Historie a současnost Pivovaru Jarošov

Pivovar vznikl roku 1688 díky měšťanům z Uherského Hradiště. V průběhu následujících let znamenal pro Jarošov největší zdroj příjmů. Kolem roku 1788 se však začali hromadit stížnosti správců a sládka na opotřebovaný materiál a špatný stav sudů. Nejdále tyto stížnosti dotáhl sládek Jan Buchta, který si také stěžoval na kvalitu surovin. Díky tomu byla provedena řada nejnutnějších oprav, ale zároveň došlo ke snížení zisků. Proto bylo v roce 1814 rozhodnuto pivovaro jeho pronájmu. Postupně se však stával pro město přítěží a roku 1869 jej odkoupil Salomon Braun z Uherského Ostrohu. V té době patřil pivovar k moderním a součástí byla také sladovna, palírna kořalky, šenkovna a výrobna kvasnic. K pivovaru byl navíc přistavěny byty pro sládka a bednáře.

Za vlastnictví Braunů došlo v letech 1880–1910 k další výstavbě budov a k modernizaci zařízení. V roce 1900 získalo místní pivo zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. Velice kvalitní byl i zdejší slad. Díky vysoké kvalitě došlo k rozšíření piva do zahraničí a ke krachu některých okolních pivovarů (např. Hodonín, Napajedla). Zkrachovalé pivovary následně Braunové odkoupili a většinou zastavili provoz. Jedinou výjimku udělali u pivovaru Napajedla, kde nechali sladovnu v provozu až do roku 1931. Během první světové války došlo k útlumu ve výrobě piva, ale po válce se podařilo dostat pivovar mezi šest největších pivovarů na Moravě.pivovar

V roce 1939 však Braunovi museli republiku opustit a pivovar narychlo prodali. V roce 1940 však byla smlouva označena za neplatnou a pivovar zkonfiskován jako židovský majetek. Během druhé světové války pivovar často měnil majitele. Jedním z nich byl také podnikatel Erich Blume, který nechal areál zmodernizovat. Ke konci války nechal důležité části strojů vymontovat a vyřadit tím pivovar z provozu. Českým zaměstnancům se je však podařilo ukrýt a dne 16. května 1945 byl provoz pivovaru znovu zahájen. Ze začátku se k výrobě využíval cukr z vybombardovaného cukrovaru v Břeclavi. Pivovar po válce prosperoval, ovšem vysoká výroba se negativně projevila na kvalitě piva.

Po roce 1989 se pivovar v Jarošově prosazoval na trhu stále hůře. V červenci 1997 bylo rozhodnuto o prodeji pivovaru jako části společnosti Pivovary a sodovkárny Brno a.s. Ačkoliv bylo hodně zájemců, žádná jednání se nepodařila dotáhnout do úplného konce. Pivovar se následně dostával do dluhů a v říjnu 1997 byl podruhé na prodej. Ani tentokrát nebyl prodej úspěšný, proto se majitelé rozhodli k zastavení výroby piva. Postupně došlo k propouštění zaměstnanců a dne 31. prosince 1997 byl pivovar uzavřen. pivovarNa jaře roku 2012 se jej firma Heineken, které areál bývalého pivovaru patří, rozhodla prodat.

V červnu se do obchodu rozhodlo zapojit i město Uherské Hradiště. Podle vyjádření místostarosty města Stanislava Blahy nabídlo vedení města 5 milionů korun. Pokud by jej získalo, chtělo by areál otevřít veřejnosti a zlepšit tak propojení jednotlivých částí Jarošova. O osudu pivovaru se mělo rozhodnout v lednu 2013. Město ale nakonec nebylo schopno nabídnout společnosti Heineken takovou kupní cenu, jakou si představovala. Pivovar koupil v listopadu 2013 podnikatel Radislav Vymyslický, majitel nedaleko sídlící společnosti Vymyslický výtahy. V současnosti (prosinec 2013) je v objektu plánována výrobna výtahů.

21. října 2015 byla založena společnost Jarošovský pivovar, a.s., která v budově bývalé dřevovýroby na adrese Pivovarská 303 na konci září 2016 otevřela nástupce pivovaru a vařií některé druhy piva dle původních receptur. První várku piva uvařil "nový" Jarošovský pivovar ve vlastních prostorách dne 6.2.2017. Jíž několik měsíců předtím si nechával vařit své pivo ve Znojemském pivovaru.
Zdroj:Wikipedia.org, 2013


Pivovar ze známé písně se definitivně poroučel k zemi, nahradí ho bytovky

Publikováno:před 10 dnyZdroj:Svět cestovateleAutor:Jana Šrámčíková

Pivovar ze známé písně se definitivně poroučel k zemi – tahle slova už si prostě s radostí nezazpíváte. „Bílá pěna, láhev orosená. Chmelový nektar já znám“, fanoušci skupiny Argema, a věřím, že nejen ti, dozajista poznávají text známé písně „Jarošovský pivovar“. Slova písně skutečně patří Jarošovskému pivovaru, jehož komplex budov se nachází v Uherském Hradišti.

