jim přidáno! Za to, že zničili karlovarské rodinné stříbro se jim nic nestane a nemusí na úřad práce. Je jasné, že by dnes nejen díky turistům, karlovarský pivovar značně prosperoval! Karlovarští totiž nezapomněli na vynikající chuť piva značky Karel a plno odborných dělníků by se vrátilo ke svému zaměstnání. A jedna perla na závěr. Už ne v Rybářích, ale v Doubí u Zámečku by měl vzniknout nový pivovar. Vybudovat by jej měl karlovarský patriot Karel Holoubek a vařit by se tu měla opět tradiční jedenáctka Karel. Letos koncem února nastala opět změna, Karel Holoubek zřejmě začne vyrábět pivo Karel v malém pivovaru, jenž má vzniknout ve sklepích Becherovky, které už mu také patří. Výrobní linka Becherovky by se měla začít stěhovat do městské části čtvrti Bohatice. Snad se pak konečně zase dočkáme svého oblíbeného piva Karel a plzeňští páni už nám ho nebudou moci zlikvidovat!

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.10.04.2024 10:567