Historie a současnost pivovaru Svatý Florian

Roku 2006 se do Lokte vrátila tradice vaření piva. Právo vařit pivo udělil městu již Jan Lucemburský. Toto privilegium potvrdil roku 1352 jeho syn, pivovarcísař Karel IV. a pivo se zde vařilo až do roku 1953. Nový Loketský pivovar se nachází v prostorách původní sladovny, dnešní pivnice. V lednu roku 2011 se pivovarský hotel dočkal zvětšení prostor i nabízeného sortimentů piv, nyní se v pivovaru dočkáte světlé i tmavé jedenáctky a špekového piva třináctky.

Rodinný pivovar Svatý Florián je součástí hotelu Císař Ferdinand.

Výroba piva ve zkratce
Suroviny pro výrobu piva jsou obilniny, voda a chmel. Po sešrotování sladu (naklíčený ječmen) následuje vystírání, tedy proces míchání sladového šrotu s vodou, které probíhá ve vystírací kádi. Poté nastává rmutování. pivovarRmutování je proces, při kterém se látky ze sladu štěpí na složité polysacharidy a zkvasitelné cukry za postupného ohřívání. Při scezování se oddělí kapalný podíl - sladina od pevného podílu - mláta. Povařením sladiny s chmelem přechází hořké látky chmele do roztoku a výsledkem je horká mladina. Mladina je zchlazena ve vířivé kádi, zchlazená a provzdušněná mladina se přečerpá do uzavřených nerezových cylindrokonických tanků, kde jsou připraveny pivovarské kvasinky. Při kvašení dochází k přeměně zkvasitelných cukrů na alkohol a CO2. Po prokvašení se ,,mladé pivo" zachladí a bez usedlých kvasnic se čerpá do ležáckých tanků, kde dozrává až několik týdnů. Během celého procesu je velmi důležité dodržovat stanovené teploty.
Naše piva jsou dělaná jen z nejlepších českých surovin z oblasti Žatecka, v pivovaru se snažíme zachovat tradiční postupy výroby piva. Věříme, že naše úsilí oceníte a piva Vám zachutnají.
Zdroj:Stránky Rodinného pivovaru Svatý Florian, 2015


Více na stránkách pivovaru

V Lokti uvařili výroční pivo. Nejsilnější na západ od Prahy, tvrdí

Publikováno:před 7 letyZdroj:iDNES.czAutor:Petr Kozohorský

Nejsilnější pivo na západ od Prahy uvařili v Lokti. Netradiční novinkou nazvanou jednoduše Václav tak zdejší pivovar slaví výročí 700 let od první návštěvy kralevice Václava, pozdějšího císaře Karla IV.

„Pivní novinka má 28 stupňů a 11,7 procenta alkoholu,“ přiblížil Václav Lojín, majitel loketského rodinného pivovaru. Jeho varnu zatím opustilo 500 litrů tmavě zabarveného moku.

„Reakce pivařů jsou veskrze pozitivní. Počítáme proto, že Václava zařadíme mezi naší stálou nabídku piv,“ konstatoval Lojín.

Pod pivní novinkou je podepsaný jeho syn Jakub, který zastává funkci sládka. „Pivo je ze čtyř druhů sladu a dvou druhů českého chmele. Suroviny používá každý pivovar prakticky stejné. Václav je výjimečný právě vysokou stupňovitostí,“ řekl k novince sládek.

Vysoký obsah alkoholu v pivu je daný velkým množstvím sladu. „Používáme ho zhruba třikrát víc než u klasických piv,“ prozradil tajemství stupňovitosti Václava Jakub Lojín.

To, že je loketský speciál nejsilnějším pivem na západ od Prahy podle něj není výmysl. „Jenom v Praze vaří silnější. Třiatřicetistupňové,“ potvrdil sládek.

Speciál Václav se měl podle Václava Lojína původně jmenovat Kralevic Václav. „Jenomže právě kvůli úspěchu speciálu jsme se rozhodli jeho jméno zkrátit na Václav. To abychom se nevázali právě k první návštěvě Lokte budoucím císařem,“ vysvětlil Lojín starší.

Václav je pátým druhem piva, který kdy opustil varnu loketského rodinného pivovaru.


Zprávy z veřejně přístupných zdrojů nebo od zástupců pivovarů.10.05.2017 21:541