Vznik Jarošovského pivovaru se datuje do 17. století. Bohužel po sametové revoluci v roce 1989 se dostal do finančních problémů a poté dílo zkázy dokonala roku 1997 povodeň. Areál Jarošovského pivovaru od toho okamžiku začal chátrat.

Nynějším majitelem komplexu budov je společnost EL-ENG, která se rozhodla zahájit demolici, protože má v plánu na místě původního pivovaru postavit obytný areál. Nejen byty, ale také služby spojené s bydlením, potravinářskou prodejnu či reálové prostory. Takový je záměr nového majitele. Zároveň má být komplex budov volně průchozí, což bylo kdysi zvykem.

Jarošovský pivovar k zemi musel
Společnost se pro demolici všech objektů, kromě těch, kde se nachází vysílače operátorů mobilních sítí, rozhodla z důvodu bezpečnosti. Stávající budovy se nacházejí v opravdu velmi špatném stavu a jejich demolice je tedy bohužel nutností.

Přesto zástupci firmy věří, že místní obyvatelé pochopí důvody odstranění původních budov a to i přes skutečnost, že mají k místu nostalgický vztah.

Se vznikem nového prostoru a znovuobnovení historické cesty, která vedla bývalým pivovarem souhlasí také zástupci města. Ti také vyzdvihují novou bytovou výstavbu s občanskou vybaveností. Nabídka služeb a obchodů v centru Jarošova bude dozajista přínosem.

Hrát se bude dál
Skupina Argema je však údajně demolicí pivovaru překvapená, ale píseň ze svého repertoáru nestáhne. Kapela odehraje ročně přibližně 80 koncertů a tato píseň patří mezi stálice, bez kterých se vystoupení Argemy prostě neobejde. Fanoušci ji milují a kapela nemá v úmyslu následovat původní stavbu Jarošovského pivovaru. O píseň Jarošovský pivovar tedy nikdo nepřijde a zůstane tak v povědomí lidí.

Ovšem o samotný pivovar vlastně místní také nepřijdou. Na tradici starého Jarošovského pivovaru navázal v roce 2017 nový Jarošovský pivovar, který se nachází pár metrů od původního komplexu.

Symbol Jarošova mizí z mapy navzdory hitu Argemy, nezůstane ani cihla

Publikováno:před měsícemZdroj:iDobrýDen.cz

Jeden z hitů skupiny Argema se u řeky Moravy mění v prach. Jarošovský pivovar, kde se více než 300 let vařil zlatavý mok, pozvolna mizí z mapy. Totální demolici legendárního pivovaru rozjel nový majitel, nezůstane z něj ani cihla. Na jeho místě vyroste komplex bytových domů.

„Léta tam stál, stojí tam dál. Ten, kdo zná Jarošov, zná pivovar,“ zpívá v populární písni skupina Argema. Její slova už ale přestávají platit. Jeden ze symbolů města Jarošovským mizí před očima. „Je to obrovská škoda, pivovar k městu od nepaměti patří. Kdyby aspoň zůstala třeba budova s pivovarskými komíny jako vzpomínka na historii vaření piva, která sahá až do roku 1688,“ svěřil se jeden z obyvatelů městské části.

I když vlastník areálu podobnou myšlenku zvažoval, což ostatně dokládá vizualizace, která dokonce počítala se zachováním spilky, nakonec půjdou k zemi všechny budovy. „Ano, chtěli jsme ponechat budovu sousedící s restaurací. S postupem projekčních prací jsme ale bohužel vyhodnotili, že pro naše účely není rovněž použitelná. Byla vestavěna se zcela jasným záměrem - technologie vaření piva. V rámci budoucí výstavby tak nevyužijeme žádný z původních pivovarských objektů,“ informoval Jiří Kaňa, jednatel holešovské společnosti EL-ENG, která je současným majitelem „pivovaru“.

