Historie a současnost Pivovaru Jarošov

Pivovar vznikl roku 1688 díky měšťanům z Uherského Hradiště. V průběhu následujících let znamenal pro Jarošov největší zdroj příjmů. Kolem roku 1788 se však začali hromadit stížnosti správců a sládka na opotřebovaný materiál a špatný stav sudů. Nejdále tyto stížnosti dotáhl sládek Jan Buchta, který si také stěžoval na kvalitu surovin. Díky tomu byla provedena řada nejnutnějších oprav, ale zároveň došlo ke snížení zisků. Proto bylo v roce 1814 rozhodnuto pivovaro jeho pronájmu. Postupně se však stával pro město přítěží a roku 1869 jej odkoupil Salomon Braun z Uherského Ostrohu. V té době patřil pivovar k moderním a součástí byla také sladovna, palírna kořalky, šenkovna a výrobna kvasnic. K pivovaru byl navíc přistavěny byty pro sládka a bednáře.

Za vlastnictví Braunů došlo v letech 1880–1910 k další výstavbě budov a k modernizaci zařízení. V roce 1900 získalo místní pivo zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. Velice kvalitní byl i zdejší slad. Díky vysoké kvalitě došlo k rozšíření piva do zahraničí a ke krachu některých okolních pivovarů (např. Hodonín, Napajedla). Zkrachovalé pivovary následně Braunové odkoupili a většinou zastavili provoz. Jedinou výjimku udělali u pivovaru Napajedla, kde nechali sladovnu v provozu až do roku 1931. Během první světové války došlo k útlumu ve výrobě piva, ale po válce se podařilo dostat pivovar mezi šest největších pivovarů na Moravě.pivovar

V roce 1939 však Braunovi museli republiku opustit a pivovar narychlo prodali. V roce 1940 však byla smlouva označena za neplatnou a pivovar zkonfiskován jako židovský majetek. Během druhé světové války pivovar často měnil majitele. Jedním z nich byl také podnikatel Erich Blume, který nechal areál zmodernizovat. Ke konci války nechal důležité části strojů vymontovat a vyřadit tím pivovar z provozu. Českým zaměstnancům se je však podařilo ukrýt a dne 16. května 1945 byl provoz pivovaru znovu zahájen. Ze začátku se k výrobě využíval cukr z vybombardovaného cukrovaru v Břeclavi. Pivovar po válce prosperoval, ovšem vysoká výroba se negativně projevila na kvalitě piva.

Po roce 1989 se pivovar v Jarošově prosazoval na trhu stále hůře. V červenci 1997 bylo rozhodnuto o prodeji pivovaru jako části společnosti Pivovary a sodovkárny Brno a.s. Ačkoliv bylo hodně zájemců, žádná jednání se nepodařila dotáhnout do úplného konce. Pivovar se následně dostával do dluhů a v říjnu 1997 byl podruhé na prodej. Ani tentokrát nebyl prodej úspěšný, proto se majitelé rozhodli k zastavení výroby piva. Postupně došlo k propouštění zaměstnanců a dne 31. prosince 1997 byl pivovar uzavřen. pivovarNa jaře roku 2012 se jej firma Heineken, které areál bývalého pivovaru patří, rozhodla prodat.

V červnu se do obchodu rozhodlo zapojit i město Uherské Hradiště. Podle vyjádření místostarosty města Stanislava Blahy nabídlo vedení města 5 milionů korun. Pokud by jej získalo, chtělo by areál otevřít veřejnosti a zlepšit tak propojení jednotlivých částí Jarošova. O osudu pivovaru se mělo rozhodnout v lednu 2013. Město ale nakonec nebylo schopno nabídnout společnosti Heineken takovou kupní cenu, jakou si představovala. Pivovar koupil v listopadu 2013 podnikatel Radislav Vymyslický, majitel nedaleko sídlící společnosti Vymyslický výtahy. V současnosti (prosinec 2013) je v objektu plánována výrobna výtahů.

21. října 2015 byla založena společnost Jarošovský pivovar, a.s., která v budově bývalé dřevovýroby na adrese Pivovarská 303 na konci září 2016 otevřela nástupce pivovaru a vařií některé druhy piva dle původních receptur. První várku piva uvařil "nový" Jarošovský pivovar ve vlastních prostorách dne 6.2.2017. Jíž několik měsíců předtím si nechával vařit své pivo ve Znojemském pivovaru.
Zdroj:Wikipedia.org, 2013


Historie pivovarnictví v Jarošově

Publikováno:před 8 letyZdroj:iDobrýDen.cz

Historie vaření piva v Jarošově sahá do roku 1688, kdy měšťané z Uherského Hradiště založili pivovar. Jenže po snížení zisků na začátku 19. století skončil v pronájmu a v roce 1869 jej odkoupil Salomon Braun z Uherského Ostrohu. Pivovar se totiž stal pro město přítěží. Jeho součástí byla i sladovna, palírna kořalky, šenkovna, výrobna kvasnic, ale i byty pro sládka a bednáře. Za Braunů se pivovar dočkal modernizace a v roce 1900 dokonce místní pivo získalo zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži.

V čase první světové války nastal útlum ve výrobě, ale po ní se pivovar zařadil mezi šest největších na Moravě. V roce 1939 Braunovi museli republiku opustit, narychlo pivovar prodali, ale smlouva byla označena za neplatnou a pivovar byl zkonfiskován jako židovský majetek. Po krátkém výpadku na konci II. světové války byl provoz znovu zahájen 16. května 1945. Pivovar prosperoval, ale vysoká výroba se postupně negativně projevila na kvalitě piva. Po sametové revoluci se Jarošov prosazoval na trhu stále hůře a v červenci 1997 byl na prodej. I když zájemců bylo hodně, z obchodu vždy sešlo. A tak se 31. prosince téhož roku uzavřel nadobro.