Jelikož rozlehlý areál dlouhá léta jen chátral, při „uvaření“ obchodu byly budovy v žalostném stavu. „Jsou staticky nebezpečné svému okolí, demolice byla nezbytná. I proto jsme ji rozjeli s velkým předstihem před vlastní výstavbou,“ poznamenal Kaňa. Demoliční četa zůstane v Jarošově ještě několik měsíců, rozebírání bývalého pivovaru potrvá téměř do konce roku. Náklady se pohybují v řádech desítek milionů korun. „Věřím, že místní i přes určitou nostalgii k objektu naše kroky pochopí,“ je přesvědčený Kaňa.

Souběžně se už rodí projektová dokumentace na nový areál s moderním bydlením (asi 250 bytů) a souvisejícími službami. „Už jsme takový projekt zrealizovali v Holešově, na místě bývalého Panského pivovaru jsme vytvořili klidný, organizovaný prostor, kde se bydlení a služby vzájemně neruší a naopak podporují. Máme zkušenost, že koncept je funkční, takže se jím inspirujeme,“ prozradil jednatel společnosti. V areálu vyroste i prodejna potravin, nájemní prostory pro retail a veřejné prostranství s herními prvky nebo lavičkami.

Komplex budov se navíc stane opět volně průchozí. Ožije historická cesta, která pivovarem procházela ještě v době, kdy místní pivo získalo v roce 1900 zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. O její obnovení má dlouhodobě zájem i radnice. „Je to jeden ze základních cílů projektu,“ potvrdil Kaňa s tím, že společnost v horizontu několika měsíců odtajní vizualizaci.

Třebaže areál zasáhla demolice, tradice vaření piva v Jarošově pokračuje. Jen se vaří zhruba o 600 metrů dál.

Demolice legendárního pivovaru: Budova známá z písně ustoupí bytům

Publikováno:před 2 měsíciZdroj:CNN PrimaAutor:Jana Vozárová

Bourání bývalého Jarošovského pivovaru je v plném proudu. Vaření piva tady mělo tradici 300 let. Areál ale od roku 1997 chátrá, a tak jeho poslední majitel rozhodl o totální demolici.

„Léta tam stál, stojí tam dál, pivovar u cesty, každý ho znal,“ zpívá se ve známé české písni o Jarošovském pivovaru. Jenže jeho areál chátrá, a tak se majitelé rozhodli pro demolici. Ta má být dokončena v polovině letošního roku. „Areál plánujeme pro moderní bydlení. Mělo by tady vzniknout asi 250 bytů,“ řekl vlastník areálu Jiří Kaňa pro CNN Prima NEWS.

Demolici chodí sledovat i místní lidé. Jarošovský pivovar pro ně totiž vždy byl srdeční záležitostí. „Je to škoda, měl tu stát dál,“ řekl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Je 300 let starý, prostě sem patří. Je mi to líto,“ dodala další z místních obyvatel.

„Součástí areálu bude i veřejný prostor, ve kterém bychom s architektem chtěli z Jarošovského pivovaru něco zachovat,“ slíbil Kaňa. Nejtěžší podle něj bude zbourat dva pivovarské komíny. „Plánujeme je zbourat ručně a potom dobourat strojem,“ upřesnil Kaňa.

Bourání areálu Jarošovského pivovaru nebránili ani památkáři. Objekt totiž nebyl pod jejich ochranou. Milovníci piva v Uherském Hradišti ale nemusí věšet hlavu. Pivo se tu vaří dál, i když na jiném místě. „Navazujeme na vaření piva v Jarošově a budeme pokračovat,“ ujistil ředitel pivovaru Martin Melichárek.

Nový prostor po Jarošovském pivovaru má navíc nabídnout šanci k obnovení historické cesty, která pivovarem kdysi procházela ještě v době, kdy v roce 1900 místní pivo získalo zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži.

Léta tu stál, už nebude dál. Začala totální demolice areálu pivovaru v Jarošově

Publikováno:před 2 měsíciZdroj:Kroměřížský deníkAutor:Pavel Bohun

Demoliční technika se v uplynulých dnech pustila do kompletní likvidace budov někdejšího areálu pivovaru v Jarošově. Během letošního roku má být prostor srovnán se zemí, aby v následujících letech uvolnil místo bytovým domům a infrastruktuře obchodů a dalších služeb, po kterých je v této městské části Uherského Hradiště velká poptávka.

Majitelem bývalého pivovarského areálu je společnost EL-ENG s.r.o., která ho koupila v roce 2021 od společnosti Výtahy Vymyslický.

„V průběhu letošního roku proběhne demolice všech objektů mimo toho, na kterém jsou umístěna zařízení operátorů pro mobilní sítě - ten bude dobourán paralelně s první etapou výstavby. Přes mou osobní snahu se nepodařilo najít takové řešení, abychom některé z budov využili v rámci budoucí výstavby. Stávající budovy jsou skutečně ve velmi žalostném stavu a proto je demolice z pohledu bezpečnosti nezbytná a děláme ji s velkým předstihem před výstavbou,“ řekl Deníku jednatel EL-ENG s.r.o. Jiří Kaňa.

Chátrající budovy tam podle něj doslova přitahují osoby bez domova a svým stavem objekty nepůsobí při vjezdu do Jarošova příjemně.

„Pevně věřím, že místní i přes určitou nostalgii k bývalému pivovaru pochopí naše kroky,“ dodal Jiří Kaňa.

Nově vzniklý areál má být podle něj zaměřen na bydlení propojené se službami, které k bydlení patří.

„Plánujeme menší nájemní prostory pro služby typu holičství, pedikůra, masáže, fitcentra, ordinace apod. Mimo to, bude součástí areálu také prodejna potravináře a nájemní prostory pro obchůdky,“ popisuje Jiří Kaňa svou vizi.

Součástí projektu je také důstojná veřejná plocha pro setkávání osob a zprovoznění komunikace přes areál tak, jak bývala používána dříve před tím než ji pivovar uzavřel v rámci závodu.

„Rovněž plníme požadavky na parkování. Parkovací místa budou vytvořena pro rezidenty pod objekty (krytá) a pro externí návštěvníky venkovní. Podle prvních studií vznikne v rámci Jarošova velmi reprezentativní a komplexní adresa,“ řekl Jíří Kaňa.

O termínu výstavby s ohledem na stav projektových prací je podle něj zatím ještě předčasné hovořit. Více podrobností k projektu chce sdělit na podzim letošního roku.

Z pohledu starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy je vznik nového uličního prostoru v Jarošově velmi žádoucí, včetně obnovení historické komunikace, která bývalým pivovarem procházela.

„Mělo by dojít k prostorovému propojení obou částí Jarošova, které jsou dnes areálem pivovaru rozdělené. Význam nové bytové výstavby s příslušnou občanskou vybaveností je samozřejmě značný, stejně jako způsob dopravního napojení na stávající komunikační kostru či silnici II/497. Celý projekt vnímám jako vysoce přínosný: odstraní se bariéra v rozvoji města, zvýší se nabídka nových bytů, zatraktivní velká část města a Jarošov bude mít ve svém těžišti živé centrum s rozšířenou nabídkou obchodů a služeb,“ prozradil Stanislav Blaha.

Historie pivovarnictví v Jarošově

Publikováno:před 9 letyZdroj:iDobrýDen.cz

Historie vaření piva v Jarošově sahá do roku 1688, kdy měšťané z Uherského Hradiště založili pivovar. Jenže po snížení zisků na začátku 19. století skončil v pronájmu a v roce 1869 jej odkoupil Salomon Braun z Uherského Ostrohu. Pivovar se totiž stal pro město přítěží. Jeho součástí byla i sladovna, palírna kořalky, šenkovna, výrobna kvasnic, ale i byty pro sládka a bednáře. Za Braunů se pivovar dočkal modernizace a v roce 1900 dokonce místní pivo získalo zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži.

V čase první světové války nastal útlum ve výrobě, ale po ní se pivovar zařadil mezi šest největších na Moravě. V roce 1939 Braunovi museli republiku opustit, narychlo pivovar prodali, ale smlouva byla označena za neplatnou a pivovar byl zkonfiskován jako židovský majetek. Po krátkém výpadku na konci II. světové války byl provoz znovu zahájen 16. května 1945. Pivovar prosperoval, ale vysoká výroba se postupně negativně projevila na kvalitě piva. Po sametové revoluci se Jarošov prosazoval na trhu stále hůře a v červenci 1997 byl na prodej. I když zájemců bylo hodně, z obchodu vždy sešlo. A tak se 31. prosince téhož roku uzavřel nadobro.

Aktuálně je bývalý areál ve vlastnictví podnikatele Radislava Vymyslického, majitele přes silnici sídlící společnosti, která vyrábí výtahy. Pivovar koupil v listopadu 2013 od koncernu Heineken s cílem přestěhovat do něj právě výrobu výtahů.

Prodej pivovru Jarošov se stále řeší...

Publikováno:před 11 letyZdroj:iDobrýDen.cz

Prodej areálu bývalého proslulého pivovaru Jarošov stále není u konce. I když nadnárodní koncern Heineken označil už koncem března za nového majitele společnost Vymyslický - Výtahy z Jarošova, situaci doposud komplikuje váznoucí exekuce na prodávané nemovitosti.