Aktuálně je bývalý areál ve vlastnictví podnikatele Radislava Vymyslického, majitele přes silnici sídlící společnosti, která vyrábí výtahy. Pivovar koupil v listopadu 2013 od koncernu Heineken s cílem přestěhovat do něj právě výrobu výtahů.

Prodej pivovru Jarošov se stále řeší...

Publikováno:před 10 letyZdroj:iDobrýDen.cz

Prodej areálu bývalého proslulého pivovaru Jarošov stále není u konce. I když nadnárodní koncern Heineken označil už koncem března za nového majitele společnost Vymyslický - Výtahy z Jarošova, situaci doposud komplikuje váznoucí exekuce na prodávané nemovitosti.

„Očekáváme, že všechny záležitosti spojené s prodejem dořešíme do konce léta,“ potvrdila Kateřina Beute, tisková mluvčí Heinekenu.

Kupní smlouva s jarošovskou společností, vítězem výběrové řízení, je podle ní sice už podepsaná, nicméně stále se upřesňují detaily transakce spojené s ošetřením exekuce, která na nemovitosti vázne. „V ruce však máme soudní usnesení, podle kterého můžeme s nemovitostmi nakládat, což v tomto případě znamená i možnost jejich převodu na nového vlastníka,“ zdůraznila Beute.

Redakce DOBRÉHO DNE se snažila kontaktovat i spolumajitele jarošovské společnosti Radislava Vymyslického, jeho mobilní telefon však zůstal hluchý. Pohled do katastru nemovitostí je ale jasný, majitelem bývalého pivovar zatím stále ještě není.

Hradiště nekoupí jarošovský pivovar, areál byl zatížený exekucí

Publikováno:před 10 letyZdroj:iDNES.czAutor:Jitka Voglová

Uherské Hradiště odmítlo koupit zchátralý jarošovský pivovar. Přestože radní byli ochotni původní částku za nevyužitý areál ztrojnásobit, zastupitelstvo rozhodlo, že od koupě upustí. Důvod? Areál je zatížený exekucí. Šance na získání pivovarského areálu však stále existuje.
"Převážil fakt právní nejistoty," uvedl po pondělním zasedání zastupitelstva místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.
Pivo začal vařit v roce 1688. Od roku 1869 patřil majiteli realit Salomonu Braunovi. Jeho rod si vlastnictví podržel tři generace. Po válce zachránili výrobu zaměstnanci a podnik fungoval dál. Po roce 1989 byl součástí firmy Pivovary a sodovkárny Brno.
Jarošovský pivovar před 18 lety proslavila píseň skupiny Argema. Bodovala v domácích televizních i rozhlasových hitparádách. Krátce nato se podnik dostal do vysoké ztráty. Velkým pivovarům konkuroval do roku 1997.
Vlastník pivovaru, kterým je nadnárodní pivovarnická skupina Heineken, exekuci nepopírá. Tvrdí však, že nemovitost nebude exekucí postižena.
"Jedná se o exekuci sporné pohledávky, proto jsme proti ní podali veškeré opravné prostředky," řekla mluvčí společnosti Heineken Kateřina Beute. "Nemovitost nebude exekucí postižena. Sporná částka byla složena na účet exekutora jako jistota."
Rozhodnutí zastupitelů bylo přesto téměř jednomyslné. Informace, že majitel složil peníze na účet exekutora, totiž prý při pondělním hlasování neměli.
"Dali jsme na rady právníků," vysvětlil místostarosta. "Přestože exekutor dal svolení s nakládáním s majetkem, není stoprocentně jisté, že exekuce nenastane. Heineken nám o exekuci ani neřekl. V návrhu smlouvy naopak bylo, že nemovitosti nejsou nijak zatíženy."
Heineken chtěl vybrat vítěze výběrového řízení už v lednu. Město, jež mělo o koupi areálu zájem dřív (více čtěte zde), však nabídlo, že dorovná nejvyšší nabídku, i když to bude znamenat, že jeho investice stoupne z pěti na patnáct a půl milionu korun.
"Byli jsme na vyšší cenu připraveni. Počítali jsme s tím, že použijeme úspory z předchozího roku a částečně upravíme rozpočet," řekl Blaha.
Nový vlastník by měl být znám příští týden. Radnice přitom o areál pivovaru stále stojí, přála by si, aby areál, který už čtrnáct let neslouží svému účelu, byl přístupný všem.
"Opuštěný pivovar chátrá, láká různé asociály a dělá městu ostudu. Budeme situaci velmi podrobně sledovat. Jsme připraveni dále vést jednání se společností Heineken, případně s novým majitelem tohoto areálu," ujistil místostarosta města.
Podle představ města by například část areálu mohli začít využívat podnikatelé a vyrůst by zde mohly i byty.
"Pevně věřím, že bude naplněna základní vize města, to znamená otevření a zprůjezdnění areálu, případně zpřístupnění nějakých nových veřejných prostranství tak, aby areál nadále nedělil Jarošov na dvě části, ale aby je naopak spojil a vytvořil zde jeho přirozené centrum," poznamenal Blaha.
I kvůli tristnímu stavu pivovaru vyvolali lidé v Jarošově letos referendum o odtržení místní části od Uherského Hradiště, většina hlasujících se však postavila proti.

Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.09.04.2015 14:083