„Očekáváme, že všechny záležitosti spojené s prodejem dořešíme do konce léta,“ potvrdila Kateřina Beute, tisková mluvčí Heinekenu.

Kupní smlouva s jarošovskou společností, vítězem výběrové řízení, je podle ní sice už podepsaná, nicméně stále se upřesňují detaily transakce spojené s ošetřením exekuce, která na nemovitosti vázne. „V ruce však máme soudní usnesení, podle kterého můžeme s nemovitostmi nakládat, což v tomto případě znamená i možnost jejich převodu na nového vlastníka,“ zdůraznila Beute.

Redakce DOBRÉHO DNE se snažila kontaktovat i spolumajitele jarošovské společnosti Radislava Vymyslického, jeho mobilní telefon však zůstal hluchý. Pohled do katastru nemovitostí je ale jasný, majitelem bývalého pivovar zatím stále ještě není.

Hradiště nekoupí jarošovský pivovar, areál byl zatížený exekucí

Publikováno:před 11 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jitka Voglová

Uherské Hradiště odmítlo koupit zchátralý jarošovský pivovar. Přestože radní byli ochotni původní částku za nevyužitý areál ztrojnásobit, zastupitelstvo rozhodlo, že od koupě upustí. Důvod? Areál je zatížený exekucí. Šance na získání pivovarského areálu však stále existuje.
"Převážil fakt právní nejistoty," uvedl po pondělním zasedání zastupitelstva místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.
Pivo začal vařit v roce 1688. Od roku 1869 patřil majiteli realit Salomonu Braunovi. Jeho rod si vlastnictví podržel tři generace. Po válce zachránili výrobu zaměstnanci a podnik fungoval dál. Po roce 1989 byl součástí firmy Pivovary a sodovkárny Brno.
Jarošovský pivovar před 18 lety proslavila píseň skupiny Argema. Bodovala v domácích televizních i rozhlasových hitparádách. Krátce nato se podnik dostal do vysoké ztráty. Velkým pivovarům konkuroval do roku 1997.
Vlastník pivovaru, kterým je nadnárodní pivovarnická skupina Heineken, exekuci nepopírá. Tvrdí však, že nemovitost nebude exekucí postižena.
"Jedná se o exekuci sporné pohledávky, proto jsme proti ní podali veškeré opravné prostředky," řekla mluvčí společnosti Heineken Kateřina Beute. "Nemovitost nebude exekucí postižena. Sporná částka byla složena na účet exekutora jako jistota."
Rozhodnutí zastupitelů bylo přesto téměř jednomyslné. Informace, že majitel složil peníze na účet exekutora, totiž prý při pondělním hlasování neměli.
"Dali jsme na rady právníků," vysvětlil místostarosta. "Přestože exekutor dal svolení s nakládáním s majetkem, není stoprocentně jisté, že exekuce nenastane. Heineken nám o exekuci ani neřekl. V návrhu smlouvy naopak bylo, že nemovitosti nejsou nijak zatíženy."
Heineken chtěl vybrat vítěze výběrového řízení už v lednu. Město, jež mělo o koupi areálu zájem dřív (více čtěte zde), však nabídlo, že dorovná nejvyšší nabídku, i když to bude znamenat, že jeho investice stoupne z pěti na patnáct a půl milionu korun.
"Byli jsme na vyšší cenu připraveni. Počítali jsme s tím, že použijeme úspory z předchozího roku a částečně upravíme rozpočet," řekl Blaha.
Nový vlastník by měl být znám příští týden. Radnice přitom o areál pivovaru stále stojí, přála by si, aby areál, který už čtrnáct let neslouží svému účelu, byl přístupný všem.
"Opuštěný pivovar chátrá, láká různé asociály a dělá městu ostudu. Budeme situaci velmi podrobně sledovat. Jsme připraveni dále vést jednání se společností Heineken, případně s novým majitelem tohoto areálu," ujistil místostarosta města.
Podle představ města by například část areálu mohli začít využívat podnikatelé a vyrůst by zde mohly i byty.
"Pevně věřím, že bude naplněna základní vize města, to znamená otevření a zprůjezdnění areálu, případně zpřístupnění nějakých nových veřejných prostranství tak, aby areál nadále nedělil Jarošov na dvě části, ale aby je naopak spojil a vytvořil zde jeho přirozené centrum," poznamenal Blaha.
I kvůli tristnímu stavu pivovaru vyvolali lidé v Jarošově letos referendum o odtržení místní části od Uherského Hradiště, většina hlasujících se však postavila proti.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.05.04.2024 10:187